Ismét az MTK vitte a prímet a bajnokság őszi szezonjában, igaz, nehezebben jutottak az őszi elsőséghez a kék-fehérek. A mezőny első fele nagyon elszakadt a többiektől. Statisztikák, érdekességek az elmúlt őszről.
Kezdjük mérlegkészítésünket a csapatok teljesítményével. Az MTK több ízben is később játszott nemzetközi elfoglaltsága miatt. Így már a nyitó fordulóbeli összecsapását is november végén játszotta. Az idény előtt edzőcserére került sor, hiszen Turtóczki Sándor az U19-es válogatott élére került, helyére Medgyes Péter került, akivel előbb veretlenül jutottak túl a lányok, majd a főtáblán elismerésre méltó – ugyanakkor tanulságos teljesítménnyel estek ki. A bajnokságban azonban szép fokozatosan léptek fel a dobogó tetejére. Igaz, ingadozó volt a teljesítmény, például közel másfél év után szenvedtek vereséget a honi élvonalban, az Astra elleni kudarccal végződött találkozó után kisebb konfliktus bontakozott ki, de erről majd egy másik cikkben. A szezon végére már látszott, hogy a nemzetközi szereplés sokat kivett a lányokból, és a válogatott játékosok fizikai és mentális állapota majdnem egyenlő volt a nullával. A túlzott terhelés következtében a bajnokság őszi szakaszának vége sérülésekben is elérte a csapatot, a téli szünet tehát kész felüdülés a játékosoknak, akik jelentős része nemcsak nagypályán, de futsalban is érdekelt volt. Erről is egy későbbi cikkben írunk.
A tabella második helyén az Astra Persecutor telel. Dombó János tanítványai kiegyensúlyozott teljesítményt nyújtottak, még úgy is, hogy az ősz nagy részében nélkülözniük kellett egyik alapemberüket, Fogl Katalint. Menet közben is akadtak kisebb sérülésekkel bajlódók, de az ő pótlásukat sikerült megoldani. Az más kérdés, hogy a bajnokság vége felé már kapusgondjai is adódtak a csepelieknek, hiszen az MTK elleni bajnokin nem tudtak cserekapust bevetni, így aztán Telek-Sümegi Éva állt a gólvonal elé. Sokáig vezette is a bajnokságot a rózsaszín-fekete csapat, ám a hajrára – köszönhetően az MTK elmaradt meccseire – hiába szerzett tetemesnek mondható előnyt, a kék-fehérek végül megelőzték Szabó Boglárkáékat, akik így is büszkék lehetnek erre az őszükre.
A dobogón még a Viktória fért fel, ami nagy fegyvertény annak tükrében, hogy a fiatalos lendülettel futballozó Ferencváros végig ott lihegett a szombathelyiek nyakán. Tekintettel azonban a zöld-fehérek átlagéletkorára, nincs olyan rutinos játékosa Dörnyei Balázs csapatának, aki olykor visszafogja és észjátékra sarkallja a fiatalokat, míg a Viktóriában többen is vannak, akik fazont tudnak szabni a játéknak. A szombathelyiek abban is sokat javultak, hogy a szezon elején sikerült szerződtetni Heike Manhart személyében egy univerzális játékost. Az osztrák válogatott futballista eleinte a csatárok mögött kapott szerepet, amit gólokkal hálált meg, de a bajnokság vége felé már inkább jobbhátvédet játszott. Ennek ellenére nem lehet panasz a Fradira sem. A bajnokság elején ők is halasztottak meccseket, hiszen az U17-es elitkört a zöld-fehérekre épülő válogatott abszolválta. Erről, és a többi válogatottról sorozatunk második részében értekezünk. Szóval a ferencvárosi lányoknak is sok volt ez az erőltetett menet, és még így is befutottak a negyedik helyre.
Majd egy nagy szakadék következik, miután az ötödik helyen telelő Femina nyolcponttal van lemaradva a Fraditól, így Herczku István együttese már csak az alsóházi rájátszás első helyét csípheti meg. A palotai hölgyek nehéz őszön vannak túl, hiszen a sok sérült mellett az ősz derekán kiesett Sándor Zita is. Volt olyan találkozó, ahol mindössze két cserejátékossal tudott kiállni a Femina. Ennek ellenére a rekordbajnok csak a tabella első négy helyezettje ellen egy szoros, és öt viszonylag sima meccset játszottak, persze azt hozzá kell tenni, hogy rövid kispaddal, kulcsemberek nélkül, akik tavaszra már ismét visszatérhetnek.
