Jules Koundé hatalmas hibája sokba került a katalánoknak…
Kiváló formában van a bergamói együttes…
Vicario is segített a Spursnek, és semmi nem ment be a Citynek
Bartosz Grzelak elvitte a három pontot korábbi csapata otthonából!
Rendkívül gyenge mérkőzést láthattunk
Fontos győzelmet aratott Dejan Sztankovics csapata…
Főleg Lamine Yamalt érintette az inzultus
Kerkez Milos kezdőként lépett pályára
Az olasz szakember szerint nem bebetonozott a francia helye a csatárpozícióban
Ritkán látható helyzetet puskázott el a Chelsea két angol válogatottja…
Az utóbbi időben – a többi korosztállyal arányosan – a 30 esztendőn felüli játékosokért kiadott összegek is megugrottak, ami jóval inkább szorul magyarázatra, mint például a tinisztárok horribilis átigazolási díjai. Ha veszel egy 17-21 esztendős sztárt, aki már legalább egy szezonon keresztül nemzetközi színvonalon játszott, tiszta sor, hogy legrosszabb esetben is egy remek kiegészítőembert nyertél 10-12 évre. Ám ha egy veterán játékosért adod ki ugyanazt az összeget, szinte biztos, hogy 1-2 év múlva már csereként se nagyon fogod tudni hasznát venni. Miért tendál mégis a legtöbb nagy csapat egyre inkább a “levezető sztárok” felé?
A név mindenek felett
Bár mára már kialakult egy igen széles réteg, amely hétről hétre minden nagy bajnokság történéseit nyomon követi, a szurkolók jelentős része még mindig a neve alapján ítéli meg a játékosokat. A topcsapatok pontosan tudják, hogy egy nemzetközi tornákon magának jó nevet szerzett, esetleg honi trófeákat, és egyéni díjakat begyűjtő klasszis mezeit akkor is el fogják kapkodni, ha a pályán semmit nem tesz hozzá a csapat játékához. Példaként – nem lebecsülve a legenda érdemeit – nézzük a Ronaldo-bizniszt: a 117 millió euróért érkező játékos nevével 24 órán belül 50 millió értékben adta el szereléseit a Juventus. Noha a tiszta haszon ennél valószínűleg jóval kevesebb, a Zebráknak így is sikerült a portugál zseni vételárának legalább egyötödét visszakapniuk egy nap alatt úgy, hogy a játékos nemhogy pályára nem lépett, de még egy érdemi nyilatkozat sem hagyta el a száját. Gondoljunk bele, egy potom pénzekért kötött Vidal-, vagy egy ingyenes Buffon-igazolás mekkora nyereséget hozhat a konyhára…
Tessék-tessék! Akciós a világsztár!
Mivel a vállalatként működő topcsapatok a kockázat minimalizálására törekednek, a 30 éven felül játékosoknak általában csak rövidtávú szerződéseket kínálnak. Ennek köszönhetően a veterán sztárok mozdíthatóvá válnak, hiszen a klub nyilvánvalóan nem ragaszkodik egy néhány hónapon belül szabadon távozó játékoshoz. A másik tényező, minek köszönhetően a pályájuk alkonyához közeledő futballisták jóval valós értékük alatt megszerezhetők, éppen az előző ponttal függ össze. Következzék egy szemléltetés Vidal esetén keresztül: vajon 3 év szolgálat után ki az, aki éppen most, egy teljesen átlagosnak mondható idény után szeretett volna egy, a chilei nevével ellátott Bayern-mezt venni? A világsztárok marketing-értéke általában a klubváltástól fogva lassan, de folyamatosan csökken (kivételt képeznek a valódi közönségkedvencek, illetve a BL-, vb-, Eb-győztes játékosok), így a legtöbb labdarúgó esetében elérkezik az a pont, melynél már több pénzt láthat érte a klub, ha jelképes összegért értékesíti.
Carpe diem
A veterán játékosok tipikusan a lehető legjobb megoldást jelentik a topklubok számára – rövidtávon. Alacsony vételáruk miatt pedig gyakorlatilag mindegy, hogy mikor robbannak le, hiszen ha akár csak egy idényen keresztül meghatározók tudnak lenni, a tehetős klubnak már megérte az üzlet. Vegyük ismét elő a legfrissebb példát: egy Arturo Vidal kvalitásaival rendelkező, nálánál fiatalabb középpályást a mai viszonyok között 50 millió euró alatt képtelenség találni (és még ez is nagyon jóindulatú becslés). Ha azt vesszük, hogy egy ilyen futballistával általában 5 éves szerződést szokás kötni, eredményül kijön, hogy Vidalnak a maga 20 millió körüli vételárával elég két éven át világszínvonalon futballoznia, és máris bombaüzletről beszélhetünk.
A csapatapuka
A labdarúgásban – a való élettel ellentétben – a rutinosabb játékosoknak általában sokkal könnyebb dolguk van a csapatba való beilleszkedésben, mint a fiatalabbaknak. Egy sokat megélt klasszis nyelveket beszél, számos új csapattársat, játékstílust, öltözői szituációt már régről ismer, és az esetek 90%-ában már tényleg magasan tesz az egyéni elismerésekre. Meg fogjuk látni, hogy egy Gigi Buffon a maga rutinjával, és atyáskodó stílusával – még esetleges rossz szereplése esetén is – mekkora kohéziós erőt jelent majd egy elsősorban egyéni érdekek által fűtött párizsi öltözőben.
Jules Koundé hatalmas hibája sokba került a katalánoknak…
Kiváló formában van a bergamói együttes…
Vicario is segített a Spursnek, és semmi nem ment be a Citynek
Bartosz Grzelak elvitte a három pontot korábbi csapata otthonából!
Rendkívül gyenge mérkőzést láthattunk
Fontos győzelmet aratott Dejan Sztankovics csapata…
Főleg Lamine Yamalt érintette az inzultus
Kerkez Milos kezdőként lépett pályára
Az olasz szakember szerint nem bebetonozott a francia helye a csatárpozícióban
Ritkán látható helyzetet puskázott el a Chelsea két angol válogatottja…
A 17 éves Ethan Nwaneri meglőtte első Premier League gólját…
Tovább folytatódik a hullámzó teljesítmény…
Lionel Messi véleményét kérték ki az új edző személyéről
José Mourinho csapata második a bajnokságban…
A vendégek végül 9 emberrel fejezték be a találkozót…
A hazai együttes a hosszabbításban tudott szépíteni…
Az olasz szövetségi kapitány osztotta meg gondolatait…
Akár már januárban léphetnek a “vörös ördögök” az új vezetőedző kérésére…
Bemutatták a gigantikus terveket…
Remek szezont fut eddig az angol élvonalban…
A törökökkel találkozik a magyar válogatott tavasszal…
Egy mesterhármas csodálatos megkoronázása…
A Tottenham vezetőedzője is szerepet kapott…
Az Európa-bajnokságról is lemaradt súlyos sérülése miatt…
Az alapszakasz megnyerése után a rájátszás első körében búcsúztak…