Aubameyang szerezte az Al-Qadisiya győztes gólját…
Egyes hírek szerint ebben a naptári évben már nem léphet pályára!
Az új vezetőedzőnek is lehet még pár szava hozzá…
Nem váltotta meg a világot…
Sorra dőlnek ki Pep Guardiola kulcsjátékosai…
2016 óta irányította a válogatottat!
Az Ágyúsok edzője, Mikel Arteta erősítette meg a hírt…
Megtalálták az új trénert…
Pénteken elérte a havazás az ország egy részét…
Cikksorozatunkban a futballtörténelem eddig megrendezett világbajnokságait vesszük sorra. Brazília, mint házigazda nagy reményekkel vágott neki a tornának, ahogy Lionel Messi és Argentína is, ám mindketten csalódottan mehettek haza, míg a németek egy trófeával gazdagabban.
2014. július 13.: Mario Götze megszerezte Németország győztes gólját Argentína ellen a világbajnokság döntőjében.
(Photo by Simon Bruty/Anychance/Getty Images)
A 2014-es vb-t Brazília kapta meg, így 1974 után ismét dél-amerikai ország rendezhette a tornát. A FIFA itt is a rotációs rendszerben választotta ki a kontinenst, ahonnan egyedül csak Brazília pályázott.
A selejtezőben 206 ország válogatottja csapott össze a végső tornára való bejutásért. A házigazda Németország automatikusan kijutott, a címvédő Spanyolországnak selejteznie kellett. Bosznia-Hercegovina volt az egyetlen ország, aki debütált a vb-n, míg Kolumbia, Oroszország és Belgium visszatértek. Paraguay 1994 óta először nem jutott ki a vb-re, illetve ez volt az első alkalom 1982 óta, hogy nem képviseltette magát egyetlen észak-európai ország sem.
A világbajnokság kabalája egy matakó, azaz egy háromöves tatu volt, aki a “Fuleco”, nevet kapta, és ami Brazília egy őshonos állata, a kabala színei pedig a brazil zászló színeire utaltak.
A torna lebonyolítása nem változott: 8 négyfős csapatba osztották a válogatottakat, ahonnan az első két helyezett jutott tovább az egyenes kiesés szakaszba. Nagy újítás volt viszont, hogy a FIFA bevezette a gólvonal-technológiát, ami tisztázza a kétes gólokat. Emellett ezen a tornán mutatták be először a szabadrúgás-spray-t, amellyel a játékvezető egy csíkot húz a sorfal elé, és kijelöli, hogy hol kell állnia a játékosnak. Brazília meleg és magas páratartalmú klímája miatt a meccsek közben bevezették a “vízszünetet”, amikor a játékosok 1-2 perc erejéig megpihenhettek és ihattak. Ezt az időt a játékvezető jelölte ki mindkét félidőben 30 perc elteltével.
Már a csoportmérkőzések nagy meglepetéseket hoztak. A nyitómeccset 2014. június 12-én játszotta Brazília és Horvátország Sao Paoloban, ami nagyon sima házigazda-győzelmet hozott. Az első találat egy öngól volt, amire még nem volt példa a vb-k történetében. Az A-csoportban még Mexikó vette fel a versenyt a brazilokkal, így Horvátország, és Kamerun nem folytathatta a sorozatot. A B-csoportban érkezett az első meglepetés, mivel a címvédő Spanyolország először Hollandiától kapott ki 5-1-re, amelyen van Persie minden bizonnyal a vb-k történetének legszebb fejesgólját szerezte, majd Chile is megverte őket, és végül harmadikként kiestek a sorozatból, míg Hollandia és Chile továbbmentek. A C-csoportban Kolumbia vitte az első helyet Görögország előtt, Japán és Elefántcsontpart pedig búcsúzott. A D-csoportban jött a második nagy meglepetés, hiszen a két esélytelenebbnek tartott csapat jutott tovább. Anglia egyetlen meccset sem tudott megnyerni, és utolsóként esett ki, míg Olaszország is csak a harmadik helyet tudta megszerezni, miután mindössze az angolokat tudták megverni. Costa Rica lett előttük a csoportelső, míg Uruguay a második. Az utolsó csoportmeccsen az olaszok Uruguayjal találkoztak, ahol Luis Suarez az előző tornához hasonlóan ismét főszereplő volt, hiszen egy támadásnál megharapta Giorgio Chiellini vállát. A játékvezető nem látta az esetet, így lapot sem mutatott fel, ám a meccs után négy hónapra eltiltották minden sorozatból, mert nem ez volt az első eset, hogy megharapott valakit. Az E-csoportban Franciaország a várakozásoknak megfelelően megnyerte a csoportját, Svájc pedig a második lett, maga mögé utasítva Ecuadort és Hondurast. Az F-csoportban sem történt semmi váratlan, hiszen Argentína egyértelműen erősebb csapat volt Nigériánál, Bosznia-Hercegovinánál és Iránnál is. A G-csoport is tartogatott meglepetéseket, hiszen Portugália a harmadik helyen esett ki a tornáról úgy, hogy pontazonosság állt fenn az Egyesült Államokkal, akiknek viszont jobb volt a gólkülönbsége. Németország elsőként jutott tovább, Ghána pedig utolsóként búcsúzott. Végül a H-csoportban Belgium száz százalékos eredménnyel ment a nyolcaddöntőbe, őket pedig Algéria követte, akik először jutottak tovább a csoportkörből. Oroszországnak és Dél-Koreának itt ért véget a világbajnokság.
