Track & Race Sportügynökség Kft. - A sportrendezvény partner

Bajnokok Ligája: Hivatalossá vált változások

Az UEFA jóváhagyta a változásokat, így a 2018 nyarán induló sorozat már egy teljesen új arcát mutatja majd. 

bajnokok_ligaja_logo

Fő szempont a pluszbevétel. Korábban több verzió is napvilágot látott, milyen lesz a lebonyolítása a Bajnokok Ligájának, ami már csak nevében hordozza Európa bajnokságainak győzteseinek vetélkedését. Az évtizedek alatt teljesen elveszítette eme szerepét az elitsorozat. A jövőben, jelesül 2018-19-től az európai topbajnokságok – angol, német, spanyol, olasz – első négy helyén végző klub automatikus helyet szerez a főtáblán, tehát tizenhat csapat részvétele garantálva lesz.

Ugyanakkor a televíziós közvetítéseket is átvariálja az európai szervezet. Az Európa Liga mintájára két időpontban lesznek a találkozók, így este 19-, majd 21 órakor rendeznek meccset. Mindez a két esztendő múlva esedékes kiírástól lép életbe. Mindez a fő bevételi forrása az UEFA-nak. Az első jelentkező a közvetítési jogokra az angol BT Sport, amely eredetileg a 2018-as sorozat döntőjéig szerzett jogot a közvetítésre, ám az új pályázatával 2020-21-es szezonig biztosítottá válna a közvetítési jog Angliában.

Mindez tehát már hivatalos, és sokan örülnek, hogy nem „töltelékcsapatok” jutnak a BL-be, ugyanakkor még többen vannak ellene, érveikkel nehéz is lenne vitatkozni, hiszen ezzel elveszik a kisebb együttesek elől a lehetőséget. Talán a mostani kiírás, amely 2009 óta, vagyis Michel Platini általi átszervezésnek köszönhetően valamelyest csökkent a különbség a kicsik, és a topbajnokságok között, ám egy tollvonással nagyot nyílik az olló. Egyre több szurkoló, futballbarát szerint itt lenne az ideje visszahozni a sikeres sorozatokat, így a Közép-Európa kupát, amelyben a magyar, szerb, szlovák, osztrák, román, horvát, cseh, lengyel klubok vetélkednének. Vagy a másik megoldás az Európa Ligát bővíteni.

Az UEFA végtére is a bevételeinek növelésére szánja a Bajnokok Ligáját, amely az évek során sokszor lett átszervezve.

1992-ben átkeresztelik a Bajnokcspatok Európa kupáját. Az új neve Bajnokok Ligája. Bevezetésre került a csoportkör. Első győztese az Olympique Marseille. Ekkor még csak nyolc együttes jutott a csoportkörbe, ahonnan az első helyezettek a fináléba kerültek.

1993-94-ben a csoportkör még nyolc együttesből állt, ám immár két-két csapat jutott tovább, s rendeztek elődöntőt.

1994-ben újabb átszervezés után négy kvartettet hoztak létre, melyekből a csoport első két helyezettjei jutottak az egyenes kieséses szakaszba.

1997-ben hat csoport került kialakításra 24 csapattal, a csoportelsők mellett a két legjobb csoportmásodik folytathatta.

1999-ben a mostani, 32 résztvevős lebonyolítás lépett életbe, ám ekkor az első csoportkör után egy másodikat is rendeztek. Ez a rendszer egészen a 2002-2003-as sorozat végéig állt fent, amikor is áttértek az egy csoportkörös, majd egyenes kiesés szakasz struktúrára. A mai napig így zajlik a lebonyolítás. Igaz a selejtezőket is rendre átszervezeték, legutóbb 2009-ben, amikor létrejött a bajnoki-, és nem bajnoki ág.

Gavalovits Sándor