Track & Race Sportügynökség Kft. - A sportrendezvény partner

Barca: MSN helyett MSD – de mire lesz ez elég Iscóék ellen?

Idén nyáron megszűnt az MSN, helyét jó eséllyel az MSD veszi majd át. Nem, ezek nem a legmenőbb partidrogok jelölései, hanem a Barcelona támadósoráról van szó. Gyökeres változások mennek most végbe az FC Barcelonánál, melyről a Sky Sports szakértője, Guillem Balague is megírta a magáét. A jól értesült újságíró a Real Madriddal vont párhuzamot.

Kép: Barca Blaugranas

Kép: Barca Blaugranas

“Az elmúlt 9 évem alatt először érzem azt, hogy a Real Madrid valóban előttünk jár!” – mondta Gerard Pique, a spanyol szuperkupa után, amit a Barca simán elveszített a nagy rivális Real Madrid ellenében.

Pedig nem is olyan rég még egyértelműen a gránátvörös-kékek domináltak ebben az összevetésben. Jelenleg úgy néz ki, hogy 2015-ig tartott a klub mostani aranykora. Akkor sikerült utoljára elhódítaniuk a Bajnokok Ligája-trófeát a Juventust legyőzve a fináléban, onnantól pedig valóban jött a lejtmenet. Abban az évben játszotta utolsó meccsét a klub mezében Xavi, illetve Pedro is akkor került a Chelsea-hez. Helyettük Aleix Vidal és Arda Turan érkezett (ők csak egy kis késéssel csatlakozhattak a csapathoz, mert a Barcát akkoriban eltiltották az átigazolásoktól), majd egy évvel később jött Andre Gomes, Samuel Umtiti, Lucas Digne, Jasper Cillessen és Paco Alcacer. Mindenki döntse el maga, hogy a felsoroltak közül hányan váltak be, az viszont elég jól látszik, hogy Bartomeu és a klub vezetése jelentősen változtatott a Barcelona átihazolási politikáján. Ezzel részletesebben is foglalkoztunk.

A túloldalon ezzel szemben pont egy ellentétes folyamat zajlott le. Aprópénzért szerezték meg Casemirót, Iscót, Carvajalt, Lucas Vazquezt, illetve a legnagyobb fogás kétségtelenül a mallorcai Asensio volt. Azóta sokuk már a csapat erősségének számít. Mert amikor ránézünk a jelenlegi Realra, akkor beszélhetünk Marcelóról és Carvajalról, akik jó eséllyel a világ két legjobb szélső védői; dicsérhetjük Casemirót hihetetlen munkabírása miatt; ott van Modric és Kroos, akiknél nagyobb játékintelligenciával a jelenlegi mezőnyben nem sokan bírnak; de ne felejtsük el a tavaly parádézó Iscót sem. És akkor még nem is beszéltünk a BBC-ról. Igen, mert ott is volt egy támadó hármas – csak úgy mint Barcelonában – és kétségtelen tény, hogy az a trió sem most éli a fénykorát. De ezen a ponton következik egy nagyon fontos felismerés:

A Real kevésbé függ a BBC-től, mint a Barca függött az MSN-től.

Cristiano Ronaldo öregszik, vannak hullámvölgyei, ő sem olyan gyors már, mint egykor volt. Pár éve azon állt vagy bukott a Real támadójátéka, hogy a portugál zseni milyen lábbal kelt fel. Ezzel szemben Zidane el tudta érni azt, hogy Ronaldo nélkül is harapósak legyenek. Bale sokat bajlódott sérüléssel, mégsem pusztultak bele a hiányába, ahogy Benzema kapcsán is jönnek a kritikák, mégis sikerült BL-t és bajnokságot nyerniük. A csapat többi része ugyanis tele van klasszisokkal, akik beálltak a sorba és teszik, amit tenniük kell. CR továbbra is kulcsjátékos, de már nem ő rajta áll vagy bukik a siker – Barcelonában ez már nem így néz ki.

