Rövid sorozatot indítunk, melyben felvezetjük a július 15-én kezdődő élvonalbeli bajnokságot. Második állomásunk Felcsút, ahol a nyáron szinte teljesen átalakult a csapat.
Győzelemmel hangolt a szezonrajtra a Puskás AFC és Balogh Balázs. – fotó: rangado.hu
Azt nem lehet elvitatni, hogy sok csapatnál némileg esélyesebb lehet a felcsúti alakulat, hiszen – legalábbis nevek alapján – az első ötbe is beférne a Puskás AFC, igen ám, de még tizenegy együttes szeretne elérni minél jobb eredményt. A nyár eddigi része igencsak mozgalmasan telt az NB II. legutóbbi bajnokánál, ami előrevetítheti, hogy az ősz eleje nem lesz sétagalopp. Tizennégy érkező, közülük négyen kölcsönből érkeznek vissza Felcsútra, míg tizenegy távozó jellemezte a nyarat. Szóval nem lesz egyszerű dolga Pintér Attilának összerántania a keretet, s a kezdőtizenegy is nagy fejtörést okozhat a korábbi szövetségi kapitánynak, annyi – magyar szinten – minőségi igazolást hozott tető alá a klub.
Biztos, hogy nehéz lesz kivívni a biztos bennmaradást, hiszen a riválisok is jól erősítettek, persze menet közben kiderül, hol mennyire válnak be a friss szerzemények. De a sárga-kékek kétségkívül jobb helyzetben vannak, hiszen például a középpályára meg tudták szerezni Balogh Balázst, aki éppen Pintér alatt mutatkozhatott be a válogatottban, no meg több olyan futballista is érkezett, akik korábban Győrben, vagy épp Mezőkövesden már dolgoztak a trénerrel, így tudják, mire számíthatnak.
Az elmúlt tíz évben sokáig a Videoton második együtteseként szerepelt a PAFC, mígnem 2012-ben levált a székesfehérváriakról, de továbbra is megmaradt a piros-kékek fiókcsapatának, s amikor először feljutott az élvonalba (2013) onnantól lehetett azt mondani, hogy végleg „saját lábra állt” az egyesület, bár továbbra is a Videoton szakmai felügyelete alá tartozik. Persze ehhez kellett, hogy a kezdeti bukdácsolást követően teljesen más irányba induljon el a klub, és az akadémisták helyét szép fokozatosan átvették a rutinos magyar, és külföldi labdarúgók. Ezzel szembemenve az eredetileg meghatározott célokkal, azaz, minél több tehetséges labdarúgót adni a magyar futballnak. Tény, hogy akadtak olyan játékosok, akik idővel kinőtték magukat, elég csak Sallai Rolandra, vagy éppen Zsótér Donátra gondolni. Ugyan mindössze egy szezont élt meg az élvonalban eddig a PAFC, az előttünk állóban vérmesebb reményei vannak a klubnak, amely három éven belül szeretné megerősíteni helyét a legjobbak között, és elérni az élmezőny elejét.
A stadion
Pancho Aréna
2009-ben kezdte tervezni Makovecz Imre, ám halála miatt végül Dobrosi Tamás fejezte be a kidolgozást 2011-ben. Az aréna végül 2012 végére készült el, s azóta több korosztályos tornát bonyolítottak le, sőt, 2016 óta a Videoton átmeneti otthona is, míg elkészül az új Sóstói stadion.
Befogadóképesség: 3500 néző (UEFA ’2’ kategória)
A keret
A Ferencvárostól érkező Radó András újra felépítené magát. – fotó: pfla.hu
Utaltunk rá, hogy rengeteg új játékos érkezett a nyáron, és további átigazolásokat is bejelenthet még a klub, ám már így is erősnek mondható az együttes. Pintér Attila magyar szinten remek játékosokkal tudott erősíteni, például Radó Andrással, aki a Haladásban robbant be a köztudatba, de a Ferencvárosnál nem tudott megvillantani semmit abból, amit tud. Viszont a védekező pozícióba, és a középpályára is sikerült olyan labdarúgókat szerződtetni, akik nagy erősségei voltak korábbi egyesületüknek, így például a két újpesti, Jonathan Herist és Balogh Balázst. Szintén a védelmet teheti masszívabbá Osváth Attila, aki a tavaszt Debrecenben töltötte, miután a Vasas kölcsönadta a több játéklehetőség miatt. A PAFC végleg szerződtette az U-válogatott jobbhátvédet. A távozók listáját böngészve szintén alapembereket találhatunk, hiszen az NB II-es bajnoki címben elévülhetetlen érdemeket szerző Lencse László, Tischler Patrik-duó bármelyik együttesben kezdő lehetne. Ugyanakkor itt is akad, akiről könnyű szívvel mondott le a szakvezetés, mint a fiatal Óvári Zsolt, aki Miskolcon igazolhatja, rossz döntés volt megválni tőle.
