Track & Race Sportügynökség Kft. - A sportrendezvény partner

Guardiola: “Van egy nagy probléma az angol futballal…”

Pep Guardiola, az angol első osztályú labdarúgó bajnokságban (Premier League) érdekelt Manchester City trénere 2016 nyarán kezdte meg munkáját Angliában, és fél év elteltével kitért egy szerinte igen lényeges problémára a ködös Albion futballjával kapcsolatban. Gondolatait a Tottenham elleni mérkőzést megelőző sajtókonferencián ismertette.

pep-guardiola-manchester-city_3788458Guardiola változtatna bizonyos dolgokon (fotó: Sky Sports)

A katalán menedzser szerint az angol labdarúgás rendszerének egyik nagy hibája, hogy az első osztály csapatai nem indítanak úgynevezett B csapatokat alacsonyabb osztályokban. Való igaz, hogy ez egy komoly eltérés Pep Guardiola szülőhazájával, Spanyolországgal összevetve, hiszen az Ibériai-félszigeten hagyománya van a második csapatok elindításának akár a másodosztályban is. Angliában ezzel szemben az U23-as csapatok számára fenntartott külön sorozatot hoztak létre, ez az úgynevezett Premier League 2, ahol a nagy csapatok fiataljai edződhetnek egymás ellen. Nos, Guardiola szerint ez nem célravezető.

“Az én véleményem az, hogy az utánpótlás csapatoknak létrehozott külön liga egész egyszerűen nem elég jó” – mondta a tréner. – “Spanyolországban a klubok második csapatai esetenként 40-50 000 ember előtt játszanak, például Barcelonában vagy Madridban. Ezzel szemben itt gyakorlatilag nincsenek nézők az U23-as csapatok meccsein. Ez nem készteti elég erőbedobásra a fiatalokat, és ezért olyan nehéz az angol ifjoncoknak bármit is elérni az olyan nagy kluboknál, mint amilyen például a Manchester City.”

Guardiola azt is elmondta, szerinte mi lenne ennél célravezetőbb megoldás.

“Ez egy valós probléma az angol labdarúgás számára… Az lenne ideális, ha a fiatalok egy erős ligában edződnének, akár náluk erősebb, fizikálisan előrébb tartó ellenfelekkel szemben. Szóval miért ne hozhatnánk létre egy B csapatot az olyan kluboknak mint mondjuk a City vagy a Manchester United, és indítanánk el őket a Championshipben, hogy ott például a Newcastle ellen játsszanak?” – tette fel a költői kérdést a katalán.

Való igaz, hogy az úgynevezett ‘reserve Premier League’ erősségét többen is megkérdőjelezték már, és az is tény, hogy az angol élvonalban jóval kevesebb feltörekvő fiatalt látunk, mint például Spanyolországban. Sokak szerint a nagy válogatottak jelenkori sikerei közötti jókora szakadék is ide vezethető vissza, hiszen a játékosok nincsenek kitéve megfelelő erőpróbának fiatalkorban, ezáltal nem fejlődnek eléggé.

Kérdés, reformképes-e egy olyan ország futballrendszere, melyet Európa egyik legtradicionálisabb, leghagyományőrzőbb (legmaradibb?) szövetsége alakít?

Szerző: Draskovics Tamás