Még mindig hihetetlen, hogy 44 év után sikerült kiharcolnia a magyar válogatottnak az EB-szereplést, és ezzel visszakerülhet nemzetünk a világ labdarúgásának a vérkeringésébe. Nem volt egyszerű. Hosszú út volt ez, tele viszontagsággal, valamint három szövetségi kapitánnyal. A selejtezősorozat első mérkőzésétől kezdve a pótselejtezőig összesen 14 meccset játszottak Dzsudzsákék, ezeket szedtük most egy csokorba.
Miután 2013. december 19-én a magyar válogatott élére Pintér Attilát nevezte ki az MLSZ, újabb esélyt kapott nemzeti csapatunk, hogy a sokat pufogtatott “alapoktól kezdve” címszóval feküdjünk neki a 2016-os franciaországi Európa-bajnokság selejtezősorozatának. Bár a szakember a magyar labdarúgásban igen sikeres éveket tudhatott maga mögött (2 bajnoki cím, 2 kupagyőzelem, valamint 2 bajnoki bronzérem), sokan mégis kétkedve fogadták. A szövetség elnöke viszont kitartott mellette, és az Egervári Sándort váltó Pintér bemutatásán hosszasan méltatta a kapitányt. Mindez nem tartott sokáig. Bemutatkozására 2014 márciusáig kellett várni, de sok köszönet nem volt benne, kikaptunk a finnektől 2-1-re. De a kritizálókat rövid időre sikerült elnémítani: a dánok elleni 2-2, majd az albánok, és a kazahok legyőzése után némi reménnyel tekintettünk a “minden idők legjobb sorsolása” néven elhíresült selejtezőcsoport elé. A magyar válogatott az északír, a román, a görög, a finn, és a feröeri nemzettel került egy csoportba, és joggal bízhattunk az első három hely valamelyikében.
1. 2014.09.07. Magyarország – Észak-Írország 1-2
Óriási várakozás előzte meg a mérkőzést, és ez volt Pintér Attila első tétmeccse is a válogatott élén, az addigi négy barátságos meccset itt már senki nem firtatta. Nem is volt miért. Bár az új kapitánnyal a válogatott lendületesen kezdett, a felívelt labdákra valahogy nem sikerült megfelelően felkészülnie a csapatnak, és a gyakori ész nélküli ívelgetések után lassan már a hazai közönség is kezdte elveszíteni a türelmét. A 75. percben aztán Dzsudzsák szöglete után Priskin fejelt az északír kapuba, s nagyon úgy tűnt, hogy sikerül begyűjteni a 3 pontot. Tartott mindez néhány percig, ugyanis Lipták görcsöt kapott a védelemből, így az utolsó 10 percet emberhátrányban játszották le a fiúk, és ez megpecsételte a sorsunkat: Lafferty vezetésével fordítottak a vendégek, s kiénekelték a sajtot a szánkból. Füttyszó kísérte be a játékosokat az öltözőbe, s foghattuk a fejünket: mi lesz ebből Romániában? Mint kiderült, Pintér Attila számára semmi, ugyanis néhány nappal az első tétmeccse után leváltották a szövetségi kapitányt.
2. 2014.10.11. Románia – Magyarország 1-1
“Palikám, drága Palikám, csinálj valamit ezekkel a fiúkkal!” Hatott a fohász, és a Pintér helyére ideiglenesen kinevezett Dárdai Pállal kezdte meg a felkészülést a folytatásra a válogatott. Az északír blama után Mordor Románia felé vette az irányt csapatunk, és a honi edzőszakma “krémje” kikérte magának, hogy egy edzői tapasztalattal nem rendelkező, bár 17 éve már Németországban szocializálódó 38 éves fiatalember legyen a szövetségi kapitány. A szurkolók által igencsak kedvelt Pali pedig megmutatta, hogyan kell szembeköpni az edzőtársadalmat: ugyan az első félidő végén hátrányba kerültek a bukaresti pokolban a srácok, de a második félidő 82. percében Dzsudzsák egy 25 méteres szabadrúgásgóllal kiegyenlített, ezzel nagy örömöt adva az országnak. Újra hinni lehetett abban, hogy megtörik a több évtizedes átok. Palikából, Kapitány lett. A román Victor Piturcából pedig munkanélküli, ugyanis a döntetlennel úgy kihúzta a gyufát a román szövetségnél, hogy hiába győzték le pár nappal később a finneket, az állását nem tarthatta meg. (Hivatalosan közös megegyezéssel történt a szakítás, de már napokkal korábban nyilvánvaló volt, hogy nem ragaszkodnak Hókuszpók román alteregójához).
