Track & Race Sportügynökség Kft. - A sportrendezvény partner

Chelsea: Egy orosz pénzmágnás “játékbirodalma”

Elképesztő pénzek, összegek mozognak a sportban, a labdarúgás mint a világ legnépszerűbb sportága pedig az élen jár ebben. Nem tudjuk, hogy hol van a felső plafon, szezonról szezonra megrökönyödünk azon, hogy egyes klubok mekkora összegeket mozgósítanak a siker érdekében. Cikksorozatot indítottunk, pár hét alatt végigjárjuk, majd pedig összehasonlítjuk a világ legnagyobb, legsikeresebb és legtehetősebb klubjainak elmúlt tíz esztendőben végzett pénzügyi kiadásait, melyet játékosok megszerzésére fordítottak. Negyedízben a Manchester Uniteda Manchester City, és az  Arsenal után a Chelsea háza tájára látogattunk el, adatok révén pedig a transfermarkt.de statisztikáival dolgoztunk. Időutazásra fel! Öveket becsatolni! Meghökkentő számok, adatok és tények következnek…

Cikksorozatunk további részei:

Manchester United: Elköltött 788 millió euró nyomában
Manchester City: Ahol olajmilliárdok fekszenek a fociban
Arsenal: Makacsul a földhöz ragadva

Fontos és leszögezendő, hogy milyen periódust vizsgálunk. Ez a mögöttünk lévő tíz szezon (2006/07 és 2015/16 közötti időszak). Érintőlegesen beszámolunk a 2016/17-es szezon kapcsán a jelenlegi nyári átigazolási időszakban költött eddigi összegről, ám az összesített statisztikákba ezt nem vesszük bele. Szezononként a pontos költött összeg mellett azon transzfereket emeljük ki, melyek meghaladták a 10 millió eurót. Kiszámoltuk, hogy az említett periódusban mennyit költött az adott klub játékosokra, illetve a legdrágább igazolásokat is összegyűjtöttük egy listára. Szezononként is lebontottuk a pénz elköltését, végezetül pedig azt is megnéztük, milyen címeket gyűjtött be az adott klub a vizsgált korszakban.

Chelsea 10 év

Az elmúlt tíz szezonon túl kell, hogy tekintsünk ahhoz, hogy megértsük, mi folyik Londonban a Stamford Bridgen. A Chelsea az ezredforduló derekán nem számított az angol elitklubok társaságába, ahogyan a Manchester City sem, ám egyik pillanatról a másikra megváltozott a klub körül minden. Egészen pontosan 2003 írtunk, amikor a zsidó származású orosz milliárdos üzletember Roman Abramovics megvette a csapatot, s elkezdte a klubba talicskázni a pénzt, melynek tükrében a Chelsea a világ egyik legerősebb és legtehetősebb gárdájává nőtte ki magát. A Jose Mourinho korszakot minden bizonnyal senkinek nem kell bemutatni, azon viszont meglehet rökönyödni, hogy mennyire megy az idő. A vizsgált tíz szezonba ugyanis nem fér bele a portugál első regnálásának eleje, csupán vége. Egy tény azonban elvitathatatlan, az utóbbi tíz szezon alatt nem kevesebb, mint 899,1 millió eurót költöttek a londoni klub edzői játékosokra, mely hatalmas összeg. Mostanra már összehasonlítási alapunk is van, más angol sztárklubok gyanánt. Ha pedig már elmélyedtünk a számok között azt is kiszámoltuk, hogy Abramovics 2003-as színre lépése óta 1396 millió eurót költött a Chelsea játékosokra. Ez forintra átváltva 425 milliárd! Gyakorlatilag felfoghatatlan mértékű pénz…

10 év edzők és serlegek!

Ami az edzőket és a trófeákat illeti, egészen elképesztő adatokat láthatunk. Tíz szezon alatt nyolc vezetőedzőt fogyasztott el a Chelsea, s tíz regnálásnak lehettünk szemtanúi, ugyanis Joje Mourinho és Guus Hiddink kétszer is állt a csapat élén. A Stamford Bridgen tehát pénz az van dögivel, ám türelem annál kevesebb, Roman Abramovics úgy váltja a szakembereket, mint más az alsógatyáját kis túlzással. Az edzőkeringő serlegekkel is párosult, Mourinho személye bajnoki címeket hozott, s az angol kupasorozatokban is eredményesen szerepelt az együttes, ha ránézünk a képre. Persze az elvárás mindig nagyon magasan van, de tudjuk, egy csapat mindent nem nyerhet meg, főleg egy olyan mezőnyben, ahol olyan csapatok vannak, mint Manchester két nagyágyúja, a Liverpool, vagy éppen az Arsenal. A csapat ráadásul a Bajnokok Ligájában is a csúcsra ért, s a második számú kupasorozatban az Európa-ligában is letette a névjegyét. Most pedig eljött Antonio Conte ideje.

