Track & Race Sportügynökség Kft. - A sportrendezvény partner

Mission impossible – ki lesz az angol kapitány?

Roy Hodgson nem maradhatott az Izland elleni Eb-zakó után, így ismét új edző után kutatnak az angolok – íme a jelöltek.

A BBC egy álláshirdetéssel indított:

  • Ön hol játszatná Wayne Rooney-t?
  • Igazából szeretné egyáltalán játszatni Wayne Rooney-t?
  • Joe Hart fejjel és vállal is a riválisai fölött áll?
  • Ön egy ‘meg tudjuk nyerni a 2018-as vb-t’, vagy egy ‘mi már 2022-re készülünk’ típusú kapitány?
  • Raheem Sterling – mi a véleménye róla?

Ilyen és ehhez hasonló kérdésekkel kell megbirkóznia az új kapitánynak, már ha a BBC-féle hirdetésre küldi el az önéletrajzát. Persze ez a tréfás kis kérdőív nem mérvadó, attól még az esetleges válaszok igenis fontosak lehetnének az új kapitány megítélése kapcsán. Lássuk a jelölteket!

Sam Allardyce

Kép: ladbrokes.centuryangel.com

Kép: ladbrokes.centuryangel.com

Big Sam az egyik nagy esélyes az állásra a bukiknál. A sajtóban már be is jelentkezett a pozícióra, de akkor senki sem vette őt komolyan – ezúttal talán nem így lesz. Igazi nagy futballtudós. A technikai újítások híve, az új kütyük, módszerek, gyógymódok megszállottja. Modern módszereivel a csapat is vélhetően jó erőállapotban lenne. A taktikai rész persze már más tészta. Allardyce mindent számokban néz és százalékokra játssza a futballt. Eléggé stílustalan játékot játszat a csapataival, de ő inkább a hatékonyságra megy – a legtöbbet akarja kihozni eredményben, ami csak lehetséges. Olyan edző, aki elkerülné a vereséget, mintsem hogy kockáztasson a győzelemért (mondjuk ez a portugáloknak elég jól bejött idén, sok más csapattal együtt). Allardyce irányításával arányaiban közel kétszer annyi a hosszú passz, mint mondjuk az Arsenalban. Márpedig ez a felfogás teljesen ellentéte annak, amit eddig, az elmúlt években próbáltak meg felépíteni az angolok. Hodgson munkája kárba veszne, pedig azokra az alapokra lehetne építeni.

Arsene Wenger

Kép: Youtube

Kép: Youtube

Az Arsenal ikonikus menedzsere, aki kapott már hideget-meleget a szurkolóktól az elúlt években, de talán kevesek lennének nála alkalmasabbak erre a posztra. Kitűnően ismeri az angol futballt, a játékosokat – és a tőle megszokott stílus egyfajta folytatása lehetne a Hodgson-féle munkának. De mikor? Arsene azt mondta, hogy érdekelné a válogatott irányítása, de előbb mindenképpen kitöltené szerződését az Arsenalnál – vagyis egy évig kéne várni az érkezésére. Vagy elérnék a szövetségtől, hogy hamarabb vegye át a csapatot? Sok a kérdőjel. Francia nemzetisége sem könnyíti meg a dolgot az angolok számára, meg hát ott vannak a kritikák. Az ő edzésein a játékosok olyan tempóban játszanak, mintha már meccs lenne – vagy annál is keményebben. Talán ennek köszönhető a sok sérülés, ami hosszú ideje jellemző az ágyúsokra. A taktikát a BBC-nél csak így írták le: “Passz, passz, passz, passz, lövé… nem, előbb inkább egy újabb passz. B-tervnek egy hosszú indítás Arsene? Nem? Hát jó…” A keret már bizonyította, hogy a meddő mezőnyfölény kialakítása és a sok passz nem okoz gondot nekik – Wenger talán el tudná érni, hogy a tizenhatoson belül se vesszen el a lendület, a kreativitás. Van tapasztalata nagy nevű játékosokkal, ami a többiekkel szemben egy igen komoly előny – az egók menedzselése hasznos lehet. Wenger PL-meccseinek 57,7%-án győzni tudott – ez az arány Allardyce-nál 33,6%, persze Sam nem is sztárkluboknál dolgozott.

