Kilőtte a bal felsőt a magyar válogatott csapatkapitánya
A Real Madrid elnöke a két szövetséget okolja a rengeteg sérülés miatt
Az atomvárosiak nem tudták kihasználni az emberelőnyüket…
Nagyobb helyzetet puskázott el mint Cole Palmerék?!
Erre mondják azt, hogy a “kígyó térről” volt eredményes…
Nem volt feszültségmentes Grzelak visszatérése…
2021. július 1-jén Lionel Messi szerződése lejárt, szabadúszó lett. A klub augusztus 5-én jelentette be, hogy gazdasági és strukturális okok miatt nem tudja meghosszabbítani az argentin klasszis kontraktusát, hiába egyezett meg a klub és a játékos, a La Liga szabályai miatt nem jöhetett létre az új megállapodás. Három nappal később Messi egy sajtótájékoztató keretében, könnyek között búcsúzott el a Camp Nou-tól, 10-én pedig 2+1 éves szerződést kötött a Paris Saint-Germainnel, így véget ért Messi felejthetetlen barcelonai pályafutása, melyet ebben a cikkben igyekeztünk felidézni.
(Photo by David Ramos/Getty Images)
Lionel Andrés Messi Cuccittini 1987. június 24-én született az argentínai Rosarióban, Jorge Horacio Messi és Celia María Cuccittini gyermekeként. Két bátyja és egy húga van, Rodrigo, Matías, illetve María Sol. Ötévesen kezdett el futballozni egy helyi, Grandoli nevű csapatban, ahol apja volt az edző. 1995-ben Messi a szintén rosariói Newell’s Old Boys-hoz igazolt. 11 éves korában növekedésihormon-hiányt diagnosztizáltak nála. A River Plate érdeklődött iránta, de a klubnak nem volt lehetősége arra, hogy finanszírozza Messi gyógykezeltetésének havi 900 dolláros költségét. Ekkor szerzett Messiről tudomást Carles Rexach, a Barcelona akkori sportigazgatója, aki felajánlotta, hogy a spanyol klub fizeti a kezeléseket, amennyiben az argentin hozzájuk szerződik. Messi a családjával együtt Európába költözött, és a Barcelona korosztályos csapataiban kezdett játszani. Két unokatestvére, Maxi és Emanuel Biancucchi is labdarúgó.
Messi 2003. november 16-án, 16 évesen és 145 naposan szerepelt először a Barcelona első csapatában, a Porto elleni barátságos mérkőzésen. Egy éven belül, 2004. október 16-án pedig, 17 évesen és 114 naposan, Frank Rijkaard a bajnokságban is pályára küldte, így tétmérkőzésen is bemutatkozhatott, ezzel pedig a Barcelona történetének harmadik legfiatalabb játékosa lett, aki pályára lépett az első csapatban. Továbbá a legfiatalabb, aki pályára lépett a bajnokságban. Ezt a rekordot először Bojan Krkić döntötte meg 2007. szeptemberében, majd pedig 2019. augusztusában Ansu Fati. Első felnőtt csapatban szerzett gólját, 2005. május 1-jén, az Albacete elleni mérkőzésen szerezte, ezzel 17 évesen, 10 hónaposan és 7 naposan minden idők legfiatalabb Barcelona-játékosa lett, aki gólt tudott szerezni a spanyol bajnokságban. Azóta ezt a rekordot is Ansu Fati tartja.
2005. szeptember 16-án a Barcelona három hónapon belül másodszor is bejelentette, hogy módosítja Messi szerződését; ez alkalommal az első csapat játékosaihoz igazították a fizetését, és 2014 júniusáig hosszabbították meg a kontraktusát. A Bajnokok Ligájában először szeptember 27-én, az Udinese ellen léphetett pályára a Camp Nou-ban. A szurkolók állva tapsoltak a becserélésekor, ő pedig remek cseleivel és higgadt megoldásaival meg is hálálta ezt. Messi 17 bajnoki mérkőzésén hat gólt szerzett, hat Bajnokok Ligája fellépésén pedig egyet. Szezonja viszont idő előtt véget ért, ugyanis 2006. március 7-én combizomszakadást szenvedett a jobb lábában a Chelsea elleni Bajnokok Ligája negyeddöntő visszavágóján. A Frank Rijkaard által vezetett Barcelona bajnokként és BL-győztesként fejezte be a szezont.
A következő szezonban Messi stabil kezdővé vált, és 26 bajnoki meccsen 14 gólt szerzett. 2006. november 12-én, a Real Zaragoza ellen lábközépcsont-törést szenvedett, ami három hónapos kihagyásra kényszerítette. 2007. március 11-én mesterhármast rúgott az El Clásicón. A tíz emberrel játszó Barcelona 3-3-as döntetlent ért el. Messi háromszor tudott egyenlíteni, harmadik gólját a hosszabbításban szerezte. Ezzel a teljesítménnyel ő lett az 1994-95-ös szezon óta az első játékos, aki három gólt tudott szerezni az El Clásicón. Abban a szezonban a Real Madrid játékosa, Iván Zamorano volt képes erre a bravúrra. Messi egyben a legfiatalabb olyan játékos lett, aki gólt tudott szerezni az El Clasicók történetében. A szezon végéhez közeledve egyre gyakrabban volt eredményes: 14 bajnoki találatából 11-et az utolsó 13 meccsen ért el.