Az uruguayiak támadója, Luis Suarez megharapta az olasz Giorgio Chiellini vállát, amiért később, mint visszaeső, 4 hónap eltiltást kapott.
A nyolcaddöntőben Brazília csak büntetőpárbajban tudott továbbmenni Chile ellen, Kolumbia viszont nyert Uruguay ellen a torna nagy felfedezettjének, James Rodrigueznek a duplájával. Mexikó egy kicsit megszorongatta Hollandiát, de a hajrában végül az európai csapat győzött. Nigéria nem volt ellenfél Franciaország számára, Németország viszont megszenvedett Algériával, akiket egy 0-0-ás döntetlen után csak a hosszabbításban tudtak megverni. Szintén a hosszabbításban nyert Argentína Svájc ellen, és Belgium is az Egyesült Államok ellen. Costa Rica és Görögország egy igen durva mérkőzés végén büntetőpárbajban döntötte el a továbbjutás kérdését, amelynek végén a dél-amerikai csapat örülhetett.
A negyeddöntőben Németország 1-0-ás győzelemmel ejtette ki Franciaországot, ahogy Argentína is Belgiumot. Brazília nem erőltette meg magát Kolumbia ellen, de a házigazda így is simán nyert. Hollandia viszont megszenvedett Costa Ricával, hiszen a 120. perc végéig sem tudtak gólt rúgni nekik, ám a tizenegyespárbajt megnyerték.
Az elődöntő leginkább a Brazília-Németország mérkőzésről híres, ahol a vb-esélyesnek tartott házigazdát 7-1-re győzték le a németek, ami azóta is rémálomként lebeg a brazil játékosok és szurkolók szemei előtt. A másik ágon Hollandiának kellett volna megállítani Argentínát, ám egy elég eseménytelen és gólnélküli mérkőzésen az argentinok jutottak be tizenegyespárbaj után a döntőbe.
A bronzmérkőzésen Brazília még mindig a 7-1 utáni sokkból próbált kimászni, amit kihasznált Hollandia, és 3-0-ra győzte le házigazdát.
A döntőt 2014. július 13-án játszották a híres Maracana stadionban Rio de Janeiróban köze 75 ezer néző előtt. Argentína bejutott a fináléban, és Lionel Messi egyre közelebb került a hőn áhított vb-trófeához, Németország pedig nyolcadik alkalommal játszhatott vb-döntőben. A németek birtokolták többet a labdát, ám az argentinok több helyzetet tudtak kialakítani. A 30. percben Gonzalo Higuain talált be a kapuba, és már rohant ünnepelni, amikor a játékvezető les miatt érvénytelenítette a találatot. A németek Höwedes kapufájánál voltak a legközelebb a vezetéshez az első játékrészben. A második félidőben alig alakítottak ki helyzeteket a csapatok, ha mégis, akkor nem találták el a kaput, így a rendes játékidő végére maradt a 0-0. Ekkora az argentinok már mind a három cserelehetőségüket elhasználták, míg a németeknek maradt egy. A hosszabbításban már kicsit felélénkült a játék, mindkét oldalon voltak elpuskázott helyzetek, majd a 113. percben a csereként beállt Mario Götze talált be, miután Schürrle beadása után mellel levette a labdát, majd kapásból lőtt a hálóba a kifutó Romero mellett. A végére Messinek még megvolt a lehetősége kiegyenlíteni, de a próbálkozásai a kapu fölé szálltak. Németország ezzel a negyedik vb-címét zsebelte be, beérve Olaszországot, ám ez volt az első trófeájuk Németország újraegyesítése óta.
A döntő videóösszefoglalója IDE KATTINTVA tekinthető meg!
A világbajnokság gólkirálya a kolumbiai James Rodriguez lett 6 találattal, aki szinte a semmiből robbant be a köztudatba. A torna legjobbjának járó Aranylabdát Lionel Messi nyerte el. A legjobb kapusnak járó Aranykesztyűt a németek hálóőre, Manuel Neuer kapta meg, a torna legjobb fiatal játékosának pedig a francia Paul Pogbát választották.
Miroslav Klose Ghána ellen a 15. gólját szerezte a világbajnokságokon, ezzel beállította a brazil Ronaldo rekordját, majd a Brazília elleni elődöntőn meglőtte a 16. találatát is, amivel meg is döntötte, ezzel pedig a világbajnokságok legeredményesebb játékosa lett.
Dátum: 2014. június 12. – július 13.
