Track & Race Sportügynökség Kft. - A sportrendezvény partner

Arsenal: Makacsul a földhöz ragadva

Elképesztő pénzek, összegek mozognak a sportban, a labdarúgás mint a világ legnépszerűbb sportága pedig az élen jár ebben. Nem tudjuk, hogy hol van a felső plafon, szezonról szezonra megrökönyödünk azon, hogy egyes klubok mekkora összegeket mozgósítanak a siker érdekében. Cikksorozatot indítottunk, pár hét alatt végigjárjuk, majd pedig összehasonlítjuk a világ legnagyobb, legsikeresebb és legtehetősebb klubjainak elmúlt tíz esztendőben végzett pénzügyi kiadásait, melyet játékosok megszerzésére fordítottak. Harmadízben a Manchester United és a Manchester City után az Arsenal háza tájára látogattunk el, adatok révén pedig a transfermarkt.de statisztikáival dolgoztunk. Időutazásra fel! Öveket becsatolni! Meghökkentő számok, adatok és tények következnek…

Cikksorozatunk további részei:

Manchester United: Elköltött 788 millió euró nyomában
Manchester City: Ahol olajmilliárdok fekszenek a fociban

Fontos és leszögezendő, hogy milyen periódust vizsgálunk. Ez a mögöttünk lévő tíz szezon (2006/07 és 2015/16 közötti időszak). Érintőlegesen beszámolunk a 2016/17-es szezon kapcsán a jelenlegi nyári átigazolási időszakban költött eddigi összegről, ám az összesített statisztikákba ezt nem vesszük bele. Szezononként a pontos költött összeg mellett azon transzfereket emeljük ki, melyek meghaladták a 10 millió eurót. Kiszámoltuk, hogy az említett periódusban mennyit költött az adott klub játékosokra, illetve a legdrágább igazolásokat is összegyűjtöttük egy listára. Szezononként is lebontottuk a pénz elköltését, végezetül pedig azt is megnéztük, milyen címeket gyűjtött be az adott klub a vizsgált korszakban.

Arsenal 10 év

Sokaknak szemet szúrhat a fenti grafikán a MINDÖSSZE szó. Nyilván 441 millió euró nem kevés pénz, ám tíz évre kivetítve a mai modern labdarúgás ész nélküli költekezésében abszolút nem sok. Elég, ha alapul vesszük cikksorozatunk előző két részét és összehasonlítást végzünk a Manchester United és a Manchester City kapcsán. Sokan ráhúzzák a csapatra és a vezetőedzőre a sóher, zsugori jelzőt és még sorolhatnánk, ám meg kell jegyezni, hogy a londoni csapat legalább a realitás talaján ragadt valamelyest. Jön a kérdés, hogy ez megéri-e? Embernek maradni az embertelenségben, avagy közvetlen közelről, de hátulról nézve a bajnokot évről-évre. Sajnos a jelenkori labdarúgásnak a pénz a mozgatórugója, ahogyan anno Puskás Ferenc is megmondta – “Kis pénz, kis foci! Nagy pénz, nagy foci!”. Vajon mennyi tőke hiányzik ahhoz, hogy az Arsenal átlépje önmaga árnyékát a jelenkor körülményei között eredményes klub legyen? Az elvitathatatlan, hogy meghatározó!

Wenger és a trófeák

Sokan makacsnak vélik Arsene Wengert a klub menedzserét, aki nem követi a pénzügyi változásokat, reformokat. A francia kevesebbet költött játékosokra a mögöttünk álló szezonban, mint anno 2008/09-ben. Sokak szerint egy-egy kiforrott sztárjátékos hiányzik a csapatból, mindössze ennyi hiányzik a sikerreceptből. Tény, ami tény, tíz szezon alatt mindössze két FA-kupa győzelemre futotta. Számtalanszor dobogón végzett a csapat a Premier League-ben, ott van folyamatosan a legjobb négyben, ahogy a BL-ben is, ám ezen szerepléseket nem kísérik trófeák. A Bajnokok Ligájában fináléig is jutott a csapat, ám az elvesztett döntő inkább fájdalmas, mint emlékezetes a szurkolók számára. Angol középcsapatok lassan többet költenek, mint az Arsenal, mely Wenger regnálása óta csupán egyszer lépte át a 100 milliós küszöböt egy szezon alatt, többnyire még az 50 milliót sem éri el az új játékosokra fordított összeg. Wenger bátran nyúl a fiatalokhoz és nagyon jó szemmel igazol tehetségeket, példaértékű, amit a klub élén folytat egyes szegmensek alapján, ám tény, ami tény, hogy eredménytelen.