Mourinho korszakok!

Ahogyan azt fentebb is említettük, Jose Mourinho, akinek neve egybeforrt a londoni klubéval két ízben is regnált a Stamford Bridgen. Megvizsgáltuk, hogy a portugál tréner az egyes érák alatt mennyit költött játékosokra, s összesen mekkora összegről van szó. Az elköltött 722 millió euró több mint fele annak, amit eddig az Abramovics érában (1396 millió euró) költött a Chelsea játékosokra. Illetve azt is láthatjuk, hogy eredményesség tekintetében a másodregnálás mennyivel eredménytelenebb volt az elsőnél. Nem csoda, hogy a válás viharos volt Mourinho és Abramovics között.

OKOKOK

A Chelsea rengeteg pénzt költött el játékosokra, s a legdrágább transzferek között is van mit szemezgetni, ám mindenképpen meg kell jegyezni, hogy más európai klubokkal ellentétben 60 és 100 millió közötti összeggel még nem dobálóztak egyetlen játékosért sem. Az átigazolási klubrekord Fernando Torres nevéhez fűződik, de például anno Shevchenko eladásából is jól profitált az AC Milan.

Végezetül pedig fussuk át az egyes szezonokat, a költött összegeket és azon játékosok transzfereit, akik 10 millió eurónál többért érkeztek az Stamford Bridge-re.

2016/17: 74,8 millió euró
(Antonio Conte korszak kezdete)

– Michy Batshuayi (Marseille) 39 millió
– N’Golo Kanté (Leicester) 35,8 millió

2015/16: 90,5 millió euró
(Második Mourinho éra vége, Gus Hiddink másodregnálásának eleje és vége)

– Pedro (Barcelona) 27 millió
– Abdul Rahman Baba (Augsburg) 20 millió
– Asmir Begovic (Stoke City) 11 millió

2014/15: 137,7 millió euró

– Diego Costa (Atletico Madrid) 38 millió
– Cesc Fábregas (Barcelona) 33 millió
– Juan Cuadrado (Fiorentina) 31 millió
– Filipe Luis (Atletico Madrid) 20 millió
– Loci Remy (QPR) 13,2 millió

2013/14: 130,35 millió euró
(Mourinho másodregnálásának kezdete)

– Willian (Anzhi) 32,5 millió
– Nemanja Matic (Benfica) 25 millió
– André Schürrle (Leverkusen) 22 millió
– Mohamed Salah (Basel) 16,5 millió
– Kurt Zouma (St. Étienne) 14,6 millió

2012/13: 107,7 millió euró
(Roberto Di Matteo korszak vége, a Rafa Benítez éra kezdete és egyben vége)

– Eden Hazard (Lille) 40 millió
– Oscar (Internacional) 25 millió
– Victor Moses (Wigan) 11,5 millió

2011/12: 103,45 millió euró
(André Villas-Boas korszak eleje és vége, a Roberto Di Matteo korszak kezdete)

– Juan Mata (Valencia) 26,7 millió
– Romelu Lukaku (Anderlecht) 22 millió
– Raul Meireles (Liverpool) 13,5 millió

2010/11: 121,5 millió euró
(Carlo Ancelotti korszak vége)

– Fernando Torres (Liverpool) 58,5 millió
– David Luiz (Benfica) 25 millió
– Ramires (Benfica) 22 millió

2009/10: 30 millió euró
(Carlo Ancelotti korszak kezdete)

– Yuri Zhirkov (CSZKA Moszkva) 21 millió

2008/09: 30,5 millió euró
(Luiz Felipe Scolari és Guus Hiddink éra kezdete és vége egyaránt)

– José Bosingwa (Porto) 20,5 millió
– Deco (Barcelona) 10 millió

2007/08: 59 millió euró
(Mourinho korszak vége és az Avram Grant éra kezdete és vége)

– Florent Malouda (Lyon) 19 millió
– Nicolas Anelka (Bolton) 18 millió
– Branislav Ivanovic (Lokomotív Moszkva) 12 millió

2006/07: 88,4 millió euró

– Andriy Shevchenko (AC Milan) 43,3 millió
– John Obi Mikel (FK Lyn) 20 millió
– Khalid Boulahrouz (Hamburg) 13,2 millió

Szerző: Őszi