Track & Race Sportügynökség Kft. - A sportrendezvény partner

Zöld utat kapott a költekezési plafon az angol bajnokságban! – Mi lesz veled így Manchester City?

A hírek szerint a következő szezontól az angol bajnokságban szereplő klubok szigorú pénzügyi szabályozásnak vetik alá magukat. A financiális fair play véget vethet az olyan megaklubok féktelen költekezésének, mint a Manchester City vagy a Chelsea.

A szabályozás lényege az UEFA azon irányelvén alapszik, hogy legkésőbb a 2014/15-ös szezonra a jelenlegi veszteséges működés helyett fenntartható pályára álljon az európai klubfutball. A rendelkezés életbe lépése magyarán azt jelenti, hogy a csapatok csak annyit költhetnek az átigazolási időszakban amennyi bevételük van. A Premier League klubjai minimális többséggel megszavazták a fiskális szigort, benne a financiális fair playt és a béremelésre vonatkozó megszorításokat.

A klubok képviselői először decemberben ültek össze hogy megvitassák az új pénzügyi szabályozásról szóló javaslatot, ami kötelezi a csapatokat, hogy legalább nullszaldósra hozzák a költségvetésük, valamint átgondolják a fizetési kategóriák rendszerét. A nagycsapatok többsége támogatta az kezdeményezést, a Chelsea, Arsenal, Manchester United, Tottenham és Liverpool is elfogadta a tervezetet, ám a kicsik ellenállásán végül megbukott a javaslat. Csütörtökön hosszas vita és egyeztetés után végül megszavazták a költségcsökkentő intézkedést, amely nem is lehetett volna szorosabb, hiszen 6 ellenszavazat és a Reading tartózkodása mellett, épphogy meglett a döntéshez szükséges kétharmados többség.

Belső források szerint a Manchester City, Fulham, West Brom, Aston Villa, a Swansea és a Southampton nem támogatta a javaslatot. A Chelsea meglepő módon a szabályozás mellett tette le a voksát. A Kékek közleményben tudatták, hogy támogatnak minden lépést, ami elősegíti a pénzügyi stabilitást. “A Premier League klubjai ma megállapodásra jutottak a pénzügyi stabilitási szabályokról és a bérek ellenőrzéséről. A Chelsea FC minden lépést támogat, ami biztosítja a pénzügyi stabilitást a futballban. Mi készen állunk rá, hogy megfeleljünk az UEFA pénzügyi irányelveinek és meg is fogunk.”

A fair play szabály kritikusai szerint a döntéssel a kiscsapatok még kevésbé tudnak versenyezni a nagyokkal, sőt sztárcsapatok között is kialakulhatnak komoly differenciák, amelyre jó például szolgál a sztárjaitól megszabaduló AC Milan esete.

Veres Péter