Féltávhoz érkezett a francia első osztályú labdarúgó bajnokság, azaz a Ligue 1. Ennek apropóján rövid áttekintés következik a francia élvonal 2016-2017-es szezonjának első etapjával kapcsolatban, melynek során megkíséreljük előrevetíteni, mire számíthatunk tavasszal a PSG, Monaco, Nice, Lyon fémjelezte ligától.
A Ligue 1 2016-2017-es idénye azok után rajtolt el augusztusban, hogy az előző négy szezonban tükörsima volt a bajnoki címért folytatott harc. Ha egyáltalán harcnak lehet nevezni egy olyan sorozatot, amely gyakorlatilag arról szól, hogy egy kiemelkedő csapat évről évre bucira veri a mezőnyt. Márpedig a zsinórban négy bajnoki címet szerző Paris Saint-Germain bizony ezt teszi 2012 óta. Az újgazdag klub 2013-ban még csak 12 pont előnnyel nyerte meg a francia ligát, ám az előző szezonban már drasztikus mértékben kinyílt az olló a katari tulajdonosi kör által felfuttatott PSG és a többi csapat között: 31 pontot vert a 2. helyezett Olympique Lyonra Laurent Blanc együttese, és 96 pontot kasszírozva szerezte meg 6. bajnoki címét!
Mindezek után kevesen gondolták, hogy a Ligue 1 idei szezonjában kiélezett küzdelem alakulhat ki. Pedig akadtak figyelmeztető jelek!
Egyrészt a liga egyeduralkodójává váló Paris Saint-Germainnél végbement néhány komoly változás. A fővárosiaknak két komoly távozója is akadt a nyáron, és igen nehéz eldönteni, hogy melyikőjük volt nagyobb érvágás: a leköszönő vezetőedző, Laurent Blanc, vagy a csapat gólzsákja, a Manchesterbe áttelepülő Zlatan Ibrahimovic. Első ránézésre a többség biztosan rávágná Ibrahimovic nevét, hiszen a svéd csatárzseni négy párizsi szezonja során 180 mérkőzésen lépett pályára minden sorozatot figyelembe véve, és ezeken 156 találattal örvendeztette meg a PSG szurkolóit! Jellemző Ibrára, hogy legjobb teljesítményét utolsó idényében produkálta, a bajnokságban 31 meccsen 38 gólt szerzett, amivel még utoljára tudatosította a fővárosiakban, hogy nem lesz egyszerű őt pótolni.
Laurent Blanc helyzete egészen más volt. Azt ugyan kevesen vitatják, hogy a francia szakember – aki a PSG-t megelőzően a Bordeaux-t is Franciaország trónjára ültette – ne lenne kiváló edző. Ám azzal kapcsolatban már megoszlottak a vélemények, hogy a kék-pirosak mennyire lehetnek képesek az ő irányítása alatt nagyot dobbantani a nemzetközi porondon – ugyanis a hazai dominancia egy ilyen anyagi helyzetben lévő klubnak természetesen nem elég, és immár egyértelműen a Bajnokok Ligájában szeretne csúcsra érni a párizsi egylet. Blanc regnálása alatt a negyeddöntő jelentette a végállomást a PSG számára, 2016 tavaszán még a sokkal esélytelenebbnek tartott Manchester City-n sem volt képes átlépni a francia bajnok, így végül is Laurent Blanc-tól megváltak a katariak, és friss erőt ültettek a kispadra: a Sevillával három Európa-liga-elsőséget bezsebelő Unai Emery-t!
Unai Emery-t 2016 nyarán nevezték ki a PSG vezetőedzőjének (fotó: psg.fr)
A nyári átigazolási időszak annak ellenére egészen visszafogottra sikeredett, hogy a fővárosiaknak pótolniuk kellett Zlatan Ibrahimovic góljait. Néhány név felmerült ugyan (Alexandre Lacazette, Gonzalo Higuaín, Carlos Bacca – a teljesség igénye nélkül), ám végül igazi gólvágó nem érkezett a PSG-hez. A szurkolóknak be kellett érniük a tehetséges, ám kissé sérülékeny és annál kezelhetetlenebb Hatem Ben Arfával, valamint a spanyolok egyik ifjú tehetségével, a Realtól érkező Jesé Rodríguezzel. Alighanem Unai Emery és stábja végül úgy okoskodott, hogy az addig kissé Ibrahimovic árnyékában élő Edinson Cavani teljes bizalmat kap középcsatárként, és inkább az uruguayi köré akartak csapatot építeni, semmint konkurenciát teremteni a posztján.
