Összefoglalónk folytatásában az alsóház után megnézzük, hogy mi történt a „felső nyolcban”. Meglepetéscsapatokat itt is találunk, ahogy kiváló teljesítményekben és nagy párharcokban sem szenvedtünk hiányt.
Feljövőben a szürke középszerből
A Puskás Akadémia az őszi szezon talán legkellemesebb meglepetése. Ugyanis a feljutásuk évében (2013-14-es szezon) nem sokkal, de megúszták a kiesést. Lényegében a legnehezebb feladatot megoldotta Benczés Miklós és csapata, így a második évükre már jobban és rutinosabban tudtak felkészülni. A kellő tapasztalat mellett pedig a biztos anyagi háttér és az új Pancho Aréna is azt mutatta, hogy a 2014-15-ös évadban már nem a kiesés ellen szeretnének küzdeni. A játékoskeret is adott volt a jobb szerepléshez, hiszen a mag egyben tudott maradni. Mindezen tényezők ellenére a rajtnál kicsit beragadtak, mert az első hét mérkőzésük után mindösszesen kettő pontot tudtak szerezni. Ezután jött a fordulat és a Lombard Pápa elleni 3-0-s sikerrel megszerezték az első győzelmüket hazai pályán. Innen pedig majdhogynem zsinórban jöttek a diadalok. Az elkövetkezendő öt hazai fellépésük során legyőzték többek között a Győrt, a Diósgyőrt is és egyedül az MTK tudott három ponttal távozni. Amennyire jól ment otthon, annyira gyengén ment az idegenbeli szereplésük. Az őszi szezon során mindösszesen hét pontot gyűjtöttek be vendégként, de a jó hazai szereplésnek köszönhetően és az utolsó három meccsen szerzett kilenc pontnak hála a kieső helyekről a középmezőnybe lavírozták a hajójukat.
A Paks amióta megjárta az európai kupaporondot, azóta nem találja saját magát. A nemzetközi megmérettetés utáni évben a csapat teljesen beleszürkült a mezőnybe és azóta sem tudnak a dobogó közelébe férkőzni. Kis Károly lemondását követően Tomislav Sivic és Horváth Ferenc sem tudott maradandót alkotni a csapatnál. Ezt az őszt pedig Csertői Auréllal kezdhette el az egyesület, hiszen a tavaszi szezonban Horváth távozott. Az új edző új mentalitást is hozott, de szerencsére megmaradt a paksi szokás, hogy kizárólag magyar futballistákat foglalkoztatnak. A rajtot remekül kapták el, hiszen nyolc forduló után is veretlenül álltak és ezen időszak alatt 18 pontot szorgoskodtak össze. Azonban ez csupán kezdeti fellángolás volt és ezután már nem jöttek olyan egyszerűen a győzelmek. Habár a Diósgyőr elleni 3-1-es hazai siker szépnek mondható és idegenben a Ferencváros és a Győr ellen is megsüvegelendő az elért döntetlen. Főleg a Győr elleni 2-2 marad emlékezetes, amikor Bartha László a 91. percben tudott egyenlíteni egy potyagóllal. Összességében csendben teszik a dolgukat, nem volt körülöttük botrány, tervben van az új stadion megépítése, és ha a tavaszi szezon egy fokkal jobban sikerül, akkor könnyen ledolgozhatóvá válik a harmadik helytől elválasztó öt pontos lemaradás.
