Magyar idő szerint máról holnapra virradó hajnalban kezdetét veszi 12 válogatott részvételével a 44. Copa America! A dél-amerikai kontinens legnagyobb tornájának Chile ad otthont. Most pedig a csoportok bemutatásának zárásul nézzük, kik alkotják a ‘C’ jelű négyest!
A tornához kapcsolódó cikkek:
– Egy helyen az összes felkészülési eredmény!
– Copa America: Íme a torna hivatalos dala
– Copa America: Helyszínbemutató, stadionmustra! – képekkel
A csoportok bemutatása:
Copa America (A-csoport): keretek, érdekességek, tudnivalók!
Copa America (B-csoport): keretek, érdekességek, tudnivalók!
Brazília: Ki ne ismerné a híres Selecaót, amelynek minden csapata sikert sikerre halmozott a maga idejében. A brazilok összesen 5 világbajnoki, valamint 8 Copa America győzelemmel büszkélkedhetnek, és most is jó eséllyel pályáznak a torna megnyerésére. Legutóbb Brazília 2007-ben nyerte meg a kontinenstornát, akkor a rivális Argentínát 3-0-ra legyőzve. Eddigi 8 tornagyőzelme mellett 11 döntőt buktak el a brazilok, 7-szer lettek harmadikok, míg 3-szor a bronzmeccsen kaptak ki. 2007-es sikerük óta egy tornát rendeztek meg, akkor nem jutottak be a legjobb négy közé a Selecao tagjai. A tavalyi hazai rendezésű “blamát” követően újfent Dunga került a válogatott élére, aki ismételten megváltoztatta a keretet, ami igencsak jó nevekből áll. A mostani kerettagok között ott van két ide BL-győztes is, Daniel Alves és Neymar személyében. Mindketten kulcsfontosságú szerepet játszanak posztjukon. Alves a védekezésért felel, míg Neymar kiemelkedik a csatárok közül. A már befejeződött 2014/2015-ös szezonban klubját tekintve 55 meccsen 39 gólt szerzett, valamint 11 asszisztot osztott ki. A két említett játékoson kívül is vannak nagy nevek a csapatban, akik képesek nehéz helyzetben is nagyon jól teljesíteni. A csoportjukból továbbjutni vélhetően nem okoz majd nagy gondot Brazíliának, akik akár már a negyeddöntőben összefuthatnak az ősi rivális, Argentína válogatottjával.
Örökmérleg: Az eddigi 43 tornából 33-on vett részt Brazília válogatottja. Eddigi 167 Copa America meccséből 95-et nyert meg, 42-t elbukott, valamint 30-szor döntetlent játszott. Pontok tekintetében az eddigi kontinensviadalokon 315-öt gyűjtött Brazília, ezzel pedig a harmadik legeredményesebb válogatott a torna történetében. Gólok tekintetében eddig a dél-amerikai viadalokon 197-tel (!) lőttek több gólt, mint kaptak, a gólarányuk 387-190!
Kapusok: Jefferson (Botafogo), Neto (Fiorentina), Marcelo Grohe (Grémio)
Hátvédek: Thiago Silva (Paris Saint-Germain), David Luiz (Paris Saint-Germain), Marquinhos (Paris Saint-Germain), Miranda (Atlético Madrid), Filipe Luís (Chelsea), Daniel Alves (Barcelona), Fabinho (Monaco), Geferson (Internacional)
Középpályások: Philippe Coutinho (Liverpool), Roberto Firmino (Hoffenheim), Douglas Costa (Sahtar Doneck), Casemiro (Real Madrid – kölcsönben Porto), Fernandinho (Manchester City), Elias (Corinthians), Everton Ribeiro (Al-Ahli), Fred (Sahtar Doneck)
Támadók: Neymar (Barcelona), Diego Tardelli (Santung Luneng), Willian (Chelsea), Robinho (Santos)
Kolumbia: Az utóbbi években egyre inkább sikeres a kolumbiai válogatott, melynek tagjai meghatározó szerepet töltenek be topcsapataik életében. Olyan nagy nevek alkotják Kolumbia válogatottját, mint James Rodriguez, Radamel Falcao, Carlos Bacca, Cuadrado, és a kapus, David Ospiña. Utóbbi meghatározó szerepet tölt be az Arsenal hálóőreként, míg a mezőnyből leginkább, ha egy valakit kellene említeni, Baccát lenne érdemes kiemelni. A Sevillával idén címet védő csatár 17-szeres válogatott, és eddigi nemzeti meccsein 7-szer volt eredményes. A 2014/2015-ös idényt tekintve klubjában 56 meccsen 28-szor volt eredményes, és 10 alkalommal gólpasszt is jegyzett. James Rodriguez a tavalyi vébén villant be, mára pedig már a Real Madrid játékosa – rá is kulcsszerep hárulhat. A legrutinosabb a névsorban a támadószekciót tekintve Falcao, akinek ugyan manapság nem megy túl jól a játék, de ha elkapja a fonalat, olyankor megállíthatatlan is tud lenni. Ráadásul 25 góljával ő Kolumbia legeredményesebb labdarúgója! Az eddig egy elsőséggel büszkélkedő Kolumbia számára papíron nem lehetne nehéz a továbbjutás, és a brazilokkal vívhatnak harcot a csoport első két helye valamelyikének megszerzéséért. Érdemes szót ejteni egy kis magyar vonatkozásról is, ugyanis a hátvéd, Darwin Andrade az Újpest csapatának tagja, azonban jelenleg kölcsönben a Standard Liege csapatában szerepel.
