Debrecen: Majd’ 400 milliós veszteséggel zárt a klub
A DVSC Futballszervező Kft. 383 millió forintos mínusszal zárta a 2013-as gazdasági évet – dehir.hu

A DVSC Futballszervező Kft. számviteli törvény szerinti beszámolójából kiderült, hogy sorozatban harmadik évben zárt veszteséggel a cég. Erről csütörtökön tárgyal a hajdúsági város önkormányzat, lévén a klub egyik tulajdonosa a város.
A dehir.hu cikkében megemlíti, hogy 2009 volt a klub nagy bevételeinek az éve, hiszen abban az évben jutott a BL főtáblájára a labdarúgócsapat. Ennek következtében 800 millió forint osztalékot fizetett a klub a részvényeseknek. 2011-ben azonban már 227 millió forintos vesztesége volt a klubnak, amely 2012-re 300 milliósra, 2013 végére 383 millió forintra nőtt.
Ehhez hozzá kell tenni, hogy 2011-ben már nem reklámszerződés szerint, hanem ekhó szerinti adózással kaptak fizetést a labdarúgók, így a DVSC-nek megnövekedtek az adófizetési kötelezettségei. Ez a bérekre fordított összegben is megmutatkozik. A klub tavaly 1 milliárd 166 millió forintot költött, míg 2012-ben 1 milliárd 286 milliót, azaz 120 millióval kevesebbet fordított 2013-ban kiadásokra.
Ami a bevételeket illeti, 44 százalékot a televíziós jogdíjakból szerzi a cég, a reklámbevételek 21 százalékot tesznek ki, a jegyértékesítésből mindössze 10 százalék. A bevételek 25 százaléka egyéb bevétel, többségében külsős támogatás. A Társasági adó (TAO) 30 milliós bevételt eredményezett 2013-ban.

A játékosok eladásából származó bevétel csupán egy százalék, ez Eugene Salami és Yannick Mbengomo eladásából folyt be. Összesen 18 millió 700 ezer forint. A kölcsönadásokból 100 ezer forint bevételt generált a klub. Ami a kiadásokat illeti, mindössze L’Imam Seydiért fizetett a Loki, igaz hatmilliós vételárat kellett átutalnia a Diósgyőr számlájára. A nemzetközi kupaszereplés korai vége miatt a várt bevétel sem ütötte meg az előzetesen kalkulált összeget.
A klub jegyzett tőkéje a három éves veszteség következtében fogyóban, de a 2009-2010-es pénzügyi év sikeressége miatt még jelentős. Anyagi gondok így nincsenek, köszönhetően a milliárdos tartaléknak. A tárgyi eszközök értéke növekedett, 63 millióról 570 millióra, az ok a beszámoló szerint, hogy a Nagyaerdei Stadionba beszerelt székeket a cég vásárolta meg.
A dehir.hu megjegyzi, hogy a tulajdonosi szerkezetben jelentős változás nem történt. A Szima Gábor érdekeltségi körébe tartozó MSZ Kaszinó Kft. birtokolja a részvények majdnem háromnegyedét, 25 százalékot a város, a maradék közel két százalékot helyi cégek.
Ami a jövőt illeti, az üzleti jelentés szerint nőni fognak a bevételek, ha a csapat megnyeri az élvonalbeli bajnokságot – vasárnap bebiztosította a Loki. Nagy reményeket fűznek az akadémia működéséhez is, valamint az új Nagyerdei Stadion kihasználtságához, így pedig a jegybevétel nőhet a 2014-es esztendőben. „A Labdarúgó Akadémia és az új stadion átadása új alapokra helyezi a labdarúgást. Reméljük, hogy ezen infrastrukturális fejlesztések gazdasági sikereket eredményeznek.” – zárja az üzleti jelentés.
A dehir.hu Szima Gábort kérdezte volna, ám a tulajdonos elfoglaltságai okán Róka Gézához irányította a portált. „Az újabb bajnoki cím és az adattok értékelésekor azt mindenképp ki kell emelni, hogy a Loki költségvetésének nagysága alapján jelenleg úgy ötödik a magyar klubok között. A klub 2013-ban is stabil, kiegyensúlyozott gazdálkodást folytatott. Bár anyagi gondjaink nincsenek, az újabb sikerek eléréséhez a költségvetés terén fel kell zárkóznunk a vezető klubokhoz, aminek egyik elemeként kalkulálunk az új Nagyerdei Stadion megnyitásáéval reményeink szerint jelentősen és tartósan megemelkedő jegybevételekkel.” – fogalmazott Róka Géza klubigazgató.
Gavalovits Sándor