A német bajnokság a felénél tart, s a csapatok már elkezdték a tavaszi idényt. Ezt az időszakot is igyekeztünk kihasználni, s az élvonal tizennyolc csapatának félévi produkciójáról négyrészes sorozatot indítottunk, amely a frissen szerződtetett futballistákat is tartalmazza! Fontos azonban, hogy az átigazolási időszak január 31-ig tart! A negyedik, záró részben azokkal a klubokkal foglalkozunk, amelyek leginkább esélyesek fellépni a dobogóra.
4. Eintracht Frankfurt:
Amikor az élvonal újonca a szezon első tétmérkőzésén, az Erzgebirge Aue otthonában megrendezett Német Kupa-találkozón 3-0-s vereséget szenvedett, nem sok jóban bízhattak a frankfurti szimpatizánsok. A bajnoki szereplésük kezdete azonban szinte minden képzeletet felülmúlt: az első hat fordulóban a Borussia Dortmund elleni döntetlent leszámítva „csak” győzelemre voltak képesek Armin Veh játékosai, így sokáig a Bayern Münchennel is tartották a versenyt, s heteken keresztül a második helyen is álltak a tabellán. Aztán ugyan október 7-én a Borussia Mönchengladbach vendégeként megszakadt a remek sorozat, ám az a vereség sem térítette le a gárdát a jó útról. Az őszi idény nagy részében jól szerepelt az Eintracht Frankfurt, leginkább a november végi, a Mainztól (1-3) és a Fortuna Düsseldorftől (0-4) kapott pofon fájhatott igazán a szurkolóknak, azonban a féltávnál elért negyedik helyükkel feltétlenül elégedettek lehetnek a Majna-partiak. Kérdés persze, meg tudják-e viszonylag rutintalanként őrizni ezt az előkelő pozíciót, főleg ebben a rendkívül szoros mezőnyben.
Ami a keretben bekövetkező változtatásokat illeti, jól látszik, hogy a szakmai stáb az állandóságra törekszik. Az érkezők listájára csupán Marco Russ került, aki wolfsburgi középhátvédként a bajnokság végéig kölcsönben szerepel régi-új klubjában. A távozók közül Vadim Devidovot norvég belső védőként kölcsönadták a Celta Vigo csapatának, a 32 éves német baloldali középpályás, Benjamin Köhler pedig a másodosztályú Kaiserslauternben folytatja a pályafutását.
3. Borussia Dortmund:
A BVB eddigi teljesítményéről sok mindent elmond, hogy az augusztusi, Bayern München elleni Szuperkupa-fiaskó óta összesen három vereséget szenvedett az együttes: a Hamburgtól 3-2-re, a Schalkétól – ráadásul hazai környezetben – 2-1-re kaptak ki, ami a Ruhr-vidéki csapatok rivalizálását ismerve biztosan rosszul esett a dortmundi drukkereknek. A Wolfsburg elleni 3-2-es kudarc pedig nagy sajtóvisszhangot kapott, hiszen jelentős játékvezetői tévedéseknek volt köszönhető a „farkasok” bravúrgyőzelme.
Mindezek mellett Jürgen Klopp alakulata harcban áll a második hely megszerzéséért – talán még nem mondott le a bajnoki címvédésről, de a bajorok jelentős visszaesésére lenne szükség ahhoz, hogy reális esélye legyen rá -, a Bajnokok Ligája-nyolcaddöntőben pedig a Sahtar Donyecken kell átverekednie magát. A sorsolást követő dortmundi vélemények, miszerint csak az ukránokat akarták elkerülni, nem számítanak jó előjelnek, ám nem szabad elfelejteni, hogy a Borussia a Real Madridot is megelőzve lett első a halálcsoportnak nevezett kvartettben.
A német futball szerelmesei már alig várják a Borussia Dortmund – Bayern München Német Kupa-negyeddöntőt. Az előrehozott döntővel felérő összecsapáson nagy küzdelemre és kiélezett párharcra van kilátás.