Örökmérleg: Kolumbia eddig 99 meccset játszott 19 Copa America szereplése során. Ezalatt 36 győzelmet, 20 döntetlent, valamint 43 vereséget könyvelhetett el a csapat, azonban 2001-ben a kolumbiaiak megnyerték a tornát! Ezen kívül egyszer – 1975-ben – ezüstérmesek lett, és 3 bronzérmet is gyűjtöttek (1987, 1993, 1995), de kétszer el is bukták a bronzmérkőzést (1991, 2004). Gólarányukat tekintve 55-tel többet kaptak ezidáig a tornák történetében a kolumbiaiak, mint amennyit lőttek, hiszen 120 lőtt góljukra 175 volt összességében az ellenfelek válasza.
Kapusok: David Ospina (Arsenal), Camilo Vargas (Atlético Nacional), Cristian Bonilla (La Equidad Seguros)
Hátvédek: Cristián Zapata (AC Milan), Juan Camilo Zúniga (Napoli), Santiago Arias (PSV), Pablo Armero (Flamengo), Jeison Murillo (Granada), Carlos Valdés (Nacional), Darwin Andrade (Újpest – kölcsönben Standard Liege), Pedro Franco (Besiktas)
Középpályások: James Rodríguez (Real Madrid), Juan Cuadrado (Chelsea), Carlos Sánchez (Aston Villa), Edwin Valencia (Santos), Edwin Cardona (Monterrey), Alexander Mejía (Monterrey)
Támadók: Radamel Falcao (Monaco – kölcsönben Manchester United), Jackson Martínez (Porto), Carlos Bacca (Sevilla), Víctor Ibarbo (Roma), Luis Muriel (Sampdoria), Teófilo Gutiérrez (River Plate)
Peru: Nagy neveket találunk a perui keretben is, olyan játékosok neveit, akik régóta meghatározók hazájuk futballjában. Ha a rutint is keresnénk, akkor a régóta kerettagok, és egyben a klubcsapataikban is meghatározó labdarúgókra figyelhetünk fel: Claudio Pizzaro (Bayern München), Jefferson Farfán (Schalke 04), Paolo Guerrero (Corinthians), Juan Manuel Vargas (Fiorentina). A felsorolt játékosok mindegyike kulcsfontosságú része a perui gépezetnek, a gólokat pedig leginkább Farfántól, Pizarrótól, vagy éppen Guerrerótól várhatják a drukkerek. A rutinosakon kívül fiatalabb tehetségek is feltűnnek Peruban, így érdemes lesz odafigyelni erre a válogatottra, és nem szabad leírni. Papíron nem ők a csoport esélyesei az első két hely valamelyikén való továbbjutásra, de egyik legjobb harmadikként odaérhetnek a negyeddöntőbe.
Örökmérleg: Peru válogatottja eddig 29 Copa Americán vett részt, összesen pedig 132 meccset játszott le a tornán. Ebből 46 találkozó győzelemmel, 31 döntetlennel, 55 vereséggel ért véget. A negatív mérleg ellenére Peru kétszeres bajnok! A dél-amerikai válogatottak tornáját 1939-ben, majd 1975-ben is megnyerte. Ezen kívül döntőt nem játszott Peru, csak amikor nyert is, azonban 7-szer lett bronzérmes (1927, 1935, 1949, 1955, 1979, 1983, 2011), 5-ször pedig elbukta a harmadik helyért vívott csatát. Gólarányukat tekintve 193 találatukkal szemben 220-at kaptak.
