Track & Race Sportügynökség Kft. - A sportrendezvény partner

Következik: Girondins Bordeaux – csapatbemutató

A magyarok számára kedves város együttese a Videoton következő ellenfele. Minden, amit Bordeauxról és a csapatról tudni érdemes.

2016.08.13_asse_013_joie_

Alig több, mint egy esztendeje annak, hogy Bordeaux „magyar” város lett. Mindez annak köszönhető, hogy a 2016-os Eb-n nemzeti csapatunk legyőzte Ausztriát. Most a Videotonon a sor, hogy bevegye a francia borvidék központját. De nem lesz egyszerű dolga Marko Nikolic tanítványainak, mert a Girondins a francia futball egyik meghatározó együttese, amely története során hat alkalommal nyerte meg a francia ligát. Legutóbb 2009-ben végzett az élen. A jelene nem annyira fényes, mindazonáltal 2013-ban kupát nyert az együttes, amelyet 1881-ben alapítottak. A Ligue 1-ben legutóbb hatodik helyen végzett, ezzel kvalifikálta magát az Európa-ligába. Korábban sok nehézség mellett a sikerek sem kerülték el a Girondins-t, amit jelez az 1995-96-os UEFA-kupa döntő a Bayern ellen, de például 1984-85-ben elődöntőt játszottak a franciák az akkor még BEK-nek hívott legrangosabb európai kupában, míg a KEK-ben szintén az elődöntő jelentette a végállomást, 1985-86-ban. Több klasszis is megfordult az évtizedek során a kék-fehéreknél, így például a portugál kiválóság, Pedro Pauleta, vagy épp az Arsenal későbbi játékosa, Marouane Chamakh. A francia válogatottnak olyan labdarúgókat adott a klub, mint a Bayern későbbi zsenije, Bixente Lizarazu, de ki kell emelni Alain Giresse-t, Jean Tigana-t, Christophe Dugarry-t, Bernard Lacombe-t.

A jelenlegi keret összértéke a mértékadó transfermarkt.de szerint 73,75 millió euró, ami jócskán ötszöröse a Videotonénak. Az együttes legnagyobb sztárja a korábbi Lyon-spíler, Jeremy Toulalan, illetve a cseh Jaroslav Plasíl. Jelenleg Benoit Costil kapus tagja a nemzeti csapat bővebb keretének. Tagja volt az Eb-n ezüstérmet nyerő válogatottnak, igaz Hugo Lloris és Steve Mandanda mögött csak harmadikszámú kapusként vitte ki Costilt a kontinensviadalra Didier Deschamps.

A stadion

letöltés (1)

Négy éve adták át a Bordeaux otthonát, a Matmut Atlantique-ot, amely 2016-ban az egyik helyszíne volt az Európa bajnokságnak. A 42 115 nézőt befogadni képes stadionban nyert 2-0-ra a magyar válogatott Ausztria ellen, amivel megalapozta a csoportbéli továbbjutását. Maga a Girondins Bordeaux 2015-ben költözött a létesítménybe. Az építési költsége 168 millió eurót tett ki. Szép emlékei lehetnek tehát a helyszínről Juhász Rolandnak és Fiola Attilának.

A közelmúltbeli nemzetközi szereplésére is büszkék lehetnek a franciák, hiszen nyolc éve csak a Lyon állította meg az együttest a Bajnokok Ligája negyeddöntőjében, igaz azóta nem kerültek ennyire közel a legrangosabb európai sorozathoz. Az El-ben már többször megfordult ez idő alatt a kék-fehér együttes. 2012-2013-ban a nyolcaddöntőben a Benfica búcsúztatta a Girondins-t, míg 2013-14-ben és 2015-16-ban a csoportkör jelentette a végállomást.

Ami a magyar együttesek elleni párharcokat illeti, eleddig mindössze négy mérkőzést jegyeztek fel a krónikák. 1988 őszén az Újpesti Dózsa kettős vereséggel esett ki az UEFA-kupa keretein belül a franciákkal szemben, míg 2001 szeptemberében a Debrecen játszott gólgazdag meccseket. Idegenben 5-1-es magyar vereség, idehaza 3-1-es Loki-sikert jegyezhettek fel a krónikások.

A város

bordeaux-placegambetta5

Bordeaux az Atlanti óceán partján fekszik, virágzó kulturális és oktatási fellegvár, amely híres a boráról. Az UNESCO által műemléki besorolást kapó Hold kikötője az egyik, ha nem a legkedveltebb turisztikai látványosság. Természetesen, mint minden világvároson, Bordeaux-ón is nyomott hagytak a különböző korszakok. Például az angol uralom, a németalföldi és a Hansa-kereskedővárosokkal ápolt kapcsolatok, vagy éppen XIV. Lajos kora. Az Eb előtt bővebben is írtunk a település történelméről.

Gavalovits Sándor