Cikksorozatunkban a futballtörténelem eddig megrendezett világbajnokságait vesszük sorra. 2006-ban Németország rendezhette a tornát, ám hiába volt az egyik legerősebb a keretük, ott volt még Franciaország és Olaszország is, végül az utóbbi emelhette magasba, immáron negyedik trófeáját.
Negyedik vb-trófeáját ünnepli az olasz válogatott (Forrás: fifa.com)
A 2006-os világbajnokság rendezési jogát Németország kapta meg Dél-Afrika, Marokkó és Anglia előtt. Ez volt az első alkalom, hogy a németek tornát szervezhettek.
A selejtezőkben 199 ország válogatottja vett részt. A 32 helyre a házigazda Németország automatikusan kvalifikálta magát, ám a címvédőnek, ettől a tornától kezdve selejteznie kellett. A maradék 32 helyre végül 13 európai, 4 dél-amerikai, 4 ázsiai, 4 afrikai, 4 észak-, és közép-amerikai és 1 óceániai válogatott került be. Először jutott ki világbajnokságra Angola, Elefántcsontpart, Ghána, Togo, Trinidad és Tobago, illetve Ukrajna, Csehország és Szerbia és Montenegró, akik független államként először szerepeltek a sorozatban. 1982 óta először mind a hat szövetségből képviseltette magát legalább egy válogatott, miután 1974 után Ausztráliának is sikerült kvalifikálnia magát. Több csapatnak viszont nem sikerült bejutnia a végső tornára: nem volt ott a 2002-es bronzérmes Törökország, ahogy a negyeddöntős Szenegál sem, de nem sikerült a selejtező a 2004-es Eb-győztes Görögországnak, ahogy Kínának, Perunak és Egyiptomnak sem.
A 2006-os vb kabalái „Goleo és Pille ” voltak. Goleo egy oroszlán volt, aki egy német válogatott mezt viselt 06-os mezszámmal, Pille pedig a társa, egy focilabda volt.
A torna lebonyolítási rendszere nem változott, egyedül a sárga és piros lapok utáni eltiltásokat rögzítették: a piros lap automatikus eltiltást jelentett a következő mérkőzésről, ami ugyanúgy érvényes két különböző meccsen szerzett sárga lap után is. Az egyenes kieséses szakaszra azonban a sárga lapok törlődtek, ám ez nem vonatkozik arra, ha egy játékos az utolsó csoportmérkőzésen kapja meg a második sárgáját, mert akkor a nyolcaddöntőt ki kellett hagynia. Emellett megszüntették az Aranygól-szabályt, így döntetlennél kétszer 15 perc hosszabbítás következett, és ha itt sem dőlt el a továbbjutás kérdése, büntetőpárbajoztak a csapatok.
A nyitómérkőzést Németország és Costa Rica játszotta 2006. június 9-én, amely 4-2-es eredménnyel végződött, ezzel pedig a leggólgazdagabb nyitómeccs lett a tornák történetében. Az A-csoportban Ecuador legyőzte dél-amerikai társát és Lengyelországot is, egyedül a németeket nem tudták megverni, ezzel a második helyen mentek tovább a házigazda mögött. A B-csoportban Anglia annak ellenére, hogy döntetlenezett a svédekkel, meg tudta szerezni az első helyet előlük, míg Paraguaynak és Trinidad és Tobagónak búcsúznia kellett a tornától. A C-csoportban Argentína és Hollandia már egy csoportmeccsel a vége előtt továbbjutottak a nyolcaddöntőbe, mivel Elefántcsontpart, illetve Szerbia és Montenegró nem bizonyult ellenfélnek a számukra. Lionel Messi ebben az évben debütált a vb-n, ráadásul mint az argentin válogatott történetének legfiatalabb játékosa. A D-csoportban a 2004-es Eb-ezüstérmes Portugália száz százalékkos eredménnyel jutott tovább, megelőzve Mexikót, illetve legyőzve Angolát és Iránt. Ez volt Cristiano Ronaldo első világbajnoksága is. Az E-csoportban Olaszországon csak az Egyesült Államok fogott ki egy döntetlennel, akik viszont csoportutolsóként estek ki. Ghána azonban meglepetésre megszerezte a második helyet Csehország előtt. Az F-csoportban Brazília egyszer sem hibázott, mögötte pedig jócskán lemaradva Ausztrália jutott tovább, legyőzve Horvátországot és Japánt is. A G-csoportban Franciaország csak a második helyet szerezte meg, Svájc pedig magabiztosan az első helyen jutott tovább, míg a négy évvel ezelőtti negyedik helyezett Dél-Korea, illetve Togo kiesett. A H-csoportban Spanyolország minden meccsét megnyerte, Ukrajna második lett, Tunézia és Szaúd-Arábia pedig búcsúztak.
