Track & Race Sportügynökség Kft. - A sportrendezvény partner

MTK: Ötéves tervet vázoltak fel a kék-fehérek

A minap átadták az új stadiont, Domonyai László ezzel kapcsolatban beszélt a jelenről és a jövőről is.

domonyai-laszlo

Ugyan a hét elején beszélt a jelenről Domonyai László, az MTK klubigazgatója az akadémiáról, a fiatalokról, jelenről és jövőről, ám aktualitását nem veszítette el a téma. Mint ismert a nemzetközi Sporttudományi Központ (CIES) nemrég készített egy felmérést, mely akadémiák adják a legtöbb játékost a 31 európai bajnokság élvonalába. A magyar együttes 37 játékossal jelenleg 22. a listán. Domonyai szerint ez is jelzi, milyen szakmai munka folyik Agárdon, a Sándor Károly Akadémián. „Ez egy nagyon nagy siker az MTK-nak és a Sándor Károly Akadémiának, de azt gondolom, hogy a magyar focinak is – fogalmazott a klubvezető. – Küldetésszerűen épült az akadémia 2001-ben. A cél kettős volt, egyrészt az MTK-nak nevelni minél több értékes labdarúgót, a másik, hogy a magyar foci is profitáljon ebből, és neveljünk az A válogatottnak játékosokat.”

bese-barnabas

Ezt kiemelve hozta a példákat. „Öten voltak most kint az Eb-n, Gulácsi Péter, Juhász Roland, Németh Krisztián, Pintér Ádám és Bese Barnabás. És hogy az európai bajnokságokba is tudjunk adni játékosokat, hiszen ebből a magyar futball és főleg az A válogatott tud profitálni.”

Majd összehasonlította a válogatottat a klubfutballal. Szerinte nemzetközi szinten pénz verseng pénzzel, hozzátéve, hogy amíg az MTK négymillió euróból gazdálkodik, addig nyári El-selejtezős ellenfelük 45-ből. Emiatt is büszke arra, hogy utánpótlás szinten sikerrel dolgoznak. „Tizenöt jó játékost kinevelni egy ország futballjának van lehetőség, de amikor a klubok vetélkednek a BL-ben és az EL-ben, akkor a pénz vetélkedik a pénzzel. Mi négymillió euróból gazdálkodunk alulról, az EL-ben 45 millió eurós azerbajdzsáni csapattal játszottunk, ahol egyetlenegy azeri játékos volt. Be is jutott másodszor már az EL csoportkörébe, de ott találkozik a 80-90 millió eurós csapatokkal, és most épp utolsó a négy csapatból – jegyezte meg az azeri Gabalát példának hozva. – Eközben a Barcelona, amelynek most 5-600 millió euró a költségvetése, a Nike-szerződés következtéven egymilliárd eurós büdzsét tervez 2021-re. Innentől kezdve klubszinten elvárni azt, hogy akár a Ferencváros, vagy bárki felvegye ezekkel a csapatokkal a versenyt, gyakorlatilag szinte mindig, ezt nem tudjuk elvárni. Ezért óriási siker, hogy a gyerekeknél, ahol még sokkal kevésbé dominál a pénz, és a szakmai munka értéke van megmutatva ezzel, ilyen nagy sikert tudtunk elérni.”

dkrcs20160714016-e1468527824731-1024x576

Ezt követően kifejtette, az MTK filozófiája, elképzelése, identitása megvan, illetve hosszútávú terveket is kidolgoztak. Szeretnének öt éven belül nagyrészt saját nevelésű fiatalokkal pályára lépni, emellett teltházat minden meccsen, és minimum egyszer EL-csoportkörben szerepelni. „Az MTK-nak az a célja, hogy öt éven belül olyan csapat játsszon az NB I-ben, amelynek a keretét 75 százalékban saját nevelésű játékos alkotja, telt ház, minden meccsen ötezer néző előtt játszunk az NB I-ben, dobogósok legyünk, és az előttünk álló 3-5 évben egyszer bejussunk az EL csoportkörébe. Ez a mi víziónk, ezt szeretnénk megvalósítani a Sándor Károly Akadémia neveltjeivel.”

bese_lehavre

Majd üzent a többi akadémiának is, többek között felhozva a 2008-as bajnoki címet. „A további üzenet pedig az, hogy bátran kell hozzányúlni a tehetséghez, be kell tenni fiatalon az NB I-be, és ott jó eredményt kell elérni. Mert ha újra sikerül ez nekünk, akkor a többi csapat is azt mondja, hogy nem biztos, hogy kell nekem a középszerű külföldi, hiszen az MTK sikeres a maga fiataljaival, és én is megpróbálom ezt.”

A kék-fehérek jelenleg kilencedik helyen áll az OTP Bank Ligában, így elég nehéz a nemzetközi kupaindulást érő helyeket elcsípni. A Magyar Kupában talán valamivel könnyebben jutna ki a csapat Európába, ám ahhoz egészen a döntőig állva kellene maradnia a csapatnak.

Gavalovits Sándor