Messi azt is bebizonyította, hogy a Maradonához történő hasonlítgatások nem teljesen légből kapottak: egy szezon alatt szinte lemásolta nagy elődje két leghíresebb találatát. 2007. április 18-án két gólt szerzett a Getafe elleni Király Kupa-elődöntőn, amelyek közül az egyik nagyon hasonított Maradona 1986-os, Anglia ellen szerzett szólógóljára. A világ sportsajtója Maradonához hasonlította Messit, a spanyol sajtó pedig Messidoná-nak nevezte. Körülbelül ugyanakkora távon cselezett ki ugyanannyi embert, mielőtt a kapuba gurított volna, nagyon hasonló helyről, mint Maradona 21 évvel korábban. A gólt is hasonlóan, a szögletzászló felé rohanva ünnepelte. A meccs utáni sajtótájékoztatón Deco, Messi akkori csapattársa a következőket mondta: „A legnagyobb gól volt, amelyet valaha láttam”. Az Espanyol ellen pedig, a hírhedt „Isten kezéhez” kísértetiesen hasonlító gólt szerzett. A labdáért ugorva, kézzel ütötte el azt a kapus, Carlos Kameni mellett. Az ellenfél játékosainak tiltakozása és a kezezést egyértelműen bizonyító videófelvételek ellenére a gólt megadták.
(A videó a szerzői jogok miatt csak a Youtube-on tekinthető meg.)
Ronaldinho formahanyatlásának köszönhetően, a még mindig csak 20 éves Messi lett a csapat új sztárjátékosa, aki a “Messiás” becenevet kapta a spanyol médiától. Remek teljesítményét a 2007-es Aranylabda szavazáson az újságírók is elismerték, Kaká és Cristiano Ronaldo mögött a harmadik helyen végzett, míg az év labdarúgója szavazáson a második helyen végzett Kaká mögött, az edzők és a szövetségi kapitányok szavazatai alapján. Bár a 2007–2008-as szezon során 16 gólt szerezett, az idény második felében ismét sérülések hátráltatták, miután december 15-én combhajlító szakadást szenvedett. Két hónapos kihagyás után a Celtic ellen térhetett vissza a Bajnokok Ligája nyolcaddöntői során, ahol duplázni is tudott. Ekkor még hat góllal vezette is a góllövőlistát, de a 2008. március 4-i visszavágón újra megsérült, ahol Rijkaard az orvosi személyzet figyelmeztetése ellenére játszatta. A mérkőzés után, Carles Puyol a spanyol médiát bírálta, amiért nyomást helyeznek a csapatra, azzal, hogy Messit minden meccsen a pályára követelik. A szezont végül trófeák nélkül fejezte be a Barcelona, a Bajnokok Ligája elődöntőjében a későbbi győztes, Manchester United búcsúztatta őket, míg a bajnokságban a harmadik helyet szerezte meg a csapat. Idény közben Messi a századik hivatalos meccsét is lejátszotta a Barcelona színeiben egy 2008. február 27-én rendezett Valencia elleni bajnoki mérkőzésen.
Két sikertelen szezon után a Barcelonának változásra volt szüksége, ami Rijkaard és Ronaldinho távozásához vezetett. Messi megkapta a 10-es számú mezt. 2008 júliusában egy új, 7,8 millió eurós éves fizetésről szóló szerződést írt alá, ezzel a klub legjobban fizetett játékosa lett. Azonban az új idény előtt továbbra is komoly aggodalomra adtak okot a gyakori izomsérülései, amelyek miatt 2006 és 2008 között összesen nyolc hónapot hagyott ki. A probléma megoldására a klub új edzés-, táplálkozási- és életmód-rendszert vezetett be, továbbá kinevezett Messi mellé egy személyes gyógytornászt, aki válogatott szerepléseikor is vele volt. Ennek eredményeként Messit a következő négy évben gyakorlatilag elkerülték a sérülések, így lehetővé téve neki, hogy teljesen ki tudjon bontakozni a pályán. Az év eleji sérülései ellenére a 2008-as teljesítményének köszönhetően ismét jelölték az Aranylabda, valamint az év labdarúgója díjra, ahol mindkét esetben második helyezést érte el Cristiano Ronaldo mögött.