3. 2014.10.14. Feröer-szigetek – Magyarország 0-1
Na jól van, ha sikerült a románoknál lázadást szítani Piturca ellen, akkor a feröeri amatőrök ellen is tolni kell a szekeret/halászhajót. Bár csapatunk nem játszott fényesen, Szalai Ádám góljával sikerült nyerni idegenben is, ezzel egy vereség és egy döntetlen után, végre megszereztük első győzelmünket is a csoportban.
4. 2014.11.14. Magyarország – Finnország 1-0
Első győzelmünket meg kellett fejelni a másodikkal, ha komolyan gondoltuk az első három hely valamelyikét, és a 8 hónappal korábbi vereségért is visszavághattunk volna Mixu Paatelainen csapatának. Hiába a jégkorong, és hiába a rally-sikerek, a finnek ezúttal nem jelentettek akadályt. Az örökifjú Gera Zoli úgy ugrott fel fejelni Lovrencsics beadására, hogy arra nem volt ellenszer. A 84. percben felrobbant a stadion, és az akkor még “csak” 35 éves támadó góljával jött a legújabb dráma. Úgy tűnt, hogy a csapat jól bírja a hajrát, és megtanulták nem feladni, ha a mérkőzés utolsó harmadáig nem sikerülne előnybe kerülni. Kis lépésekkel, de magabiztosan haladtunk a végső cél felé.
5. 2014.11.18. Magyarország – Oroszország 1-2
Dárdainak nem adatott meg a válogatottal felkészülés, így jöhetett létre az a paradoxon, hogy három tétmeccs után játszotta első barátságos meccsét a csapattal. Az oroszok Fabio Capello vezetésével nem csak a spájzba, de a magyar kapuba is bekukkantottak kétszer, míg a Nikolic 86. percben szerzett szépítő találata csak erősítette az utolsó percekben lőtt gólok elméletét. No, de Pali is elszenvedte az első vereségét, de a kutya se bánta, míg a csoportunkban jól álltunk. Jöttek és mentek az ivánok, de pontot nem kaptak érte. Az év utolsó válogatott meccsén letehettük a lantot, s várhattuk a nagy tavaszi hadjáratot.
6. 2015.03.29. Magyarország – Görögország 0-0
Új év kezdődött, új esélyek, és ha most nem verjük el Leonidász meg Platón leszármazottait, akkor soha! A görög csapat a csoport tökutolsó helyén szerénykedve kereste a maradék önbecsülését, ráadásul Claudio Ranierit az argentin Sergio Makarián váltotta, és nem volt éppenséggel rossz kezdés ez a nullgólos hellén pontmorzsa. Hogy mennyire volt unalmas meccs? Nagyon, és igazából csak az volt bántó, hogy míg feröeri haverjaink két vállra fektették a tzatziki hadtestet, addig mi kénytelenek voltunk osztozkodni velük. Jól felszívták magukat, hogy Zeusz sózza meg az olívájukat!
