A tegnapi este, éjszaka folyamán beszámoltunk minden eredményről, ám a válogatott találkozók még koránt sincsenek annyira időpontokhoz szorítva, mint mondjuk a Bajnokok Ligája, vagy az Európa Liga mérkőzései. Épp ezért, egy cikkben sem tudtunk konkrét csoportról hírt adni, egy az egyben, ám mi most ezt a hiányt pótoljuk, egy minden gruppot felölelő írásunkban!
A csoport:
Horvátország – Szerbia 2-0
Macedónia – Belgium 0-2
Skócia – Wales 1-2
Túl a sorozat felén, nagyon úgy tűnik, hogy a két éllovas ezentúl egymással lesz elfoglalva, míg a többiek a folytonos keresztbe verések miatt, már most megáshatták a saját sírjukat.
A várt botrány elmaradt, de így is rúgtak, haraptak a tegnapi dél-szláv rangadón, ahol már az első félidőben eldőlt a három pont sorsa, a horvátok javára. Belgium, a kellő energiát belefektetve nyert Szkopjéban, tartva a lépést déli szomszédunkkal. A brit rangadó, talán még a másik derbinél is keményebb küzdelmet hozott, a hazai vezetést megfordítva, végül Wales győzedelmeskedett, az arsenal-os Ramsey vezérletével, aki a végén a kiállítás sorsára jutott.
A csoport állása: 1. Belgium 13 pont, 2. Horvátország 13 pont, 3. Wales 6 pont, 4. Szerbia 4 pont, 5. Macedónia 4 pont, 6. Skócia 2 pont.
B csoport:
Csehország – Dánia 0-3
Bulgária – Málta 6-0
A szabadnapos olaszok bár az élen maradtak, a nyakukra estek a bolgárok, illetve szemmel láthatóan feltámadtak a dánok is.
Azok a dánok, akik meglepően könnyen verték meg Olomuc-ban (érzékenyebbek kedvéért Olmütz-ben) a pocsék estét kifogó cseheket. Bulgária simán verte meg a cseppnyi szigetország válogatottját, Máltát. A második helyen elhúzó bolgároktól egyébként a Lech Poznan játékosa, Aleksandar Tonev triplázni tudott, összehozva a játéknap egyetlen mesterhármasát.
A csoport állása: 1. Olaszország 10 pont, 2. Bulgária 9 pont, 3. Dánia 5 pont, 4. Csehország 5 pont, 5. Örményország 3 pont, 6. Málta 0 pont.
C csoport:
Kazahsztán – Németország 0-3
Svédország – Írország 0-0
Ausztria – Feröer-szigetek 6-0
A listavezető Németország a várt könnyed, egyszerű játékkal, felesleges izmozás nélkül verte meg a kazah nemzeti csapatot. Viszont a Nationalelf sikerénél nagyobb felzúdulást keltett, a kistestvér, Ausztria gólzáporos győzelme. Bár a sorozatban már korábban is volt pár termőképes meccse a Sógoroknak, a tegnap esti mindent vitt, Feröer ellen. Az osztrákok évtizedek óta nem lőttek tétmeccsen féltucat gólt. A csoport rangadóján kényelmetlenül kényelmes 0-0 született, ami igazából sem a svédeknek, se a vendég íreknek nem okoz túl nagy boldogságot. Előbbiek még a másodikak, ám felzárkóztak rájuk nyugati szomszédunk. Továbbá Írország sincs reménytelen helyzetben, bár ők a selejtező sorozatok végét rendre ellazsálják, de talán most másként lesz a ,,második félidőben.”
A csoport állása: 1. Németország 13 pont, 2. Svédország 8 pont, 3. Ausztria 7 pont, 4. Írország 7 pont, 5. Kazahsztán 1 pont, 6. Feröer-szigetek 0 pont.
D csoport:
Andorra – Törökország 0-2
Magyarország – Románia 2-2
Hollandia – Észtország 3-0
Tényleg csak pártatlanul, idétlen hazafiaskodás nélkül: Igazságos döntetlen született tegnap este, az üres Puskás Stadionban. Az abszolút háromesélyes találkozó mérlegének nyelve billenhetett volna akármelyik irányba. A megszerzett egy-egy pont azt jelenti, hogy a két örökrivális jócskán lemarat a hollandokról, viszont a törökök közelebb léptek Andorra nem túl meggyőző legyőzésével. Az Oranje lassú kezdés után, a szünetig aluszkálva, végül behúzta a három pontot Tallin-ban.
A csoport állása: 1. Hollandia 15 pont, 2. Magyarország 10 pont, 3. Románia 10 pont, 4. Törökország 6 pont, 5. Észtország 3 pont, 6. Andorra 0 pont.