Ami a keretben eddig bekövetkezett újítást illeti, a klubvezetőség megszerezte kölcsönbe a korábbi közönségkedvenc Nuri Sahint, aki sem a Real Madridban, sem a Liverpoolban nem tudott olyan teljesítményt nyújtani, amit megszoktak tőle a sportbarátok és a szakemberek. Másfél éve van rá a török válogatott középpályásnak, hogy bebizonyítsa, 24 esztendősen nem felejtett el futballozni, s el tudja még érni a korábbi magas szintet. Ivan Perisic ugyanakkor a Wolfsburgba igazolt, Chris Löwe pedig immár a Kaiserslautern profija, bízva abban, hogy így könnyebben kiharcolhatja a rendszeres játéklehetőséget.
2. Bayer Leverkusen:
A gyógyszergyáriak a várakozásokat is felülmúlták azzal, hogy a Bundesligában második helyen állnak tizenhét fordulót követően, ráadásul az Európa-ligában a Metaliszt Harkiv előtt csoportgyőztesként jutottak tovább, s a Benfica ellen igyekeznek kiharcolni a legjobb 16 közé jutást. Ami a kellemetlenebb eredményeket illeti, a Dortmund elleni 0-3, az akkor még kiesőjelölt Wolfsburg elleni 1-3 fájó lehetett, de a Bayer Leverkusen játékerejét igazolja, hogy a bajnokságban egyedül ő tudta legyőzni a Bayern Münchent.
A leverkuseniek ennek ellenére nem ültek a babérjaikon, hanem további erősítésre törekedtek: megszerezték a lengyel csodagyereknek kikiáltott 18 éves támadót, Arkadiusz Miliket, ugyanakkor elhagyta az együttest Renato Augusto, aki hazatér Brazíliába a Corinthianshoz, a horvát utánpótlás-válogatott Zvonko Pamic is hazájában, a Dinamo Zagrebben folytatja a labdarúgást, a brazil jobbhátvéd, Carlinhos pedig a másodosztályú Jahn Regensburgban rúgja a labdát a továbbiakban.
1. Bayern München:
A bajor sztáregyüttes kapcsán elmondható, hogy legalábbis első számú aspiránsai a bajnoki címnek. A kilencpontos előny is tetemesnek mondható, de az őszi szezon nagy részében nyújtott, kiemelkedő, rendkívül magabiztos produkció tovább csökkenti az ellenfelek esélyeit. Az, hogy mind támadásban, mind pedig védekezésben kimagaslóan szerepeltek az első tizenhét fordulóban a „bőrnadárgosok”, jól látszik a gólkülönbségen: negyvennégy gólt lőttek és csupán hetet kaptak! A játékosállományát tekintve is úgy tűnik, hogy a legerősebb „alapanyaggal” Jupp Heynckes dolgozhat – mi sem bizonyítja jobban, hogy többször is előfordult, hogy a világ- és Európa-bajnok Javi Martinez nem fért be a csapatba, vagy csak csereként számítottak rá. Sokak szerint a látványos javulás nagyban köszönhető Matthias Sammernek, a sportigazgató ugyanis rendet tett a játékosok között, s bár már csak nyáron érkezik az Isar partjára az új vezetőedző, máris komoly beszédtémát szolgáltat, vajon mire lesz majd képes Pep Guardiola egy teljesen új közegben. Nagy valószínűséggel igyekszik majd a saját képére formálni a rekorbajnokot. Ehhez kapcsolódóan érdekes visszaemlékezni, hogy a nyáron közszájon forgott a pletyka, miszerint Javi Martinez már a katalán sztáredző érkezését vetíti előre.
Ahogy arról már volt szó, Bastian Schweinsteigerék ráadásul a Borussia Dortmund ellen Német Kupa-negyeddöntőt vívnak majd februárban, a BL-ben pedig előbb a Valenciát megelőzve első helyen léptek a következő szintre, majd a nyolcaddöntőben az Arsenallal mérik össze az erejüket.
A fentebb már említett stabilitásra utal, hogy az egyetlen igazolás, Jan Kirchhoff a Mainzot elhagyva csak a szezon végeztével csatlakozik a kerethez, az ifjú tehetség Mitchell Weisert pedig csak nyárig engedték el a klubvezetők.
Mindezek mellett elmondható, hogy a bajnoki cím megszerzésére egyértelműen a Bayern Münchennek van a legnagyobb esélye, a dobogó másik két fokára azonban legalább négy pályázó van, úgyhogy sok izgalmat tartogat a Bundesliga tavaszi idénye is!
Szerző: Budai Levente