Vb 2018: stadionmustra, avagy bemutatjuk a helyszíneket! – III. rész
Oroszország hivatalosan 2010-ben nyerte el a csütörtökön rajtoló labdarúgó-világbajnokság rendezési jogát. Nyolc esztendő alatt a modellekből, papíralapú grafikákból és kisfilmekből valóság lett. Egészen lenyűgöző módon emelkedtek ki a földből a torna ékszerdobozai, avagy a stadionok, a helyszínek melyeknek 11 város ad otthon, köztük Moszkva a főváros, ahol két létesítmény is épült. Elképesztő infrastrukturális fejlődés, lélegzetelállító arénák, na meg több talicska pénz, mint amit az ember el tud képzelni. Stadionmustra című helyszínbemutató rovatunk harmadik Volgográd, Kazany és Szocsi városába kalauzoljuk el önöket, avagy íme három aréna, mely összesen több mint 130 ezer néző befogadására alkalmas.
Helyszínek: Szamara, Rosztov és Novgorod – I. rész
Helyszínek: Szaranszk, Yekatyerinburg és Kalingrád – II. rész
Volgográd – Volgográd Aréna
Volgográd Oroszország tizenharmadik legnépesebb városa, lakossága 1 millió fő. A város korábban a Caricin és Sztálingrád neveket is viselte, ez utóbbit 1925 és 1961 között. A helyi futballcsapat a Rotor Volgográd, amely a másodosztályban szerepel. A világbajnokságra új stadiont építettek a klub korábbi létesítményének a helyszínére, amely a vb után is a Rotor csapatáé lesz. A Volga partján található stadion befogadóképessége a vb-n 45.000 fő lesz. A torna után ünnepségek, szórakoztató és kulturális tömegrendezvények helyszínéül is szolgál majd a 375 millió dollárból felépített stadion, melyben külön beépített tűzijáték rendszer is helyetkapott! A vb-n ezen a helyszínen négy csoportmeccset rendeznek majd meg.
Június 18., 20:00 • Tunézia – Anglia
Június 22., 17:00 • Nigéria – Izland
Június 25., 16:00 • Szaúd-Arábia – Egyiptom
Június 28., 16:00 • Japán – Lengyelország
Kazany – Kazan Arena
Kazany Oroszország hatodik legnépesebb városa, egyben Tatárföld fővárosa is. Lakosainak száma 1,2 millió fő, és a várost 1005-ben alapították, ezzel pedig az egyik legrégebbi is az országban. Klubcsapata ismertnek mondható, ugyanis a Rubin Kazany a 2010-es évek elejétől többször feltűnt például az Európa-ligában, kétszer pedig orosz bajnok lett, ráadásul címet is védett, ugyanis 2008-ban és 2009-ben lett első az élvonalban. Jelenleg is az élvonal tagja az 1958-ban alapított klub, amely 2011-ben az Orosz Kupában is diadalmaskodott. A 2012/13-as Európa-liga szezonban érte el legjobb európai eredményét, amikor is a negyeddöntőig jutott, ahol a Chelsea állította meg. A Kazan Arena a klub stadionja 2013 óta, mely közel 3 év alatt készült el. Az aréna négy mérkőzésnek is helyszínéül szolgált a tavalyi Konföderációs Kupán, a vb-n pedig hat találkozót bonyolítanak le benne A létesítmény 45.000 fő befogadására alkalmas, 450 millió dollárba került. Érdekesség, hogy Európában ez a stadion rendelkezik a legnagyobb LED kivetítőkkel.
Június 15, 12:00 • Franciaország – Ausztrália
Június 20., 20:00 • Irán – Spanyolország
Június 24., 20:00 • Lengyelország – Kolumbia
Június 27., 16:00 • Dél-Korea – Németország
Június 30., 16:00 • Nyolcaddöntő
Július 06., 20:00 • Negyeddöntő
Szocsi – Fist Olimpiai Stadion
Szocsi üdülőváros a Fekete-tenger partján, egyben a Kaukázus mentén. A fővárostól 1969 km-re található. Hosszúsága 148 km, ezzel pedig a világ második leghosszabb városa Mexikóváros után. Az 1838-ban alapított település lakossága 401.000 fő. A helyi Fist Olimpiai Stadiont a 2014-es téli olimpiai játékokra építették, méghozzá 779(!) millió dollárból. Nevét a 2867 méter magas Fist hegységről kapta. A létesítmény mellett található a Sochi International Street Circuit, amelyen a Formula 1-es oroszorsz nagydíj otthonául szolgál évről-évre. A világbajnokságon az olimpiai stadionban hat meccset rendeznek. A stadion 41.220 fő befogadására alkalmas, klubcsapat állandó jelleggel nem használja.
Június 15., 20:00 • Portugália – Spanyolország
Június 18., 17:00 • Belgium – Panama
Június 23., 20:00 • Németország – Svédország
Június 26., 16:00 • Ausztrália – Peru
Június 30., 20:00 • Nyolcaddöntő
Július 07., 20:00 • Negyeddöntő
Minden, amit a világbajnokságról, annak jelenéről és múltjáról tudni érdemes. Csoport és csapatbemutató cikksorozat, visszatekintő, avagy minden torna története és érdekességei, legek, statisztikák, egyedi és érdekes témák. A világbajnoki kisokos a torna nyitónapjáig minden nap újabb és újabb cikkekkel, témákkal bővül. A FociClub.hu csapata helyzetbe hoz, avagy tarts velünk a tornai kezdetéig és a vb alatt egyaránt, s ígérjük nem maradsz le semmi fontosról.
VB 2018: 32 VÁLOGATOTT, 736 JÁTÉKOS! – ÍME AZ ÖSSZES UTAZÓ KERET
TELJES MENETREND – INFOGRAFIKA
A-CSOPORT
B-CSOPORT
C-CSOPORT
D-CSOPORT
E-CSOPORT
F-CSOPORT
G-CSOPORT
H-CSOPORT
URUGUAY
PORTUGÁLIA
SPANYOLORSZÁG
FRANCIAORSZÁG
ARGENTÍNA
HORVÁTORSZÁG
BRAZÍLIA
NÉMETORSZÁG
BELGIUM
ANGLIA
Helyszínek: Szamara, Rosztov és Novgorod – I. rész
Helyszínek: Szaranszk, Yekatyerinburg és Kalingrád – II. rész
Helyszínek: Volgograd, Karany és Szocsi – III. rész
Helyszínek: Moszkva és Szentpétervár – IV. rész
Rendező ország bemutatása
Lemaradó játékosok álomcsapata
Eddigi győztese, legek- és érdekességek
Ők lehetnek a vb felfedezettjei – I. rész
Ők lehetnek a vb felfedezettjei – II. rész
Első vb-s sztárfocisták
Sztárok, akiknek ez lehet az utolsó
Ez történt Brazíliában 2014-ben
A világbajnokságok eddigi gólkirályai
Nemzetek, akiknek csak vesztes döntője van
Az eddigi tornák aranylabdásai
A vb-n jubilálhatnak a válogatottban
A FociClub.hu vb-visszatekintő című rovatában az eddigi 20 torna történetével, érdekességeivel és győzteseivel ismerkedhettek meg. Minden egyes évszám alatt ott egy “kisokos”, avagy tudj meg mindent a sportág legrangosabb eseményéről. Az évszámok kattinthatóak, a nyitómeccsig minden nap bemutatunk egy újabb és újabb tornát. Kellemes kalandozást térben és időben.