Egy városi összecsapásnál talán nincs is létfontosságúbb mérkőzés az ott élő futball szimpatizánsok számára. Legyen az nagy, vagy akár kis csapatok megmérettetése egymás között. Nos, tehát a kis monológ után jöjjön a lényeg. Ma délután az Old Trafford gyepén ismét egymásnak feszül a Manchester United és a Manchester City. Betekintést nyerhettek a két csapat múltjába, régi szép emlékekbe, vagy épp kudarcokba.
A két klub megalakulásának a története:
Legelőször a Manchester United alakult meg Newton Heath L&YR FC néven. Első pályájuk a North Roadon volt megtalálható, majd 1893-ban átköltöztek a Bank Streetre. A klub 1902-re teljesen eladósodott, a pályájukat bezárták. A sörgyár tulajdonosa John Davistől kaptak egy nagyobb anyagi támogatást. A legenda szerint a klub akkori csapatkapitánya Harry Stafford kiállította díjnyertes kutyáját az ülésen, melyet Davis szeretett volna megvenni, viszont ő ebbe nem egyezett bele. A sörgyár tulajdonosa elvállalta a klub elnöki pozícióját. A gyűlésen olyan nevek merültek fel, mint a Manchester Central, vagy a Manchester Celtic, egy olasz úriember azonban rákérdezett: “miért nem hívjuk magunkat Manchester Unitednek?” Az ötlet megtetszett mindenkinek ezért 1902 áprilisától ez az együttes hivatalos neve.A Manchester City nemsokkal később, 1880-ban jött létre,West Gorton néven. A nevet Anna Connel és a St. Mark’s templom két gondnoka adta a csapatnak, mivel az együttes 1887-ben új átköltözött a Hyde Roadra , amely a város Ardwick részén volt található, ezért lett a csapat új neve Ardwick AFC. Alapító tagjai voltak az 1892-ben megalakult Labdarúgó Liga másodosztályának. Az 1893/1894-es szezonban anyagi gondokkal küzdött az együttes, ezért újraalakulásuk során kapták meg a Manchester City elnevezést. Harminc év elteltével, azaz 1923-ban a Maine Roadra költöztek.
Az első mérkőzések, pozitív és negatív szériák:
A két klub először 1891.október 3-án egy FA Kupa mérkőzés csaphattak össze a North Roadon 11 ezer fős publikum előtt, azt a meccset a Newton Heath húzta be 5:1-re. Bajnoki megmérettetésen először 1894.november 3-án, a Hyde Roadon feszültek egymásnak a csapatok a Manchester City otthonában. Az akkor másodosztályú csapatok küzdelmét a vendég Newton Heath L&YR FC nyerte 5:2-re, 14 ezer néző előtt. Az 1895. január 1-én megrendezett Bank Streeti mérkőzésen szintén a Newton Heath nyert , ezúttal 4:1-re, 12 ezer ember előtt. A következő idényben a Manchester City is megszerezte első győzelmét a manchesteri összecsapáson, hazai pályán 2:1-re verték a vendég Newton Heath néven futó együttest. Idegenben először 1912. szeptember 17-én tudták megverni , az akkor már Old Traffordi stadion gyepén, a már Manchester United néven futó városi riválist. A legfelsőbb ligában először 1906.december 1-én csaphattak össze a Hyde Roadon , 40 ezer néző előtt, melyet a hazaik 3:0-ra nyertek meg. A leghosszabb veretlenségi illetve a leghosszabb győzelmi sorozat is a Manchester Unitedhoz kötődik, 1990 februárja és 2001 között a City kénytelen volt legyőzni városi ellenfelét bajnoki mérkőzéseken, ami a győzelmi szériát illeti 1992 decemberétől egészen 2000-ig minden liga összecsapást a “vörös ördögök” nyertek(hozzáteszem azt is, hogy 1995 nyarától 2000 nyaráig a City a másodosztályban szerepelt). A veretlenségi sorozat 15 meccsig, míg a győzelmi pedig 8 összecsapás erejéig tartott. Az Old Traffordon hosszabb ideig tartott a sikertelenségi széria 1976-tól egészen 2008 februárjáig nem sikerült nyerniük.
