A hét közepén véget ért Anglia első osztályú futball ligájában a híres-hírhedt ünnepi hajtás. A Premier League 2016-2017-es idénye immár túlhaladt a képzeletbeli felezővonalon, és innentől kezdve visszaszámlálás kezdődik a bajnokság végéig. A másfél hetes bajnoki szünet lehetőséget ad nekünk arra, hogy számba vegyük, melyek voltak a ködös Albion élvonalának legérdekesebb történései a most futó szezon eddigi részében. Félévértékelő következik!
ELŐZMÉNYEK…
Mielőtt belefognánk az idény eddigi 20 fordulójának részletes kiértékelésébe, nézzük, mi történt a 2015-2016-os szezonban illetve az azt követő nyáron! Azért is fontos ez, mivel igen lényeges dolgok történtek, amelyek alapjaiban határozták meg a jelenleg futó évadot.
Tehát:
1. A Leicester City Claudio Ranieri vezetésével olyan szezont produkált, amellyel általános megdöbbenést keltettek, hiszen óriási meglepetésre megnyerték a Premier League 2015-2016-os kiírását! Ez volt a Leicester első bajnoki diadala, amely önmagában is nagy szó, de ha hozzátesszük, hogy az azt megelőző szezonban csupán 14. lett a gárda, és sokan kiesőnek tippelték tavaly, különösen kikerekedhet a szemünk a “Rókák” bajnoki címét látván…
A 2015-2016-os kiírás győztese: Leicester City!
2. Az Arsenal 2. helyen ért célba, és az “ágyúsok” háza táján igen vegyesen értékelték az ezüstérmet. Arséne Wenger csapata 2005 óta nem végzett ennyire előkelő helyen a bajnokságban, ugyanakkor általános nézet volt, hogy az Arsenal hatalmas esélyt kapott az élettől arra, hogy 12 év után ismét bajnok legyen, hiszen riválisai alulmúlták önmagukat, és egy kis csapatot kellett volna megelőzniük tavasszal. Ez azonban nem sikerült, a piros-fehérek azzal vigasztalódhattak, hogy ismét maguk mögé utasították a gyűlölt Tottenham-et…
3. A Spurs bronzérmes pozícióba futott be, ami az utóbbi két és fél évtizedet tekintve a “sarkantyúsok” legjobb bajnoki helyezése! Ugyanakkor az Arsenalhoz hasonlóan a fehér-sötétkékek is óriási lehetőségnek érezték a tavalyi szezont, de végül nem sikerült bajnokságot nyerniük, ráadásul az utolsó körben képesek voltak ismét maguk elé engedni az “ágyúsokat”, ez pedig komoly csalódás volt a Spurs szimpatizánsai számára.
4. Gyökeres változások következtek el a Manchester City-nél. A “Polgárok” csupán negyedikek lettek a bajnokságban, és értékes keretükkel óriási kudarcnak élték meg mindezt. Manuel Pellegrini munkáját végül meg is köszönték, sőt a City vezetői szezon közben jelentették be, hogy a chilei menedzsert a katalán sztáredző, Josep Guardiola váltja a kispadon! Könnyen lehet, hogy ez kihatott a klub tavaszi szereplésére is. Mindenesetre nagy nehezen befutott BL-helyre Manchester világoskék csapata, és nyártól következhetett a Guardiola-éra…
5. A Manchester United lemaradt a BL-helyekről, és ahogy a vörös-fehérek riválisai, úgy a manchesteriek is csalódásként élték meg a 2015-2016-os szezont. Louis Van Gaal iránt sokáig élt a bizalom – mármint a vezetőség részéről, a szurkolók egész máshogy álltak ehhez a témához -, végül mégis menesztették a hollandot a nyáron. A helyére a többek közt háromszoros angol bajnok, kétszeres BL-győztes menedzsert, José Mourinhót nevezték ki!
