Elképesztő pénzek, összegek mozognak a sportban, a labdarúgás mint a világ legnépszerűbb sportága pedig az élen jár ebben. Nem tudjuk, hogy hol van a felső plafon, szezonról szezonra megrökönyödünk azon, hogy egyes klubok mekkora összegeket mozgósítanak a siker érdekében. Cikksorozatot indítunk, pár hét alatt végigjárjuk, majd pedig összehasonlítjuk a világ legnagyobb, legsikeresebb és legtehetősebb klubjainak elmúlt tíz esztendőben végzett pénzügyi kiadásait, melyet játékosok megszerzésére fordítottak. Első ízben a Manchester United háza tájára látogattunk el, adatok révén pedig a transfermarkt.de statisztikáival dolgoztunk. Időutazásra fel! Öveket becsatolni! Meghökkentő számok, adatok és tények következnek…
Fontos és leszögezendő, hogy milyen periódust vizsgálunk. Ez a mögöttünk lévő tíz szezon (2006/07 és 2015/16 közötti időszak). Érintőlegesen beszámolunk a 2016/17-es szezon kapcsán a jelenlegi nyári átigazolási időszakban költött eddigi összegről, ám az összesített statisztikákba ezt nem vesszük bele. Szezononként a pontos költött összeg mellett azon transzfereket emeltük ki, melyek meghaladták a 10 millió eurót. Kiszámoltuk, hogy az említett periódusban mennyit költött az adott klub játékosokra, illetve a legdrágább igazolásokat is összegyűjtöttük egy listára. Szezononként is lebontottuk a pénz elköltését, végezetól pedig azt is megnéztük, milyen címeket gyűjtött be az adott klub a vizsgált korszakban.
A Manchester United kispadját 28 esztendőn át Sir Alex Ferguson foglalta el, neve egybeforrt a csapattal, egy roppant gazdag sikerkorszakról beszélhetünk. Az általunk vizsgált periódusban hét szezonban is ő állt a klub élén, ez idő alatt pedig 368,4 millió eurót költött a keret megerősítésére, a csapat formálására. Hatalmas összegről beszélünk, ám az időszak is igen nyújtott (2006/7 és 2012/13) között. Lemondását követően Moyes ült le a padra, ám nem tudta átvenni az örökséget, így egy szezon után távozott, illetve a klubvezetés útnak indította. A klub azóta is keresi a legendás edző utódját, Van Gaal azonban hatalmasat bukott Manchesterben két esztendő alatt. Gyakorlatilag mindent megkapott, hogy saját arculatára formálja a csapatot, két szezon alatt megközelítőleg annyi pénzt költött el (341,55 millió euró), mint Ferguson az említett hét éves periódusban. Az egyik korszak trófeákkal teli volt, míg a másik egy fekete korszak a Vörös Ördögök életében. Érdekes lehet azt megfigyelni, hogy az utóbbi években milyen drasztikusan megnőttek az átigazolási összegek és úgy összességében az eurómilliók, melyet a klubok játékosokra költöttek.
Összeszedtük a mögöttünk álló tíz szezon öt legdrágább United igazolásait, a lista élén az argentin Di María, aki a mai napig rekordernek számít ilyen szempontból a klub életében. Érdekesség, hogy Mourinho röpke pár nap alatt mutatott be két olyan igazolást, mely felférne erre a listára. Mkhitaryan 42 millió, míg a viszonylag ismeretlen Eric Bally 39 milliójába fájt a klubnak. Új korszak kezdődött a csapat életében, s láthatóan anyagi tekintetben Mourinho is mindent megkap a siker érdekében.
Rengeteg pénzről beszélünk, most nézzük, hogy mire volt elegendő ez a sok eurómillió. A Manchester United háza táján nem panaszkodhatnak az elmúlt tíz esztendőre, hiszen a Ferguson éra telis-tele volt trófeákkal. Azonban az utóbbi három szezon ínségesre sikeredett, Moyes és Van Gaal mindössze egy FA-kupa sikert tud felmutatni. A Premier League-ben tehát más szelek fújnak jelenleg, hiába költöttek el három év alatt annyi pénzt játékosokra, mint a skót legenda hét szezon során, a csapat továbbra is gödörben van. Talán majd Mourinho, mondják a szurkolók…
Ferguson utolsó hét manchesteri évében 5 bajnoki címet, két ligakupa győzelmet, egy BL elsősséget és egy klubvilágbajnoki címet zsebelt be
– Henrikh Mkhitaryan (Dortmund) 42 millió
– Eric Bally (Villareal) 38 millió
– Anthony Martial (Monaco) 50 millió
– Morgan Schneiderlin (Southampton) 35 millió
– Memphis Depay (PSV) 34 millió
– Matteo Darmian (Torino) 18 millió
– Ángel Di María (Real Madrid) 75 millió
– Luke Shaw (Southampton) 37,5 millió
– Ander Herrera (athletic Bilbao) 36 millió
– Marcos Rojo (Sporting) 20 millió
– Daley Blind (Ajax) 17,5 millió
– Juan Mata (Chelsea) 44,73 millió
– Maroune Fellaini (Everton) 32,4 millió
– Robin van Perise (Arsenal) 30,7 millió
– Shinji Kagawa (Dortmund) 16 millió
– Wilfried Zaha (Crystal Palace) 11,75
– David de Gea (Atletico Madrid) 25 millió
– Phil Jones (Blackburn) 19,3 millió
– Ashley Young (Aston Villa) 18 millió
– Nem volt 10 millió feletti transzfer
– Antonio Valencia (Wigan) 18,9 millió
– Dimitar Berbatov (Tottenham)38 millió
– Anderson (Porto) 31,5 millió
– Nani (Sporting) 25,5 millió
– Owen Hargraves (Bayern München) 25 millió
– Carlos Tévez (West Ham) 12,7 millió
– Michael Carrick (Tottenham) 27,2 millió
Szerző: Őszi