A világbajnokságok laprekordját tartó Portugália – Hollandia találkozó (Forrás: news.com.au)
A nyolcaddöntőben Brazília nagyon könnyen győzte le Ghánát, ahogy Németország is Svédországot. Anglia David Beckham egyetlen góljával nyert Ecuador ellen, míg Olaszország Francesco Totti 90+5. perces büntetőjével jutott tovább Ausztrália ellen. Svájc egy 0-0-ás döntetlent játszott Ukrajnával, majd tizenegyespárbajra került sor, ám a svájciak egy büntetőt sem tudtak belőni, és ráadásul úgy estek ki, hogy egyetlen gólt sem kaptak a világbajnokság során. Argentína egy nagyon izgalmas mérkőzést játszott Mexikó ellen, amit a kétszeres bajnok csak a hosszabbításban tudott megnyerni. Spanyolország nagyon csúnyán kikapott Franciaország ellen, így kiestek a sorozatból. A Portugália – Hollandia mérkőzésen egy érdekes rekord is megdőlt: Valentin Ivanov orosz játékvezető 16 sárga és 4 piros lapot osztott ki a mérkőzésen, ami azóta is a legtöbb a vb-k történetében, és sokszor csak „nürnbergi csataként” emlegetik a találkozót. A portugálok egyébként a 23. percben Maniche találatával megszerezték a vezetést, és ezt próbálták tartani a végsőkig, ami végül sikerült is nekik.
A negyeddöntőben Németország és Argentína a rendes játék idő után 1-1-es eredménnyel állt, ami a hosszabbítás végére sem változott meg. A tizenegyespárbajban a németek mentek tovább 4-2-vel, az argentinok pedig kiestek úgy, hogy történetük első vereségét szenvedték el egy büntetőpárbajban a vb-n. Anglia Portugáliával találkozott, ahol egy gólnélküli döntetlen után szintén hosszabbítás, majd a büntetők következtek, még úgy is, hogy a 62. percben Wayne Rooney-t kiállították. A tizenegyespárbajt végül a portugálok nyerték 1-3-ra, ezzel pedig 40 év után ismét az elődöntőben találták magukat. Olaszország nagyon könnyen, 3-0-ra győzte le Ukrajnát, míg Franciaország Thierry Henry góljával megnyerte a Brazília elleni párharcot. A dél-amerikaiak az egész mérkőzésen csak egyszer találták el a kaput.
Az elődöntőben Olaszország 90 percig csak egy 0-0-ás döntetlent tudott játszani Németországgal, ám a hosszabbításban Grosso és Del Piero góljával bejutottak a döntőbe. Franciaország megszenvedett Portugáliával, de végül egy Zidane által értékesített büntető elég volt ahhoz, hogy ismét finalisták legyenek.
A bronzmérkőzésen Németország és Portugália találkozott egymással, ahol a németek nagyon simán győzték le, az egész tornán nagyon kevés gólt szerző portugálokat, akik viszont ezzel az eredménnyel is elégedettek lehettek, hiszen hosszú évekig a csoportkörből alig tudtak továbbjutni.
A döntőt 2006. július 9-én játszották Berlinben az Olimpia stadionban 69 ezer néző előtt. A játék nem hagyott maradandó nyomot az emberekben, inkább a hosszabbításban történtekre emlékszik ma is mindenki. A 7. percben a franciák kaptak egy máig vitatott tizenegyest, amit Zinedine Zidane értékesített egy elég érdekes módon, mivel a labda először a felsőlécet találta el, majd onnan pattant be a gólvonal mögé, majd vissza a felsőlécre, onnan pedig a kapus, Gigi Buffon elé. Az olaszok a 19. percben egyenlítettek, amikor Andrea Pirlo szöglete után Marco Materazzi fejelt a hálóba. A két gólszerző később is főszereplővé vált. A 90. percben is 1-1 volt az állás, így hosszabbítás következett.
A torna gólkirálya a német Miroslav Klose lett 5 találattal. Ronaldo ezen a vb-n előzte meg Gerd Müllert, és a világbajnokságok legeredményesebb játékosa lett 15 találattal. Az első vb-s Messi és Ronaldo 1-1 gólt szerzett a versenyen. A torna legjobbjának járó Aranylabdát kiállítása ellenére is a francia Zinedine Zidane nyerte el. A világbajnokság legjobb kapusának járó Aranykesztyűt az olaszok hálóőre, Gianluigi Buffon kapta meg, a torna legjobb fiatal játékosának pedig a német Lukas Podolskit választották.
Az 2006-os németországi világbajnokság adatai:
Dátum: 2006. június 9. – július 9.