6. A bajnokságban csupán 8. helyen végző Liverpoolnál kicsivel jobb volt a hangulat, mint a többi angol élcsapatnál, annak ellenére, hogy a “Vörösök” még az Európa-liga-részvételt sem tudták kiharcolni. A klubhoz ugyanis 2015 októberében megérkezett a német Jürgen Klopp, akire valóságos messiásként tekintenek a Mersey-folyó partján. Első szezonjában Ligakupa-döntőbe és Európa-liga-fináléba vezette övéit a “heavy metal” futballról híres német sztáredző, és ugyan mindkét finálét elbukta a Liverpool, a szurkolók egyértelműen úgy gondolták, hogy Klopp-pal a fedélzeten fényes jövő elé néz a nagy múltú csapat…
7. A Chelsea – amely tavaly címvédőként vágott neki az idénynek – csalódást keltő szezont produkált. Sokáig a kiesőzóna közelében tengette napjait a CFC, ez pedig végül José Mourinho állásába került. A vészmegoldásként nem először kinevezett Guus Hiddink végül a 10. helyre tudta odakormányozni London kékjeit, de teljesen világos volt, hogy a Chelsea csapatánál gyökeres változások jönnek a nyáron. Jöttek is, a padra ugyanis Antonio Contét ültette le Roman Abramovics, és az olasz tréner az Eb után munkához is látott..
Így érkeztünk el a 2016-2017-es szezonhoz!
KRONOLÓGIA…
Hosszadalmas lenne fordulóról fordulóra bemutatni a Premier League idei kiírását, nézzük inkább folyamatában a történéseket!
A legtöbb nagy csapat jól kezdte az idényt, talán az Arsenal és a bajnok Leicester City jelentett kivételt. Arséne Wenger fiai hazai pályán kaptak ki a nyitó fordulóban, a hóhér pedig Jürgen Klopp formálódó Liverpoolja volt. Látványos mérkőzésen 4-3-ra nyert az LFC, amelynél már ezen a mérkőzésen látszott, hogy a nyári igazolás, Sadio Mané komoly fegyver lehet a szezon későbbi részeiben. A Leicester City-t a friss feljutó Hull City fektette két vállra (2-1), ez pedig elég korán jelezte, hogy aligha fut még egyszer olyan jó idényt Ranieri alakulata, mint tette azt tavaly.
Parádés rangadóval indult az év, Arsenal – Liverpool 3-4
Mourinho Manchester Unitedje győzelemmel kezdett, fel is ugrott a tabella élére, és úgy tűnt, kifejezetten jó szezonnak néz elébe. Nyáron az átigazolási piac egyik központi szereplője volt az MU, hiszen sikerült végrehajtaniuk egy átigazolási rekordot döntő ügyletet: Paul Pogba 89 millió fontért cserébe tért vissza Manchesterbe a Juventustól! Az már más kérdés, hogy Pogba helyének megtalálása komoly problémát jelentett Mourinho számára fordulókon keresztül…
De haladjunk tovább! Az első fordulóban nyerni tudott a Conte által vezetett Chelsea is, és korán kiderült, hogy a nyár egyik – ha nem a legjobb – igazolását a “Kékek” hajtották végre, amikor is megszerezték N’Golo Kantét a címvédő Leicestertől. A francia védekező középpályás fáradhatatlanul robotolt a Chelsea középpályáján, és megkérdőjelezhetetlenné tette a helyét Conte gépezetében, amely eleinte maradt a 4-2-3-1-es felállásnál, noha sokan egy “olaszosabb” formációra számítottak.
Kanté, a Chelsea fantasztikus nyári szerzeménye (fotó: Sky Sports)
A későbbi fordulókban valamelyest megváltozott néhány dolog. Többek közt a listavezető személye, ugyanis a 2. fordulóban 2. győzelmét aratta a Manchester City, és átvette az első helyet városi riválisától (igaz, akkor még csupán jobb gólarányának köszönhetően). Nagyon úgy tűnt, hogy Pep Guardiola nem lazsált a nyáron, és igazi gyilkológépet faragott a bágyadt City-ből. A világoskékek fantasztikus tempóban futballoztak, ennek ékes bizonyítékát leginkább a 4. fordulóbeli manchesteri derbin láthattuk, ahol kis túlzással egy félidőn keresztül azt csinált riválisával Guardiola alakulata, amit csak akart. Az ominózus meccs ugyanakkor rávilágított egy negatív dologra is, amely miatt Guardiola már nyáron is kapott hideget-meleget: ez a kapuskérdés volt! Az Etihadban ikonnak számító Joe Hart ellehetetlenítéséért sokan megorroltak a katalán trénerre, és mivel az új igazolás, Claudio Bravo hajmeresztő hibákat vétett a United ellen – és azóta sem ő a “Polgárok” legbiztosabb pontja -, e téren továbbra sem múlt el a feszültség.
