Mindenképpen történelmi lesz 2016 nyara, legalábbis a magyar labdarúgás szempontjából, ugyanis nemzeti csapatunk 1972 után lép ki ismételten a kontinenstornára. Franciaország tárt karokkal vár minket, a többi pedig már csak a játékosokon múlik. Nyárig azonban még van idő, edzőtáborok zöme és felkészülési mérkőzések szerepelnek a palettán. Az Eb-re történő hangolódást déli szomszédunk ellenében kezdjük meg, avagy hazánkba érkezik a sztárokkal teli tűzdelt horvát válogatott.
Bizonyára minden magyar futballszurkoló emlékezetében élénken élnek azok a bizonyos pillanatok, a mögöttünk álló másfél esztendő. Dárdai Pál kinevezése, a sok kérdőjel, a Hertha BSC, a románok elleni meccs, a lemondás, Bernd Storck kinevezése, a pillanat, amikor a törökök az utolsó másodpercekben ütöttek el minket az egyenes ágú kijutástól és a pótselejtező a norvégok ellen, melynek végén örömünnepbe borult a magyar futballtársadalom. A jelszó: Irány Franciaország!
Sok munka van azonban még odáig, avagy Bernd Storck és a magyar válogatott szakmai stábja kialakította a menetrendet. Június 6-ig, az utazás napjáig hét edzőtábort hirdettek. A keret Telkiben pár napos összetartásokon vesz majd részt, míg Ausztriában két hosszabb edzőtáborra is sor kerül majd. A palettán szerepel két edzőmérkőzés, egyik a szóban forgó horvátok elleni hazai találkozó, a másik pedig a főpróba, melyet a regnáló világbajnok Németország ellenében vív majd a „szerethető”.
Déli szomszédunkat március 26-án 18 órakor fogadjuk a Groupama Arénában, Jugoszlávia felbomlása óta ez lesz a két válogatott hetedik összecsapása. A két keretet nem lehet egy szinten említeni, az országok futballkultúrája, utánpótlása és az elmúlt húsz esztendő sem említhető egy lapon. A horvát válogatott gyakorlatilag európai sztárjátékosokkal a fedélzeteken érkezik, s nagy célokkal vágnak neki Franciaországnak.
Ha megnézzük a horvát nemzeti csapat bő keretét, akkor szembesülünk vele, hogy gyakorlatilag minden posztra van egy-egy sztárjátékosuk, labdarúgóik pedig Európa legjobb bajnokságaiban pallérozódnak hétről hétre. A sztárok közül is kimagaslik három labdarúgó, avagy Ivan Rakitic, Luka Modric és Mario Mandzukic méltán viselheti a klasszis jelzőt, bár utóbbit bizonyára azért jó páran megkérdőjelezik. Azonban önmagáért beszél, hogy az említett labdarúgók alapembernek számítanak klubcsapatukban, a Real Madridban, az FC Barcelonában és a Juventusban.
Emellett megemlíthetjük, hogy Milan Perisic és Marcelo Brozovic az Internazionale, míg Nikola Kalinic és Milan Badelj a Fiorentina sikereiért harcolhat hétről hétre. A veterán csatár Ivica Olic neve pedig jól cseng Európában. Az utánpótlással sincsen probléma, a horvát klubok ontják a tehetségeket Európába, ennek zászlós hajója a Dinamo Zagreb, a horvát klubfutball jelenkori egyeduralkodója. Ha pedig a fiatalokról beszélünk, mindenképpen meg kell, hogy említsük Mateo Kovacic és Alen Halilovic nevét, előbbi a Real Madrid, míg utóbbi az FC Barcelona játékosa. Sajnos magyar válogatott labdarúgók neve mellett nem tudunk felvonultatni ilyen nívós klubcsapatokat.
A két válogatott egymás elleni múltját két időszakra bonthatjuk. Voltak egyszer az 1940-es évek mérkőzéseim szám szerint három találkozó, illetve a rendszerváltás utáni periódus Jugoszlávia után. Csakis a régmúltban tudtunk egyszer nyerni, ha az összesített mérleget nézzük, akkor 1 győzelem, 5 döntetlen és 3 vereség ékesíti az eredménysort, a gólarány pedig 7-14 déli szomszédunk javára. Ha a rendszerváltás utáni időszakot nézzük, a két válogatott 6 alkalommal mérte össze tudását, 3 vereség mellett 2 alkalommal értünk el döntetlent. Ez eredménysorban csupán két tétmérkőzés van, a 2006-os vb-selejtezők során egy kvartettben szerepeltünk. A mostani lehet tehát az első győzelem a rendszerváltása óta, ám a papírforma nem nekünk kedvez. Ám tudjuk, hogy egy meccsen minden megtörténhet, a föld forog, a labda pedig kerek…
2008.05.31 Magyarország – Horvátország 1-1
2005.10.12 Magyarország – Horvátország 0-0 – vb selejtező
2004.09.04 Horvátország – Magyarország 3-0 – vb-selejtező
2002.05.08 Magyarország – Horvátország 0-2
1996.04.10 Horvátország – Magyarország 4-1
1994.05.18 Magyarország – Horvátország 2-2
1942.06.14 Magyarország – Horvátország 1-1
1940.12.08 Horvát Bánság – Magyarország 0-0
1940.05.02 Magyarország – Horvát Bánság 1-0
Nincsen olyan labdarúgó a párharc történetében, aki két gólnál többször rezgette meg a másik fél hálóját. A legutóbbi találkozásnak immáron lassan nyolc esztendeje, így nem találunk a gólszerzők között még aktív labdarúgót egyik oldalon sem. Viszont Niko Kovac, Dado Prso, vagy éppen Davor Suker neve például a fiatalabb generáció számára is ismerős lehet.
Horvátország:
2 gólos: Kovac Niko, Mladenovic Mladen
1 gólos: Brajkovic Elvis , Klasnić Ivan, Pamic Igor , Plese Branko , Prso Dado , Stanić Mario , Suker Davor , Wölfl Franjo
Magyarország:
2 gólos: Keresztúri András
1 gólos: Dudás János, Nagy Norbert, Sárvári Ferenc, Szusza Ferenc
A magyar válogatott az F-csoportban kapott helyet Ausztria, Izland és Portugália társaságában. A kontinenstorna mezőnye története során először lesz 24 csapatos, avagy nem csak a kvartettek első és második helyezettje jut az egyenes kieséses szakaszba, hanem a négy legjobb csoport harmadik is. A Bernd Storck vezette válogatott Bordeauxban kezdi majd meg szereplését Ausztria ellenében, majd a Marseille stadionjában Izland legjobbjai következnek majd. A CR7-el fémjelzett portugál nemzeti tizenegyet pedig Lyonban próbáljuk majd meglepni. S, hogy mért szerepel a címben kérdőjelt? Nos, az már csak a csapaton áll, hogy lesz-e újabb helyszín, vagy a csoportkör után véget ér a számunkra a torna.
Íme, a menetrend
2016.06.14. Ausztria – Magyarország
2016.06.18. Izland – Magyarország
2016.06.22. Magyarország – Portugália