Track & Race Sportügynökség Kft. - A sportrendezvény partner

Nehéz idők! – Rangers FC

Számos olyan magyar és külföldi klub van a futball világában, mely egykor szép sikereket ért el, azonban mára megszűnt vagy egykori dicső hírnevéhez képest méltatlanul szerepel valamelyik alacsonyabb osztályban. Az elmúlt évek egyik legszomorúbb példája a skót Rangers FC-hez fűződik. Cikkünkben az ő történetüket mutatjuk be.

46690f4842a9a98ef83e5aa449447298

A hazai bajnoki címek számát tekintve a Rangers a skót futball legsikeresebb egyesülete, hiszen 54 alkalommal végzett az élen, míg a nagy rivális Celtic eddig 43 aranyérmet szerzett. A klub 1873-as alapítása óta, olyan klasszisok játszottak az Ibrox Parkban, mint Sir Alex Ferguson, Graeme Souness vagy Alex McLeish. Mindezek ellenére a 140 éves múltra visszatekintő csapat néhány éve igen komoly bajba került…

A csőd

2012 elején a skót rekordbajnok elindult a lejtőn. Februárban csődeljárást indítottak a klub ellen több tíz millió fontos adóssága miatt, ennek következtében 10 pontos büntetést kapott a bajnokságban. A pontlevonás után a játékosok fizetését drasztikusan csökkentették, ami kihatással volt a motivációjukra, így nem volt meglepő az ősi rivális Celtic bajnoki címe a szezon végén.  A baj azonban csak tovább tetőzött. A bajnokság végére a Glasgow Rangers teljes csődöt jelentett ez pedig majdnem a klub megszűnéséhez vezetett. A szurkolók és néhány kisebb befektető megmentette a Rangerst, igaz csak a klub nevének használati jogát, ekkor vette fel a klub a Rangers FC nevet.

5445690601_ea2dd6a422_b

A megmentők első lépésként az új klubot elfogadtatták a korábbi klub jogutódjaként. Ez azonban nem tette lehetővé azt, hogy átvegye elődjének a helyét a skót bajnokságban. A Skót Premier Liga csapatai ugyanis nem fogadták el az új Rangers nevezését. Hasonló volt a helyzet a másod- és harmadosztályú csapatokkal is, akik közül nagyon kevesen fogadták volna be a Rangerst, így az, a skót futball legalacsonyabb bajnokságba a negyedosztályba került. Az ismertebb játékosok döntő többsége, mint Kyle Lafferty szinte azonnal elhagyta a süllyedő hajót, de szinte valamennyi játékos lelépett a nyár közepére. Lényegében teljesen újjá kellett építeni a csapatot. Egyetlen pozitívum érte ebben az időszakban a csapatot, az, hogy az Ibrox stadion megmaradhatott a csapat hazai helyszíne.

Vissza a csúcsra

A 2012/2013-as szezont a Glasgow Rangers a negyedosztályban kezdte, ahol az átlag nézőszám sokszor még az ötszázat sem érte el. A helyzetet tovább súlyosbította, hogy a klub egy évig nem igazolhatott játékosokat. A játékosok közül mindössze a kapus Neil Alexander, a balhátvéd Lee Wallace és a középcsatár Lee McCulloch maradt. Emiatt rengetegen felkerültek a Rangers tartalék- és korosztályos csapatából, néhányan más, alacsonyabb osztályú skót egyesületektől érkeztek, sőt még három külföldi játékost is sikerült meggyőzni arról, hogy érdemes a skót negyedosztályba igazolni. A klub teljes bérköltsége pedig az egy évvel korábbi évi 30 millió fontról hatmillióra csökkent.

128387-rangers-ibrox-park-gate-quality-image-june-25-2012

A gyengébb játékoskeret és a kisebb pénzügyi keret ellenére mindenki a Rangers sima feljutását várta. A kezdeti nehézségek ellenére a csapat 25 győzelemmel 8 döntetlennel és 3 vereséggel zárta az idényt ezzel pedig feljutott a skót harmadosztályba. A 2013/2014-es szezont veretlenül, 33 győzelemmel és 3 döntetlennel zárta és feljutott a skót másodosztályba. A 2014/2015-ös szezont a kékek a harmadik helyen zárták. 19 győzelemmel, 10 döntetlennel és 7 vereséggel fejezte be a bajnokságot a csapat, a play-offban azonban nem sikerült kivívni a feljutást a Motherwell ellen. Az idei szezonban a csapat 23 meccsen 19 győzelem és 2 döntetlen mellett mindössze 2 vereséget szenvedett el. A Tedi Mackóknak 8 pont az előnye a második Hibernian előtt, így jó esély van rá, hogy a Rangers visszakerül az első osztályba oda ahol a megérdemelt helye van.

A szurkolok kitartottak

Ahogy az várható volt a Rangers szurkolói végig kitartottak a csapat mellett és nagyban hozzájárultak az elmúlt év sikereihez. A sztárcsapatnak köszönhetően jelentősen megnőtt az adott évben az alacsonyabb osztályú bajnokság nézőszáma, hiszen a Rangers hívei mindenhová elkísérték szeretett csapatukat. A Rangers átlag nézőszáma az elmúlt években hazai pályán 45 000 körül volt, sőt a Stirling Albion elleni meccsre 49 913-an látogattak ki, ami világrekordnak számít, hiszen negyedosztályú találkozón még soha nem volt ennyi néző. Ezt a nézőszámot pedig még az európai nagycsapatok is megirigyelhetik!

Szerző: Berbás Péter