Győztes: Németország Második: Argentína Harmadik: Hollandia Negyedik: Brazília
Résztvevő csapatok száma: 32
Résztvevők: Brazília, Japán, Ausztrália, Irán, Dél-Korea, Hollandia, Olaszország, Costa Rica, Egyesült Államok, Argentína, Belgium, Svájc, Németország, Kolumbia, Oroszország, Bosznia-Hercegovina, Anglia, Spanyolország, Chile, Ecuador, Honduras, Nigéria, Elefántcsontpart, Kamerun, Ghána, Algéria, Görögország, Horvátország, Portugália, Franciaország, Mexikó, Uruguay.
Házigazda: Brazília
Helyszínek: 12 város, 10 stadion: Rio de Janeiro (Maracan stadion), Brazíliaváros (Estadio Nacional), Sao Paolo (Arena de Sao Paolo), Fortaleza (Estadio Castelao), Porto Alegre (Beira-Rio stadion), Belo Horizonte (Minerioao stadion), Recife (Arena Pernambuco), Salvador de Behia (Arena Fonte Nova), Cuiabá (Arena Pantanal), Manaus (Arena de Amazonia), Natal (Arena das Dunas), Curitiba (Arena de Baixada)
A torna legjobb játékosa (Aranylabda): Lionel Messi (Argentína)
A torna legjobb kapusa (Aranykesztyű): Manuel Neuer (Németország)
Gólkirály: James Rodriguez (Kolumbia): 6 találattal
Legjobb fiatal játékos: Paul Pogba (Franciaország)
Összes nézőszám: 3.386.810 fő
Lejátszott meccsek száma: 64
Összesen lőtt gólok száma: 171
Gólátlag: 2,67 gól/meccs
Vb-visszatekintő: mindent a világbajnokságokról 1930-tól 2018-ig
Vb-visszatekintő: a legelső világbajnokság a futball történelmében – 1930
Vb-visszatekintő: európai helyszínt kapott a második világbajnokság – 1934
Vb-visszatekintő: döntőben a magyarok, ám a címvédőt nem tudták legyőzni – 1938
Vb-visszatekintő: 12 év után ismét Dél-Amerikába ment a világbajnokság – 1950
Vb-visszatekintő: Magyarország a második döntőjét veszíti el – 1954
Vb-visszatekintő: elérkezett a brazilok ideje – 1958
Vb-visszatekintő: a legagresszívabb torna a vb-k történetében – 1962
Vb-visszatekintő: a trófea visszatalált a futball hazájába – 1966
Vb-visszatekintő: háromszoros bajnok lett a brazil válogatott – 1970
Vb-visszatekintő: az NSZK állította meg a totális futballt a döntőben – 1974
Vb-visszatekintő: botrányok sorozata után első vb-címét nyerte Argentína – 1978
Vb-visszatekintő: a brazilok után új háromszoros győztes ünnepelhetett – 1982
Vb-visszatekintő: “Isten keze” segítette Argentínát második vb-címéhez – 1986
Vb-visszatekintő: a nyugat-németek revansot vettek az argentinokon – 1990
Vb-visszatekintő: Brazília ismét a világ élén – 1994
Vb-visszatekintő: Zidane vezérletével értek a csúcsra a franciák – 1998
Vb-visszatekintő: a világbajnokságok legsikeresebb csapatává vált Brazília – 2002
Vb-visszatekintő: Zidane “fejese” elhomályosította az olaszok negyedik vb-címét – 2006
Vb-visszatekintő: a tiki-taka hozta meg Spanyolországnak az első vb-címet – 2010
Aubameyang szerezte az Al-Qadisiya győztes gólját…
Egyes hírek szerint ebben a naptári évben már nem léphet pályára!
Az új vezetőedzőnek is lehet még pár szava hozzá…
Nem váltotta meg a világot…
Sorra dőlnek ki Pep Guardiola kulcsjátékosai…
2016 óta irányította a válogatottat!
Az Ágyúsok edzője, Mikel Arteta erősítette meg a hírt…
Megtalálták az új trénert…
Pénteken elérte a havazás az ország egy részét…
A játékos szerződése a szezon végén lejár, így ingyen kaparinthatják meg őt az olaszok…
Egyetlen csapatot szeretett volna elkerülni…
Az A-Liga rájátszásnak ágait is kitűzték…
Az Atlas nyerte a városi rangadót…
Pályára lép többek között a Bayern München és a kiváló formában lévő Sporting CP is…
Legnagyobb sikerét érte el a Boca Juniors gólrekordere…
Már a Ferencváros ellen érvénybe léphet a változás…
A Barcelona nem kegyelmezett; a Bayern pontokat vesztett…
Hosszú ideje tartó találgatások zárultak le ezzel!
“Úgy került ki, mint egy torreádor a bikát…”
Azért küzdenek a csapatával, hogy feljussanak az élvonalba
Átigazolási díjat kellene fizetni érte…
Dacolva a távolsággal és a szintkülönbséggel…
“Legszívesebben felakasztanám őt a fogasra…”