Track & Race Sportügynökség Kft. - A sportrendezvény partner

Eb 2016: Összetört szívek vagy karnevál? – előzetes

Ma este 9-kor kiderül, hogy ki lesz Európa bajnoka. Franciaország számára eleinte akadozott a gépezet, a végére viszont úgy tűnik, hogy minden a helyére került Deschamps kirakósában, míg a portugálok igazán meggyőző teljesítmény nélkül jutottak el a döntőig. Kicsit hasonlít a szituáció a 2004-es döntőre, amikor a házigazda portugálok kifejezetten jó játékkal meneteltek el a döntőig, ahol végül kikaptak az esélytelennek kikiáltott görögöktől. Most ők vannak a görögök helyzetében, meglátjuk, hogy a sors igazságot szolgáltat-e nekik. 

Út a döntőig

portugál öröm 2

Portugália számára eléggé döcögött a szekér, a csoportkört három döntetlennel abszolválták, ellenünk ráadásul 3-szor álltak kiesésre, de végül csoportharmadikként továbbszenvedték magukat. Már akkor elég komoly felháborodást keltettek a semleges nézők szemében azzal, hogy győzelem nélkül jutottak el az egyenes kieséses szakaszig, így mindenki azt várta, hogy az imponáló játékot bemutató Horvátország ellen kiesnek. Nem így történt, az egész Eb egyik legrosszabb meccsét játszva kihasználták a horvátok túlságos óvatosságát, és egy 117. perces Quaresma góllal nyertek. A negyeddöntőben még inkább rezgett a léc, Lengyelország ellen nagyon hamar hátrányba kerültek, azonban tudtak váltani, és itt már ők álltak közelebb a győzelemhez. A döntés viszont így is a teljesen lutri tizenegyesekre maradt, végül ezt az akadályt is sikerrel vették, hála Blaszczykowski rontásának. Az elődöntőben aztán első győzelmüket aratták a rendes játékidőben, az eltiltásokkal sújtott Walest múlták felül egy Ronaldo és egy Nani találattal. Itt sem játszottak ellenállhatatlanul, de azt nem szabad elfelejteni, hogy Bale-t szinte teljesen ki tudták kapcsolni, ami korábban senkinek sem sikerült. Abból a teljesítményből erőt meríthetnek, azonban az világosan látszik, hogy nem találkoztak a franciához fogható erősségű csapattal, talán jót is tehet nekik, ha nyugodtan visszaállhatnak.

franciál vs németek

A francia válogatottra hatalmas nyomás helyeződött már az elejétől fogva, és a torna elején ezzel elég nehezen is tudtak megbirkózni. Románia és Albánia ellen egyaránt megszenvedtek, csak a végére maradt a döntés, Svájccal szemben viszont belefért egy döntetlen is a biztos továbbjutás tudatában. A csoportkörben leginkább Payettől volt hangos a sajtó, a nyolcaddöntőtől viszont Antoine Griezmann került reflektorfénybe. Írország nagyon korán vezetést szerzett egy Brady büntetővel, a franciáknak nem ment a játék, aztán az Atleticó sztárjának két villanásával megfordították a meccset, és önbizalmat nyertek a folytatásra. Ennek megfelelően simán lelépték Izlandot 5-2 arányban, az mondjuk az igazsághoz hozzátartozik, hogy akkor szinte minden bejött nekik. Ezután következett az elődöntő Németországgal szemben, ahol eleinte ők voltak a jobbak, majd szép fokozatosan szorultak hátra a saját kapujuk elé. Itt is Griezmann volt a hős, Schweinsteiger hibáját kihasználva értékesített egy tizenegyest, aztán pedig Neuer rossz helyre kiütött labdáját talpalta a kapuba. A hibákat remekül kihasználva és nagyszerűen védekezve tehát a világbajnokot is két vállra fektették, így már csak Ronaldóékat kell felülmúlni ahhoz, hogy 1984 és 1998 után ismételten hazai pályán nyerjenek egy rangos világversenyt.

Portugália

portugál öröm

Sokan mondják, hogy teljesen érdemtelenül jutottak el idáig a portugálok, de ez azért nem igaz. A csapat meccsről meccsre fejlődött. a védelem az egyenes kieséses szakaszra teljesen összeállt, csak Lengyelország ellen kaptak egy gólt. Ráadásul megmutatták, hogy tudnak váltani, az előnyt meg tudták tartani, ha hátrányba kerültek, akkor pedig fel tudtak állni a padlóról. Nem lesz tehát egyszerű dolga a házigazdáknak, annyi szent. Ez a válogatott messze nem csak Ronaldóból áll, kemény iparosok dolgoznak mögötte, illetve azért vannak kreatív játékosok is a csapatban. A Real Madrid csillaga mellett mindenképp meg kell említeni Joao Mário vagy William Carvalho nagyszerű játékát, nélkülük biztosan nem tartanának itt. A védelemben Pepe egy kőszikla, Guerreiro megmutatja, hogy nem véletlenül igazolta le a Dortmund és Fonte is remek teljesítményt nyújt, amióta bekerült a csapatba. Fontos még kiemelni Nanit, aki góljaival képes valamennyire levenni a terhet Ronaldóról, neki nagyon jót tett, hogy elment Manchesterből, a Sportingban és a Fenerben is megmutatta, hogy az ő karrierjének még távolról sincs vége. Láthattuk már a lengyelek ellen is, hogy mennyire veszélyesen tudnak kontrázni, most pedig ezt meg is tehetik, hiszen eddig általában nekik kellett kezdeményezniük, de a franciák aligha fogják nekik átengedni a területet. Ha Ronaldo vagy Nani ott tud maradni egy az egyben a védőjével, akkor hatalmas bajban vannak a házigazdák, a kérdés már csak az, hogy tudnak-e minél több ilyen helyzetet teremteni a portugálok.

