Track & Race Sportügynökség Kft. - A sportrendezvény partner

Eb 2016: Bemutatjuk a címvédő spanyol válogatottat! – D-csoport

Napról napra közeledik az első sípszó, mely a 2016-os Labdarúgó Európa-bajnokság kezdetét jelzi majd.  Futballszurkolók milliói várják az eseményt világszerte, s végre számunkra magyarok számára is téttel bír a kontinenstorna. A FociClub.hu szerkesztősége azon dolgozik, hogy ne csak a torna alatt, de az azt megelőző időszakban is elkényeztesse olvasóit. Különféle cikksorozatokkal jelentkezünk, igyekszünk mindenről beszámolni, a következő napokban az egyes csoportok csapatait mutatjuk be és azt, hogy mit érdemes tudni róluk.  Következzék: D-csoport (Spanyolország)

4-Espagne

A spanyolok 23 fős kerete:

Kapusok: Iker Casillas (Porto), David de Gea (Manchester United), Sergio Rico (Sevilla)

Védők: Sergio Ramos (Real Madrid), Gerard Piqué (Barcelona), Jordi Alba (Barcelona), Juanfran (Atlético Madrid), César Azpilicueta (Chelsea), Marc Bartra (Barcelona), Mikel San José (Athletic Bilbao), Héctor Bellerín (Arsenal)

Középpályások: Sergio Busquets (Barcelona), Andrés Iniesta (Barcelona), Cesc Fabregas (Chelsea), David Silva (Manchester City), Koke (Atlético Madrid), Thiago (Bayern München), Bruno Soriano (Villarreal)

Támadók: Pedro (Chelsea), Lucas Vázquez (Real Madrid), Álvaro Morata (Juventus), Nolito (Celta Vigo), Aritz Aduriz (Athletic Bilbao)

 

shutterstock_328645130-681x451

 

Az Eb-ről lemaradó játékosok

Az idei franciaországi tornáról hiányozni fog a spanyol keretből több neves játékos is mint például Fernando Torres, Diego Costa, Santi Cazorla, Juan Mata és Javi Martínez sem került be Vicente Del Bosque válogatott keretébe. De a keretszűkítésnél másik két játékosától is búcsút vett. Nem lesz ott Franciországban a Real Madrid csillaga Isco és az Atlético Madrid legújabb felfedezettje, Saúl Níguez sem, de bennmaradt a Realban idén fantasztikus szezont futó Lucas Vázquez, akinek ez lesz az első felnőtt válogatottbeli szereplése.

Keretszűkítés/sérülés áldozatai:

Gólvonal: Kellemes problémával kellet szembesülnie a spanyol szövetségi kapitánynak a hálóőrök kiválasztásánál. Az idei szezonban egyre több hibát elkövető legendás hálóőr Iker Casillas helyett kapott a keretben, de ott lesz az Eb-n az idei szezonban is remek formában védő két hálóőr is nevezetesen De Gea és a Sevillával Európa Ligát nyerő Rico is. Kapusposzton némi meglepetésre nem került be az idei keretbe Pepe Reina aki tagja volt a legutóbbi Eb és vb keretnek is.

Védelem: A címvédő védelmének összeállításában komoly változások nem történtek, az alapemberek helyett kaptak a keretben. Sergio Ramos, Piqué, Jordi Alba a spanyol válogatott védelmének legstabilabb pontjai. Akik viszont nem lesznek ott Franciaországban, talán a két legnagyobb név Monreal az Arsenal védője és Albiol a Napoli játékosa. De rajtuk kívül nem került be a keretbe Nacho és Mario Gaspar és Inigo Martinez sem.

Középpálya: A legnagyobb nevek akik kimaradnak az idei tornáról azok a középpályások között keresendő. Akik nem lesznek ott Franciaországban azokból egy csapatot lehetnek összeállítani. A legnagyobb nevek a középpályások közül akik nem lehetnek ott az Eb-n az Juan Mata a Manchester United játékosa, de nagy név az Arsenal játékosa Santi Cazorla és a másik manchesteri csapat játékosa Jesus Navas is. Rajtuk kívül még Javi Martinez (Bayern) és Isco (Real Madrid) sem készülhet az Eb-re, de az idei nagy felfedezett Saúl Niguez (Atletico Madrid) sem lehet ott a tornán.

Támadósor: A támadósor legnagyobb hiányzójának az Atletic Madrid játékosa Fernando Torres mondható, aki a legutóbbi Eb-n gólokat szerzett. A Chelsea spanyol támadója Diego Costa sincs ott a spanyol keretben, valószínűleg a szövetségi kapitány megelégelte a sorozatos botrányait és úgy döntött nem számol vele. Viszont a keretben ott van a remek szezont teljesítő Aduriz és Nolito is, és a Real Madrid fiatalja Lucas Vazquez is.

A spanyol csapat mérkőzései:

2016. június 13. 15:00 – Spanyolország – Csehország (Toulouse, Stadium de Toulouse)
2016. június 17. 21:00 – Spanyolország – Törökország (Nizza, Stade de Nice)
2016. június 21. 21:00 – Horvátország – Spanyolország (Bordeux, Stade de Bordeux)
Nyolcaddöntő: ???