A müncheni tragédia:
Szörnyű tragédia sújtotta a “vörös ördögöket” még a 50-es években. Az együttes egy BEK meccsről hazafelé tartva a gépük egy müncheni repülőtéren szállt le üzemanyagot tankolni. A leszállópálya rendkívül jeges volt, a pilóta kétszer is megpróbálta felhúzni a gépet, viszont ez nem sikerült. Az 1958. február 6-ai tragédia 8 játékos életébe került(Geoff Bent,Roger Byrne,Eddieg Colman,Duncan Edwards,Mark Jones,David Pegg,Tommy Taylor,Liam Whelan), mellettük további tizenöt utas vesztette életét. A legkorábban a kapus Harry Gregg eszmélt, aki felmérte a helyzetet, így Bobby Charltont és Dennis Viollettet biztonságos helyre vitte. Edwards a kórházban vesztette életét, az elhunyt labdarúgók mellett pedig jó páran nem térhettek vissza a pályára. Ez volt minden idők egyik legnagyobb futball tragédiája.
Statisztikák a derbiről:
Habár önmagában minden városi összecsapás nagy jelenetőséggel bír, maga a Manchester Derby az utóbbi 5-6 évre visszatekintve vállt világhírűvé. A Manchester City 2009 óta képes felvenni a világ legnagyobbjaival a versenyt, mint játékosok terén, mint adott esetben a bajnoki cím végkimenetelét tekintve. A Manchester United már jóval régebb óta oda tartozik az elithez, rengeteg híresebb labdarúgó került ki onnan, valamint számos trófeát hódítottak el. Ami az eddigi mérkőzéseket tekinti minden frontot egybe véve 169 alkalommal csaptak össze. Felbontva a másodosztályban 12-szer, az első osztályban 140-szer, az FA Kupában 9-szer, a Liga Kupában 6-szor, az Angol Szuper Kupában pedig 2-szer. A City 49-szer, míg a United 70-szer került ki győztesen a párharcokból, döntetlen 50 alkalommal született. A legtöbb gól a Manchester United labdarúgójához Wayne Rooneyhoz köthető, aki eddig 11-szer vette be a városi rivális hálóját, a Manchester City aktív labdarúgói közül Sergio Agüero 8 találatnál jár, viszont sérülés miatt nem tudja növelni ezt a számot. Ryan Giggs 36-szor lépett pályára ezeken a derbiken, ami tehát rekordnak számít. Ami a néző csúcsokat illeti a legtöbben 2011 április FA Kupa elődöntő volt, melyet a Wembleyben rendeztek több mint 86 ezer ember előtt. A bajnoki megmérettetéseket nézve a 2008 februári United:City-re voltak kíváncsiak, közel 80 ezer néző volt rá kíváncsi.
A megnyert trófeák, elismert játékosok:
A Manchester United jó pár trófeát begyűjtött fennállása során, szám szerint 61(!)-et. Összesen kilenc különböző sorozatot takar, a bajnokságot 20 és az Angol Szuper kupát 20, az FA Kupát 11, a Liga Kupát 4, a Bajnokcsapatok Európa-kupáját/Bajnokok Ligáját 3, a Kupagyőztesek Európa-kupáját, a Klub Vb-t, a Világ Kupát, és az UEFA Szuper Kupát pedig 1 alkalommal hódították el. A Manchester City jóval szerényebb trófea gyűjteménnyel büszkélkedhet, a meggazdagodott csapat előtt a 60-as, 70-es évek együttese volt a legkiemelkedőbb, mindent egybevéve 17 trófeát nyertek meg, felbontva 5 különböző kupa sorozat. A bajnokságot 4-szer, az FA Kupát 5-ször, a Liga Kupát 3-szor, az Angol Szuper Kupát 4-szer, a Kupagyőztesek Európa-kupáját pedig 1 alkalommal sikerült elnyerniük. A United több híres labdarúgót adott a futball világának, gondolok itt például Bobby Charltonra,George Bestre,David Beckhamre,Wayne Rooneyra,Mark Hughesra,Gary Neville-re, Paul Scholes-ra, Ryan Giggs-re, vagy épp Roy Keanre, de a szinte a végtelenségig sorolhatnám tovább a neveket. Természetesen nem egy aranylabdás játékossal büszkélkedhetnek a “vörös ördögök” , 1964-ben Denis Lawnak, 1966-ban Bobby Charltonnak, 1968-ban George Bestnek, 2008-ban pedig Cristiano Ronaldonak ítélték oda e rangos elismerést. A City jóval kevesebb legendát vonultathat fel legalábbis világ szinten, de oda tartozik a klub legnagyobb alakjai közé Colin Bell, Francis Lee, Alan Oakes. A mostaniak közül pedig Joe Hart, Yaya Touré, Sergio Agüero, vagy épp Vincent Kompany.
Németh Boldizsár