Az Afrikai Nemzetek Kupájának felvezetése során sorra vesszük a csoportokat, megpróbálunk tájékoztatót adni, hogy kitől mire lehet számítani és lesz némi történelem is. Kezdésnek a házigazdát is tartalmazó A csoportot vesszük górcső alá.
Egyenlítői-Guinea
A házigazda eddig nem evett meg túl sok sót a sorozat történetében. Első fellépésük a 2012-es volt, amikor szintén házigazdaként szerepelték, ráadásul nem is rosszul. Líbiát és Szenegált az első két meccsen legyőzve bebiztosították a továbbjutást, így belefért az utolsó meccsen egy 1-0-ás vereség a későbbi győztes Zambia ellen. A negyeddöntőben aztán a Didier Drogbával és Yaya Touréval fémjelzett elefántcsontparti válogatott véget vetett a tündérmesének, 3-0-ra elintézték a kis ország csapatát.
Talán sokan legyintenének első szándékból a válogatottjukra, de ha közelebbről is megnézzük a keretet látni fogjuk, hogy vannak itt bizony ismerős nevek. Kapusposzton mondjuk nem valószínű, hogy sokaknak mondana bármit is Felipe Ovono, vagy Aitor Embela neve, pedig utóbbi előtt egész szép jövő állhat, a Malaga hálóőre, bár csak az ificsapatban véd 18 évesen. A védelemből Rui neve lehet ismerős azok számára, akik a 2012-es tornát figyelemmel követték, akkor a torna álomcsapatába is bekerült. A középpályán aztán már tényleg ismerős név jöhet, Javier Balboa. A Real Madrid akadémiáján nevelkedett szélső 7-szer a nagycsapatban is játszott, utána pedig a Benficába került, ahol szintén eljutott 10 mérkőzésig. Ő rúgta Egyenlítői-Guinea története első gólját az ANK-n 3 éve. Rajta kívül érdemes lehet még figyelni a Mallorcában sokat megélt, manapság pedig a Middlesbrough-ban vitézkedő Emilio Nsuéra, valamint a szintén Real nevelés Belimára. Talán kevesen gondolták volna, hogy a Racing Santander egykori csatára, Iván Bolado szintén egyenlítői-guineai, pedig ez a helyzet. Az ő karrierje mondjuk eléggé leszálló ágban van, Spanyolországban is került egyre lejjebb, manapság pedig az indiai Pune FC csapatában focizik. Érdekesség, hogy a Valencia, illetve a Mallorca akadémiájáról is kerültek be emberek a keretbe Iban Salvador Edu és Kike személyében.
Burkina Faso
Az esetek többségében ők sem rengették meg a világot a szereplésükkel, de 2013-ban az ezüstérmet szerezték meg Nigéria mögött, úgy, hogy az elődöntőben például Ghánát is megverték, igaz csak tizenegyesek után. Ezen kívül egyszer jutottak tovább a csoportból, 1998-ban házigazdaként a 4. helyet szerezték meg. A 2 éve csodát tevő csapatból elég sokan itt vannak, lássuk kik is az igazán nagy ászok!
Francia bajnokságban járatosak pontosan tisztában vannak Bakary Koné képességeivel, aki a Lyonban szerepel. 2 éve igazi vezére volt a válogatottnak, és nagyban neki köszönhető, hogy egész a döntőig meneteltek. A Toulouse is ad játékost a válogatottnak, a szintén védő Steeve Yagot. Középpályán a csapatkapitány, Charles Kaboré a Marseille egykori játékosának a feladata, hogy labdákat szerezzen és lehetőleg el is ossza azokat. Munkájában az Évian játékosa, Djakaridja Koné segítheti. A burkinai válogatott legerősebb pontja talán a szélekben rejlik. A Vitesse-nél a Chelsea által kölcsönadott Bertrand Traoré a torna egyik felfedezettje lehet, de az Almeríában szereplő Jonathan Zongo is nagyot dobbanthat. Viszont, ami a legfontosabb, itt található a 2 évvel ezelőtti torna legjobb játékosa, Jonathan Pitroipa. A Hamburgban is megfordult villámléptű szélső manapság az Al-Jazirában focizik, de nem valószínű, hogy sokat vesztett volna tudásából. Szintén a támadóharmadban érzi jól magát Alain Traoré, akit régebben hatalmas tehetségnek kiáltottak ki. A Lorient játékosa jelenleg, azonban érdemes lesz figyelni rá, mert 33 válogatott meccsen 17 gólnál jár.