 

Spanyolország az Európa-bajnokságokon

Az 1964-es labdarúgó-Európa-bajnokság négyes döntőjének a Francotábornok által irányított Spanyolország adott otthont. Az elődöntőben Magyarország volt a spanyolok ellenfele. Jesús María Peredarévén a spanyolok szereztek vezetést, amit Bene Ferenc egalizált. A hosszabbításban Amancio Amaro szerezte meg a továbbjutást jelentő gólt. A döntőben a Szovjetuniót ugyancsak 2–1 arányban győzték le a spanyolok és ezzel elhódították az Európai Nemzetek kupájának a serlegét.

Az 1984-es Eb-selejtezőiben Spanyolországnak –ahhoz, hogy megelőzze Hollandiát és megnyerje a csoportot– legalább 11 góllal kellett győznieMálta ellen az utolsó mérkőzésen. A félidei 3–1-es vezetés után, a második játékrészben kilencszer sikerült a máltai kapuba találniuk. 12–1-es sikerüknek köszönhetően csoportgyőztesként utazhattak az Európa-bajnokságra. Romániával és Portugálival egyaránt 1–1-re végeztek. Az NSZK-t pedig 1–0-ra legyőzték. Az elődöntőben Dánia ellen tizenegyesekkel (5–4) jutottak tovább. A döntőben a házigazda franciákkal találkoztak és 2–0-s vereséget szenvedtek.

Az 1992-es Eb selejtezőiben Franciaország és Csehszlovákia mögött mindössze a harmadik helyen végeztek a spanyolok, így lemaradtak a tornáról. Az 1996-os Európa-bajnokságon Franciaország és Bulgária legjobbjaival 1–1-re végeztek, Romániát pedig 2–1-re verték. A negyeddöntőben a házigazda Angliával mérték össze erejüket. A gól nélküli döntetlent hozó mérkőzésen tizenegyesekkel (4–2) az angolok bizonyultak jobbnak és jutottak tovább.

A 2000-es Eb selejtezőiben a Ciprus ellen elszenvedett 3–2-es vereséget követően Clemetét felmentették kapitányi feladatai alól. Helyére José Antonio Camacho nevezték ki. Camacho kivezette a válogatottat az Európa-bajnokságra, ahol egy Norvégia elleni vereséggel nyitottak (0–1). Szlovéniát legyőzték 2–1-re, Jugoszlávia ellen pedig egy fordulatos mérkőzésen nyertek 4–3-ra. A negyeddöntőben Franciaországtól szenvedtek vereséget 2–1 arányban.

A 2004-es labdarúgó-Európa-bajnokságon Spanyolország a sorsolást követően az A csoportba kapott helyet a házigazda Portugália, Oroszország és Görögország társaságában. Az oroszokat 1–0-ra legyőzték, Görögországgal 1–1-es döntetlent játszottak, Portugáliától pedig kikaptak 1–0-ra. Mindez nem volt elegendő a továbbjutáshoz. A kiesést követőenIñaki Sáez szövetségi kapitányt leváltották a posztjáról.

 A 2008-as Európa-bajnokság selejtezőben a megszerezhető 36 pontból 26-ot begyűjtöttek és kijutottak a tornára. A csoportban ismét sikerült mindhárom mérkőzésüket megnyerni. Azoroszokat 4–1-re, a svédeket és a görögöket 2–1-re múlták felül. A negyeddöntőben Olaszország ellen tizenegyesekkel jutottak tovább. Az elődöntőben ismét az orosz válogatottal találkoztak és viszonylag simán 3–0 arányban győztek. A spanyolok bejutottak a bécsi Ernst Happel Stadionban rendezett fináléba, ahol Németország várt rájuk. A döntő egyetlen gólját Fernando Torres szerezte a mérkőzés 33. percében, ami azt jelentette, hogy Spanyolország története második Európa-bajnoki címét ünnepelhette.

1837950_w2

A spanyol válogatott a 2012-es Eb selejtezőjéből pontveszteség nélkül jutott ki a kontinenstornára, ahol a C csoportba került Olaszországgal, Horvátországgal és Írországgal. Az első mérkőzését Olaszországgal vívta, a meccs 1–1-es döntetlennel fejeződött be. A második mérkőzésen az írek ellen 4–0-ra nyertek, a harmadikon a horvátokat 1–0-ra győzték le és ezzel a csoport első helyén végeztek. A negyeddöntőben 2–0-ra győztek a franciák ellen, az elődöntőben azonban egy 0–0-s, hosszabbításos mérkőzés után csak büntetőkkel győzték le a portugálokat. A döntőben az olaszokkal kerültek össze ismét. Az első félidő után a spanyol csapat 2–0-ra vezetett. A második félidő elejére már kihasználta az olasz csapat a három cseréjét. A 60. percben a 3 perccel korábban beállt Thiago Motta megsérült. Mivel az olasz csapatnak nem volt több cserelehetősége, ezért a maradék 30 percet az olaszok emberhátrányban játszották le. A spanyolok még szereztek két gólt, így az Eb-döntő végeredménye 4–0 lett. Ez a siker több szempontból is történelmi lett. Spanyolország lett az első csapat, amely egymás után kétszer nyert Eb-t, valamint az első európai csapat lett, amely egymás után három nagy labdarúgótornát nyert (2008-as Eb,2010-es vb, 2012-es Eb). A spanyol csapat lett az első, amely Eb-döntőben négy gólt szerzett és négy góllal nyert.

Kép forrása: uefa.com

Ondik G.