Ja, hogy most nincs CR? / Kép: Evening Standard

Ja, hogy most nincs CR? / Kép: Evening Standard

Anno új szintre emelték a labdarúgást a csapatjátékukkal. Amikor a világ legnagyobb spílerei játszottak össze tökéletes harmóniában és alkották meg a szinte művészi szintre emelt gyönyörűséget a futballban. Messi már akkor is vezér volt, félelmetes számokkal, de még nagyjából pótolható. Onnantól viszont, hogy elment Xavi, Messinek több feladatot kellett vállalnia (ő maga pótolta Xavit). Meg aztán már Iniesta is egyre kevesebbet játszik, Messi pedig már a támadósort és a középpályát is egymaga személyesíti meg. Gyakorlatilag ő adja a csapat kreativitását, a többiek ehhez többnyire csak asszisztálnak. Tavaly Messi szerezte a legtöbb gólt a bajnokságban (37), viszont nélküle a csapat egyszerűen működésképtelen volt. 4 alkalommal voltak kénytelenek az argentin zseni nélkül játszani (ezek felén nem tudtak nyerni), valószínűleg ezeken a meccseken ment el a bajnoki cím (3 pont hátránnyal lettek másodikok, csak Messi hiányában vesztettek el 5-öt). A túloldalon a Real 9 alkalommal lépett pályára Ronaldo nélkül, mind a kilencszer nyertek.

Egyre kevesebb az igazi nagyágyú a Barcánál. Eddig szinte csak a támadóhármason múlt a siker (amiből ugye már csak ketten maradtak), a hátsóbb régiókban eléggé felhígult a keret. Ennek tetejébe Lucho irányítása alatt folyamatosan, évről-évre hullott szét a csapatjáték – ezt jól modellezik a kapott gólok mutatói. Luis Enrique első szezonjában (2014/15) a Barca 21 gólt kapott a bajnokságban; a rákövetkező évben 29-et; tavaly pedig összesen 37-et. Drasztikus romlás.

Ha ehhez hozzávesszük a középpálya problémáit – amik legalább olyan súlyosnak tűnnek -, illetve hogy a kiöregedőben lévő ászok pótlása sem halad túl jól, akkor jól látható: nem túl rózsás a helyzet, Valverdének élete legnagyobb kihívása lesz bajnokesélyes csapatot faragni ebből a keretből, amelyben minőség még csak-csak van, de a hangulat finoman szólva is pocsék. Nagy a bizonytalanság. A hírek szerint Messi meg fogja hosszabbítani szerződését, de neki is piszkálja a csőrét, hogy nincsenek igazán nagy nevek a keretben (vagyis inkább egyre kevesebben vannak).

A Real Madrid 10 szezonnal ezelőtt tudott címet védeni a spanyol bajnokságban, Zidane lehet Leo Beenhakker óta az első, aki ezt meg tudja tenni a kispadon. A katalánoknak sokat kéne előrelépniük, méghozzá nagyon gyorsan, ha szeretnék ebben meggátolni a nagy riválist.

Úgy tűnik, újra összeáll a Di Maria-Messi kettős. / Kép: Fastest News Delivery Handle

Összeállhat a Di Maria-Messi kettős? / Kép: Fastest News Delivery Handle

Minőségi változtatásokra lesz szükség. A hajsza Coutinho megszerzéséért még tart, de a Liverpool hajthatatlan és nem akarják elengedni legjobbjukat – nagyon úgy tűnik, hogy a brazilról is lecsúsznak ezen a nyáron. A klub körüli hangok azt mondják, hogy az erőforrásokat most a nizzai Seri, a dortmundi Dembele (akinek már a helyettese is megvan) és/vagy a párizsi Di Maria megszerzésére fordítják majd (utóbbi érkezését be is jelentették a Twitteren, ám mint kiderült, csak a hekkerek szórakoztak egy kicsit :)). Jelenleg Messi-Suarez-Deulofeu adja az MSD-t. De a D lehet Dembele, vagy Di Maria is – a hónap végéig kiderül, hogy kik alkothatják majd a Barca új támadósorát. (Egyáltalán nem biztos, hogy jól jönnek ki a költekezésből)

Valverde sokat kísérletezett a felkészülés alatt és a Betis ellen is bátran nyúlt bele a csapatba. Sok ember új posztokba kóstol bele, felmerülnek korábban nem igazán használatos felállások is (4-2-3-1), Valverde egyfolytában keresi a megfelelő szerkezetet, az ideális embereket. Nyilván időre van szüksége, hogy rátaláljon a helyes útra, a legtöbb ellenféllel szemben pedig várhatóan még így is nagy eséllyel sikeresek lesznek majd. A rangadókon viszont felmerülnek majd kérdőjelek velük kapcsolatban, nem is ok nélkül. A régi magabiztosságuknak annyi, akad gyenge pontjuk bőven – lebecsülni őket viszont továbbra sem szabad. Nem tudni mire lesz elég, ha sikerül kihozniuk magukból a maximumot.

(A cikk alapját Guillem Balague írásai, elemzései szolgáltatták a Skysports.com-on)