Érkeztek: Balogh Balázs (Újpest), Ulysse Diallo (mali, Mezőkövesd), Jonathan Heris (belga, Újpest), Madarász Márk (Gyirmót FC Győr), Patrick Mevoungou (kameruni, DVTK), Molnár Gábor (Mezőkövesd), Osváth Attila (Vasas), Poór Patrik (MTK Budapest), Radó András (Ferencváros), Szécsi Márk (Nyíregyháza), Braniszlav Danilovics (szerb, Debreceni VSC, kölcsönből vissza), Stipe Bacelic-Grgic (horvát, Mezőkövesd, kv.), Mészáros Dávid (Csákvár)
Távozók: Forró Gyula (Nyíregyháza Spartacus), Lencse László (MTK Budapest), Makrai Gábor (DVTK, kölcsön után végleg), Óvári Zsolt (DVTK), Branko Pauljevics (szerb, Újpest), Pogacsics Krisztián (szabadon igazolható, érdeklődik iránta: Balmazújváros), Sándor György (Csákvár), Szabó Bence (Videoton), Tischler Patrik (Újpest), Vaszicsku Gergő (Budafok, kölcsön után végleg), Zima Ádám (Dorog, kölcsön után végleg)
Az edző
Pintér Attila
Klubszinten sikeres edzőről beszélhetünk Pintér Attiláról, aki a következetes munkában hisz, igaz például a Ferencvárosnál többen is panaszkodtak rá, annak ellenére, hogy bajnoki címig vezette az együttest 2004-ben. Utána egy Magyar Kupa-siker a Sopronnal (2005), illetve döntő a Vasassal (2006), majd újabb bajnokság a Győrrel. Ugyanakkor Mezőkövesden is remek munkát végezve feljuttatta az együttest élvonalba 2016 nyarán, viszont az őszi szezon után elfogadta a Puskás Akadémia hívását, amivel nagyon sok embernek csalódást okozott, főleg a mezőkövesdiekben, akik télen még ötödik helyen álltak, tavasszal pedig még a kiesés szele is megcsapta a matyóföldieket. A Kövesd után a PAFC-ot is visszavezette az élvonalba, kérdés, mire megy majd a legmagasabb osztályban. Viszont biztos, hogy a középmezőnyt megcélozza, hiába is beszélnek arról Felcsúton, hogy a biztos bennmaradás az elsődleges cél.
Sikerei:
S Pintérrel kapcsolatban nem is lehetne azzal példálózni, hogy vándormadár lenne, hiszen a Ferencváros után (2004) Sopron (két ízben is), Vasas, Győr, és Mezőkövesd voltak az állomáshelyei, miközben 5 találkozón a válogatottat is irányíthatta.
Felkészülés
Felemásra sikeredett a Puskás Akadémia felkészülése, ami előrevetíti, hogy nem lesz sétagalopp számukra a bajnokság. Egy nyolcassal indítottak a felcsútiak a Főnix FC ellen, majd az ausztriai edzőtáborban előbb vereséget szenvedtek az SV Riedtől, amit a LASK Linz elleni gól nélküli döntetlen követett. Az utolsó találkozójukat a szlovák Zlate Moravce ellen vívták Polonkai Attiláék, s nyertek meg, tehát pozitívan zárult a június 14-én kezdődött felkészülés.
PAFC – Főnix FC 8-0
SV Ried (osztrák) – PAFC 2-1
LASK Linz (osztrák) – PAFC 0-0
PAFC – Zlate Moravce (szlovák) 2-1
Gavalovits Sándor