20 éve Arsenal

Noha csak egy tíz éves periódust vizsgálunk, az Arsenal révén nem mehetünk el szó nélkül az Arsene Wenger éra mellett. Idén október 1-én lesz 20 esztendeje, hogy a francia szakember leült a kispadra. Bizonyára vannak, akik még emlékeznek első igazolására Nicolas Anelka személyében. A francia akkor 17 esztendős volt, 760 ezer eurót fizettek érte, mára pedig már visszavonult. Ezen adatok tükrében, illetve Sir Alex Ferguson manchesteri leköszönésével jelenleg Wenger a legrégebben regnáló Premier League edző egy csapat élén, de igaz ez kivetítve a topligákra is. Ekkor még a képen látható Highbury volt az ágyúsok otthona, melyet a jóval nagyobb és modernebb Emirates váltott jó pár esztendeje. Az 1999-es év és Henry leigazolása történelmi pillanat volt, a klub máig legeredményesebb játékosáról beszélünk. Wenger három bajnoki cím büszke tulajdonosa, 1997/98 és 2001/02 után máig utoljára a 2003/04-es szezonban volt utoljára bajnok csapata az ágyúsoknak, ráadásul veretlenül vitték végig azt a szezont, ez azóta sem sikerült egyetlen egy klubnak sem. Emellett 6 FA-kupa győzelmet tud még felmutatni a francia szakember 20 év alatt. Azt is kiszámoltuk, mennyit költött ez idő alatt Wenger, az összeg 737 millió euró, mely kevesebb, mint amit a Manchester United az elmúlt 10 évben játékosokra költött.  Végezetül pedig The End (!), avagy még nem tudni, hogy pontosan meddig tart a Wenger fémjelezte korszak, egy biztos, a szakember a jelöltek között van az angol szövetségi kapitányi poszt gyanánt, a szurkolók egyre türelmetlenebbek, klubnak és edzőnek pedig 2017-ig szóló kontraktusa van, mely nemsokára lejár.Egy dolog pedig kimaradt, de a képen látszik: 1996-ban még teljesen másként nézett ki a klubcímer.

10 év legdrágább Arsenal

A klub játékospolitikáját hűen tükrözik a “rekordigazolások”, avagy Özil és Sanchez kivételével egyetlen egy alkalommal sem adott ki észveszejtő összeget a markából Arsene Wenger. A mai napig klubrekordnak számít az Özil-transzfer. Noha ez még nem egy összehasonlító cikk, újfent felhívom a figyelmet arra, hogy érdemes megnézni a Top 5 legdrágább igazolást a United és a City kapcsán.

 Végezetül pedig fussuk át az egyes szezonokat, a költött összegeket és azon játékosok transzfereit, akik 10 millió eurónál többért érkeztek az Emiratesbe.

2016/17: 45 millió euró

– Granit Xhaka (Mönchengladbach) 45 millió

2015/16: 29,3 millió euró

– Petr Cech (Chelsea) 14 millió
– Mohamed Elneny (Basel) 12,5 millió

2014/15: 118,98 millió euró

– Alexis Sanchez (FC Barcelona) 42,5 millió
– Calum Chambers (Southampton) 20,23 millió
– Danny Welbeck (Manchester United) 20 millió
– Mathieu Debuchy (Newcastle) 15 millió
– Gabriel Paulista (Villareal) 15 millió

2013/14: 49,25 millió euró

– Mesut Özil (Real Madrid) 47 millió

2012/13: 56 millió euró

– Santi Cazorla (Malaga) 19 millió
– Lukas Podolski (Köln) 15 millió
– Olivier Giroud (Montpellier) 12 millió

2011/12: 65,48 millió euró

– Alex Oxlade-Chamberlain (Southampton) 13,8 millió
– Gervinho (Lille) 12 millió
– Mikel Arteta (Everton) 12 millió
– Per Mertesacker (Werder Bremen) 11,3 millió

2010/11: 23 millió euró

– Laurent Koscielny (Lorient) 12,5 millió

2009/10: 12 millió euró

– Thomas Vermaelen (Ajax) 12 millió

2008/09: 40,15 millió euró

– Andrey Arshavin (Zenit) 16,5 millió
– Samir Nasri (Marseille) 16 millió

2007/08: 31,25 millió euró

– Eduardo (Dinamo Zagreb) 13,5 millió

2006/07: 15,06 millió euró

– Thomas Rosicky (Dortmund) 10 millió

Szerző: Őszi