Mindenki vágyálma, a Kongó-Kongó párharc létrejön az Afrika Kupa negyeddöntőjében, míg Tunézia Egyenlítői-Guineával találkozik majd. Zambia és a Zöld-foki Köztársaság búcsúzik, utóbbi igazán bánhatja, mert csak kevesebb lőtt góljának köszönhetően nem jutott tovább.
Kongói Demokratikus Köztársaság – Tunézia: 1-1 (0-1)
Helyszín: Estadio de Bata, Bata
Vezette: B. Gassama
G: Bokila (66.) ill. Akaichi (31.)
Kongói DK: Kidiaba – Issama, Kimwaki, Kasusula, Mongongu (Zakuani 87.) – Mbemba, Mubele (Kabananga 78.), Makiadi – Mabwati (Bokila 60.), Bolasie, Mbokani.
Tunézia: A. Mathlouthi – Maaloul, Ben Youssef, Abdennour, Yakoubi – H. Mathlouthi, Sassi, Ragued (Nater 87.) – Chikhaoui, Akaichi (Younes 74.), Khazri (Moncer 77.)
Sárga: – ill. Yakoubi (9.)
A 10. percben elképesztő tűzijátékot úszott meg Kongó. Akaichi remekül ment el a jobb oldalon, megverte az emberét, majd passz helyett inkább kapura lőtt, amit Kidiaba védett. A kipattanót Sassi tüzelt kapura, de ezt meg egy védő vágta ki a gólvonalról, majd Khazri lövésébe nem tudott már bele piszkálni Chikhaoui, így hihetetlen körülmények közt még tudta megszerezni a vezetést Tunézia. Negyed órányi játékot követően a tunéziai kapitány, Chikhaoui próbálkozott, azonban ez nem okozott problémát Kidiabának, mert a labda jócskán elkerülte a kaput. Maradtak támadásban az észak-afrikaiak, nagyszerű egyérintős összjátékot követően Chiakhaoui bombázott balról, Kidiaba viszont bravúrral hárítani tudott. Éledezni látszott a kongói csapat, Kasusula szabadrúgása bizony bement volna, ha nem véd ilyen jól Mathlouthi. A 31. percben már összejött a gól Tunéziának, a nagyon aktív Chikhaoui cselezgetett a tizenhatoson belül, lövésébe pedig Akaichi bele tette a fejét, így Kidiaba nem védhetett. 2 perccel később a tunéziai kapitány hatalmas gólt ragasztott, csak sajnos lesről, pedig valóban szépségdíjas találat volt. A 34. percben aztán Maaloul tekert centikkel fölé egy szabadrúgást, úgy tűnt, hogy Tunézia a mai napon megállíthatatlan. Mubele próbált tenni ez ellen, de csak egy vérszegény lövésre futotta tőle a 36. minutumban.
Rögtön a második játékrész elején megszületett a második tunéziai lesgól, ezúttal is jól döntött a partjelző. A 48. percben a kongóiak egyik sztárja, Mbokani eleresztette első lövését, pont a kapus kezébe. Egy órányi játékot követően a tarthatatlan Chikhaoui gurított középre Akaichinak, aki ahelyett, hogy Sassit játékba hozta volna, inkább kapura lőtt, de elég gyengécske próbálkozás volt. A 62. percben Mbokani meg tudott nyerni egy fejpárbajt a tizenhatoson belül, a labda azonban a háló tetején landolt. A 65. percben pazar kontrát vitt végig a tunéziai válogatott, Chikhaoui centerezett, Khazri meg 5 méterről valahogy ki tudta hagyni a kihagyhatatlant, fölé bombázott. Ami az egyik oldalon nem sikerült, az a másikon igen, Mbokani remekül fejelte le a labdát Bokilának, aki egy labdaátvétel után könyörtelenül a hálóba lőtt. A 70. percben Mbemba kiosztott egy kötényt, majd jó 30 méterről kapura lőtt, de nem találta el azt, hiába volt ígéretes kísérlet. A 75. percben elképesztő bravúrt mutatott be Kidiaba, Maaloul beadását Younes próbálta a kapuba juttatni, a kongói kapus viszont remekül jött ki. A 83. percben Kasusula eresztett meg egy életerős lövést, ami nem sokkal süvített el a kapu mellett. A 90. percben Bolasie alakított ki lövőhelyzetet Mbemba számára, de felpattant előtte a labda, így nem tudta megfelelően kapu felé irányítani.
