Hosszú-hosszú böjt után lett újra bajnok a Rába-parti együttes, ami az elmúlt évek szisztematikus építkezésének gyümölcse. Harminc éve ünnepelhetett utoljára a Győr. Most Pintér Attila keze alatt újfent bajnokcsapat jött létre. Szezonértékelőnk utolsó, befejező részében az ETO-val foglalkozunk.
1. Győri ETO 19 győzelem 7 döntetlen 4 vereség 57-33 64 pont
Az idő kerekét tekerjük vissza egészen 2001-ig. Ekkor érkezett a klub élére Tarsoly Csaba, akinek nagyon sokat köszönhet a város, és a klub is. A pénzügyi szakember érkezése előtt áldatlan állapotok uralkodtak a csapat körül. A bajnokcsapatot bemutató Nemzeti Sport mellékletben így fogalmazott Tarsoly Csaba: „Amikor 2001-ben Győrbe érkeztem a kollégáimmal, olyan volt a klub, mintha aknavetővel szétlőtték volna…” 2004-ig konszolidáció zajlott a klubnál, majd fokozatosan elkezdtek építkezni, aminek következtében egy impozáns stadion, és mindenki ellen esélyes együttes épült. Ugorjunk kilenc évet előre: Tarsoly Csaba Pintér Attilát nyerte meg edzőnek. A köztudottan határozott, és fegyelmet követelő szakember első évében bronzéremig vezette a csapatot, majd az Európa Ligában nagy sikert elérve kiejtette a jóval esélyesebbnek tartott francia Montpelliert, ám a Stuttgart ellen már nem sikerült a bravúr. A 2009-2010-es idény bronzérme után a következő évben féltávnál Csertői Aurél váltotta a korábbi két csapatával is sikeres – a Ferencvárossal bajnok és kupagyőztes, a Matáv Sopronnal kupagyőztes – szakembert. Eltelt egy év, és az elnök-tulajdonos gondolt egyet, és visszahívta Pintért a csapat kispadjára. Hogy jól döntött, mi sem bizonyítja jobban, hogy újfent dobogóra vezette a zöld-fehéreket, majd az elmúlt szezonban immár negyedik bajnoki címéig és kupadöntőig jutott a Rába-parti csapat. Pedig a szezon nem úgy indult, hogy az ETO tényező lesz. Debrecen elleni vereséggel nyitott a Győr (1-4), hogy aztán egy tizenhét meccsen át tartó veretlenségi szériát produkáljon a társaság, amellyel bebetonozta magát az első helyre. Tavasszal ugyanakkor volt egy periódus, amikor rezgett a léc, hiszen négy pontra megközelítette őket a Videoton, de végül tíz pontos előnnyel befutott a Győri hajó.
Több jó egyéni teljesítmény is segítette Pintér munkáját, ami nem ment a csapaegység rovására, sőt. Minden játékos hozzá tudta tenni azt a pluszt, ami kellett ehhez a sikerhez. A kapuban Sztevanovics egész évben kimagaslóan védett, bár apróbb hibái azért akadtak, a védelemben Lipták Zoltán és Takács Ákos tanárian futballozott, de a kisebb bakik náluk is jelentkeztek néha, míg a két szélső védő, Svec és Völgyi rendre hatékonyan segítette a támadásokat, amik a gólpasszok számában is megmutatkozott. A középpályán is régen láttunk ilyen egységesen futballozó Győrt, mint az idén, a támadósorban pedig mindig volt valaki, aki góllal, gólokkal segítette a csapatot. Pintért korábban védekező-specialistának tartottak, aki ezúttal sem változtatott jól bevált stratégiáján, ám ezúttal olyan támadó szellemű futballisták dolgoztak a keze alá, akikben megvan a tűz, és a sikeréhség. Pintér Attila az alatt az egy év alatt, amíg nem dolgozott, folyamatosan képezte magát, így érhette el pályafutása második bajnoki címét edzőként. Ráadásul több ízben sérülések is nehezítették a szakember munkáját: a szezon elején Völgyi Dániel hagyott ki néhány bajnokit arccsontműtétje után, majd tavasszal előbb Koltai Tamás bajlódott lágyéksérvvel, míg a hajrára Sztevanovics is kidőlt, miután a 27 fordulóban, a Ferencváros elleni találkozó első félidejében olyan rosszul ért földet egy védésnél, ami miatt megsérült a dereka. Az utolsó három fordulóban előbb Molnár Péter, majd Lubos Kamenár pótolta.
