Nem ért véget Ricardo Moniz és a Ferencváros kapcsolata, igaz a szerződésbontás után verbális csörte zajlik a klub és a volt edző között. Moniz az orvosokat, az orvosok Monizt kritizálták. A szakvezetőnek Orosz Pál szerint sok szabadságot adtak, a játékosok is megszólaltak.
A tények: Akeem Adams szeptemberi tragédiája után nem úgy teljesített a csapat, ahogy azt a szurkolók és a vezetőség elvárja, ám a drukkerek türelmesek voltak a szakember iránt, a menesztése szinte azonnal a vezetőség ellen fordította őket. Ricardo Moniz a Pécs elleni vereség utáni sajtótájékoztatón az orvosok felelősségét firtatta, majd napokon át a sajtóban üzengettek egymásnak. A verbális ütközetet végül az orvosok zárták le közleménnyel:
„A Ferencvárosi TC orvosi stábjának közleménye
A sajtóban az elmúlt napokban elbocsátott ferencvárosi vezetőedző, Ricardo Moniz tényeket figyelmen kívül hagyó állításai kapcsán az alábbiakat szükségesnek tartjuk leszögezni.
1. A Ferencvárosi TC egészségügyi stábja az UEFA és FIFA által rendszeresített, az egyik legszigorúbb alkalmassági vizsgálatot használja, a Magyarországon kötelező sportorvosi vizsgálat mellett. Tehát a játékost megvizsgálja a klub alkalmazásában álló ortopéd-traumatológus, egy kardiológus és egy klubtól független sportorvos. A vizsgálatok a FIFA PCMA és az UEFA PCMA (pre-competition medical assessment) alapján történnek minden egyes játékosnál. (lásd: http://www.fifa.com/mm/document/afdeveloping/medical/01/07/26/86/fifapcmaform.pdf, UEFA körlevél 2012)
2. Akeem Adamsnél olyan mozgásszervi problémák derültek ki a szerződést megelőző vizsgálaton, amely alapján jelentős volt a sérülés, illetve újrasérülés veszélye. Az elváltozásokról RTG és CT felvételek készültek. Ezen elváltozások nem teszik a versenysportra alkalmatlanná a játékost, azonban a klub érdeke, hogy a szerződést megelőző vizsgálatokkal az újrasérülés és a krónikus panaszok jelentkezésének veszélyeiről is tájékoztassuk a klubot. Ezek alapján az orvosi stáb a játékos szerződtetését nem javasolta a klubnak, az orvosi véleményeket azonban a vezetőedző felülbírálta és a klub vezetősége előtt ragaszkodott a játékos leigazolásához.
3. Az Egészségügyi Stáb munkáját jelentősen hátráltatta, hogy Ricardo Moniz az egészségügyi munkát is irányítása alatt kívánta tartani, több alkalommal az orvosi evidenciákkal ellentétes utasításaival kellett küzdenünk.
4. A terheléses vizsgálat, különösen élsportolók esetében, nem a szív és érrendszeri panaszok diagnosztizálására/szűrésére szolgál, hanem azzal a játékos edzettségi állapota határozható meg. Ilyen vizsgálat mindegyik FTC-labdarúgóról készült évi rendszerességgel a felkészülési időszakban, illetve a leigazolást megelőzően. Akeem Adams esetében az orvosi stáb öt alkalommal foglalta le az egyik budapesti sportdiagnosztikai laboratóriumot, azonban Ricardo Moniz egyik alkalomra sem engedte el a játékost a futószalag-terheléses és légzéses gázcsere vizsgálatra.
5. Az édesapja haláláról szóló információról az egészségügyi stáb az infarktus bekövetkezte után, a család megérkezését követően, a velük tartott megbeszélésen értesült, ekkor mondta Ricardo Moniz, hogy igen, erről neki volt tudomása, de mi köze ennek a játékosnál bekövetkezett infarktushoz? Ezen a megbeszélésen több klub alkalmazott is részt vett.