A 2008-09-es szezonra Pep Guaridola vette át a csapat irányítását. A szezon végéhez közeledve Messi két gólt szerzett (a 35.-et és a 36.-at a szezonban) a Bernabéuban, a Real Madrid 6-2-es legyőzésekor, amely a madridiak legsúlyosabb veresége volt 1930 óta. A Chelsea elleni BL-elődöntő hosszabbításában Messi passzolt Andrés Iniestához azt a gólt megelőzően, amelynek köszönhetően a Barcelona bejutott a Manchester United elleni döntőbe. Május 13-án spanyol Király Kupa-győztes lett, miután a döntőben gólt szerzett és két gólpasszt adott az Athletic Bilbao ellen 4-1-re megnyert meccsen. 2009. május 27-én ő állította be a Manchester United elleni BL-döntő 2-0-s végeredményét a mérkőzés 70. percében. Ezzel a góllal ő lett a Bajnokok Ligája valaha volt legfiatalabb gólkirálya, 9 találattal. Kiváló idényének megkoronázásaként elnyerte a Bajnokok Ligája legjobb csatárának és legjobb játékosának járó címeket. A Barcelona egy szezonban megnyerte a Király Kupát, a spanyol bajnokságot és a Bajnokok Ligáját, ezzel a spanyol csapatok közül elsőként tudott triplázni.
A 2009-es UEFA Szuperkupa megnyerése után Pep Guardiola kijelentette, Messi a legjobb játékos, akit valaha látott. Szeptember 18-án Messi új szerződést írt alá a Barcelonával, amely 2016-ig kötötte a klubhoz, illetve 250 millió euróban határozta meg kivásárlási árát. A szerződéssel Messi Zlatan Ibrahimović mellett a bajnokság legjobban fizetett játékosává vált, 9,5 millió euró körüli éves fizetéssel. 2009. december 1-jén Messinek ítélték a 2009-es Aranylabdát. A szavazáson Cristiano Ronaldót előzte meg. December 19-én Messi győztes gólt szerzett a klubvilágbajnokság döntőjében az Estudiantes ellen. Két nappal később megkapta a FIFA Év Játékosa-címet, megelőzve sorrendben Cristiano Ronaldót, Xavit, Kakát és Andrés Iniestát. Először kapta meg a díjat pályafutása során, egyben ő lett az első argentin, akit ezzel a díjjal ismertek el. 2010. április 6-án pályafutása során először szerzett tétmérkőzésen négy gólt, a 4-1-es végeredménnyel záruló, Arsenal elleni Bajnokok Ligája negyeddöntő barcelonai visszavágóján. A négy góllal 25-re növelte a Bajnokok Ligájában szerzett találatai számát, ezzel utolérte Rivaldót, a klub történetének addigi legeredményesebb BL-gólszerzőjét. Április 10-én szezonbeli negyvenedik gólját szerezte, amikor az ősi rivális Real Madrid elleni 2-0-ás idegenbeli győzelem során vezetést szerzett csapatának.
2010. augusztus 21-én Messi mesterhármast szerzett a Sevilla ellen, a Spanyol Szuperkupa-döntőben 4-0-ra megnyert mérkőzésen. 2011. január 10-én ő kapta meg a 2010-es Aranylabdát. Az Aranylabda odaítélése kapcsán vita alakult ki, hiszen 2010-ben első alkalommal összevonták az Aranylabda és a FIFA Év Játékosa-díjakat. Ezért az a helyzet állt elő, hogy a régebben alkalmazott szavazás alapján Wesley Sneijder kapta volna a díjat, és e szerint Messi csak a negyedik lett volna. A megváltoztatott szabályok azonban az argentinnak kedveztek. A díjátadás után emiatt kialakult olyan vélemény, hogy a két díj egyesítése nem volt szerencsés, hiszen így nem az év legjobbja kapja a díjat. Az új rendszerben ugyanis egyértelműen az számított, hogy a szavazás pillanatában kit tartanak a világ legjobb játékosának. A Bajnokok Ligája londoni döntőjében egy góllal járult hozzá csapata újabb sikeréhez.
A mutatói alapján ez volt Messi legjobb szezonja, ugyanis 60 mérkőzésen 73 alkalommal talált be, korábban soha senki nem talált be még ennyiszer egy szezonban. Az előző évihez hasonló sikereket azonban nem tudott elérni csapatával, bár egy kupagyőzelem azért így is összejött a Barcelonának. Lionel Messi rekordot jelentő 91 góllal zárta a 2012-es évet; az FC Barcelona argentin labdarúgója megdöntötte a legendás német Gerd Müller 1972-ben felállított, 85-ös csúcsát. Messi 2012-ben 69 mérkőzésen lépett pályára, Müller 60 találkozón játszott 1972-ben.