A Paris Saint-Germainnél tehát akadt néhány komoly változás, de nem ez volt az egyetlen figyelmeztető jel, amiből talán el kellett volna hinnünk, hogy ez a szezon akár kiélezett is lehet a francia élvonalban. Ugyanis a riválisok közül két csapatra is érdemes volt odafigyelni.
Az egyik az AS Monaco volt. A hercegségiek tavaly bronzéremig jutottak, ennek fényében elindulhattak az idei BL-kiírásban. Leonardo Jardim csapata élt is a lehetőséggel, és augusztus közepén végrehajtotta első nagy tettét: kettős győzelemmel pofozta ki a BL-Play-off-ból a spanyol Villarrealt! Márpedig spanyol csapatot oda-visszavágós párharcban legyőzni manapság nem kis fegyverténynek számító produkció.
Jardim a nyári átigazolási időszakban az állandóságra helyezte a hangsúlyt. Nem pakolta tele új nevekkel a Monaco keretét, inkább a már meglévő alapanyagból szeretett volna valami nagyszerűt alkotni. Az persze nem egyértelmű, hogy mindez mennyiben volt saját elhatározás, illetve mennyiben köszönhető az AS Monaco ködbe burkolózó anyagi helyzetének, de ettől még tény, hogy Jardim komoly csapatépítésbe fogott.
A másik figyelemreméltó csapat a 2015-2016-os szezonban 4. helyen végző OGC Nice volt. A “Sasfiókák” előző szezonja is olyanra sikeredett, amihez nincsenek hozzászokva a dél-francia városban. Ám a nyáron három nagy nevet is a klubhoz sikerült csábítani, ami további bizakodásra adhatott okot. Május végén mindenekelőtt a rutinos svájci tréner, Lucien Favre írt alá a Nice-hez, nyáron pedig jött a java: a Bayern Münchennel német bajnok és BL-győztes brazil védő, Dante, valamint az olaszok botrányhőse, Mario Balotelli is a francia riviérára költözött. Utóbbi erősen kérdőjeles igazolásnak számított, ám a szezon eddigi része végül is mindenkit meggyőzött arról, hogy Super Mario leigazolása nem volt rossz befektetés a Nice számára…
Nézzük hát, hogyan alakult a szezon eddigi része!
A 2016-2017-es bajnokság úgy indult, ahogy talán mindenki várta. A közvélemény leginkább Emery formálódó PSG-jére figyelt, amely üggyel-bajjal ugyan, de megnyerte első két mérkőzését. A 3. fordulóban azonban pofont kapott a párizsi csapat, nem is kicsit: érkezett Jardim Monacója, és 3-1-es verést mért a címvédőre! Ez volt talán a szezon első olyan momentuma, amikor először megfordulhatott a futballtársadalom fejében, hogy talán ezúttal nem lesz olyan könnyű dolga a Paris Saint-Germainnek, mint az elmúlt szezonokban…
Trapp kapujában a labda, Monaco – PSG 3-1 (fotó: goal.com)
A küzdelemsorozat robogott tovább, de a PSG csak nem akart a tabella élére állni. Ott ugyanis hol a Monaco, hol pedig a meglepetéscsapatként masszív teljesítményt nyújtó Nice száguldott. Mario Balotelli parádésan kezdett, az Olympique Marseille és a Monaco legyőzéséből is duplával vette ki a részét! Lucien Favre csapata egyébként minden képzeletet felülmúlva hasított, a Monaco hatodik fordulóbeli 4-0-s legyalulását követően ugyanis élre ugrott a Nice, és az első helyet mai napig nem adta ki a kezéből.
Mindeközben a címvédő nagyon dadogott Unai Emery-vel. Szeptember végén a Toulouse verte meg másodszor a PSG-t (2-0), majd a 19. fordulóig további két alkalommal maradt alul a címvédő. A Montpellier 3-0-ra mosta le Cavaniékat, a Guingamp pedig 2-1-re diadalmaskodott ellenük. Mindez azért is figyelemreméltó adat, mert a tavalyi szezon során mindössze kétszer kapott ki a ligában az akkor még Blanc által vezetett PSG, mostanra azonban dupla annyi vereséget kanalaztak össze, immár Emery-vel.
