Kilőtte a bal felsőt a magyar válogatott csapatkapitánya
A Real Madrid elnöke a két szövetséget okolja a rengeteg sérülés miatt
Az atomvárosiak nem tudták kihasználni az emberelőnyüket…
Nagyobb helyzetet puskázott el mint Cole Palmerék?!
Erre mondják azt, hogy a “kígyó térről” volt eredményes…
Nem volt feszültségmentes Grzelak visszatérése…
Nem keltett túl nagy visszhangot a nemzetközi sportsajtóban Zdenek Zeman hétfői menesztése az olasz másodosztályban jelenleg a 13. helyet elfoglaló Pescara éléről. Több forrás is tudni véli viszont, hogy a Pescara lehetett a cseh szakember utolsó profi csapata, ennek apropóján pedig érdemes egy gyors áttekintést adni Zeman nem mindennapi pályafutásáról.
Kedvenc játékosával, Francesco Tottival (forrás: ansa.it)
Zdenek Zeman neve igazi fogalom az olasz labdarúgás berkein belül. A 71. életévét májusban betöltő, cseh származású, olasz állampolgársággal is rendelkező szakvezető az 1960-as években fordult meg először Olaszországban, amikor nagybátyjánál, a korábban játékosként a Juventusnál, a Palermonál és a Parmanál is megfoduló Cestmír Vycpáleknél töltötte nyáriszüneteinek nagy részét. Vycpálek 1971 és 1973 között két bajnoki címet nyert a Juventus vezetőedzőjeként, később ő egyengette unokaöccse útját, aki az 1968-as prágai tavasz után végleg Olaszországban ragadt.
Zeman edző pályafutásának első évei szicíliai amatőrcsapatok dirigálásával teltek, ezután következett kilenc, a Palermo utánpótlásánál eltöltött esztendő, majd az első komolyabb siker: negyedosztályú bajnoki cím a Licata élén 1985-ben. Ezt követően pedig elindult azóta is tartó vándorútja – három külföldi kitérővel – az olasz csizmán belül.
A Foggia támadósora: Baiano, Signori és Rambaudi (forrás: foggiacalcio)
Országos hírnevet az 1990-es évek elején szerzett magának, amikor a Foggiát előbb az elsőosztályba, majd az UEFA-kupába vezette. Első Serie A-szezonjában a Foggia a kilencedik helyen végzett, a bajnokság második legtöbb gólját szerezve és egyben a második legtöbbet kapva! Nem csoda, hogy megszületett a “Zemanlandia” fogalma, amiről pár éve a már a YouTube-on is megtekinhető film készült.
Zeman élete nagy lehetőségét 1994-ben kapta, amikor a nagy terveket szövögető Lazio bízta meg a vezetőedzői feladatokkal. A fővárosiak élén egy második és egy harmadik helyezéssel a háta mögött – a bajnokság legszebb futballját játszva – a harmadik évad során menesztették. Nem szívbajos ember révén, a következő szezont már a Roma kispadján kezdte, a “farkasoknál” töltött időszaka szintén kirívó sikerek nélkül ért véget.
Gascoigne oldalán a Lazio vezetőedzőjeként (forrás: wikipedia)
Az olasz főváros után több sikertelen kaland kísérte pályafutását (Fenerbahce és Napoli a példa kedvéért), majd 2004-2005-ben egy újabb nagy dobás következett: 11. hely a Serie A-ban a Lecce élén 66 szerzett góllal. A viszonyítás kedvéért, abban a szezonban a Juventus 67 lőtt góllal lett bajnok…
Lecce után újabb sikertelen évek – közte egy gyors visszatérés Foggiába -, majd pedig egy újabb emlékezetes időszak, ezúttal a Pescara élén: bajnoki cím a Serie B-ben. Persze mondhatnánk, hogy nem volt nehéz dolga, ugyanis a “delfinek” támadósorát Ciro Immobile és Lorenzo Insigne alkották, mögöttük pedig Marco Verratti irányított…
A pescarai évad után Zeman kapott egy újabb esélyt az élettől, hogy végre egy nagycsapat élén is bizonyíthasson, de római visszatérése egy februári menesztéssel végződött. A Roma után következett a Cagliari, a Lugano, majd végül ismét a Pescara.
A pescarai csodatrió, Immobile, Verratti és Insigne (forrás: ansa.it)
Mint látható, Zeman pályafutásának legnagyobb sikere mindössze két Serie B- és egy Serie D-győzelem, ami viszont mindig kiemelte az átlagos edzők sorából, az a megalkuvást nem tűrő, látványos támadófutball, szigorúan a 4-4-3-as felállást alkalmazva.
Végezetül pedig álljon itt azon labdarúgók sora – a teljesség igénye nélkül -, akiknek a fejlődésében nélkülözhetetlen szerepet játszott a cseh szakember, illetve akik az ő vezetése alatt lettek gólkirályok: Salvatore Schillaci a kezei alatt lett igazi gólvágó a Messina színeiben; a Signori-Baiano-Rambaudi csatársort a mai napig imába foglalják Foggia városában; Luigi Di Biagio (Foggia), Alessandro Nesta és Pavel Nedved (Lazio) egyaránt Zeman alatt lett meghatározó embere csapatának; Francesco Totti nála volt először a Roma csapatkapitánya; ő dobta a mélyvízbe a Leccénél Valeri Bojinovot, Mirko Vucinicet és Daniel Osvaldót; Alessandro Florenzi pedig kölcsönből visszatérve vált Zeman Romájának kirobbanthatatlan tagjává, és a névsor még hosszan folytatható…
Zeman gólkirályai:
1988-1989 – Serie B – Messina – Salvatore Schillaci – 23 gól
1990-1991 – Serie B – Foggia – Francesco Baiano – 22 gól
1995-1996 – Serie A – Lazio – Giuseppe Signori – 24 gól
2011-2012 – Serie B – Pescara – Ciro Immobile – 28 gól
(zp)
Kilőtte a bal felsőt a magyar válogatott csapatkapitánya
A Real Madrid elnöke a két szövetséget okolja a rengeteg sérülés miatt
Az atomvárosiak nem tudták kihasználni az emberelőnyüket…
Nagyobb helyzetet puskázott el mint Cole Palmerék?!
Erre mondják azt, hogy a “kígyó térről” volt eredményes…
Nem volt feszültségmentes Grzelak visszatérése…
Fernando Diniz nem tudta a Libertadores-kupa után egy évvel a második számú sorozatot is megnyerni…
Jules Koundé hatalmas hibája sokba került a katalánoknak…
Kiváló formában van a bergamói együttes…
Vicario is segített a Spursnek, és semmi nem ment be a Citynek
Bartosz Grzelak elvitte a három pontot korábbi csapata otthonából!
Rendkívül gyenge mérkőzést láthattunk
Fontos győzelmet aratott Dejan Sztankovics csapata…
Főleg Lamine Yamalt érintette az inzultus
Kerkez Milos kezdőként lépett pályára
Az olasz szakember szerint nem bebetonozott a francia helye a csatárpozícióban
Ritkán látható helyzetet puskázott el a Chelsea két angol válogatottja…
A 17 éves Ethan Nwaneri meglőtte első Premier League gólját…
Tovább folytatódik a hullámzó teljesítmény…
Lionel Messi véleményét kérték ki az új edző személyéről
José Mourinho csapata második a bajnokságban…