8. Puskás Akadémia 17 7 3 7 19:20 -1 24
7. Paks 16 7 6 3 25:13 +12 27
A balhéktól terhes ősz
A tavalyi szezonnál az idei csak jobb lehet. Gondolhatták az Újpest hívei, amikor imádott csapatunk nekivágott az őszi idénynek. A kezdet mindenesetre biztató volt, mert még júliusban a Debrecen legyőzésével elhódították a Szuper Kupát és úgy tűnt, hogy egyben van a csapat, így a szurkolók joggal várhattak győzelmekben gazdag bajnokságot. A győzelmek jöttek is, szám szerint hét alkalommal hagyták el a pályát a három ponttal a zsebükben, viszont emellé hozzátették a mezőny legtöbb döntetlenjét is, aminek a száma ugyancsak hét. A három vereség 17 forduló alatt dicséretes, főleg annak a tükrében, hogy a Kecskemét ellen úgy kaptak ki 2-0-ra, hogy lényegében a KTE nem szerzett gólt – Ojo és Balog öngóljai döntöttek –. E vereség mellett még idegenben kaptak ki a Diósgyőrtől és a későbbi őszi bajnok Videotontól. Ezekkel a vereségekkel bármelyik csapat el tud számolni, viszont egyes döntetlenekkel már nem ez a helyzet. Nebojša Vignjević nehezebben tudná megmagyarázni, hogy hazai pályán kettős emberelőnyben hogy nem sikerült legyűrni a DVTK-t. A kötelezőnek tűnő győzelmek sem jöttek, mert mind a Pápa és a Puskás Akadémia ellen is egy-egy sovány döntetlen lett a mérkőzés vége. Ha csak ezen a három mérkőzésen bezsebelik a győzelmet, akkor nem ők lennének az üldözők, hanem üldözöttekké váltak volna a dobogóért folyó küzdelemben. A tavaszi szezonra a mérkőzések jobb menedzselése mellett a gólszerzésben is javulniuk kell, mert a 17 mérkőzésen szerzett 16 gól igencsak kevés. Habár a futballban a megszerzett pontok számítanak és ebben nem szerepelt rosszul az UTE.
A Ferencvárosnál Thomas Doll munkája egyre jobban kezd beérni. Nyugodtan is dolgozhat, hiszen masszív keretet rakott össze és az anyagiakkal sincs gond a csapat háza táján. Ráadásul az új stadion is elkészült, így minden adott volt, hogy újra a bajnoki címért szálljanak harcba. Habár a szezon nem indult túl jól a csapat számára, mert az Európa Liga selejtezőn nyújtott produkció nem volt meggyőző, sőt többen már az elnökség távozását is követelték. A szurkolói elégedetlenség és tiltakozás lényegében már ekkor elkezdődött és ettől volt hangos az egész őszi szezonjuk. A legnagyobb problémát a Groupama Aréna jelentette. Legalábbis a beléptetés, a vénaszkenner, és a szurkolói regisztráció az, ami tüntetésre késztette a drukkereket. Hiába a szép és modern stadion és a hazai pályán nyújtott kiváló szereplés (8 mérkőzés 6 győzelem 2 döntetlen, 14:3-as gólarány), ez sem volt elég arra, hogy mérkőzésről-mérkőzésre megtöltsék a nézőteret. Amit a szurkolók meg tudtak tölteni, az a Népliget volt, ahová több alkalommal is kivonultak tiltakozni a vezetőség és a beléptetési nehézségek ellen. Remélhetőleg tavaszra megoldódik ez a probléma, és a tiltakozás rigmusait felváltja a buzdító énekek hangorkánja.
6. Újpest 17 7 7 3 16:12 +4 28
5. Ferencvárosi TC 17 9 4 4 26:15 +11 31
A keleti fellegvárak még mindig erősek
Debrecenben csalódottan indult el az őszi szezon, ugyanis a Bajnokok Ligája selejtezőjében a BATE-tól idegenben kaptak ki 3-1 az itthoni 1-0-s siker után. A dolgok pikantériáját az adja meg, hogy a harmadik, minden eldöntő hazai gól a 94. percben esett meg. A kiesést követően az Európa Liga selejtezője következett, ahol a Young Boys ellen a tisztes helytállás maradt osztályrészül a „cívis városiaknak”. Talán ezeknek a vereségeknek is volt köszönhető az, hogy a csapat a bajnokság elején beragadt és az új, modern stadionjukban nem tudták legyűrni a Kecskemétet (0-0), a Pécstől pedig ki is kaptak (0-2), illetve idegenben sem ment jól, mert a Paks ellen is vereséget szenvedtek. Viszont ezután sikerült rendezni a sorokat és újra a régi formájukat mutatták, ugyanis a következő nyolc bajnokiján nem találtak legyőzőre és ezeken a mérkőzéseken a maximális 24 pontból 21-et be is zsebeltek. Ez az eredmény igencsak impozáns, de ha még azt is hozzátesszük, hogy idegenben legyőzték a Győrt, a Videoton, hazai pályán az MTK-t, és döntetlent játszottak a Fradival, akkor elmondhatjuk, hogy kirobbanó formában futballozott a DVSC. Így az őszi szezon végére sikerült a dobogó közelébe érni, habár rálépni már nem tudtak…
… mert az eddigi éveiben igencsak hektikusan és nagyon kiszámíthatatlanul játszó Diósgyőr tudott a dobogó legalsó fokára fellépni. Tomislav Sivic edző munkájának köszönhetően erre az évre összeállt egy erős mag, amire tudnak építkezni, és a nyári átigazolási időszakban is sikerült a csapathoz jól passzoló kiegészítő embereket szerződtetni. A rutinos rókák és a fiatal tehetségek arányát sikerült jól eltalálniuk, így egy igen masszív csapat benyomását keltették. Az évad közepén volt egy kisebb megingásuk, amikor a Pápa és a Győr ellen idegenben döntetlennel térhettek haza, míg a Pakstól ki is kaptak. Viszont a rosszabb időkben is megmutatták, hogy mekkora harcosok. Jó példa volt erre a Dunaújváros elleni 3-3, amikor egy félidőnyi játék után 0-3 állt az eredményjelzőn és ráadásul még emberhátrányba is kerültek. Ilyen elveszettnek tűnő helyzetből tudtak visszajönni és 3-3-ra mentették a többek által már biztos vereségként elkönyvelt találkozót. Egy biztos, ahhoz, hogy a bajnokság végén is ilyen előkelő helyen szeretnének állni, továbbra is ilyen küzdőszellemmel kell a pályára lépniük.