Így alakult ki a következő sorrend a bajnokság felére, már ami az élbolyt illeti:
1. Nice 44 pont, 2. Monaco 42 pont, 3. PSG 39 pont, 4. Lyon 34 pont (meccshátrányban)
De melyek voltak azok az aspektusok, amelyek az egyes csapatok szereplését közvetlenül befolyásolták?
Kezdjük a listavezető Nice-szel! Balotelliék mindösszesen egy vereséget számlálnak eddig, melyet még a Caen ellen szenvedtek el november elején. Ha a tabellára pillantunk, szembeötlő adat, hogy a Nice kapta a legkevesebb gólt, szám szerint tizenhármat. Favre védelmének közepe többnyire adva van, Dante és Sarr szilárd bástya, ha minden feltétel adott ahhoz, hogy pályára lépjenek. Mellettük helyenként változik az összetétel, ez függ attól, hogy a svájci mester melyik felállást favorizálja éppen. A Nice ugyanis 4-3-3-ban és egy amorf 3-5-1-1-ben is neki tud menni ellenfeleinek. Utóbbit rendszerint az erősebb csapatok ellen alkalmazza Favre, a Monaco elleni 4-0, és a PSG otthonában elért 2-2 alkalmával is ezt láthattuk a “Sasfiókáktól”.
Nehéz elmenni szó nélkül a Nice csatárhármasának teljesítménye mellett is. A gólokat legfőképp a piros-feketék francia szélsője, Alassane Pléa, és a már említett Mario Balotelli szállítja: előbbi 10, utóbbi 8 gólnál jár a ligában. A támadóhármas harmadik tagja a Dynamo Kijevtől kölcsönbe érkező játékos, a marokkói Younés Belhanda, aki 3 gólja mellett 3 gólpasszt jegyez a bajnokságban. Nélkülük aligha tartana itt a Nice. Kérdés, meddig képes ezt a tempót tartani Lucien Favre armadája, amely egyébként a nemzetközi porondon annak rendje és módja szerint feladta a szereplést, és csoportutolsóként zúgott ki az Európa-liga csoportköréből..?
Nagy az öröm a Nice-nél, az élen köszöntik az újévet! (fotó: ESPN)
A második helyen tanyázó Monaco egyértelműen a liga legattraktívabb, legtámadószelleműbb alakulata. Jardim fiai sokféle harcmodorra képesek. Proaktív és reaktív futballt is képes bemutatni a Monaco, ami annyit jelent, hogy ha kell, kezdeményeznek a piros-fehérek, ha pedig arra van szükség, gyors ellentámadásokkal szedik szét ellenfeleiket. Merthogy a Monaco szétszedi ellenfeleit, ezt kijelenteni nem túlzás! A hercegségiek egészen félelmetes gólátlagot produkálnak. Mindössze 19 forduló elteltével 56 rúgott góljuk van, a második legtöbb találatot jegyző PSG 18 gólos lemaradásban kullog utánuk..! A gólcsúcsot a Metz otthonában produkálta a Monaco, amikor is 7-0-ra gyalulták le a jobb sorsra érdemes újoncot. De kétszer rúgtak 6 gólt, egyszer ötöt, kétszer pedig négyet, emellett a kupában is kiosztottak egy hetest a nem éppen megyei szintű Rennes-nek!
Monacói gólöröm – 56-szor élhették át fél szezon alatt!
A részsikerek fő letéteményese a Falcao – Lemar kettős, de mellettük a 7 gólos Carillót, és az 5 találat mellett 2 gólpasszt is jegyző Victor Germaint is emlegetik. Ám Falcao és Lemar egyértelműen kiemelkedik. Az újjáéledő kolumbiai csatár 11 gólt jegyez a bajnokságban, ilyen mutatót pedig már réges-rég nem produkált “El Tigre”. A mindössze 21 éves Lemar pedig 6 találata mellett 4 gólpasszt szorgoskodott össze, több európai élcsapat is felfigyelt rá, és a francia válogatottban is bemutatkozott!
A francia szakértők egyébként immár teljes mértékben elképzelhetőnek tartják, hogy ez a Monaco képes lehet letaszítani a trónról a négy éve regnáló PSG-t.