A Szeged és az Újpest is játszott olykor jó meccset, de az élmezőny rendre átgázolt mindkét csapaton, így leginkább a Kispest ellen akadt némi sikerélményük. Az életkorokat vizsgálva az Újpest átlagéletkora a második legfiatalabb a Ferencvárosé után, a Szegednek ellenben leginkább a védelme volt gyengepont ezen az őszön. A Honvéd az elején edzőt váltott, és már-már úgy tűnt, kezdenek összeállni, de rendre becsúszott egy demoralizáló vereség, ami visszavetette a csapatot, pedig a tavalyi negyedik helyezett Hegyvidék tette át székhelyét a Bozsik stadionba, és a legjobbjaik folytatták piros-feketében. Azonban hozzájárulhatott a gyengébb szerepléshez, hogy elsőszámú csatáruk, Staar Gabriella csak az ősz derekán léphetett újra pályára.
Házi góllisták:
MTK
Pádár Anita 22 gól
Méry Rita 10 gól
Vágó Fanny, Nagy Lilla 9-9 gól
Zágor Bernadett 5 gól
Csiszár Henrietta 3 gól
Papp Dóra, Gál Tímea 2-2 gól
Pinczi Anita, Tatai Krisztina, Palkovics Nóra, Gyöngyösi Réka 1-1 gól
Összesen: 66 gól
Astra
Telek-Sümegi Éva 10 gól
Pincze Gabriella 5 gól
Godvár Katalin 4 gól
Fogl Katalin, Megyes Ágnes, Dominika Dikanová 3-3 gól
Csorbai Nikolett 2 gól
Szabó Boglárka 1 gól
Összesen: 31 gól
Viktória
Heike Manhart 14 gól
Nagy Dóra 6 gól
Marsai Nikoletta 5 gól
Németh Loretta, Horváth Lilla 3-3 gól
Ferencsik Evelin, Széles Viktória 2-2 gól
Tóth Enikő, Szakonyi Emese, Csidei Klaudia, Grubits Daniella 1-1 gól
Összesen: 39 gól
Ferencváros
Zeller Dóra 11 gól
Diószegi Fanni 9 gól
Mosdóczi Evelin, Kaján Zsanett 8-8 gól
Nakshije Krivanjeva, Manja Benak 2-2 gól
Nagypál Fatima, Bognár Enikő, Szabó Viktória, Horváth Boglárka, Szabó Dorottya 1-1 gól
Összesen: 45 gól
Femina
Szeitl Szilvia, Zólyomi Rebeka 4-4 gól
Kanta Krisztina 3 gól
Horváth Hanna 2 gól
Garamvölgyi Nikolett, Beke Adrienn, Ködmön Kinga, Csányi Diána 1-1 gól
Összesen: 17 gól
Szegedi AK
Zimányi Kovács Anikó 8 gól
Lévai Nikolett 3 gól
Dudás Diána, Szil Tünde, Szalai Ágnes 1-1 gól
Összesen: 14 gól
Újpest
Nagy Barbara, Mátyás Noémi, Kiss Fanni 2-2 gól
Barsi Adrienn, Külüs Zsuzsanna, Szennai Adrienn, Gyenes Adrienn 1-1 gól
Összesen: 10 gól
Honvéd
Staar Gabriella 4 gól
Dénes Dorottya, Szvetlik Dóra 2-2 gól
Gaál-Szabó Beáta, Rőhberg Zsanett, Bíró Nikolett 1-1 gól
Összesen: 11 gól
Legtöbb lőtt gól:
MTK (13 gól, az Újpest ellen, 9. forduló)
Legtöbb kapott gól:
Újpest (13 gól, az MTK-tól, 9. forduló)
Leghosszabb győzelmi sorozat:
Astra Persecutor 8 győzelem zsinórban (1-8. forduló)
Leghosszabb vereségsorozat:
Honvéd 8 verség sorozatban (1-8. forduló)
Tabella a téli szünetben:
1. MTK 12 11 0 1 68-9 +59 33 pont
2. Astra 12 9 1 2 33-13 +20 28 pont
3. Viktória 12 8 0 4 40-15 +35 24 pont
4. Ferencváros 12 6 2 4 45-19 +26 20 pont
5. Femina 12 3 3 6 17-26 -9 12 pont
6. Szeged 12 3 0 9 15-60 -45 9 pont
7. Újpest 12 2 3 7 10-46 -36 9 pont
8. Honvéd 12 1 1 10 11-51 -40 4 pont
Már csak két forduló van hátra az alapszakaszból, és a lényegi kérdések – azaz mely csapatok folytatják a felső-, illetve alsóházban – már eldőltek.
Következik: Mérlegen a válogatottak.
Gavalovits Sándor