Összegezzük az elődöntők előtt a hollandiai kontinensviadalt, ami már most, a negyeddöntők után méltán érdemli ki a fenti címet.
A németek foghatják a fejüket a dánok elleni negyeddöntő után. – fotó: uefa.com
Ki gondolta volna a selejtezők lezárultával, hogy a címvédő, és a kvalifikációt szinte díszmenetben teljesítő németek nem jutnak be a fináléba? Vagy a franciák, akiket szintén esélyesnek tartottak a végső sikerre, elbotlanak az utolsó előtti akadályban? Beszélhetünk a skandináv futball felemás teljesítményéről is, merthogy a négy éve még döntőt játszó norvégok a csoportban ragadtak, a svédek pedig a negyeddöntőben intettek búcsút a tornának. Miközben Dánia nagy meglepetésre jutott a legjobb négy közé, éppen a címvédőt búcsúztatva.
Nos, a németek egy évvel az olimpiai diadal után mintha kicsit megtorpantak volna, pedig keretük szinte semmit sem változott az elmúlt években, mégis hiányzott valami a germánokból, ami végül oda vezetett, hogy nem sikerült átlépni a negyeddöntő jelentette akadályt. Nem mondjuk, hogy válságban van a német női labdarúgóválogatott, de már a csoportmérkőzéseken is akadozott a gépezet. Korábban rendre kiütéssel masírozott bármely világverseny fináléjáig a német együttes, ezúttal azonban a svédek elleni döntetlen után két győzelem következett, a mutatott játék azonban nem volt oly meggyőző, mint a korábbiakban. A dánok elleni negyeddöntő pedig jól kezdődött a címvédő számára, hogy aztán jöjjön a hidegzuhany. Alapos elemzés lesz a legutóbbi olimpiai bajnoknál a kudarc okairól, az biztos. Hogy a négy esztendővel ezelőtti döntős Norvégiáról ne is beszéljünk. A skandinávok bent ragadtak a csoportjukban, méghozzá igencsak negatív mérleggel. Ada Hegerberg és társai nemhogy pontot, még gólt sem tudtak szerezni egy előzetesen könnyűnek vélt kvartettben, ahonnan a fogadóirodák szerint simán tovább kellett volna jutniuk. Ehhez képest a rendező Hollandia, és az immár valódi meglepetéscsapat, Dánia került a négy közé.
Minden az arcára van írva Eugenie Le Sommernek. – fotó: uefa.com
Szintén nem várt lebőgést mutatott be Franciaország, amely már a három csoportmeccsen sem nagyon tudott kitűnni. Játékban ugyan ellenfelei fölé nőtt, de mindössze Izlandot tudták nagy nehezen legyőzni Camille Abilyék, ami vajmi kevés egy olyan válogatottól, amelynek gerincét a Bajnokok Ligája-győztes Lyon adja. Az angolok elleni találkozó megmutatta, helyzetkihasználásban van mit csiszolni a galloknál. Viszont a szigetországiak könnyedén masíroztak be az egyenes kieséses szakaszba, ahol folytatták tündérmeséjüket. Kiemelkedően játszik eddig a tornán az Arsenal Ladies kiválósága, Jodie Taylor, aki nagy esélyese lett a gólkirálynői címnek. A svédekről és a norvégokról már esett szó, azonban a háromkoronásokról érdemes egy kicsit több szót ejteni. Lotta Schelin és társai a németek mögött jutottak tovább másodikként a csoportból, ám nem sokon múlott, hogy az olaszok legyenek ott helyettük a legjobb nyolc között. A negyeddöntőben aztán a házigazda Hollandia bravúrosan jutott tovább a sárga-kékeken.
Az már biztos, hogy új Európa-bajnokot avatnak vasárnap Hollandiában, hiszen a négy közé csupa olyan válogatott jutott, amely korábban nem járt ilyen magasságokban, habár Angliának két ezüstérme, míg a hollandoknak egy elődöntője akadt már. Dánia eddig két bronzérmet és egy elődöntőt jegyezhet fel, Ausztria viszont abszolút elsőbálozó ebben a tekintetben. Ha tippelni kellene, Anglia és Dánia válogatottját várjuk a fináléba.
Alighanem az angolok kiválósága, Jodie Taylor lesz a kontinenstorna gólkirálynője. – fotó: RTE
Egy kis statisztika:
Góllövőlista (csak az elődöntőben érdekelt játékosok):
5 gólos: Jodie Taylor (Anglia)
2 gólos: Nina Burger(Ausztria), Lieke Martens, Sherida Spitse (mindkettő Hollandia), Tony Duggan (Anglia)
Labdabirtoklás:
Anglia: 45,75 %
Ausztria: 39,75 %
Hollandia: 53,75 %
Dánia: 47,5 %
Gólok/meccs/perc:
Anglia: 11 gól/2,75 meccsenként/32,72 percenként
Ausztria*: 5/1,25/78
Hollandia: 6/1,5/60
Dánia: 3/0,75/120
*Ausztria tizenegyesekkel jutott tovább a spanyolok ellen, tehát plusz harminc percet játszott a többiekhez képest.
Lövések alapján (összes lövés/kaput eltaláló):
Anglia: 32/15 = 46,8 %
Ausztria: 51/25 = 49 %
Hollandia: 56/20 = 35,71 %
Dánia: 46/17 = 36,96 %
A számok alapján Anglia és Hollandia kiemelkedik a mezőnyből. Hiszen míg a britek majd félóránként gólt szereznek, addig a hollandoknak ehhez hatvan perc kellett eddig, a dánok ellenben nagyon le vannak maradva ebben a mutatóban, lévén két meccs kell egy gólhoz a skandinávoknak. Ami a lövéseket illeti, Anglia alig marad el Ausztriától, legalábbis a hatékonyságot tekintve, merthogy az összes lövést tekintve a házigazda próbálkozott a legtöbbet, a kaput eltaláló lövéseket viszont Ausztria vezeti. Labdabirtoklásban ugyanakkor érdekes módon pont az osztrákok „kullognak a sor végén”. Ebben a szegmensben Hollandia emelkedik ki a legjobb négy mezőnyéből.
Érdemes lesz tehát az elődöntőket is figyelemmel követni, mire mennek a csapatok, mert a statisztika egy dolog, más, amit a pályán láthatunk.
Az elődöntő programja:
augusztus 3., szerda
18.00 Dánia – Ausztria
Breda
20.45 Hollandia – Anglia
Enschede
Gavalovits Sándor