7. 2015.06.05 . Magyarország – Litvánia 4-0
Senki sem mondta el a litvánoknak a barátságos meccs előtt, hogy hozzanak maguknak zakót, mert ha Dzsudzsiék szabják, az fájni fog. A csapat a legjobb első félidejét produkálta. A 15. és a 30. perc között négy jóravaló kolbászt sikerült felaggatni a litván kerítésre. Stieber nyitotta a fifikás gólok sorát, majd Dzsudzsák egy 32 méteres szabadrúgásgóllal folytatta ott, ahol Bukarstben abbahagyta. No, de ezt már Nikolic is megirigyelte, úgy emelte át Klevinskast, hogy azon csak ámultunk. Dugó hátán dugó, és ha már pályára lépett, akkor Priskin is lecsapott. Elég volt negyed óra, és már le is zárult a 90 perc. Jó, 30 perc után, de ennyi is elég volt.
8. 2015.06.13. Finnország – Magyarország 0-1
Dráma volt 1996-ban, dráma volt Helsinkiben 2010-ben, dráma volt a Groupama Arénában 2014-ben, és joggal remélhettük, hogy megint jön egy Dzsudzsák, vagy Gera, aki bestukkolja azt a gólt az utolsó percekben ami nekünk kell. Jött is a nagybetűs DRÁMA: Stieber olyan bombát küldött dropból a 82. percben Hradecky kapujába, hogy az a tar Mixu Paatelainen állásába került. A finnek megelégelték a szakembert, és elmondhattuk, hogy ismét mi voltunk a mérleg nyelve, immáron a második edzőnek adtunk útilaput az ellenfeleink közül. (Ha Pinyőt is idevesszük, akkor már a harmadik szakvezető búcsúzhatott).
9. 2015.09.04. Magyarország – Románia 0-0
“Na most mentek el a sunyiba!” Mi az, hogy a Hertha nem engedni, hogy továbbra is Dárdai Pali legyen a magyar szövetségi kapitány? Igényt tartottak Berlinben a mi Palinkra, és a két fél megállapodása szerint az MLSZ-nek el kellett engednie a Kapitányt. Kisebb pánikkal indultunk neki a szomszédok elleni párharcnak, de a Dárdai helyére ültetett Bernd Storck nem vallott szégyent, már ami a pontszerzést illeti. Hogy a védelem rendben van, azt már lehetett látni, de az a gólocska nagyon hiányzott. A fene vigye, lassacskán beérjük az északír-román duót, erre most jön ez az egál. Sebaj, majd javítunk! – gondoltuk.
10. 2015.09.07. Észak-Írország – Magyarország 1-1
A hazai román egál után muszáj lett volna nyerni Belfastban, és ez majdnem sikerült is. A régóta közröhej tárgyává váló Guzmics Richárd egy kapus kezéből kicsúszó labdát továbbított a kapuba, és ezzel azt hiszem sokak szeméből szippantotta ki a szálkát egy méretes porszívóval. De az a Lafferty gyerek most már komolyan megérett egy romlott tej kúrára. A meccs ráadásában a 93. percben sikerült ez egykori Rangers támadónak kiegyenlítenie, amitől a piros-fehér-zöld méreg evett meg minket. Az elmúlt két meccsen szerzett két ponttal pedig nyilvánvalóvá vált, hogy az első két helyért nem, de a pótselejtezőt érő harmadikért még harcban leszünk. S nem mellékesen igen jól álltunk a harmadik helyezettek külön versenyében. Egy kis szerencsével, még legjobb csoportharmadikként is egyenes ágon juthatunk ki! Gyerünk gyerekek!
11. 2015.10.08. Magyarország – Feröer-szigetek 2-1
Herr Storck! Há’ mé’ nem hívja má’ be azt a százkilós madocsai gyereket? Szórja a dugókat a bajnokságban, megkeseríti a védők életét, na meg úgy általában, kell a gól! Valahogy így hangoztak az intelmek az egykori dortmundi játékosnak, aki a kazah válogatott után a magyart is irányíthatja, s milyen jól döntött, amikor tízezer szakvezetőre hallgatott az országban. Mert hiába szereztek vezetést az amatőr futballista-halászok, a második félidőben jött Bödinho, s előbb fejelt egy íveset, majd olyan bombát ragasztott két csel után a rövid felsőbe, hogy a háló majdnem kiszakadt. Naná, hogy megérte behívni, és beállítani a madocsai Messit! Herr Storck, danke!