Győztes: Olaszország Második: Franciaország Harmadik: Németország Negyedik: Portugália
Résztvevő csapatok száma: 32
Résztvevők: Németország, Horvátország, Csehország, Anglia, Franciaország, Olaszország, Hollandia, Lengyelország, Portugália, Spanyolország, Szerbia és Montenegró, Svájc, Svédország, Ukrajna, Costa Rica, Mexikó, USA, Trinidad és Tobago, Argentína, Brazília, Ecuador, Paraguay, Irán, Japán, Dél-Korea, Szaúd-Arábia, Tunézia, Togo, Ghána, Elefántcsontpart, Angola, Ausztrália
Házigazda: Németország
Helyszínek: 12 város: Berlin (Olimpia stadion), Dortmund (Signal Iduna Park), München (Allianz Arena), Stuttgart (Gottlieb-Daimler-Stadion), Gelsenkirchen (Veltins-Arena), Hamburg (AOL Arena), Frankfurt (Waltstadion), Köln (RheinEnergieStadion), Hannover (AWD-Arena), Lipcse (Zentralstadion), Kaiserslautern (Friz Walter Stadion), Nürnberg (EasyCredit stadion)
A torna legjobb játékosa (Aranylabda): Zinedine Zidane (Franciaország)
A torna legjobb kapusa (Aranykesztyű): Gianluigi Buffon (Franciaország)
Gólkirály: Miroslav Klose (Németország): 5 találattal
Legjobb fiatal játékos: Lukas Podolski (Németország)
Összes nézőszám: 3.359.439 fő
Lejátszott meccsek száma: 64
Összesen lőtt gólok száma: 147
Gólátlag: 2,3 gól/meccs
Eddigi cikkjeink a sorozatban:
Vb-visszatekintő: mindent a világbajnokságokról 1930-tól 2014-ig
Vb-visszatekintő: a legelső világbajnokság a futball történelmében – 1930
Vb-visszatekintő: európai helyszínt kapott a második világbajnokság – 1934
Vb-visszatekintő: döntőben a magyarok, ám a címvédőt nem tudták legyőzni – 1938
Vb-visszatekintő: 12 év után ismét Dél-Amerikába ment a világbajnokság – 1950
Vb-visszatekintő: Magyarország a második döntőjét veszíti el – 1954
Vb-visszatekintő: elérkezett a brazilok ideje – 1958
Vb-visszatekintő: elérkezett a brazilok ideje – 1958
Vb-visszatekintő: a legagresszívabb torna a vb-k történetében – 1962
Vb-visszatekintő: a trófea visszatalált a futball hazájába – 1966
Vb-visszatekintő: háromszoros bajnok lett a brazil válogatott – 1970
Vb-visszatekintő: az NSZK állította meg a totális futballt a döntőben – 1974
Vb-visszatekintő: botrányok sorozata után első vb-címét nyerte Argentína – 1978
Vb-visszatekintő: a brazilok után új háromszoros győztes ünnepelhetett – 1982
Vb-visszatekintő: „Isten keze” segítette Argentínát második vb-címéhez – 1986
Vb-visszatekintő: a nyugat-németek revansot vettek az argentinokon – 1990
Vb-visszatekintő: Brazília ismét a világ élén – 1994
Vb-visszatekintő: Zidane vezérletével értek a csúcsra a franciák – 1998
Vb-visszatekintő: a világbajnokságok legsikeresebb csapatává vált Brazília – 2002
Minden, amit a világbajnokságról, annak jelenéről és múltjáról tudni érdemes. Csoport és csapatbemutató cikksorozat, visszatekintő, avagy minden torna története és érdekességei, legek, statisztikák, egyedi és érdekes témák. A világbajnoki kisokos a torna nyitónapjáig minden nap újabb és újabb cikkekkel, témákkal bővül. A FociClub.hu csapata helyzetbe hoz, avagy tarts velünk a tornai kezdetéig és a vb alatt egyaránt, s ígérjük nem maradsz le semmi fontosról.
VB 2018: 32 VÁLOGATOTT, 736 JÁTÉKOS! – ÍME AZ ÖSSZES UTAZÓ KERET
TELJES MENETREND – INFOGRAFIKA
A-CSOPORT
B-CSOPORT
C-CSOPORT
D-CSOPORT
E-CSOPORT
F-CSOPORT
G-CSOPORT
H-CSOPORT
URUGUAY
PORTUGÁLIA
SPANYOLORSZÁG
FRANCIAORSZÁG
ARGENTÍNA
HORVÁTORSZÁG
BRAZÍLIA
NÉMETORSZÁG
BELGIUM
ANGLIA
Helyszínek: Szamara, Rosztov és Novgorod – I. rész
Helyszínek: Szaranszk, Yekatyerinburg és Kalingrád – II. rész
Helyszínek: Volgograd, Karany és Szocsi – III. rész
Helyszínek: Moszkva és Szentpétervár – IV. rész
Rendező ország bemutatása
Lemaradó játékosok álomcsapata
Eddigi győztese, legek- és érdekességek
Ők lehetnek a vb felfedezettjei – I. rész
Ők lehetnek a vb felfedezettjei – II. rész
Első vb-s sztárfocisták
Sztárok, akiknek ez lehet az utolsó
Ez történt Brazíliában 2014-ben
A világbajnokságok eddigi gólkirályai
Nemzetek, akiknek csak vesztes döntője van
Az eddigi tornák aranylabdásai
A vb-n jubilálhatnak a válogatottban
A FociClub.hu vb-visszatekintő című rovatában az eddigi 20 torna történetével, érdekességeivel és győzteseivel ismerkedhettek meg. Minden egyes évszám alatt ott egy “kisokos”, avagy tudj meg mindent a sportág legrangosabb eseményéről. Az évszámok kattinthatóak, a nyitómeccsig minden nap bemutatunk egy újabb és újabb tornát. Kellemes kalandozást térben és időben.