2012. augusztus 29-én jött a Szuperkupa visszavágó, ahol 2-1 arányban győzedelmeskedett a Real Madrid. Messi ezen a meccsen lőtt egy szabadrúgásgólt az első félidő utolsó percében, de ez sem segített a Barcelonán, mert 4-4-es összesítésben, idegenben lőtt több góllal a Real Madrid nyerte a Szuperkupát. Messinek ez volt a 15. találata az addigi El Clásicóin, így holtversenyben állt Raúllal, és csak Alfredo Di Stéfano előzte meg 18 találatával. Lionel Messi második helyen végzett az év férfi labdarúgója-szavazáson Cristiano Ronaldóval holtversenyben, a díjat Andrés Iniesta nyerte el. 2012. december 18-án a Barcelona bejelentette, hogy megújítja a szerződést Messivel 2018. június 30-ig. A 2013. január 7-én Messi elnyerte a 2012-es Aranylabdát, és ismét legyőzte Cristiano Ronaldót, aki a második helyen végzett, míg csapattársa, Andrés Iniesta harmadik lett. A győzelem után Messi lett az egyetlen olyan játékos a futballtörténelemben, aki négyszer nyerte meg az Aranylabdát. Messi elérte a 200. gólját a La Ligában, és ezzel ő lett a nyolcadik, köztük is a legfiatalabb játékos, aki ezt elérte. Messi 2013. február 7-én írta alá 2018-ig érvényes szerződését a katalán klubbal. A fizetése 36 millió euró lett egy évben (ennek csak töredékét, kb. 16 milliót kapta meg a spanyol adózási törvények miatt). Az FC Barcelona 31 éves koráig „láncolta” magához. Kivásárlási ára 250 millió euró lett. 2013. február 16-án megszerezte 300. gólját a Barcelona színeiben, egy Granada elleni bajnoki mérkőzésen, majd megszerezte még azon a mérkőzésen a 301.-et is, s ezeket összesen 365 hivatalos mérkőzésen szerezte. 2013. március 2-án gólt szerzett a Real Madrid ellen, amely mérkőzést a Barcelona 2-1-re elveszített. Ezzel a góljával Lionel Messi beállította Alfredo Di Stéfano rekordját. 2013. március 17-én, a Rayo Vallecano elleni mérkőzésen Messi először viselte a csapatkapitányi karszalagot a Barcelonában hivatalos mérkőzésen, miután beállt Andrés Iniesta helyére a találkozón. A Bajnokok Ligája negyeddöntő visszavágóján, a Paris Saint-Germain ellen Messi a padon ült, majd a meccs hajrájában váltotta David Villát és adott egy gólpasszt Pedrónak, így a csapat bejutott az elődöntőbe. A Barcelona végül kiesett az elődöntőben a későbbi győztes, Bayern München ellen. A Barcelona a Copa del Rey-ből is kiesett, az ősi rivális Real Madrid ellen maradt alul az elődöntőben. Viszont a La Ligát megnyerte a Barca a Real Madrid előtt. A Barcelona 100 pontot szerzett, ezzel beállítva az elmúlt szezon Real Madrid által felállított rekordját. Messi a második egymást követő évben ismét megszerezte a La Liga gólkirályi címét, 32 bajnokin 46 gólt szerzett és 12 gólpasszt adott a bajnokságban. Messi minden sorozatot figyelembe véve 50 mérkőzésen 60 gólt lőtt és 16 gólpasszt adott.
2013. szeptember 1-jén, Messi megszerezte pályafutásának 23. mesterhármasát a Valencia elleni bajnoki mérkőzésen, ahol 3-2 arányban győzött a Barcelona. Ezekkel a gólokkal Messi a hatodik legeredményesebb góllövő lett a La Liga történetében, felülmúlva Quini-t, aki 219 gólt szerzett karrierje során a bajnokságban. 2013. szeptember 18-án Messi megszerezte pályafutása 24. mesterhármasát, a Barcelona pedig az első Bajnokok Ligája győzelmét a szezonban, hazai pályán az Ajax ellen, amelyet végül 4-0-ra nyertek. Ezzel a három góllal Messi lett az első játékos, aki négy mesterhármast szerzett a Bajnokok Ligájában. 2014. január 13-án, második helyen végzett Cristiano Ronaldo mögött a 2013-as FIFA Aranylabda-gálán. Február 15-én, Messi egy Rayo Vallecano elleni 6-0-ra megnyert mérkőzésen megszerezte a 227. és 228. találatát a bajnokságban, amellyel megelőzte Alfredo Di Stefanót és holtversenybe került Raúllal, így vele együtt a harmadik legeredményesebb góllövő lett a La Liga történetében. 2014. március 16-án, Messi mesterhármast szerzett egy 7-0-ra megnyert Osasuna elleni mérkőzésen és ezzel megelőzte az eddigi rekorder Paulino Alcántarát, aki a Barcelona legeredményesebb gólszerzője volt minden mérkőzést figyelembe véve. Március 23-án, megszerezte következő mesterhármasát, ezúttal a Real Madrid ellen, amely mérkőzést meg is nyert a Barcelona 4-3 arányban a Santiago Bernabéuban, ezekkel a találatokkal Messi lett minden idők legeredményesebb játékosa az El Clásicók történetében, megelőzve Di Stéfanót a korábbi rekordert. Ezek a gólok is lehetővé tették számára, hogy ő legyen a második legeredményesebb góllövő a La Liga történetében, megelőzve Hugo Sánchezt. 2014. május 16-án, Messi új szerződést írt alá a katalán klubbal. 2017. március 19-én a Valencia CF elleni mérkőzésen duplázott, s összes sorozatot tekintve átlépte 40 gólt. 2009-2010-es szezontól kezdve ez a nyolcadik szezonja, amelyben legalább 40 gólig jutott.