https://www.youtube.com/watch?v=TIUdMERl4aY
Zöld-foki Köztársaság – Zambia: 0-0 (0-0)
Helyszín: Nuevo Estadio de Ebebiyín, Ebebiyín
Vezette: N. Alioum
G:
Zöld-foki szigetek: Vozinha – Carlitos (Kuca 79.), Gege, F. Varela, Stopira – Calu, Nuno Rocha, T. Varela (Fortes 74.) – Garry Mendes, Ryan Mendes (Djaniny 57.), Heldon
Zambia: Mweene – Nkausu, Munthali (Malama 58.), Sunzu, Mbola – Mtonga, Musonda (Ngoma 71.), Lungu, Kalaba – Singuluma (Mulenga 84.), Kangwa
Sárga: Carlitos (33.) ill. Munthali (45+1.), Kangwa (75.)
Az 5. percben Kangwa fejelt kapura egy beadást, amit egy védő a kapus elől tisztázott. A 16. percben Singuluma tesztelte Vozinhát, amit a hálóőr nem tudott a megfogni, a kipattanóra pedig egyből lecsapott Kangwa, de blokkolni tudták a gólvonal előtt a lövését. Zambia tovább támadott, a 24. percben Kalaba előtt nyílt szabad terület, aki ezt kihasználva kapura lőtt, a labda viszont egy védőről épphogy mellé vágódott. A 43. percben Kalaba küldött kapura jó 30 méterről egy szabadrúgást, amit Vozinha csak öklözni tudott. A túloldalt Varela fejelhetett tisztán egy szabadrúgás után, azonban nem tudta eltalálni a kaput. Már a hosszabbításban Rodrigues újabb veszélyes szabadrúgást csavart középre, ehhez most nem ért hozzá senki, így érintés nélkül ment el a labda nem sokkal a kapu mellett.
A második játékrész értelemszerűen újabb jó Rodrigues pontrúgással indult, Mweene előtt pont lepattant a labdája, aki így csak ütni tudta azt. 1 órányi játék után Kalaba csúsztatott kapura, a játékszer azonban a háló tetejére került. A 63. percben Mweenenek kellett észnél lennie, a csereként beállt Djaniny lövését ütötte szögletre. A 78. percben Lungu beadása épphogy megpattant egy védőn, így Kangwa már nem tudta a kapu felé irányítani a labdát. A 91. percben aztán Zambia elpuskázta a lehetőséget, amivel tovább mehetett volna. Kalaba ment el remekül a bal oldalon, beadott, amit Vozinha kiütött pont Kangwa elé, aki a szinte üres kapuba nem tudta bepasszolni a labdát. Ordító ziccert hagyott ki.
Ezzel kialakult a csoport végeredménye, a Kongói Demokratikus Köztársaság több lőtt góljának köszönhetően megelőzte a Zöld-foki Köztársaságot, és ezzel továbbjutott. Mbokaniék egy rekordot is döntöttek, zsinórban még senki nem játszott 6 meccsen döntetlent az ANK történetében.
A csoport végeredménye:
1) Tunézia 5 pont (4-3)
2) Kongói DK 3 (2-2)
3) Zöld-foki szigetek 3 (2-2)
4) Zambia 2 (2-3)
Az Afrikai Nemzetek Kupája góllövőlistája:
2 gólos: Bifouma (Kongói Köztársaság), Akaichi (Tunézia)
1 gólos: Bola (Egyenlítői-Guinea), Oniangue, Nguessi (Kongói Köztársaság), Aubameyang, Evouna (Gabon), Singuluma, Mayuka (Zambia), Bolasie, Bokila (Kongói Demokratikus Köztársaság), Ali Moncer, Chikhaoui (Tunézia), Ramos (Zöld-foki Köztársaság), André Ayew, Asamoah Gyan (Ghána), Diouf, Sow, Mbodji (Szenegál), Manyisa, Phala (Dél-Afrika), Ghoulam, Slimani (Algéria), Yattara M. (Guinea), Doumbia, Gradel (Elefántcsontpart), Sambou Yatabare, Sako (Mali), Oyongo (Kamerun), Bance (Burkina Faso)
Öngól: Hlatshwayo (Dél-Afrika)
Tereh Balázs