Amely csupán 3. jelenleg. Sőt, a francia sajtó szerint még itt se állna a PSG, ha nem lenne a csapat tagja Edinson Cavani, aki egymaga 18 gólt szerzett az ősszel, és hátán cipeli Unai Emery csapatát (ezzel a teljesítménnyel természetesen vezeti is a góllövőlistát az uruguayi). Az új igazolások közül szinte mindenkit bírál a média. Ben Arfa és Jesé egyaránt kikerült a keretből hosszabb-rövidebb időre, Emery nem habozott őket partvonalon túlra tenni zabolátlanságuk avagy vérszegény teljesítményük miatt. A Sevillából magával hozott Krychowiaknak nem igazán szavaz bizalmat a spanyol mester, mindössze 10 bajnokin dobta harcba a lengyel középpályást, aki előző állomáshelyén még alapembere volt.
Francia sportberkekben a középpályát is sok bírálat éri, Thiago Mottát lassúnak és körülményesnek tartják, márpedig ez nem egy jó fejlemény Emery számára, ugyanis Motta gyakorlatilag alapember, hiszen a 19 bajnokiból 17 mérkőzésen szerephez jutott a brazilból lett olasz.
A fentiek fényében meglepő lenne, ha a PSG nem lenne aktív a januári átigazolási piacon…
Cavani vezeti a Ligue 1 góllövőlistáját (fotó: eurosport.com)
Ami a többi csapatot illeti, az Olympique Lyon nagyon hektikus volt az ősszel, hat vereséget is összeszedett, ám végül is feltornázta magát a 4. helyig még úgy is, hogy jelenleg meccshátrányban van. Valószínűleg mindez nem lett volna lehetséges Alexandre Lacazette nélkül, aki a Lyon rapszodikus szereplésének ellenére is 13 találatot számlál a ligában. Kulcskérdés lesz Bruno Génésio együttese számára, hogy januárban megtartsa a 25 éves francia válogatott támadót.
A Marseille rossz kezdés után felmászott a 6. helyig, leginkább Bafétimbi Gomis jó teljesítményének köszönheti ezt a fehér-égszínkék gárda.
Az idei Ligue 1-nek számunkra akad még egy pikantériája, amiről hiba lenne nem megemlékezni. Az újonc Dijon színeiben ugyanis szerepel egy magyar játékos is a francia élvonalban, aki nem más, mint a Videotonból Franciaországba igazoló válogatott középhátvéd, Lang Ádám! A 23 éves futballista hamar felvette a Ligue 1 ritmusát, 13 mérkőzésen lépett pályára a Dijonban, mindannyiszor kezdőként! Egy alkalommal még a forduló álomcsapatába is bekerült az RMC Sportnál (a Saint-Étienne elleni 1-1 után)! Akárhogy is, jó látni egy magyar légióst, aki rendszeresen szerepet kap Európa egyik topligájában. Remélhetőleg a későbbiekben is így lesz ez.
Lang Ádám – balra – Ángel Di Maríával fut versenyt (fotó: goal.com)
Összegzésként: mire lehet számítani tavasszal a Ligue 1-ben?
A kérdés nehéz, mindenesetre hiába a Nice pillanatnyi első helye, a bajnokesélyesnek titulált három csapat közül még mindig a piros-feketéket tartják legesélytelenebbnek a fogadóirodák a végső győzelmet illetően. Arról viszont már megoszlanak a vélemények, hogy az AS Monaco vagy a Paris Saint-Germain erősebb jelen pillanatban. Januárban vélhetően a PSG-től láthatunk majd nagyobb mozgást a játékospiacon, nagy kérdés, mennyire tudja megerősíteni keretét a fővárosi csapat egy hónap leforgása alatt? Az első lépést mindenesetre megtette az Emery-csapat, ugyanis a napokban megszerezte Julian Draxlert a Wolfsburgtól.
Árnyalhatja a képet, hogy a PSG és a Monaco is érdekelt a nemzetközi porondon, ráadásul nem is akármilyen ellenfelekkel kell szembenézniük, hiszen a párizsiak a Barcelona, a hercegségiek pedig a Manchester City ellen bizonyíthatnak a BL legjobb 16 csapata között. Vitathatatlan előnye a jelenleg élen álló Nice-nek, hogy a nemzetközi porond miatt nekik nem kell aggódniuk…
A Ligue 1 2016-2017-es idényének állása féltávnál (19. forduló):
A góllövőlista élmezőnye féltávnál:
Szerző: Draskovics Tamás