Visszakapaszkodott a legjobb 4-be Pep Guardiola csapata!
Minden átigazolási hír egy helyen!
Jelenleg is tárgyalnak a klubok a szerződtetés részleteiről
Először kapituláltak a miskolciak az edzőtáborban…
Immár Carlo Ancelotti csapata vezeti a spanyol bajnokságot…
A Getafe elleni mérkőzésen
Mutatjuk, hová rangsorolták a magyar élvonalat…
A Getafe szurkolói pécézték ki maguknak a játékost
Ez volt a hatodik veresége hazai pályán az MU-nak ebben a szezonban
Zsinórban hatodik bajnoki meccsén maradt nyeretlen a Spurs…
Szombat este Ukrajna megnyerte az U20-as világbajnokságot, ami sokakat meglephetett talán. Azok viszont, akik az elmúlt években követték az utánpótlást, esélyesként tekinthettek rájuk már a torna kezdetekor is. Mutatjuk, milyen előjelei voltak ennek a sikernek.
Az ukrán futball magasabb polcon van jelenleg a magyarnál. A válogatottjuk is erősebb, a klubcsapataik rendszeres résztvevői a BL- és az El csoportköreinek – így azon sem kell meglepődni, hogy az utánpótlás terén is sikeresebbek nálunk. A jelenség sportszakmai okainak a fejtegetésébe itt most nem mennénk bele. Helyette igyekszünk megmutatni, hogy milyen előjelei voltak ennek a sikernek az elmúlt években.
Kezdetnek ugorjunk vissza az időben 2013-ig. A 2013/14-es szezonban ugyanis elstartolt az UEFA Ifjúsági Liga (ifi BL), amelyben az ukrán klubcsapatok megkerülhetetlen tényezőnek számítanak. Az első szezonban a Shakhtar Donetsk azonnal be is jutott a nyolcaddöntőbe, ahol a Bellerinnel, Maitland-Nilesszal, Gnabry-val és Ibowival felálló Arsenal állította meg őket. Az ukrán csapat gerince viszont megmaradt a következő szezonra is, a tapasztaltabb kulcsemberek egészen a döntőig repítették a csapatot, ahol a Chelsea 3-2-re tudott nyerni ellenük (Tammy Abraham, Solanke, Loftus-Cheek, Christensen). A Shakhtar nagy generációjának olyan vezéralakjai voltak, mint a felnőtteknél alapemberré váló Viktor Kovalenko, Matvienko, vagy a Manchester City-nek eladott Zinchenko. És ők persze csak a jéghegy csúcsa, a többiek közül sokan szintén az ukrán első osztályban találtak maguknak állást (Boryachuk, Kiryukhantsev, Zubkov), vagy épp a cseh ligában (Sobol, Kacharaba).
Ugyanehhez a korosztályhoz köthető még a 2013-as U17-es Eb, ahol 0 ponttal utolsók lettek (de legalább kijutottak egy 8 csapatos kontinenstornára); illetve U19-ben csoportharmadikok lettek 2014-ben Németország és a későbbi U20-as világbajnok Szerbia mögött, majd 2015-ben ugyancsak utolsók lettek a csoportjukban.
A következő években a Dinamo Kijev szállította az eredményeket klubszinten. A 2015/16-os szezonban a fővárosiak csoportmásodikok lettek a Chelsea mögött, a kieséses szakasz első körében azonban megálljt parancsolt nekik a Middlesbrough. Egy évvel később a nyolcaddöntőig jutottak el, miután a Benfica előtt csoportelsőként zártak, ám a Justin Kluivert és De Ligt fémjelezte Ajax megoldhatatlan feladatot jelentett számukra (3-0-ás zakó). Abból a korosztályból néhányan már a Dinamo első kereténél vannak (Sheparenko, Rusyn, Tsyhankov, Shepeliev), mások egyéb ukrán csapatokban helyezkedtek el, illetve Magyarországra is jutott belőlük (Lukianchuk a Kisvárdában játszik, Symcho Viktor pedig félig magyarként a Győr futballistája).
Ezek után egy rövid csöndesebb időszak következett: a 2017/18-as szezonban (a sorozat történetébe először) nem volt ott ukrán csapat a kieséses szakaszban, hiszen Shakhtar csoportharmadikként zárt a Feyenoord és a Manchester City mögött; a Dinamo Kijev pedig a bajnoki ágon már az első körben búcsúzni kényszerült az Inter ellen. Idén azonban a Dinamo javítani tudott: a nyolcaddöntőben búcsúztatta őket a Hoffenheim tizenegyesekkel (előtte a Juventust is kiejtették), a Shakhtar viszont utolsó lett a csoportjában. Ezek az eredmények már csak azért is érdekesek, hiszen a mostani, aranygenerációjuk ekkor már egyértelműen jelen volt.
U17-ben két év szünet után ismét ott voltak a kontinenstornán 2016-ban, de utolsók lettek a csoportjukban; 2017-ben pedig Anglia és Hollandia mögött lettek csak harmadikok a csoportjukban (azon a tornán már ott volt Magyarország is és meg is nyertük a csoportot). U19-ben viszont meglett az áttörés, ami a korábbi években elmaradt. A 2018-as Eb-n Franciországot és Angliát előzték meg a csoportkörben, így kvalifikálták magukat az U20-as vb-re is. Később végül az elődöntőig meneteltek, ahol Portugália győzte le őket 5-0 arányban.
A történet többi része pedig már ismert: az idei, lengyelországi világbajnokságon elsők lettek a csoportjukban, majd végül veretlenül nyerték meg a tornát, 3-1 arányban diadalmaskodva a fináléban Dél-Korea felett. A korosztályban pedig olyan nevek találhatóak, mint a Real Madrid kapusa, Lunin, a Dinamo Kijevben játszó Supriaha, vagy Buletsa.
Visszakapaszkodott a legjobb 4-be Pep Guardiola csapata!
Minden átigazolási hír egy helyen!
Jelenleg is tárgyalnak a klubok a szerződtetés részleteiről
Először kapituláltak a miskolciak az edzőtáborban…
Immár Carlo Ancelotti csapata vezeti a spanyol bajnokságot…
A Getafe elleni mérkőzésen
Mutatjuk, hová rangsorolták a magyar élvonalat…
A Getafe szurkolói pécézték ki maguknak a játékost
Ez volt a hatodik veresége hazai pályán az MU-nak ebben a szezonban
Zsinórban hatodik bajnoki meccsén maradt nyeretlen a Spurs…
Hiába vezetett három góllal is a Forest, a hajrában még izgulniuk kellett a Southampton ellen…
Az Ajax egy pontra megközelítette a listavezető PSV-t…
Megmutatta, melyik ország hány vb-t nyert…
A firenzeiek nyeretlenségi sorozata ezzel a blamával hat mérkőzésre duzzadt…
Egyre kapósabb lett az utóbbi időben…
Szűk három évet töltött a zöld-fehéreknél…
Megszülethetett az egyesség is a felek között…
Nagyszerű éven van túl az egykori hátvéd fia…
“Dolgozunk rajta, meglátjuk mi történik a napokban!”
Lionel Messi fejjel volt eredményes az első felkészülési meccsen…
Holland szakember veheti át a BVB irányítását
A klub együtt gyászol a hozzátartozókkal…
Nem tudták kihasználni az Atlético Madrid botlását!
Hatpontos találkozót nyertek meg a nápolyiak…