Elmondható tehát, hogy a nyitó fordulóban kapott pofon nemhogy padlóra küldte volna a zöld-fehéreket, hanem szárnyakat adott a társaságnak. Az ősszel mindössze az az egy veresége volt a győrieknek, ám tavasszal hozzátettek még hármat. A legfájóbb talán a Paks elleni, amikor már három góllal is vezettek Varga Rolandék, a végén mégis a tolnai zöld-fehérek örülhettek. Előtte pár héttel Kecskeméten szaladt bele egy méretes pofonba Pintér legénysége, a hajrában pedig Kispesten is elszórt három pontot a csapat. Összességében azonban megérdemelt a Rába-partiak bajnoki címe, amely a BL-selejtezőbe repítette őket. Ott is egyenesen a nemrégiben kinevezett Paulo Sousa által irányított Maccabi Tel-Aviv elé.
Győr tehát idén sportfőváros lett: A női kézilabdások hazai fronton mindent (bajnokság, kupa) megnyertek, és oly sok próbálkozás után Európában (Bajnokok Ligája) is a csúcsra értek. A futsalosok is sorozatban sokadik aranyukat szerezték, míg a női kosárlabdacsapat ezúttal az ezüstérmet szerezte meg.
Íme a bajnokcsapat névsora: Szasa Sztevanovics, Lubos Kamenár, Molnár Péter – kapusok.
Michal Svec, Lipták Zoltán, Takács Ákos, Tokody Tibor, Völgyi Dániel, Marko Dinjar, Vladimir Djordjevic, Marián Had, Lang Ádám, Lazar Stanisic – hátvédek.
Nikola Trajkovic, Koltai Tamás, Pátkai Máté, Djordje Kamber, Rok Kronaveter, Nemanja Andric, Mihai-Onisor Nicorec, Linas Pilibaitis, Varga Tamás, Kalmár Zsolt, Matetits István, Novák Csanád – középpályások.
Rati Aleksidze, Tarmo Kink, Varga Roland, Marek Strestík, Jarmo Ahjupera, Mihai Dina, Dudás Ádám, Giorgi Kvilitaia – támadók.
Házi góllista:
12 gólos: Varga Roland
8 gólos: Djordje Kamber, Koltai Tamás
7 gólos: Nikola Trajkovic
5 gólos: Rok Kronaveter
4 gólos: Völgyi Dániel
Legtöbb mérkőzésen pályára lépett játékosok:
27 mérkőzés: Szasa Sztevanovics, Djordje Kamber, Varga Roland
26 mérkőzés: Lipták Zoltán, Pátkai Máté
25 mérkőzés: Marek Strestík
23 mérkőzés: Takács Ákos, Michal Svec, Nikola Trajkovic
Gólpasszok:
8: Varga Roland
6: Pátkai Máté
5: Nikola Trajkovic, Marek Strestík
Kanadai tábla (gól+gólpassz):
20 pont: Varga Roland (12+8)
12 pont: Nikola Trajkovic (7+5)
11 pont: Djordje Kamber (8+3)
11 pont: Koltai Tamás (8+3)
9 pont: Rok Kronaveter (5+4)
8 pont: Marek Strestík (3+5)
8 pont: Völgyi Dániel (4+4)
7 pont: Pátkai Máté (1+6)
Legtöbb játszott perc:
2412: Djordje Kamber
2385: Szasa Stevanovics
2306: Lipták Zoltán
2164: Varga Roland
2070: Takács Ákos
Legértékesebb játékosok a trasfermarkt.de szerint (euróban):
1 millió: Michal Svec
750 ezer: Koltai Tamás
700 ezer: Pátkai Máté
600 ezer: Lipták Zoltán
600 ezer: Marek Strestík
500 ezer: Rok Kronaveter
450 ezer: Djordje Kamber
400 ezer: Lubos Kamenár
400 ezer: Völgyi Dániel
400 ezer: Nikola Trajkovic
400 ezer: Dudás Ádám
400 ezer: Tarmo Kink
400 ezer: Varga Roland
Gavalovits Sándor