Egy kapushibán ment el a győzelem…
A Kanári-szigetekről három ponttal térhetnek haza a katalánok…
Cunha intézte a Wolvesnak a győzelmet
A West Ham United góljára nem tudtak válaszolni
“Számomra a nyár az érzelmekről is szól majd…”
Már a törökök ellen pályára léphet…
A Holstein Kiel egyre nehezebb helyzetbe kerül…
Az utolsó előtti helyen álló Venezia sem lehet elégedett a döntetlennel…
Megszegte az előzetes utasítást…
Cikksorozatunkban a futballtörténelem eddig megrendezett világbajnokságait vesszük sorra. Az 1930-as uruguayi torna sikerén felbuzdulva négy év múlva megismételték a sorozatot, ám most egy európai helyszínen, Olaszországban.
1934. június 10.: Az olasz válogatott edzőjét, Vittorio Pozzót viszik a vállukon játékosai a Csehszlovákia elleni 2-1-es győzelmet követően a világbajnokság római döntőjében. (Photo by Keystone/Getty Images)
A torna rendezési jogát Olaszország kapta meg, miután a másik jelentkező, Svédország visszalépett. Az első világbajnokság olyannyira népszerű volt, hogy 1934-ben 32 csapat adta le a nevezését, köztük Magyarország is, ezért szükségessé vált a selejtező megrendezése, amely során 16 részvételi helyért zajlott a harc, amelyek földrajzi alapon zajlottak. A címvédő Uruguay visszalépett az indulástól arra hivatkozva, hogy az európai csapatok, köztük az olaszok sem akartak részt venni a náluk megrendezett tornán, így ez volt egyetlen olyan vb, ahol a címvédő nem indult a következő tornán. A selejtezők kontinensenként zajlottak. Érdekesség, hogy Olaszországnak is ugyanúgy selejtezőt kellett játszania, és ez volt az egyetlen olyan vb, ahol a házigazda nem volt automatikus induló. A 16 résztvevő válogatottból 12 volt európai, 3 amerikai és 1 afrikai. A világbajnokság egyik különlegessége volt, hogy erről már élő rádióközvetítést hallgathattak a szurkolók 12 országban.
A torna lebonyolítása megváltozott az első vb-hez képest. Eltörölték a csoportokat, és már a 16 csapat között egyenes kieséses találkozók voltak, ahonnan továbbjutottak a negyed-, majd elődöntőbe, innen pedig a döntőbe. Ha a 90. perc után is döntetlen volt az állás, 30 perc hosszabbítás következett, és ha itt sem dőlt el a győzelem kérdése, akkor újra kellett játszani a meccset.
A torna 1934. május 24-én kezdődött egyszerre 8 mérkőzéssel. Az olaszok rögtön 7-1-es eredménnyel búcsúztatták az Egyesült Államok válogatottját, míg Brazíliát Spanyolország, Argentínát pedig Svédország küldte haza, így a várakozásoknak megfelelően csak az európai csapatok jutottak tovább a következő fordulóba. Az egyetlen afrikai csapatot, Egyiptomot Magyarország győzte le, ám a legjobb nyolc között nekik is véget ért a torna, miután 2-1-re kikaptak az egyik legnagyobb esélyesnek tartott Ausztriától, akik végül az elődöntőben estek ki.
A döntőt június 10-én játszotta Csehszlovákia és Olaszország 50.000 néző előtt Rómában. A csehek szerezték meg a vezetést a 76. percben Puc találatával, ám az olaszok a 89. percben egyenlítettek. A hosszabbítás 5. percében azonban Schiavio gólja eldöntötte a találkozó és egyben a világbajnoki cím sorsát. A finálét Iváncsics Mihály magyar játékvezető vezette.
A döntő videóösszefoglalója IDE KATTINTVA tekinthető meg!
Érdekesség, hogy az olaszok csatára, Luis Monti az 1930-as vb döntőjét elvesztő argentin válogatott tagja volt, ám 1934-ben már olasz színekben nyerte meg a trófeát. Rajta kívül még négy dél-amerikai tagja volt még az Azzurrinak.
A torna gólkirálya a csehszlovák Oldricj Nejedly lett 5 rúgott góllal. A magyarok közül Toldi Géza szerezte a legtöbbet, szám szerint 2 találatot.
Dátum: 1934. május 27. – június 10.
Győztes: Olaszország Második: Csehszlovákia Harmadik: Németország Negyedik: Ausztria
Résztvevő csapatok száma: 16
Résztvevők: Olaszország, Brazília, Argentína, USA, Egyiptom, Ausztria, Belgium, Csehszlovákia, Franciaország, Hollandia, Magyarország, Németország, Románia, Spanyolország, Svájc, Svédország
Házigazda: Olaszország
Helyszínek: 8 város: Róma, Milánó, Nápoly, Torino, Genova, Bologna, Trieszt, Firenze
Gólkirály: Oldricj Nejedly (Csehország): 5
Összes nézőszám: 363.000 fő
Lejátszott meccsek száma: 17
Összesen lőtt gólok száma: 70
Gólátlag: 4,1 gól/meccs
Az 1930-as világbajnokság logója:
🇮🇹 1934 @FIFAWorldCup #Poster Done in the ‘socialist-realist’ style. @WorldCup_Rewind @WPDigital2 @FootballArtCLee @TheTrefoilMan @FIGC @Azzurri @ItalianNT @FootieartArt @footieclassics @jdb_footyart @Azzurri_En @AETshirts @KITmagazine_ 🇮🇹 pic.twitter.com/oy7Lg51lfU
— Fussball Geekz (@philharrison192) November 5, 2022
Vb-visszatekintő: mindent a világbajnokságokról 1930-tól 2018-ig
Vb-visszatekintő: a legelső világbajnokság a futball történelmében – 1930
Egy kapushibán ment el a győzelem…
A Kanári-szigetekről három ponttal térhetnek haza a katalánok…
Cunha intézte a Wolvesnak a győzelmet
A West Ham United góljára nem tudtak válaszolni
“Számomra a nyár az érzelmekről is szól majd…”
Már a törökök ellen pályára léphet…
A Holstein Kiel egyre nehezebb helyzetbe kerül…
Az utolsó előtti helyen álló Venezia sem lehet elégedett a döntetlennel…
Megszegte az előzetes utasítást…
Döntetlen született az alsóházi rangadón…
Korosztályos szinten a németek erősítette…
Óriási jövőt jósolnak neki…
“Teljesen össze vannak zavarodva, de tiszta fejjel térnek vissza…”
Hiába lőtte be, edzője azonnal lecserélte…
Neves spanyol szakembert nevezhetnek ki…
Kubatov Gábor csak a szurkolókkal volt elégedett…
Már az első félidőben eldőltek a lényegi kérdések!
Sorozatban negyedik sikerét jegyezte Julian Schuster csapata!
Az MTK 4 góljából 3-at is védők szereztek!
Érvényesítette a papírformát Szarvas Alexandra együttese…
Az elvesztett városi rangadó után telt be a pohár…
Most akkor mit mondott az angol középpályás?
Egyelőre nem tisztázódott, hogy új klubot fog-e keresni…
Nyáron a szerződése utolsó évébe lép!