Akárhogy is, Pep Guardiola alakulata egészen a 6. fordulóig hasított az élen, és a bajnokságnak ebben a szakaszában kevesen fogadtak volna a katalán menedzser csapata ellen. Ám a bajnokság 7. körében bebizonyosodott, hogy a City sem verhetetlen: a Mauricio Pochettino vezette Tottenham megálljt parancsolt Guardiola fiainak, 2-0-s győzelmükkel lelassították a robogó manchesteri vonatot. Az argentin menedzser csapata jól kezdte a szezont, sokáig veretlenségét is megőrizte a fehér mezes gárda. Az egyetlen problémát a szekérderéknyi döntetlen jelentette, például a 8. és a 11. forduló között zsinórban négy döntetlent könyvelhettek el a “sarkantyúsok”, és mivel a riválisok elég masszívnak tűntek, villámgyorsan az 5. helyen találta magát Pochettino alakulata – veretlenül…
Ha már a 11. fordulónál tartunk, térjünk át az akkori listavezetőre! Ez a csapat a Liverpool, amely éppen akkor ütötte ki 6-1 arányban a Watford gárdáját. Jürgen Klopp csapata félelmetesen kezdte az évet, egyetlen komoly gikszernek a Burnley otthonában elszenvedett 2-0-s zakó számított. Rangadókon kiemelkedően teljesített a Liverpool, megverték az Arsenalt, a Chelsea-t és a bajnok Leicester City-t – előbbi kettőt idegenben! -, ikszeltek a Tottenham vendégeként, odahaza remiztek a Mourinho vezette ManUniteddel, majd a téli hajtás közepette Guardiola Manchester City-jét is eltángálták. Klopp együttese sok gólt lő, féltávon túlhaladva is övék a legtöbb rúgott gól, góllövőik alaposan megoszlanak, mindezt kiválóan példázza, hogy Sadio Mané 9 találatával annak ellenére házi gólkirály lehet, hogy a “Vörösöké” a legtöbb rúgott gól a ligában.
Hogy akkor miért nem Jürgen Klopp gárdája áll az élen? Az okot egy szóval lehet leírni: Chelsea.
Conte temperamentuma repíti a Chelsea-t
Az ősz talán legimpozánsabb mutatója Antonio Conte fiaihoz kötődik: ez a leghosszabb győzelmi sorozat! A “Kékek” kissé dadogtak az első hat forduló során, a 6. körben kiütéses vereségben volt részük, az Arsenal vendégeként egy félidő alatt három gólt kaptak, végül ki is kaptak 3-0-ra. Ekkor alighanem kevesen voksoltak volna arra, hogy a londoni “Oroszlánok” feltornásszák magukat az élre, és el is húznak a többiektől. Márpedig ez történt, az “ágyúsok” elleni vereség után ugyanis komoly változtatást eszközölt Antonio Conte: az addig előszeretettel alkalmazott 4-2-3-1-es és 4-1-4-1-es formációt felváltotta a 3-4-3, amelyben lubickoltak a dél-londoniak. A Hull elleni 2-0-s idegenbeli siker egy 13 meccses győzelmi széria kezdete volt, amelynek során többek között négyet rúgtak az MU-nak, ötöt az Evertonnak, idegenben verték Guardiola Cityjét, és a bajnok Leicestert is szétcincálták a Stamford Bridge-en. Az impozáns szériának végül a 20. fordulóban lett vége, akkor ugyanis a Tottenham 2-0-ra megverte Conte fiait. A Chelsea előnye mindenesetre így is jelentős, momentán 5 ponttal előzik a 2. helyezett Liverpoolt.
