Négy pár már bemutatkozott tavasszal a Bajnokok Ligájában, most kiderül, mit ér a csapategység Európa rettegett csatársorával szemben.
Nyolcaddöntő – odavágó
20.45 Arsenal – Barcelona (M4 Sport)
Emirates Stadion
Forma: Érdekesen alakul Arséne Wenger együttesének szezonja, hiszen az Ágyúsok versenyben vannak a bajnoki címért, miközben igencsak hullámzóan teljesítenek. Ami elég hazai fronton, nem biztos, hogy célra vezet Európa legjobb csatártriójával szemben. Kétségkívül nagy előnye lehet a londoniaknak az állandóság, hiszen Wenger személyében húsz éve egyetlen tréner gardírozza a csapatot, míg a legtöbb helyen sokadik edzőt fogyasztják. Az ugyanakkor elvitathatatlan, hogy az Arsenal megérett rá, hogy megnehezítse katalán riválisa dolgát. Érdemes azonban kicsit a számok mögé nézni, hiszen a Wenger-brigád olykor igencsak szenved a Premier League-ben, ám a küzdőszellemre nem lehet panasz, annál inkább a helyzetkihasználásra, erre a legékesebb példa a Leicester City elleni minapi összecsapás, ahol emberelőnyben sorra kihagyták – kettő kivételével – a legnagyobb ziccereket is. Kulcsfigurája lehet a találkozónak Mesut Özil és Alexis Sánchez. Utóbbi jól ismeri a katalánokat, hiszen éppen Barcelonából igazolt az angol fővárosba. Ami a legnagyobb kérdőjelet jelenti, milyen taktikát eszel ki Wenger a Barca ellen, lévén nem a leggyorsabb védelem áll a francia szakember rendelkezésére, ellenben a kapuban biztos pont Petr Cech, akinek sokat, és annál is többet köszönhetnek a piros-fehérek. Nagy kérdés, miként sikerül regenerálódni a keddi kupacsata előtt, hiszen szombaton az Ágyúsok izzadtak rendesen a Hull City elleni FA-kupa összecsapáson, mely végül gól nélkül ért véget, így újrajátszásra kényszerül London piros-fehér fele.
Sérültek: Általában a legtöbb játékos a londoniaknál maródi, nincs ez másként most sem. Igencsak tekintélyes a lista: Santi Cazorla, Laurent Koscielny, Gabriel Paulista, Tomás Rosicky, Jack Wilshere, Mikel Arteta. Érzékelhető tehát, hogy majd’ egy csapatra való kulcsember esett ki. Leghosszabb ideje Wilshere hiányzik, aki még nyáron került fel a listára, ugyanakkor jó hír, hogy a Leicester ellen visszatért Danny Welbeck, aki Olivier Giroud-val veszélyes párost alkothat.
Játékosmozgás télen: Sem érkező, sem távozó nem volt, így a keret az őszinek felel meg. Bár, ha mindenképp kiemelhetünk valamit, az a sérültek – a fentebb említettek mellett – felépülése: Walcott, Welbeck mindenképpen ebbe a kategóriába tartozik, más kérdés, Wenger hogyan gondolkodik a találkozó előtt.