Kapusok: Diego Penny (Sporting Cristal), Pedro Gallese (Juan Aurich), Salomón Libman (Universidad César Vallejo)
Hátvédek: Luis Advíncula (Vitória Setúbal), Christian Ramos (Juan Aurich), Yoshimar Yotú (Malmö), Carlos Zambrano (Eintracht Frankfurt), Jair Céspedes (Juan Aurich), Hansell Riojas (Universidad César Vallejo), Pedro Raulo Requena (Universidad César Vallejo)
Középpályások: Juan Manuel Vargas (Fiorentina), Paolo Hurtado (Pacos de Ferreira), Carlos Lobatón (Sporting Cristal), Josepmir Ballón (Sporting Cristal), Edwin Retamoso (Real Garcilaso), Christian Cueva (Alianza Lima), Carlos Ascues (Melgar), Joel Sánchez (Universidad San Martín)
Támadók: Claudio Pizarro (Bayern München), Jefferson Farfán (Schalke), Paolo Guerrero (Corinthians), André Carrillo (Sporting), Yordy Reyna (RB Leipzig)
Venezuela: A csoport papíron talán “legkisebb” tagját sem szabad leírni, főként ha megnézzük a névsort. Természetesen kevesebb a nagy favorit, mint Brazíliánál, vagy éppen Kolumbiánál, de azért ígéretes játékosokból nincs hiány. Kezdjük egy magyar származású támadóval! Miku Spanyolországban rúgja a bőrt, hiszen a Rayo Vallecano csatára. A 29 esztendős játékos nem kapott sok szerepelt az elmúlt idényben, de a Copán bizonyíthat! Rajta kívül érdemes lesz figyelni Josef Martínezre, valamint John Murillora is. Utóbbi a Benfica labdarúgója, és nem is olyan rég mindent eldöntő gólt rúgott a Portugál Ligakupa döntőjében. Martínez Olaszországban játszik, és a feltörekvő Torino csapatát erősíti. Még érdemes megemlíteni Fernando Amorebietát, aki a Middlesbrough csapatának a tagja. A gépezet legfontosabb láncszeme a rutinos, és egyben a legtöbbszörös – 124-es szeres válogatott – Juan Arango. A 35 esztendős játékos a Tijuana csapatát erősíti. A meghatározó tagok ellenére mégsem favoritja a csoportnak Venezuela, de azért nem árt rájuk is odafigyelni, 2011-ben okoztak már “meglepetést” a válogatott tagjai.
Örökmérleg: Venezuela eddig 15 Copa Americán vett részt, és a legjobb eredményüket a legutóbbi tornán, 2011-ben Argentínában érték el. Akkor a válogatott a 4. helyen zárta az eseményt. Venezuela a torna örökrangsorában – a meghívottakat is beleszámítva – csupán a 11. helyen áll. Eddigi 49 meccsükön csupán kétszer nyertek, 9 döntetlent játszottak, és 38-szor kikaptak. Gólarányuk sem bizalomgerjesztő: 34-155. Ez viszont a múlt, idén javíthat Venezuela, de a negatív mérleget nem lesz könnyű pozitívabbá dolgozni majd.
Kapusok: Dani Hernández (Tenerife), Alain Baroja (Caracas), Wuilker Farínez (Caracas)
Hátvédek: Oswaldo Vizcarrondo (Nantes), Gabriel Cichero (Mineros de Guayana), Roberto Rosales (Málaga), Grenddy Perozo (Ajaccio), Fernando Amorebieta (Middlesbrough), Andrés Túnez (Buiram United), Wilker Ángel (Deportivo Táchira)
Középpályások: Juan Arango (Tijuana), Franklin Lucena (Deportivo La Guaira), Tomás Rincón (Genoa), Ronald Vargas (Balikesirspor), Rafael Acosta (Mineros de Guayana), Alejandro Guerra (Atlético Nacional), Luis Manuel Seijas (Santa Fe), César González (Deportivo Táchira)
Támadók: Salomón Rondón (Zenit), Miku (Rayo Vallecano), Josef Martínez (Torino), John Murillo (Benfica), Gelmin Rivas (Deportivo Táchira)
Íme a C-csoport:
1. Brazília – 0 pont
2. Kolumbia – 0 pont
3. Peru – 0 pont
4. Venezuela – 0 pont
A C-csoport mérkőzései magyar idő szerint:
Június 14., vasárnap – 21:00 Kolumbia – Venezuela (Rancagua, Estadio El Teniente)
Június 14., vasárnap – 23:30 Brazília – Peru (Temuco, Estadio Municipal Bicentenario Germán Becker)
Június 18., csütörtök – 01:00 Brazília – Kolumbia (Santiago de Chile, Estadio Monumental David Arellano)
Június 19., péntek – 00:30 Peru – Venezuela (Valparaíso, Estadio Elías Figueroa Brander)
Június 21., vasárnap – 21:00 Kolumbia – Peru (Temuco, Estadio Municipal Bicentenario Germán Becker)
Június 21., vasárnap – 23:30 Brazília – Venezuela (Santiago de Chile, Estadio Monumental David Arellano)
Nagy Dávid