Véghajrájában az MLS alapszakasza
Négy fordulóval az alapszakasz lezárása előtt még nagyjából 12 csapatnak van reális esélye az egyenes kieséses szakaszba jutni. Az észak-amerikai profi labdarugó bajnokság sajátos lebonyolítása miatt, fontos, hogy tisztázzuk olvasóink előtt, hogy pontos mi a menete annak, hogy valaki elmondhassa magáról, hogy az MLS bajnoka lett.
A lebonyolítási rendszer hasonló a többi Major ligáéhoz, NBA, NHL, NFL… Tehát két jól elkülöníthető részre válaszható a szezon, alapszakaszra, és rájátszásra. Az alapszakasz 1. csoportjában 10 csapat található, míg a 2-ban 9. A tizenkilenc csapatos létszám elsőre furcsának tűnhet, ám könnyen magyarázható, nincs kiesés, tehát nem kell különösebben matekozni az utolsónak se, továbbá folyamatosan, évről évre gyarapodik a résztvevők száma, hiszen egyre több pénzt mozgat meg a liga Amerikában is. A rájátszásba 10 csapat jut. Ezt követi a rájátszás pótselejtezője, ahol a két csoport 4. és 5. helyezettjei játszanak egymással. Majd az így megmaradó 8 csapat vív meg egymással, egyenes kieséses rendszerben, oda-visszavágós alapon. A finálé egy mérkőzéses, és annak az döntősnek a stadionjában játsszák, amelyik jobb eredményt ért el az alapszakaszban.
Az első csoport jelenlegi állása:
A második csoport jelenlegi állása:
(Sajnos grafikai problémák miatt a második tabellát nem sikerült megjeleníteni)
Most pedig a lebonyolítás után nézzük, hogy mi az oka annak, hogy kezd jócskán emelkedni az MLS népszerűsége. Egyrészt most már az amerikaiak (és kanadaiak) is kezdenek benne hinni, hogy a futball is egy eladható sportág. Másrészt a korábbi évek, évtizedek sikertelen próbálkozásai után David Beckham 2007-es érkezése szép lassan tényleg elindított egyfajta divathullámot, és szép számmal érkeztek magasan jegyzet játékosok az öreg kontinensről. Csak pár név a teljesség igény nélkül: Robbie Keane, John Rooney (igen, utóbbi nem sztár, de akkor is Wayne öccse) az LA Galaxyben, Tim Cahill, Rafael Márquez, Teemu Tainio a New York Red Bullsba, Danny Koevermans, Torsten Frings a Toronto FC-be, és még sorolhatnánk a kipróbált játékosokat. Ezek a jól hangzó nevek pedig mind vonzzák a rajongókat az arénákba.
A most futó szezonról: az első csoportban vezető Sporting Kansas City, eddig még nem nyert semmi érdemlegeset, ezt a szériát igyekeznek most megszakítani. Erejüket jól jelzi, hogy a legutóbbi fordulóban Thierry Henry New Yorkját verték meg, tették mindezt ráadásul a keleti parti nagyvárosban, idegenben. Az SKC nyomában közvetlenül ott lohol a Chicago, a veterán Guiellermo Franco, és az uruguayi karmester, Álvaró Fernández vezérletével. Harmadik helyen áll az újra szép napokat élő D.C. United. Negyedik a sokat sztárolt N.Y. Red Bulls. Utolsó továbbjutó helyen a Houston Dynamo áll, a liga 2006-os, és 2007-es bajnoka. A második csoportban vezető pozicíóban a toronymagasan kiemelkedő San José Earthquakes áll, őket követi 3 csapat, akik már biztosak lehetnek a rájátszásban, sorrendben David Beckhamék Los Angeles Galaxyje, a címvédő. Harmadik pozícióban a Real Salt Lake City, negyedik a Seattle Sounders Fc. Az 5. helyen jelenleg a Vancouver Whitecaps, ám a kanadaik nagy versenyben vannak a Dallas az utolsó kiadó helyért. Mindössze a hetedik helyen szerénykedik az MLS 2010-es idényének királya, a Colorado Rapids.
Szerző: Balogh József