Forma: Szavak nincsenek arra, ahogyan Luis Enrique együttese futballozik a klubvilágbajnokság óta. Sőt, október 3-án kapott ki utoljára, amikor a Sevilla kaparintotta meg a három pontot a katalánok orra elől, azóta legyőzhetetlennek tetszik Lucho gárdája. Harmincegy tétmeccset vívtak az andalúzok elleni vereség után, mindössze öt döntetlen csúfítja a mérleget huszonhét győzelem mellett, a gólkülönbség is imponáló: 98-18, azaz majd’ száz gól. Mindez bő három hónap alatt, ebből kifolyólag nem lesz könnyű dolga az Arsenalnak. És ha a klasszis dél-amerikai trió termését nézzük ugyanezen periódus alatt: Messi 21, Neymar 19, míg Suárez 35 góllal terhelte meg ellenfeleik hálóját. Azaz a 98-ból 75 született a trió befejezésével. Elképesztő adatok. Ha ehhez hozzátesszük, hogy a Bajnokok Ligájában is igencsak simán abszolválta a csoportkört a katalán gigász, akkor lehet mire alapozni az Arsenal elleni fellépés előtt. Ugyan az elmúlt fordulókban már-már visszaesett a Barcelona góltermése, valamint a kisebb együttesek is igencsak összeszedik magukat, mint legutóbb a Las Palmas, amely érdekes módón rendre megnehezítette a gránátvörös-kékek dolgát. Emellett a kapuban olyan játékos áll Claudio Bravo személyében, aki kiszorította a sokak által elismert német ter Stegent, a bravúrokat is hozza, egyértelmű, hogy akár a kapusokon múlhat leginkább a párharc sorsa. A fentieket figyelembe véve azonban az NSM-trió dönthet a továbbjutásról.
Sérültek: Mindössze egy sérültet kell nélkülöznie Luis Enrique együttesének, Rafinha még legalább egy hónapig nem léphet pályára a katalánoknál.
Játékosmozgás télen: Nagy mozgás nem volt, ám kivételesen így is erősödött a Barca középpályája, lévén a nyári igazolási eltiltás után pályára léphetett Arda Turan és Aleix Vidal is. Ezzel pedig jelentős rotációs lehetőséget adva a tréner kezébe.
Emlékezetes összecsapásokon vannak túl a felek egymás ellen. A leginkább emlékekben megmaradó összecsapás 2006-ra datálódik, amikor a Bajnokok Ligája fináléban igencsak fordulatos összecsapáson nyert az akkor még Frank Rijkaard irányította Barcelona. Később is rendre összefutottak a legrangosabb európai kupa egyenes kieséses szakaszában, ám egyszer sem örülhetett továbbjutásnak Wenger együttese, bár akadtak olyan találkozók, amelyen nem sokon múlott a katalánok kiesése. A párosmeccseken mindössze egy alkalommal sikerült nyernie az Ágyúsoknak. 2011. február 16-án, azaz napra pontosan alig öt éve 2-1-re nyert a londoni alakulat, a visszavágó azonban sima Barca sikert, és továbbjutást hozott. Még egy érdekesség: Az első párharcukat 1999 őszén játszották az akkor még dupla csoportkörös lebonyolítás első szakaszában, s a katalánok jelenlegi trénere mindkét találkozón eredményes volt. Miért is érdekes ez? Már akkor is Arséne Wenger vezette a londoniakat, így korábban játékosként, most edzőként dörgölhet a francia edző orra alá Luis Enrique.
A 2006-os Bl-döntő:
És a következő négy találkozó góljai:
Mérleg:
7 mérkőzés, 4 Barcelona győzelem, 2 döntetlen, 1 Arsenal siker, 17-10-es gólkülönbség a Barcelona javára.
Egymás elleni gólok:
Luis Enrique (2, 1999, első csoportkör), Rivaldo (1999, első csoportkör), Luis Figo (1999, első csoportkör), Philip Cocu (1999, első csoportkör), Samuel Eto’o, Juliano Belletti (2006, döntő), Zlatan Ibrahimovic (2), Lionel Messi (4, 2010, negyeddöntő), David Villa (2011), Xavi Hernández, Messi (2, 2011, nyolcaddöntő) ill.: Nwankwo Kanu (1999, első csoportkör), Dennis Bergkamp (1999, első csoportkör), Marc Overmars (1999, első csoportkör), Sol Campbell (2006, döntő), Theo Walcott, Cesc Fabregas, Nicklas Bendtner (2010, negyeddöntő), Robin van Persie, Andrey Arshavin (2011, nyolcaddöntő), Sergio Busquets (öngól, 2011, nyolcaddöntő)
Gavalovits Sándor