A 2014-15-ös szezont Luis Enriquével kezdte meg a Barcelona. 2014. novemberében a Sevilla elleni mesterhármasával Messi lett a La Liga történetének legeredményesebb játékosa, megelőzte a 251 gólig jutó Telmo Zarrát. December 7-én az Espanyol ellen is mesterhármast ért el, mellyel ő lett a barcelonai derbik legeredményesebb játékosa. A Messi-Neymar-Suarez-trió 122 gólt szerzett a szezonban, Messi 58-cal vette ki a részét. A Rayo Vallecano ellen 11 perc alatt ért el mesterhármast. Ez volt a 32. mesterhármasa a Barca színeiben, amellyel rekorder lett a spanyol foci történetében, hiszen megelőzte Telmo Zarrát. A Bayern München elleni BL-elődöntőben ikonikus gólt szerzett Jerome Boatenget kicselezve, majd átemelte a labdát Manuel Neuer felett. A berlini döntőben a Juventus-szal találkozott a Barca, és 3-1-es győzelmének köszönhetően összejött a második triplázás. Messi 6 asszisztjával a sorozat gólpasszkirálya lett, és holtversenyben ő szerezte a legtöbb gólt, tízet. Ő lett az első játékos, aki ötször hódította el a BL gólkirályi címét, és másodszor nyerte meg az UEFA legjobb Európában játszó játékosának járó díját.
A 2015-16-os szezont Messi két szabadrúgásgóllal kezdte a Sevilla ellen 5-4-re megnyert UEFA Szuperkupa-mérkőzésen. 2015. szeptember 16-án ő lett a legfiatalabb játékos, aki 100 BL-meccsen lépett pályára. 2015 decemberében a Barca megnyerte a klubvilágbajnokságot, megszerezve a csapat ötödik trófeáját az évben. December 30-án Messi betalált 500. Barcelona-mezben lejátszott meccsén. 2016. január 11-én Messi megnyerte ötödik Aranyabdáját, majd a Celta Vigo ellen tizenegyesből adott gólpasszt Suareznek, ahogy 1982-ben Cruyff tette. 2016 február 17-én megszerezte 300. bajnoki gólját, majd az Arsenal ellen megszerezte a klub történetének hivatalos mérkőzéseken szerzett 10 000. gólját, majd a Valencia elleni vereség alkalmával megszerezte felnőtt pályafutása 500. gólját. A Barca megnyerte a Spanyol Kupát és a bajnokságot, a Messi-Neymar-Suarez-trió minden tétmeccset figyelembe véve spanyol rekordot jelentő 131 gólig jutott, Messi ehhez 41 góllal járult hozzá és 23 gólpasszt is kiosztott.
A 2016-17-es szezont Messi a Spanyol Szuperkupa felemelésével kezdte, hiszen az akkori csapatkapitány Andrés Iniesta sérülés miatt nem lehetett a pályán. A Celtic elleni 7-0-s győzelem alkalmával mesterhármast szerzett, ez volt a BL-ben elért hatodik mesterhármasa, amire addig senki nem volt képes. A Manchester City 4-0-ás legyőzésekor szintén hármat lőtt Messi, ez volt a 37. Barca-színekben szerzett mesterhármasa. A City ezután 3-1-re legyőzte a Barcelonát, de Messi 54. BL-csoportkörben szerzett góljával megelőzte az addigi rekorder Raúlt. Az évet 51 góllal zárta Messit, ismét ő lett Európa legeredményesebb játékosa. Az Athletic Bilbao ellen megszerezte 26. szabadrúgásgólját, amivel beállította Ronald Koeman klubrekordját. A következő, Las Palmas elleni bajnokin szerzett góljával pedig utolérte Raúlt a legtöbb klub ellen szerzett La Liga-gólok tekintetében (35). 2017. februárjában újabb szabadrúgásgólt szerzett az Athletic ellen, így már egyedül tartotta a klubrekordot. Április 23-án a Barca 3-2-re legyőzte a Real Madridot a Bernabeúban, Messi hosszabbításban szerzett gólja volt az 500. melyet a Barca színeiben szerzett. Ezt a találatot mezét levéve, és a Madrid-szurkolók felé mutatva ünnepelte. Az idényt 54 góllal és 16 assziszttal zárta, ő lett a bajnokság gólkirálya és karrierje során negyedszer az Európai Aranycipőt is elnyerte.
(A videó a szerzői jogok miatt csak a Youtube-on tekinthető meg.)