12. 2015.10.11. Görögország – Magyarország 4-3
Már nem csak rajtunk múlt, hogy meglesz-e a legjobb harmadik helyezettek versenyében az első hely, és ebben az összevetésben már nem osztott, nem szorzott a görög meccs. Persze jó lett volna, ha az addig győzelem nélkül álló, és a feröeriektől kétszer is kikapó helléneket két oldalról felpofozni, de ez sajnos nem jött össze. A görögök a legújabb kapitányukkal, Konstantinos Tsanas vezetésével úgy nyertek 4-3-ra, hogy Németh Krisztián duplájával még 3-2-re vezettünk, ám sajnos a hazaiak fetával cukrozták meg a kávéjukat, és az extra erőnek nem tudtuk útját állni. Bernd Storck csapata itt még a legjobb csoportharmadikként egyenes kijutásban reménykedhetett, ám a török-izlandi meccsen néhány nappal később, Selcuk Inan megpecsételte a sorsunkat. Akkor nagyon fájt, és a pokolba kívántuk ezt az Inan gyereket.
13. 2015.11.12. Norvégia – Magyarország 0-1
Álomsorsolás! Ütötte-verte az asztalt a norvég szakértő, amikor minket sorsoltak az északiak mellé, és előzetesen nem is sejthettük, hogy ez ilyen sima lesz. De Bernd Storck másképpen gondolta, és adunak behívta a keretbe a Videotonból száműzött Kleinheisler Lászlót, a vörös üstököst. Ámultunk-bámultunk: nincs jobb? Tényleg egy mellőzött, hosszú ideje pályára nem lépő futballistára van nekünk szükségünk? Nagy szerencsénkre, ezúttal Storck nem hallgatott a kétkedőkre. Kleinheisler (többet nem írom le) már a meccs elején tesztelte Nyland kapust, majd a 26. percben egy újabb pompás lövéssel bevette a vikingek hálóját. Legnagyobb szerencsénkre nem csak mi, de a norvégok sem tudták hova tenni a vörös hajú középpályást, és ezzel a váratlan húzással, ráfagyott a hazai orcákra a búskomorság.
13+1. 2015.11.15. Magyarország – Norvégia 2-1
Itt az idő, most vagy soha! A Norvégiában aratott győzelem után megtelt a stadion, de megteltek a kocsmák is, ahol akadt egy televízió. A “gusztustalan” 1-0-s győzelmünk után igyekeztek a fiúk megmutatni, hogy nem a véletlen műve volt a három nappal korábbi siker, és a 14. percben Priskin akkora gólt rúgott, hogy Nyland azóta is csak tátja a száját. De a hazai közönség nem engedte, hogy leálljanak a fiúk, és a norvégok csak vakarták a fejüket. A párharc előtt magabiztos, már-már nagyképű északiak teljesen tanácstalanul álltak a visszavágó első félideje után. És azután sem tudtak mit kezdeni a Király-Guzmics kettőssel, mert ha a lengyel légiós nem fejelte ki a labdát, akkor a mackónadrágos 39 esztendős, válogatottsági rekorder húzta le a levegőből a játékszert. A második játékrészre megint bejött Böde, aki azonnal zavart is okozott, és egy szöglet utáni fejesét sikerült üggyel-bajjal bevédenie Nylandnak. Hiába szépítettek a vendégek, ennek már nem lehetett más vége, mint a győzelem, és az összesítésben 3-1-es sikerrel Magyarország kvalifikálta magát a 2016-os Európa-bajnokságra! (És alighanem Høgmo kapitány is csomagolhat, de nem az Eb-re, hanem minél messzebb a norvég válogatottól…). És végezetül: köszönjük, Selcuk Inan. Nélküled egy fantasztikus élménnyel lennénk szegényebbek!
Kép forrása: 24.hu
Demmel László