E csoport:
Norvégia – Albánia 0-1
Szlovénia – Izland 1-2
Ciprus – Svájc (szombati mérkőzés)
Meglepetés győzelem született a csoport két, pénteki összecsapásán. Ha nem is a semmiből, de Albánia nem várt győzelmet aratott, a fagyos Oslo-ban. Talán még meghökkentőbb eredmény született Szlovéniában, ahol az idegenben tényleg csak szökőévente nyerő Izland leckéztette meg Srecko Katanec együttesét, aki 2002 után, aligha fogja újra személyesen kivezetni az ex-jugoszláv egy vb-re. Sikerével, mind az albán, mind az izlandi válogatott 9-9 ponttal áll, a csak szombaton fűre lépő Svájc mögött.
A csoport állása: 1. Svájc 10 pont, 2. Albánia 9 pont, 3. Izland 9 pont, 4. Norvégia 7 pont, 5. Ciprus 3 pont, 6. Szlovénia 3 pont.
F csoport:
Luxemburg – Azerbajdzsán 0-0
Izrael – Portugália 3-3
Észak-Írország – Oroszország (szombati mérkőzés)
Közel volt a szénné égéshez Európa bohócválogatottja, amely éppen csak meg tudott szerezni egy pontot, a nem túl erős izraeli csapat otthonában. Ronaldo-ék ezzel továbbra is fej-fej mellett ,,robognak” a zsidó állam együttesével. Az élen már így is simán Oroszország áll, hát, még ha Capello-ék meg is nyerik ma esti, belfasti mérkőzésüket.
Eközben a szextett két pofozógépe, Luxemburgban játszott álmoskás döntetlent, ami persze nagyon nem zavarja a topcsapatok helyzetét.
A csoport állása: 1. Oroszország 12 pont, 2. Izrael 8 pont, 3. Portugália 8 pont, 4. Észak-Írország 3 pont, 5. Azerbajdzsán 3 pont, 6. Luxemburg 2 pont.
G csoport:
Liechtenstein – Lettország 1-1
Bosznia-Hercegovina – Görögország 3-1
Szlovákia – Litvánia 1-1
A bosnyákok megerősítették vezető helyüket, köszönhetően egyrészt a görögök elleni győzelemnek, illetve a kijutásra még eséllyel pályázó Szlovákia ciki ikszének, a vendég Litvánok ellen.
Bosznia a sorozat feléhez érkezve most már kimondhatóan az első hely, azaz az automatikus kvalifikáció legnagyobb esélyese, ami nem is árt nekik, hiszen eddig a pótselejtezők ne mtúl sok szerencsét hoztak nekik. Persze sosem szabad megfeledkezni a hellénekről sem, akik a selejtezőszériák végére mindig felszívják magukat, hogy aztán az adott tornán (egy kivétellel) rendre lebőgjenek.
A csoport állása: 1. Bosznia 13 pont, 2. Görögország 10 pont, 3. Szlovákia 8 pont, 4. Litvánia 5 pont, 5. Lettország 4 pont, 6. Liechtenstein 1 pont.
H csoport:
Lengyelország – Ukrajna 1-3
Moldávia – Montenegró 0-1
San Marino – Anglia 0-8
Az angolok nem kegyelmeztek San Marino-nak, bár erre nem is volt túl reális esély. Főleg úgy, hogy Hodgson-éknak hajtani kellett a három pontért, hiszen az éllovas Montenegró győzni tudott Moldovában. Utóbbi meccs egyébként parázs csatát hozott, egy-egy kiállítással, ahol végül a Juventus csatárának, Mirko Vucsinics-nek a gólja döntött, a 78. percben.
A játéknap egyik legérdekesebb derbijén az előző EB két társrendezője csapott össze Varsóban. A vendégek a 7. percben már 0-2-re elhúztak, sőt a 15 perces szünetre már kialakult a végeredmény is, amivel mindkét együttes 5-5 ponttal szerénykedik a csoport közepén, jócskán lemaradva az első Montenegrótól, de még az angoloktól is.
A csoport állása: 1. Montenegro 13 pont, 2. Anglia 11 pont, 3. Ukrajna 5 pont, 4. Lengyelország 5 pont, 5. Moldávia 4 pont, 6. San Marino 0 pont.
I Csoport:
Spanyolország – Finnország 1-1
Franciaország – Grúzia 3-1
Egy ilyen eredményt látva tudjuk igazán értékelni, hogy a nem is oly távoli múltban mi legalább le tudtuk győzni a finneket saját pályánkon, hiszen ez még a vb, és eb címvédő spanyoloknak sem sikerült. A ,,Vörös Fúria” tagjai összesen húszszor veszélyeztették a vendég kaput, ám azt csak Sergio Ramos audta azt bevenni egyetlen egyszer, ami meg is bosszúlta magát. A Schalke 04 ifjú csatára, Teemi Pukki talált be Victor Valdés ketrecébe, bizonyítva, hogy a finn utánpótlás is megindult felfelé, egy rögös úton.
A ,,Les Blues”, a grúzok hazai elpáholásával már szólóban vezeti a hatost, a nyolcpontos ibériaiak, és a teljesen esélytelen trió előtt.
A csoport állása: 1. Franciaország 10 pont, 2. Spanyolország 8 pont, 3. Grúzia 4 pont, 4. Fehéroroszország 3 pont, 5. Finnország 2 pont.
Balogh József