6. Nem gondoljuk, hogy egy orvosi diplomával nem rendelkező laikusnak, mint Ricardo Moniznak ismernie kellett volna a szülői hirtelen halál és a kardiovaszkularis megbetegedés közötti összefüggést, azonban azt sem gondoljuk, hogy ugyanilyen okból kifolyólag tudja, hogy miként kell élsportolókat kardiológiai szempontból szűrni, ezért is elfogadhatatlan a nyilatkozata.
7. Az Országos Mentőszolgálat és a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika munkatársai szakmai hozzáértése, lelkiismeretes munkája, szakmai bravúrjai nélkül Akeem Adams jelenleg biztosan nem élne.
Az Egészségügyi Stáb a korábbi vezetőedzővel kapcsolatos kommunikációt ezzel a nyilatkozattal lezártnak tekinti. Adams állapotáról természetesen továbbra is tájékoztatja a közvéleményt.
Dr. Szelid Zsolt
Dr. Pánics Gergely
Dr. Reha Gábor”
Orosz: „Mindenképp külföldi edző lesz!”
A futballklub vezérigazgatója az m1-en beszélt a lehetséges edzőkről. Ugyan neveket nem mondott, annyit azonban elárult, hogy külföldi edzőben gondolkodik a vezetőség. „Mindenképpen külföldi edzőben gondolkodunk. Hogy ki lesz az, természetesen még nem tudom, több opcióban gondolkodunk. Úgy gondolom, a Ferencváros önmagában csábító, ezt tapasztaltam külföldi tárgyalásaim során, és a klub rendelkezésére álló anyagi, infrastrukturális háttérrel, valamint a játékoskeretével is az.”
A lehetséges nevek között több nagyágyú is található. Így például a korábbi 150-szeres német válogatott, 2004-2006 közötti magyar szövetségi kapitány, Lothar Matthäus, a szintén magyar kapitány, Erwin Koeman, a két korábbi belga kapitány, Franky Vercauteren és Georges Leekens, az Anderlecht korábbi vezetőedzője, Hugo Broos, az Anzsi és az Utrecht korábbi edzője, Ton du Chatinier is benne van a kiszemeltek között. Ugyanakkor többen a klubhoz kötődő edzőt látnának inkább a padon. Így László Csaba, Pintér Attila, Horváth Ferenc és Lipcsei Péter neve is felmerült, mint lehetséges utód. Azonban a hosszú ideje munkanélküli Thomas Schaaf neve is felmerült. A német tréner éveken át irányította a Werder Brement, amellyel 2004-ben bajnok és kupagyőztes lett. Friss információk szerint Trond Sollied is a jelöltek között van. A norvég edző korábban a Rosenborg és a Brugge kispadján is ült.
„Nem fizetnek!” – Leonardo
A játékosok közül Leonardo szólalt meg legelőbb. A brazil támadó kritizálta a vezetőséget, amiért menesztették Monizt, majd a fizetésről beszélt: „Nagy csalódást okozott a hír, hogy ki akarják rúgni az edzőnket, aki véleményem szerint megtette, ami megtehető, és rengeteg energiát fektetett munkájába és a klubba. Még nagyobb a csalódottságom, mivel a klub nem fizeti ki rendesen a béreket. Szeretném megbeszélni a kialakult helyzetet, hogy mindannyiunk számára pozitív megoldást találjunk. Üdvözlettel, Leonardo.”
„A klubnál mindenki ki lett fizetve, a fizetések és a prémiumok is ki lettek fizetve.” – reagált a légiós vádjaira Orosz Pál.
„A csapatkapitány, Józsi György vezetésével egy háromtagú magyar küldöttség megköszönte a holland edző elküldését.” – írja a fradimob.hu. Nem új keletű a klikkesedés a csapaton belül, korábban Détári Lajos alatt is lehetett hallani ezekről a dolgokról.
Gavalovits Sándor