Franciaország

francia öröm 2

 

Érdekes ezt kimondani, de hálás lehet Írországnak Didier Deschamps. Azzal, hogy hátrányba kerültek, a szünetben kénytelen volt változtatni, ekkor tolta be Griezmannt Giroud mögé árnyékéknek, azóta pedig 3 meccsen 5 gólt szerzett az Atleticó ásza. Az ő megüresedett posztjára viszont nem a villámléptű Coman került a jobbszárnyon, hanem az a Moussa Sissoko, aki egyébként gyárilag középső középpályás. Ez teli találatnak bizonyult, már Izland ellen is jól mozgott, az elődöntőben meg teljesen megfojtotta Sagnával együtt a németek bal oldalát. Ez azt is jelentette, hogy a torna elején látott 4-3-3 átalakult egy 4-2-3-1-é, ahol Pogba és Matuidi a két védekező középpályás, jobbról indul Sissoko, Giroud-t támogatja Griezmann, balról pedig Payet húz befele. Azért ez nincsen kőbe vésve, a németek ellen például nagyon kellett az a Payet-Kanté csere, amit meglépett Deschamps, ezzel Pogbáéknak több támadó feladatuk lett, Kanté meg 20 perc alatt bemutatott 3 szerelésével a legjobb volt a mezőnyben Sissokóval holtversenyben. Kíváncsian várjuk, hogy megtartja-e az előző meccseken látott formációt a franciák mestere vagy visszatér a 4-3-3-ra a biztonság kedvéért. Mi az előbbi verzióban hiszünk, nem hinnénk, hogy elmozdítaná Griezmannt a legjobb pozíciójából.

Mi dönthet?

Ronaldo vs Griezmann tűz

Említettük már, hogy Ronaldo és Nani mennyire veszélyes egy az egyben, miután egyikük sem klasszikus középcsatár, a kimozgásaikkal akár valamelyik szélsőhátvéddel kerülhetnek szembe, akár az egyik középhátvédet hozhatják magukkal. Koscielny gyors és jó a párharcokban, ellenben azon nem lennénk meglepődve, ha Ronaldo keresné Umtitivel a csatákat. A Barca új igazolása nemzetközileg elég tapasztalatlan, Izland ellen debütált a válogatottban, ráadásul nem is túl magas, így Ronaldo rugóit ismerve elég komoly bajban lehetnek a franciák.

A középpályás harc igazi csemege lesz, Pogba és Matuidi William Carvalho és Renato Sanches ellen. Mindannyian rengeteg labdát szereznek, most egymás ellen kell bizonyítaniuk, hogy bizony ők a legjobbak. Ez egy elég kritikus pontja lesz a meccsnek, ha itt megvan a fölény valamelyik csapatnak, az könnyen meg is nyerheti a találkozót, hiszen ezzel elég nagy nyomást lehet helyezni a védelmekre amellett, hogy kontrát is lehet belőle indítani. A németek ellen ugye a második francia gól egy magasan megszerzett labdából indult.

A portugálok számára az igazán nagy feladat mégiscsak a gyilkos francia támadógépezet megállítása lesz. Ha Giroud a befejezésekben nem is világklasszis, a labdák megtartásában és a fejpárbajokban az, ez adja a lehetőséget Griezmann számára, hogy lendületből vigye a védelemre a labdát. Várhatóan William Carvalhónak kell majd visszalépnie vele, hogy ez ne történjen meg, így Joao Máriónak kell besegítenie a középpályás harcban. Nem beszéltünk még Payetről, aki bár a német meccsen nem játszott valami jól, képes olyan passzok kiosztására, amire senki más nem a francia csapatból. Az ő kikapcsolása is létfontosságú lesz a luzitánok számára, Cédric feladata lesz valószínűsíthetően a West Ham sztárjának semlegesítése. Aki a fentebb említett párharcokból jobban kijön, az várhatóan meg is nyeri a meccset.

Várható kezdők

Egyedül Pepe küzd egy kisebb sérüléssel, azonban elég meglepő lenne, ha nem drótoznák össze a fináléra. Ha ez sikerül, akkor mindkét együttes a legerősebb kezdőjét küldheti a pályára, így pedig egy remek döntőre lenne kilátás. A kérdés már csak az, hogy visszaadja-e a sors Portugáliának azt, amit elvett tőle 2004-ben vagy a franciák besöprik-e hazai pályán az újabb nagy trófeát?

Portugália – Franciaország
21:00 – Stade de France, Saint-Denis
Játékvezető: Mark Clattenburg

Portugália: Patricio – Cédric, Pepe, Fonte, Guerreiro – Sanches, Carvalho, Mário – Silva – Nani, Ronaldo

Franciaország: Lloris – Sagna, Umtiti, Koscielny, Evra – Pogba, Matuidi – Sissoko, Griezmann, Payet – Giroud

Ronaldo vs Griezmann

Tereh Balázs