Track & Race Sportügynökség Kft. - A sportrendezvény partner

NB I, visszatekintő – Remek őszi hajrá után tavaszi menetelés

Értékelő sorozatunk tizedik részében a Tomiszlav Sziviccsel kezdő, majd Horváth Ferenccel menetelő Kecskeméttel foglalkozunk. A lila-fehérek a szezon elején nem szerepeltek túlzottan jól, ám ennek ellenére Szivics átült a Paks kispadjára, így rövid tárgyalássorozat után a másodosztályban szereplő – és jól szereplő – Szigetszentmiklós kispadjáról szerződtették a korábbi válogatott Horváth Ferencet. 

7. Kecskemét 12 győzelem 8 döntetlen 10 vereség 42:42 44 pont

Kezdjük értékelőnket az edzők személyével. Horváth Ferenc pályakezdő trénerként érkezett a KTE kispadjára, igaz korábbi állomáshelyén, Szigetszentmiklóson már bizonyított. Horváth az ötödik forduló után vette át a gárdát Tomiszlav Szivicstől, és rögtön produkált egy ötmeccses veretlenségi szériát – erre csak a bajnok Győr volt képes. Ugyan Sziviccsel sem szerepelt rosszul az együttes, ám a szerb-magyar szakembert „elcsábította” a Paks, így esett végül a korábbi 32-szeres válogatott támadóra a választás. Persze a remek szerepléshez elengedhetetlen volt a játékosok partnersége, azaz vevők voltak Horváth Ferenc edzésmódszereire. A fiatal – mindössze 41 éves – szakember rendre váratlan megoldásokkal rukkolt ki a rögzített helyzeteknél – szabadrúgás, szöglet – ami sok esetben meglepte az ellenfeleiket. A másik, ami szimpatikussá tette a szurkolók körében, azok a frappáns nyilatkozatai. Ami fontos, hogy a hétvégén eldőlt, Horváth korábbi klubjánál – játékosként rövid ideig szolgálta – a Paksnál kapott újabb megbízatást. És itt nem kell semmi rosszra gondolni, csupán a tolnai klub ügyvezetője szerette volna a szakmai stáb élén tudni a fiatal edzőt, aki a Kecskemétnél végzett remek munkát.

A csapat szereplését három részre lehet bontani: Sziviccsel az első öt fordulóban mindössze két pontot sikerült szerezni, majd a hatodik és a nyolcadik forduló között a Török László-Szabó István páros irányította a lila-fehéreket, a mérlegük nem túl rózsás: 1 győzelem mellett két vereséggel állt ekkor a „Hírös Város” együttese, és ezzel együtt a kiesés szélén táncoltak Vladan Savicék. A harmadik periódus pedig Horváth Ferenc nevéhez fűződik, aki a kilencedik forduló előtt vette át a brigádot, és a szezon végéig kétszer is remek sorozatot produkált. Az első a kinevezése utáni ötmeccses veretlenségi sorozattal gyorsan emelkedett a csapat a táblázaton. A folytatásban a tavaszi szereplésre lehet leginkább büszke Horváth: tizenhárom bajnokin mindössze háromszor(!) szenvedett vereséget a lila-fehér alakulat. A tavaszi sorozatban okozták talán a legnagyobb meglepetést: hazai környezetben győzték le az akkor még csak bajnokaspiráns Győrt 5-2-re.

A keret minősége többnyire függ a taktikától, illetve az edző személyétől is. Nos, Kecskeméten Horváth mindenkinek adott esélyt, és minden játékosból kihozta azt a potenciált, ami benne rejlett. Így szerezhette meg első majd második NB I-es gólját a rutinos Mogyorósi József, vagy a korábbi újpesti kedvencnek köszönheti Rajczi Péter, hogy a tavasz végére újfent a veszélyes csatárok közé küzdötte vissza magát. És a fentebb taglalt váratlan szabad- és szögletrúgás variációkkal meg tudta zavarni ellenfeleit, akik nem voltak felkészülve ezekre.

Rátérve a háttérre: Rózsa Pál tulajdonosnak köszönhetően minden körülmény adva van a szakmai munka sikeres elvégzéséhez, és a jó szerepléshez. Ugyan a tavaszi szezon elején volt egy kisebb fennakadás, amikor a pénzek csúsztak, a szezon végére ezek a problémák némileg enyhültek, bár a pénztelen időszakban volt, hogy sztrájk készültséget hirdettek a labdarúgók. Már ebből a szempontból is meglepetésnek hatott a kecskemétiek szereplése.

Jövőre Horváth nélkül, de szintén egy fiatal, feltörekvő edzővel, Bekő Balázzsal vág neki a bajnokságnak a Kecskemét. A korábbi Videoton játékos jelenleg a székesfehérváriak második együttesének az edzője.

Házi góllista:
6 gólos: Francis Litsingi (csak ősszel szerepelt)
5 gólos: Mohl Dávid, Rafael Burgos
4 gólos: Eugéne Salami
3 gólos: Balázs Zsolt

A legtöbb találkozón pályára lépett játékosok:
27 mérkőzés: Vladan Savic
26 mérkőzés: Vaskó Tamás, Forró Gyula
23 mérkőzés: Pekár László
20 mérkőzés: Rafael Burgos, Eugéne Salami
19 mérkőzés: Póti Krisztián, Mohl Dávd

Legtöbb gólpassz:
10: Vladan Savic
6: Rafael Burgos
3: Pekár László

Kanadai táblázat (gól+gólpassz):
11 pont: Rafael Burgos (5+6)
11 pont: Vladan Savic (1+10)
8 pont: Francis Litisngi (6+2)
5 pont: Pekár László (2+3)
5 pont: Eugéne Salami (4+1)
4 pont: Rajczi Péter (2+2)

Legtöbb játszott perc:
2317: Vaskó Tamás
2074: Forró Gyula
1798: Vladan Savic
1635: Póti Krisztián
1627: Mohl Dávid
1431: Rafael Burgos

Legdrágább játékosok a transfermarkt.de szerint (euróban):
300 ezer: Vaskó Tamás
300 ezer: Rafael Burgos (csak kölcsönben szerepelt)
250 ezer: Yannick Bengomo
200 ezer: Antal Botond, Varga Róbert, Mohl Dávid, Forró Gyula, Sós Márkó, Vladan Savic, Bertus Lajos, Balázs Zsolt, Rajczi Péter

Gavalovits Sándor