ÖSSZKÉP…
A Premier League-ben óriási jelentőséget tulajdonítanak a decemberi időszaknak. Ez nem is véletlen, hiszen aki élen áll a hajtós karácsonyi-újévi etapot követően, az esetek többségében meg is szokta nyerni az angol bajnokság küzdelmeit. Mindezek alapján a Chelsea szurkolói igencsak bizakodóak lehetnek, mert ugyan rekordot dönteniük nem sikerült – a Tottenham ellen beállíthatták volna az Arsenal 14 meccses győzelmi csúcsát – , a remek sorozat így is elég volt arra, hogy masszív előnyt építsenek ki maguknak.
Nézzük a tabellát!
Nem túlzás kijelenteni, hogy az utóbbi évek talán legizgalmasabb bajnoki tavaszára van kilátás az angol ligában. A Chelsea mögött nagyon szoros a mezőny, hiszen a 2. helyen álló Liverpoolt és a 6. helyen tanyázó Manchester Unitedet mindössze 5 pont választja el egymástól – ami akár csökkenhet is, ha Mourinho fiai a következő fordulóban megverik Klopp vöröseit -, és azért az élen álló “Kékek” előnye sem akkora, hogy behozhatatlannak tekinthetnénk.
Az első hat helyet elfoglaló hatosfogat egyébként alaposan kiemelkedett a mezőnyből, a 7. helyet elfoglaló Everton nem kevesebb mint 9 ponttal marad el Mourinho “Vörös Ördögeitől”.
Kellett ehhez persze, hogy a 6. helyen álló, az élbolyra szorosan tapadó MU is megkezdjen egy győzelmi szériát: jelenleg zsinórban hat sikernél jár a Mourinho-csapat, és a 4-3-3-as felállás remekül működik.
A fentiek fényében komoly meglepetést jelentene, ha a bajnokság többi 14 csapatából bárki is be tudna férkőzni az első hatba – már-már “leicesteri” csoda lenne.
A manchesteri rekordigazolás, Paul Pogba egyre jobb és jobb…
Apropó! Hiba lenne szó nélkül hagyni a bajnok Leicester City eddigi szereplését. Claudio Ranieri címvédő csapatának összetétele nem igazán változott a nyáron, a jelenlegi 15. helyezés ezért is tűnik igencsak lagymatag produkciónak. Persze a Leicester címvédésére aligha számítottak sokan, de a kulcsemberek közül csupán N’Golo Kantét vesztették el a “Rókák”, ehhez képest már most háromszor annyi vereséget szenvedtek el, mint az előző szezonban összesen. Ennyit számítana egy ember hiánya? Úgy tűnik igen…
Persze azt sem árt hozzátenni, hogy a Leicester érdekelt a nemzetközi porondon is, hiszen a Bajnokok Ligájában is helyt kell állnia Ranieri együttesének. Ott nem is vallott kudarcot a kék mezes gárda, a G csoport küzdelmeit megnyerve bejutottak a legjobb 16 közé! A kettős terhelést azonban egyelőre nehezen bírja el a csapat.
Ami a kiesőhelyeket illeti, különösebb meglepetést aligha kelt az ott látható névsor. A Sunderland évről évre a túlélésért küzd, idén sincs ez másként David Moyes irányítása alatt. A Swansea City-nél valóságos edzőkeringő van, Paul Clement személyében harmadik idei trénerét fogyasztja a klub, amelynek kerete alaposan meggyengült a nyáron, és a szereplést látva kérdéses, hogy mindezt elbírja-e Wales legjobb klubcsapata…
A Hull City-t pedig sokan biztos kiesőnek tippelték az idény előtt, ezt a tézist egyelőre igazolják is a “Tigrisek”. Nagy kérdés, hogy az új menedzser, Marco Silva megoldást tud-e találni a narancs-feketék óriási gondjaira..?
A Premier League félévértékelője még nem ért véget! A továbbiakban egyenként elemezzük az első hat helyezettet, kitérünk a liga góllövőlistájára, jelentkezünk egy statisztikákat, legeket, érdekességeket bemutató cikkel, valamint helyzetjelentést adunk a másodosztály küzdelmeiről is.
Szerző: Draskovics Tamás