A 2017-18-as idény elején Messi négyet lőtt az Eibarnak, majd 2017 október 1-jén megelőzte Puyolt, ő lett a klub történetének harmadik legtöbb meccsen pályára lépett játékosa. Messi 594. hivatalos meccse a klub színeiben a katalán függetlenedési népszavazás miatt zárt kapuk mögött zajlott. 122. UEFA által rendezett klubmérkőzésén megszerezte a 97. BL-gólját, amely egyben a 100. UEFA-sorozatban szerzett gólja volt. Cristiano Ronaldo után ő a második labdarúgó, aki képes volt erre, ráadásul Messi 21 mérkőzéssel kevesebb alatt érte el a 100. gólját. November 4-én a Sevilla ellen 600-adszor lépett pályára Barca-mezben. November 25-én új, 2021 nyaráig szóló szerződést írt alá a klubbal. Kivásárlási ára 700 millió euró lett. 2018. január 7-én 400. alkalommal lépett pályára Messi a La Ligában. Ezen a mérkőzésen megszerezte 365. bajnokságbeli gólját és kiosztotta 144 asszisztját. Előbbi mutatóban utolérte Gerd Müllert, aki ugyanennyi gólt szerzett egy klub színeiben Európa öt tobajnokságának egyikében. Egy héttel később egy szabadrúgásgóllal ezt is megdöntötte a Real Sociedad ellen. Március 4-én megszerezte felnőtt karrierje 600 gólját egy szabadrúgásból az Atletico Madrid ellen. 10 nappal később a Chelsea ellen Messi megszerezte 99. és 100. BL-gólját. Erre addig csak Cristiano Ronaldo volt képes, de az argentin klasszisnak kevesebb meccsre volt szüksége, és fiatalabban is érte el a 100 gólos álomhatárt. A Chelsea elleni első találata 2 perc 8 másodperc elteltével született, ez Messi karrierjének leggyorsabban szerzett gólja. A Barcelona sorozatban tizenegyedik alkalommal jutott be a BL negyeddöntőjébe. Április 7-én Messi mesterhármast szerzett a Leganes ellen, szezonbeli hatodik szabadrúgásgólját lőtte, amivel beállította Ronaldinho korábbi rekordját. 34 góllal Messi lett a La Liga gólkirálya és az Aranycipőt is elhódította. A Barca zsinórban negyedszer, összességében pedig harmincadszor hódította el a Spanyol Kupát, majd a 25. bajnoki címét is bezsebelte a katalán csapat. Május 9-én a Barca 5-1-re legyőzte a Villarrealt, Messi betalált, a csapat pedig 43 veretlenül megvívott bajnokival felállította a La Liga történetének leghosszabb veretlenségi sorozatát. A BL-ből 4-1-es előnyről esett ki a Barca a Roma ellen.
Iniesta 2018-ban elhagyta a Barcelonát, így Lionel Messi lett az új csapatkapitány. Augusztus 12-én magasba emelhette a Szuperkupát, majd egy héttel később megszerezte a klub történetének 6000. La Liga-gólját. A találat emlékezetesre sikerült, ugyanis szabadrúgása az Alaves felugró sorfala alatt talált utat a kapuba. Szeptember 18-án megszerezte – a rekordot jelentő – nyolcadik BL-tripláját. A decemberi Espanyol elleni derbin két szabadrúgásgólt is szerzett. Az első gólja volt a tizedik a bajnokság akkori kiírásában, ezzel ő lett az első játékos, aki zsinórban tizenharmadik szezonjában ért el legalább tíz találatot a La Ligában. 2019 január 13-án Messi 435 bajnokiján megszerezte 400. La Liga-gólját, ennyit senki sem szerzett egy európai topbajnokságban. Február 2-án a Valencia ellen meglőtte 50. tizenegyesgólját a La Ligában, rajta kívül ezt addig csak Cristiano Ronaldo és Hugo Sanchez érte el. Februárban a klub elismerte, hogy elkezdett készülni Messi visszavonulására, majd 23-án az argentin megszerezte karrierje 50. mesterhármasát és 650 gólját felnőtt pályafutása során. Április 16-án Messi kétszer is eredményes volt a Manchester United elleni BL-negyeddöntő visszavágóján, mellyel a Barca először jutott be a legjobb négy közé a Bajnokok Ligájában 2015 óta, 2013 óta először talált be Messi a sorozat negyeddöntőjében. Április 27-én Messi 450. La Liga meccsén a Levante elleni góljával megszerezte a bajnoki címet a Barca, melyet immár csapatkapitányként emelhetett a magasba. Május 1-jén Messi kétszer is betalált a Liverpool ellen a BL-elődöntő első meccsén. A második találat egy igazán emlékezetes, távoli szabadrúgásgól volt, ez volt 600. gólja a Barca színeiben. Az Anfielden rendezett visszavágón azonban jött a hidegzuhany, Ernesto Valverde csapata 4-0-s vereséget szenvedett és kiesett. Május 19-én az Eibar ellen kétszer volt eredményes, utóbbi az 50. gólja volt a szezonban. Hatodik alkalommal hódította el a bajnokság gólkirályi címét (36 találattal), csak Zarra szerzett eddig hat Pichichi-trófeát. Megszerezte hatodik Aranycipőjét is, ez volt zsinórban a harmadik, ami szintén rekord. Messi hiába volt eredményes, a Barca május 25-én elveszítette a Spanyol Kupa döntőjét.
