Nehezen térnek napirendre a kiesés felett Norvégiában. Összeállításunkban szemezgetünk a skandinávok véleményeiből.
Csalódottak, és értetlenkednek a norvégok, akik még a visszavágó előtt is magabiztosan nyilatkoztak, hogy aztán minderre csattanós választ adjanak a magyar válogatott tagjai. „Először is gratulálok a magyar csapatnak az Eb-re jutáshoz. A két meccs alapján jobb volt. A csoportmeccsek után elégedett voltam, de most nagyon csalódott vagyok, mindkét mérkőzés miatt – fogalmazott a mérkőzés utáni sajtótájékoztatón Per-Matias Högmo, az északiak kapitánya. – Hazai pályán nem szereztünk gólt, ezért most már az első félidőben próbáltuk fokozni a nyomást. Ez nem sikerült, ahogy a második félidei taktikai váltásunk sem jött be. A kudarc ellenére nem hiszem, hogy elpártolnának a szurkolók a csapat mellől, bizonyították, hogy a nehéz helyzetben is kitartanak, szerintem ez a jövőben sem fog változni. Ez új csapat, amely folyamatosan fejlődik majd a jövőben. Tudom, hogy min kell változtatnunk a jövőben. A szövetség részéről, mi sosem beszéltünk arról, hogy ez szerencsés sorsolás. Nem becsültük le a magyar válogatottat. Tudtuk, hogy nagyon erős ellenfél, amely kis híján egyenes ágon jutott ki az Európa-bajnokságra. A magyar csapat rutinosabb, mint a miénk, játékosai régebb óta játszanak együtt, előrébb járnak, mint mi.”
Több médium, és a szurkolók nagy része szerint távoznia kellene Per-Matias Högmónak, ám a szövetség bízik benne. Csak egy adalék: „A norvég válogatott stábjában tizenhárom szakember, egy videoelemző- és egy megfigyelői csapat dolgozott a selejtezők során további segítők mellett. Többek között egy sportpszichológust, két masszőrt is alkalmazott a szövetség, sőt a támadókkal külön edző foglalkozott – akárcsak a kapusokkal.” – írja a VG napilap. A lap azt is kiderítette, hogy a tavaszi edzőtáborban húsz stábtag figyelte a keret munkáját, emellett azt is nyilvánosságra hozta, hogy 2015-ben 22 millió norvég koronát költöttek a válogatottra, ebből hétmillió volt csak a stábtagok juttatása. Kjetil Person Siem, a norvég szövetség főtitkára szerint kevesebb, mint más nemzeteknél, és nem vonják meg a forrásokat. Továbbra is bíznak ugyanakkor a norvég szövetségnél Högmóban. Mint azt a VG kiderítette, borsos ára lenne a kapitány menesztésének.
„A célunk az volt, hogy kijussunk az Európa-bajnokságra. A csoportból való továbbjutást, a pótselejtezőt teljesítettük, de itt megálltunk. Ugyanakkor figyelembe kell vennünk a sok kihívást, a fejlődést és az új játékosok beépítését is. Ezért ő marad a kapitány.” – reagált a kritikákra Yngve Hallén, a norvég szövetség elnöke. Az Aftenposten szerint sikeres a generációváltás, mégis, a fontos meccseken elbukott a válogatott: „Vége, és ismét sötétség a vége. Újra. A Groupama Aréna elképesztő hangzavarához egyetlenegy dolog vezetett: az edzői stáb taktikailag hibás döntései a csapat utóbbi két évének legfontosabb mérkőzései előtt. A norvég kapitány sikeresen vezényelte le a generációváltást, de a nagy meccseken, a kulcspillanatokban rendre kudarcot vallott. A visszavágón az is bebizonyosodott: Martin Ödegaardnak nemzetközi színtéren még nagyon sokat kell mutatnia, hogy igazolja tehetségét.”
Kínos…
A játékosok közül a három gólt beszedő Örjan Nyland, és Alexander Tettey nyilatkozott az Aftenpostennek, illetve a Dagbladetnek. Mindketten kiemelték, rendkívül rossz érzés, hogy egy – szerintük – gyenge csapattal szemben búcsúztak. „Nagyon kellemetlen, hogy ettől a csapattól kikaptunk, ugyanakkor megérdemeltük. Viszonylag sokszor tudtunk helyzetet kialakítani, de nem szereztünk gólt ezekből, így nem szolgáltunk rá a franciaországi utazásra. Ezért elismerés jár a magyaroknak.” – így Nyland.
„A főnöknek volt egy terve, ezért változtatott az összeállításon. De ez nem jött be nekünk, sajnos. Ők szerezték az első gólt, és ezzel a tervünk elb…dott. Taktikailag belesétáltunk egy csapdába. Gólt kaptunk, amikor nem szabadott, ez nagy-nagy csalódás. Nem lehetett volna két meccset elveszíteni egy ilyen csapat ellen.” – fogalmazott Tettey.
Színvonaltalanság, bunda, kevés néző – így látja a norvég média
Tény, a magyar bajnokság nem kerül egy lapra a topligákkal, de a válogatottat mégsem ez alapján kellene megítélni. „Nincs mit szépíteni, a magyar játékosok többsége alacsony színvonalú bajnokságokban szerepel, klubjaik ritkán jutnak el a nemzetközi kupasorozatok csoportkörébe.” – idézi a VG napilap Tor-Kristian Karlsent, a Monaco ügyvezetőjét.
„Kutakodtam egy kicsit a párharc előtt, így elég sok információt megtudtam a magyarokról. Fontos hangsúlyozni, hogy két gyenge együttes csapott össze egymással. A többség hallott már Gera Zoltánról, rajta kívül talán csak Dzsudzsák, Király és Priskin rendelkezik nemzetközi hírnévvel. Viszont kifejezetten tetszett az eltiltott Gera Zoltán helyén játszó Nagy Ádám, nem lepődnék meg, ha rövid időn belül magasabb szintre igazolna.” – ezt már Morten Langli, a VGTV szakértője mondta, aki két rossz csapat meccsét látta vasárnap este.
Összehasonlították a két együttes értékét is. Transfermarkt.de alapján a norvégok piaci értéke jóval magasabb, több mint duplája a magyar válogatotténak. 255.6 millió norvég korona a skandinávoké, míg 113.1 millió a mieinké. „A magyarok többsége otthon játszik klubjában, ezenkívül van néhány légiósuk erre-arra. Azt mondják, a magyar bajnokság kifejezetten gyenge. Átlagosan ezer-kétezer eurót keresnek a futballisták havonta. A Debrecen megmutatta magát Európában, de bajnokságot leginkább a botrányok, a fogadási csalások és a kevés nézőszám jellemzi, igaz, elkezdett javulni a helyzet.” – jegyezte meg Tor-Kristian Karlsen.
A legnagyobb elismerés Bernd Storcknak jár. Legalábbis Roar Stokke szerint, aki Egil Olsenhez hasonlította a magyar szakvezetőt. „A magyar keret legismeretlenebb tagja Bernd Storck volt, akinek zseniális taktikai húzásaira senki sem számított. Kihozta a maximumot a játékosokból és a csapatból. Bizonyos tekintetben Egil Olsen 1990-es évekbeli norvég válogatottjára emlékeztetett Storck gárdája. Jó közösség, remek taktikai felkészültséggel és erőnléti állapottal, valamint egy jó kapussal és magabiztos, önfeláldozó védelemmel. Nem lehet eleget dicsérni Storckot.”
Emlékeztető: Magyarország – Norvégia 1-0, 2-1
Gavalovits Sándor