4. Debreceni VSC 17 9 4 4 26:12 +14 31
3. Diósgyőri VTK 17 9 5 3 27:19 +12 32
A nagy sorozatok szakértői
Ha megkérdeztünk volna néhány MTK szurkolót, hogy mit várnak ettől az évtől, akkor szerintem kevesen mondták volna azt, hogy bajnoki címet szeretnének ünnepelni a szezon végén. Pedig egyelőre úgy néz ki, hogy Garami József ismét csodát tett a fiatalokkal és a Kanta-Torghelle-Vass Ádám trióval. Egyedüli csapatként az OTP Bank Liga teljes mezőnyében egyetlen alkalommal sem osztozkodtak a pontokon, tehát vagy nyertek (ez volt többször), vagy kikaptak. A mérleg 12 győzelem és 5 vereség. Ezzel a kiváló mérleggel egy ideig a bajnokság élén is álltak. Nagy szerencséjük volt, hogy elkerülték a csapatot a sérülések és lényegében egy jól megszokott kezdővel tudtak kiállni. Ennek a stabilitásnak köszönhetően csupán a Videoton, a Diósgyőr, a Debrecen, az Újpest és kisebb meglepetésre a Paks tudta legyőzni a kék-fehér brigádot. Ha eddig nem tették volna, akkor ezután az ősz után nyugodtan nézhetnek előre is, mert a Videoton bőven benne van a célkeresztjükben és egy remek tavasszal akár a bajnoki cím is meglehet.
Az ősz egyértelmű királyává a Videoton vált. Minden téren ők voltak a legjobbak. A negyven rúgott gól még európai szinten is megsüvegelendő, de a hat kapott gól is impozáns számnak minősül. Ráadásul ezt a kiváló statisztikát tovább tudták színezni azzal, hogy csupán egy vereséget szenvedtek el. Azt is a Debrecentől, ami azért belefér. Döntetlenből pedig kettőt véshettek be a naplójukba. Joan Carrillo ráadásul az év edzője címet is bezsebelhette a kiváló első felvonás után. Az edző remek összhangot tudott teremteni a magyarok és a külföldiek között. Sikerült megtalálni a tökéletes taktikát, amivel lényegében átgázoltak a mezőnyön. Nikolics Nemanja pedig a 16 rúgott góljával a hátán vitte a csapatot és a gólkirályi címre is nagy eséllyel pályázhat. A csatár mellett Juhász Roland volt a másik olyan játékos a csapatnál, aki igazi vezéregyéniségként futballozott. Amellett, hogy az ő vezérletével mindösszesen hat gólt kaptak. Még az ellenfelek kapuja előtt is veszélyesen játszott, ugyanis négy góljával ő is pluszt tudott vállalni. Egy szó, mint száz. Az őszi bajnoki címet a Videoton hódította el, és ha ezt a formát viszik magukkal a tavasszal is, akkor nem lesz olyan csapat, aki megállítaná őket a bajnoki címhez vezető úton.
2. MTK 17 12 0 5 25:17 +8 36
1. Videoton 17 14 2 1 40:6 +36 44
Acsádi Gergő