2019. augusztus 19-én Messi Real Betis elleni szenzációs gólját jelölték a Puskás-díjra, majd szeptember 23-án elnyerte a FIFA Legjobb Játékosa-díjat. Október 6.-án a Sevilla ellen megszerezte 420. La Liga-gólját, mellyel megdöntötte Cristiano Ronaldo rekordját, ami az öt topbajnokságban szerzett gólokra vonatkozik. Október 23-án a BL-ben betalált a Slavia Praha ellen, ezzel ő lett az első játékos, aki sorozatban 15 BL-szezonban is betalált (ha nem számítjuk a selejtezőket). A Slavia Praha volt a 33. csapat, amely ellen betalált a sorozatban, ezzel utolérte Raúlt és Cristiano Ronaldót. Október 29-én Messi megszerezte pályafutása 50. szabadrúgásgólját a Real Valladolid ellen. Ezen a mérkőzésen még egyszer betalált, ez volt 608. gólját felnőtt pályafutása során, mellyel megelőzte az akkor 606 gólos Cristiano Ronaldót. November 9-én Messi megszerezte 34. La Liga-mesterhármasát, utolérte Cristiano Ronaldo rekordját. November 27-én Messi 700-adszor lépett pályára a Barca színeiben a Borussia Dortmund elleni BL-meccsen, ahol egy gólt és két gólpasszt jegyzett. A Dortmund lett a 34. csapat, amely ellen betalált a sorozatban. December 2-án pedig megszerezte a hatodik Aranylabdáját, majd hat nappal később a Mallorca ellen ismét mesterhármast szerzett, a 35.-et a La Ligában, ami szintén rekord. 2020 február 22-én Messi négy gólt szerzett az Eibar ellen. Június 4-én a Mallorca ellen is betalált, ő lett az első játékos a La Liga történetében, aki zsinórban 12 szezonban legalább 20 gólt szerzett. Június 30-án az Atletico Madrid ellen megszerezte felnőtt pályafutása 700. gólját. Július 11-én kiosztotta 20. gólpasszát a bajnokságban, amivel beállította Xavi rekordját, és 22. La Liga-góljával ő lett az első játékos Thierry Henry óta (2002-03 Premier League – Arseanal, 24 gól, 24 gólpassz), aki legalább 20 gólt és 20 gólpasszt jegyzett egy bajnoki kiírásban – az öt európai topliga egyikében. Messi az Alaves ellen két találatot szerzett, góllal és gólpasszal zárta a bajnokságot, ő lett a gól- és a gólpasszkirály is. Ez volt a 7. Pichichi-díja, amivel megelőzte Zarrát, de a bajnokságot a Real Madrid nyerte. A BL-ből is kiesett a Barca, a Bayern 8-2-re verte Quique Sétien csapatát Lisszabonban. Mindez és Bartomeu rettenetes klubirányítása ahhoz vezetett, hogy Messi benyújtotta távozási szándékát, melyet a klub elutasított, Messi pedig nem akart pereskedni szeretett klubja ellen.
(A videó a szerzői jogok miatt csak a Youtube-on tekinthető meg.)
Ezek után – mint később kiderült – megkezdődött Messi utolsó barcelonai szezonja, melyet góllal nyitott, majd kritizálta a klubot, azért, ahogyan elengedte jó barátját, Luis Suárezt. 2020 október 20-án a Ferencváros ellen betalált a BL-ben, így ő lett az első játékos, aki sorozatban 16 Bajnokok Ligája-kiírásban volt eredményes. November 29-én gólt szerzett az Osasuna ellen, gólörömekor pedig Maradonára emlékezve levette a Barca-mezét, mely alatt egy Newell’s Old Boys-mezt viselt. December 17-én zsinórban a 14. esztendőben választották be a FIFA Év Csapatába. Hat nappal később megszerezte 644. gólját a Barca színeiben, amellyel megelőzte Pelét az egy klubban szerzett találatok tekintetében. Erre az alkalomra a Budweiser személyre szóló söröket küldött a kapusoknak, akik ellen az argentin betalált. 2021. január 17-én Messit klubkarrierje során először állították ki, érdekesség, hogy válogatottbeli bemutatkozásán is ütés miatt kapott piros lapot, akkor Vanczák Vilmosnak ütött oda, ezúttal pedig az Athletic Bilbao játékosát, Asier Villalibrét ütötte meg, melyet a VAR vett észre. A Barca elbukta a Szuperkupát. Március 10-én nagyszerű gólt szerzett a PSG ellen, majd kihagyott egy tizenegyest, a Barca pedig kiesett a BL-ből. 14 év után először esett ki a Barcelona a legjobb 16 között. Március 15-én két gólt szerzett a Huesca ellen, és ő lett az első játékos, aki zsinórban 13 bajnoki kiírásban talált be az öt topliga egyikében. Március 21-én a Real Sociedad ellen két gólt szerzett és 768. alkalommal lépett pályára a Barcelonában, mellyel megelőzte az addigi csúcstartó Xavit. Április 17-én a Barca megszerezte a Spanyol Kupát, Messi kétszer volt eredményes az Athletic Bilbao ellen. Második találatával megdöntötte Gerd Müller rekordját, az argentin lett az első játékos, aki zsinórban 13 idényben szerzett legalább 30 találatot. Ez volt Messi 35 trófeája a Barcelonával, ezzel megdöntötte Ryan Giggs rekordját az egy klubbal elnyert trófeák tekintetében, aki a Manchester United játékosaként gyűjtötte a kupákat. Május 30-án a Celta Vigo ellen megszerezte 30. gólját a bajnokságban, amely egyben az utolsó is volt a Barcelona mezében. Nyolcadik alkalommal lett gólkirály, ez volt zsinórban az ötödik Pichichi-trófeája, amivel megdöntötte Di Stefano és Hugo Sanchez rekordját, és beérte Papint a legtöbb sorozatban szerzett gólkirályi cím tekintetében – a topligák egyikében.