Glenn Hoddle

Kép: alchetron.com

Kép: alchetron.com

Csak hogy egy tévés szakértő is legyen a jelöltek között. A Sky Sports és az ITV vendége főleg a kollégái ajánlására került be a jelöltek közé. Hoddle a Tottenhamben vált híres labdarúgóvá, majd játékoskarrierje befejeztével menedzserként is kipróbálta magát. ’91 és 2004 között megfordult pár helyen – többek között ült a Tottenham, a Chelsea és a Southampton kispadján is, de edzői pályája csúcspontját egyértelműen az angol válogatott jelentette. ’96 és ’99 között volt angol kapitány, de csak úgy, mint a többi állomáshelyén, az igazán komoly sikerek elkerülték. Meg hát egy tény: az sem mostanában volt. A foci azóta rengeteget fejlődött, változott (mi már csak tudjuk, mit érnek azok az edzők, akik a 20 éves tudásukkal dolgoznak ma is), a múltján kívül szinte semmi sem szól mellette. Egy korábbi nyilatkozatából arra lehet következtetni, hogy valószínűleg a letámadás és a feltolt védekezés lehetne az ő nagy elgondolása. Plusz egy kreatív játékosnak tartották, így vélhetően van elgondolása arról is, miként kéne cselekedni, ha már megvan a játékszer. Fontos adat vele kapcsolatban, hogy 60,7% volt a győzelmi mutatója a válogatott kapitányaként, aminél csak Capello és Sir Alf Ramsey tudott jobbat felmutatni.

Jürgen Klinsmann

Kép: foxsports.com

Kép: foxsports.com

Egy másik nagy esélyes, akinek a szaktudásával kapcsolatban megoszlanak a vélemények. Játszott a Premier League-ben, világbajnok, korábbi német kapitány és jelenleg az USA-ban dolgozik. Eredményei megosztják a közvéleményt, elvégre edzőként sosem jutott eddig a csúcsra, de mindig nagy feladatokkal látják el. Wenger mellett ő a másik jelölt, aki már nagy nevekkel is dolgozhatott, ezen felül vizsont vannak hiányosságai. Philipp Lahm például így nyilatkozott róla 2011-ben: “Hatalmas bukás volt Klinsmannal. Csakis az állóképességünket fejlesztettük. Nem nagyon érdekelték a taktikai dolgok. Az a játékosokra maradt, hogy összejöjjenek a meccs előtt és megbeszéljék, hogyan fognak játszani.” Lahm a válogatott mellett a Bayernben is játszott nála, így tudhat valamit. Meg a 2006-os vb-n is folyton rebesgették, hogy az észt nem ő, hanem Joachim Löw szolgáltatta a csapatnál – s lőn, az idő őt igazolta. Szóval ez így nem a legjobb ajánlólevél, Angliában különösen kellemetlen lenne, ha annyi év után ismét egy nem túl taktikus tréner érkezne. Vannak kétségek Jürgen rátermettségével kapcsolatban.

Eddie Howe

Kép: Premier League

Kép: Premier League

Egy igazi merész húzás. A Bournemouth menedzsere feljutott csapatával a PL-be, de még a gyengébb keretével is tud támadófocit játszani. Nagyon fiatal és játékosai remek véleménnyel vannak róla – övé a jövő? Egy korábbi nyilatkozatából arra lehet következtetni, hogy ő nem rak be senkit a csapatba csak a neve alapján – a csapat karaktere számára mindennél fontosabb. Kérdés, hogy elég bátor-e kitenni a nem odavaló sztárokat a csapatból? Taktikailag totális ellentéte Allerdyce-nak: a passzok és a támadás a legfőbb jellemzői Howe munkásságának. Persze Big Sam-hez hasonlóan ő is meg van róla győződve, hogy a saját hozzáállása a megfelelő. Sokat foglalkozik a játékosaival, azonnali visszajelzésekkel látja el őket, ami nem olyan gyakori és alap dolog, mint azt mi hisszük.

Végül pedig egy abszolút szubjektív rangsor a feni nevekből összeállítva:

  1. Arsene Wenger
  2. Eddie Howe
  3. Jürgen Klinsmann
  4. Sam Allerdyce
  5. Glenn Hoddle

Szerintetek ki lenne  a legjobb?

Baranyai Balázs