Megjárta a világbajnokságot, melyen legjobb magyarként végzett, képviselte és képviseli hazánkat a nemzetközi porondon, megválasztották az év játékosának, mindemellett pedig vezeti a Footgolf Országos Bajnokság idei kiírását egy fordulóval a féltáv előtt. Ő Németh Gábor a Fradi Footgolf szakosztályának egyik játékosa, aki egy igen sokrétű és összetett versenynaptárat állított össze magának az idei szezonra. Ennek apropóján, a remek forma és a célok margóján kérdeztük a hétvégi norvég versenyről hazatérő játékost.
– Milyen motiváció vezérel, mit szeretnél elérni a footgolfban?
– Ahogy az élet minden területén a footgolfban is a motiváció sokrétű számomra. Elsősorban a tanulásra való igény itt is elengedhetetlen. Egy nagyon fiatal sportról beszélünk ahol még nincsenek tankönyvek, sem pedig szakmai anyagok, hogy hogyan lehet valakiből jó footgolfozó. Egyéni sport lévén sokan sokféleképpen látjuk az eredményesség felé vezető utat. Az biztos, hogy mindenkinek magának kell kitalálnia, majd a gyakorlatban megtapasztania mi az, ami számára működik mi az, ami nem. Ez a játék jóval összetettebb, mint azt elsőre gondolja, látja valaki. Az elején az egyéni fejlődés gyors és látványos. Ez főleg technikai oldalon látszódik. Sikerélményt gyorsan kap az ember, ezért is olyan könnyű ebbe a játékba beleszeretni. Aki komolyabb eredményeket szeretne elérni, annak az igazi munka csak ezután kezdődik. Véleményem szerint ez a játék 70%-ban fejben dől el! Tisztában kell lenni a saját képességeiddel, erősségeiddel és korlátaiddal is. Általában egy bő 3 órás versenyen 2-3 percenként kell újabb döntést hozni a pályán, amelyek közül egy komolyabb hiba is végzetes lehet a verseny végkimenetelének szempontjából. Éppen ezért elengedhetetlen a tiszta fej, a lehető legtöbb külső körülmény kizárása, saját magunkra való odafigyelés és a koncentráció. Nálam a maradék 30% a technikai tudás és az erőnlét. Az elsődleges motivációm, hogy élvezzem a játékot. Hiszen ez mégiscsak egy hobbi a számomra. A sok utazás, szép golfpályák, gyönyörű környezet, tiszta levegő és jó társaság. Az ezekkel járó élmények már magában elég motivációt adnak.
– Nyilvánvalóan vannak elvárásaid önmagaddal szemben. A 2017-es szezon végén mivel lennél elégedett magyar- és nemzetközi szinten?
– Ahogy már említettem, nekem a verseny első sorban nem az eredményről szól. Az élményeken túl három területen – pszichológia, technikai tudás, erőnlét – a megfelelő arányban való fejlődés a célom. Minden versenyen az elsődleges célom, hogy legyőzzem önmagamat. Ha a saját magam részére megfogalmazott elvárásoknak megfelelek már elégedett vagyok. Ha mégis meg kell határoznom, akkor úgy gondolom, hogy az év végén, a világranglistán a TOP 100 játékos közé kerülni hatalmas teljesítmény lenne. Honi szinten pedig dobogón végezni, de ez nagy kihívás bármelyik kategóriát is nézve.
– Jól megy a játék, 3 fordulót követően vezeted a FOB-ot (Footgolf Országos Bajnokság) felnőtt és abszolút kategóriáját egyaránt! Változtattál valamit az edzés/játékstílusodon?
– Igen, változtattam. Már tavaly megfogalmazódott bennem, hogy másképp fogok felkészülni a versenyekre illetve a teljes 2017-es footgolf szezonra. Télen nagy hangsúlyt fektetettem az erőnléti edzésekre és a sportpszichológiai fejlesztésre. A golfpályán való edzéseket minimálisra csökkentettem. Az edzések maguk a versenyek lettek számomra. Arra a versenyre ahova időm és energiám engedi, oda elmegyek. Az alap játékstílusomon nem változtattam, inkább próbálom azt folyamatosan fejleszteni.
– Ez a Tour, amit elterveztél, és leszerveztél magadnak (lentebb részletesen olvashat róla), rengeteg utazással, és megpróbáltatással jár. Nem félsz attól, hogy túlvállalod magad és a szezon végére elfáradsz?
– Nem félek, ezt határozottan mondhatom. Számoltam azzal, hogy komoly befolyásoló tényező a sok utazás és a feszített versenynaptár. Amennyire lehet próbáltam előre készülni erre a sorozatos terhelésre. Október végére kiderül sikerült-e megvalósítani a kitervelt stratégiát.
– Szerinted ki/kik azok a jelenlegi magyar játékosok, akikre lehet építkezni, és hosszútávon meghatározó alakjai lehetnek a nemzetközi mezőnynek?
– Ha a jelenlegi magyar élmezőnyt nézem, akkor azt kell, hogy mondjam, hogy a 40 év feletti játékosok vannak többségben. Tőlük is számíthatunk egy-egy kimagasló eredményre nemzetközi szinten, de hosszútávon a fiatalokra kell és lehet is építeni. A jelenlegi felnőtt mezőnyt nézve Bacskai Bencében ott van a lehetőség, hogy kiváló eredményeket szállítson Magyarországnak. A junioroknál Juhász Donát és Kókai Bence okozhat nekünk még sok örömet. A legkisebbek közül pedig Badó Máté számít nagy tehetségnek. A lehetőség szikrája sokakban ott rejtőzik, kérdés, hogy ki mennyit tud és akar kihozni magából, mennyire veszi komolyan, professzionálisan a footgolfot.
Németh Gábor igen összetett és zsúfolt versenynaptárat állított össze magának, a magyar versenyek mellett sok-sok nemzetközi állomáshellyel, mely rendeget utazást von maga mögött. Tíz különböző ország és verseny mellett 15 hazi állomáshely, illetve a Téli Bajnokság vár a footgolfozóra.