(A videó a szerzői jogok miatt csak a Youtube-on tekinthető meg.)
2021. július 1-jén Messi szerződése lejárt, szabadúszó lett. A klub augusztus 5-én jelentette be, hogy gazdasági és strukturális okok miatt nem tudja meghosszabbítani az argentin klasszis kontraktusát, hiába egyezett meg a klub és a játékos, a La Liga szabályai miatt nem jöhetett létre az új megállapodás. Joan Laporta, a klub elnöke – aki egyébként Messi megtartásával kampányolt az elnökválasztáskor – az előző, Bartomeu-féle vezetőséget okolta, Laporta szerint sokkal nagyobb volt a klub adóssága, mint gondolta. Három nappal később Messi egy sajtótájékoztató keretében, könnyek között búcsúzott el a Camp Nou-tól, 10-én pedig 2+1 éves szerződést kötött a Paris Saint-Germainnel. Fontos megemlíteni, hogy a Barcelona anyagi nehézségei Bartomeu felelőtlen döntései, a csillagászati fizetések és a koronavírus-járvány okozta bevételkiesés mellet annak is köszönhető, hogy a klub az utóbbi években rengeteg rossz stratégiai döntést hozott. Neymar 2017-es távozása óta – ami önmagában is megérne egy misét – három támadót is igazolt a Barca egyenként legalább 120 millió euróért, mégsem sikerült pótolni a brazilt. Ousmané Dembélé és Philippe Coutinho 135-135 millió euróért, Antoine Griezmann pedig 120 millió euróért érkezett. Dembélét és Coutinhot sérülések és formaingadozás hátráltatták, – utóbbit még a Bayern Münchennek is kölcsönadták – Antoine Griezmann pedig nem találta a helyét a csapatban. Mindhárom játékosnak voltak jó pillanatai, meccsei, de hosszú távon egyikük sem tudott kibontakozni, viszont rengeteg pénzbe kerültek és a bérük is sokba került a klubnak. Természetesen rajtuk kívül Miralem Pjanic, Clement Lenglet, Samuel Umtiti és Martin Braithwaite leigazolása sem vált be teljes mértékben és ezen játékosok közül egytől sem vált meg a klub. Ugyan a Barca idén nyáron jól erősített, – és Gerard Piquének köszönhetően regisztrálni is tudta új játékosait a szezonra – ingyen szerezte meg Messi jó barátját, Sergio Agüerót (aki azóta megsérült), Memphis Depay-t, Eric Garciát és Emerson Royal is olcsón tért vissza. Lionel Messi egyébként akkor sem maradhatott volna, ha abba is belemegy, hogy ingyen játszik a következő szezonban, hiszen a spanyol törvények értelmében csak felére csökkenthető egy játékos fizetése, amibe Messi gond nélkül bele is egyezett. Laporta szerint a Barca bérekre fordított kiadásai Messi nélkül is kritikusak, Messivel együtt jóval többet költött a klub bérekre, mint az összbevétele, ami fenntarthatatlan. Ronald Koeman irányításával a fiatalítás útjára lépett a Barca, de ettől függetlenül jó ideig furcsa lesz a Barcelona meccseit Messi hiányában nézni, illetve meg kell szoknunk még az argentint is a PSG színeiben…
Kilőtte a bal felsőt a magyar válogatott csapatkapitánya
A Real Madrid elnöke a két szövetséget okolja a rengeteg sérülés miatt
Az atomvárosiak nem tudták kihasználni az emberelőnyüket…
Nagyobb helyzetet puskázott el mint Cole Palmerék?!
Erre mondják azt, hogy a “kígyó térről” volt eredményes…
Nem volt feszültségmentes Grzelak visszatérése…
Fernando Diniz nem tudta a Libertadores-kupa után egy évvel a második számú sorozatot is megnyerni…
Jules Koundé hatalmas hibája sokba került a katalánoknak…
Kiváló formában van a bergamói együttes…
Vicario is segített a Spursnek, és semmi nem ment be a Citynek
Bartosz Grzelak elvitte a három pontot korábbi csapata otthonából!
Rendkívül gyenge mérkőzést láthattunk
Fontos győzelmet aratott Dejan Sztankovics csapata…
Főleg Lamine Yamalt érintette az inzultus
Kerkez Milos kezdőként lépett pályára
Az olasz szakember szerint nem bebetonozott a francia helye a csatárpozícióban
Ritkán látható helyzetet puskázott el a Chelsea két angol válogatottja…
A 17 éves Ethan Nwaneri meglőtte első Premier League gólját…
Tovább folytatódik a hullámzó teljesítmény…
Lionel Messi véleményét kérték ki az új edző személyéről
José Mourinho csapata második a bajnokságban…