Gabon
A gaboni válogatottról nem állíthatnánk, hogy eddig meghatározó szerepet töltött volna be a sorozat életében, első fellépésükre 1994-ig kellett várni, amikor kiestek a csoportkörből. A legjobb eredményük a negyeddöntő, amit 1996-ban és 3 éve hazai pályán is elértek. Gabon talán erősödött a legutóbbi évekhez képest, vessünk is rájuk egy közelebbi pillantást.
A védelem tengelyében Bruno Ecuele Manga fog tornyosulni. A Lorient csapatában 4 évet is eltöltött, ahol 118 meccsen lépett pályára. Most a Cardiff City játékosa, de egyelőre az az igazolás nem egy sikertörténet. Lloyd Palun szintén Franciaországból lehet ismerős, ő a Nice futballistája, de a középpályán már nevesebb játékosokat találunk. Lévy Madinda a Celta Vigoban játszik, 22 éves és már 24 mérkőzésen játszott is a felnőtt csapatban. André Poko szintén nagyon fiatal, ő mindössze 21 éves, viszont már 26-szoros válogatott. Látnak benne potenciált a Bordeaux vezetői is, ő szintén egy olyan játékos, aki hatalmasat lökhet karrierjén egy jól sikerült tornával. A csatársorban találjuk az egész torna egyik legnagyobb sztárját és a gaboni válogatott csapatkapitányát, Pierre-Emerick Aubameyangot. A Dortmund csillaga nem olyan szezont fut egyelőre, amit tőle elvárnának (ez az egész BVB-re igaz), de itt van számára a remek alkalom, hogy hazáját képviselve nagy eredményt érjen el, ami extra motivációt jelenthet számára.
Kongói Köztársaság
A Kongói Köztársaság eddig összesen kétszer szerepelt Afrika Kupán, viszont akkor nagyot alakítottak. 1972-ben, amikor először játszhattak a sorozatban rögtön meg is nyerték azt, két éve rá pedig a negyedik helyet szerezték meg. Az egyetlen korábbi győztes a csoportban, amely 41 éve szerepelt utoljára az ANK-n.
Viszonylag sok játékost hívott be a hazai bajnokságból Claude Le Roy mester, azonban így is akadnak jó páran, akik egy európai topligában légióskodnak. Ott van például Prince Oniangue, aki a Reims játékosa és a válogatottnak is az egyik motorja Delvin Ndinga mellett. Utóbbi a Monaco tulajdonában áll, jelenleg viszont az Olympiakosnál van kölcsönben, ahol rendszeresen játszik is. A hercegségieknél korábban megfordult még egy játékos, Chris Malonga 2010 és 2013 közt erősítette a csapatot, de csak 24-szer lépett pályára ez idő alatt. A csatárok közül Thievy Bifoumára lesz érdemes figyelni. Az Espanyol tulajdonában álló, 22 éves támadó eszeveszettül gyors. Jelenleg az Almería csapatában van kölcsönben, azonban tavaly januárban egy fél évet eltöltött a West Bromwich Albionnál is, ahol 6 találkozón kétszer volt eredményes. Másik szóba jöhető opció a csatárposztra Dominique Malonga, a Hibernian labdarúgója. Neki elég jó szezonja van, 13 meccsen 8-szor volt eredményes. Csak, hogy minimális magyar vonatkozás is legyen, a keretben van az Újpest és a Kecskemét egykori támadója, Francis Litisngi is. Ő 2013 óta a cseh Teplicét erősíti.
Végtelenül kiegyenlített csoport ez, nüansznyi különbségek dönthetnek a továbbjutókról. Szerencséjükre az A-B ág sokkal könnyebbnek tűnik, mint a C-D, így egy kis szerencsével bármelyik fentebb felsorolt csapat bemasírozhat az elődöntőig, ahol már abszolút bármi megtörténhet.
Tereh Balázs