Bartosz Grzelak elvitte a három pontot korábbi csapata otthonából!
Rendkívül gyenge mérkőzést láthattunk
Fontos győzelmet aratott Dejan Sztankovics csapata…
Főleg Lamine Yamalt érintette az inzultus
Kerkez Milos kezdőként lépett pályára
Az olasz szakember szerint nem bebetonozott a francia helye a csatárpozícióban
Ritkán látható helyzetet puskázott el a Chelsea két angol válogatottja…
A 17 éves Ethan Nwaneri meglőtte első Premier League gólját…
Tovább folytatódik a hullámzó teljesítmény…
Lionel Messi véleményét kérték ki az új edző személyéről
Az utóbbi hetekben több cikkben is érintettük a témát, de most kicsit célzottabban is foglalkozunk vele: néhány éve gyakorlatilag a világ legjobb akadémiájának tartották a barcelonai La Masiát, mostanra viszont egyre kevesebb nagy karriert befutó fiatal kerül ki onnan. Az első csapatnál nem tartanak igényt rájuk, a tehetségek lelépnek, de már a képzés sem a régi. Cikkünk alapjául Guillem Balague elemzése szolgál, a Sky Sports spanyol futball szakértőjének ugyanis sokkal jobb rálátása van a katalán klub működésére, mint nekünk innen Magyarországról.
A 2010-es Aranylabda-ceremóniára örökké emlékezni fognak Barcelonában. Három jelölt maradt versenyben a díjért folyó harcban: Messi, Iniesta és Xavi. Mind a hárman a La Masia növendékei voltak – nem is kellett jobb bizonyíték, hogy akkor még egyértelműen ez volt a világ legjobb akadémiája.
A műhely hírneve máig jól cseng a futball berkein belül, habár a szakmai munka minősége azóta alaposan visszaesett. A barcelonai utánpótláscsapatok nem érnek el olyan jó eredményeket manapság, ahogy a kikerülő, kész játékosok sem feltétlenül ütik meg azt a nívót, mint elődeik. Elég csak ránézni arra a listára, amely a Barcában bemutatkozó akadémistákat tartalmazza az elmúlt 5 évben. Csak ketten szerepeltek közülük egynél többször a felnőtt csapat kezdőjében bajnokin, de hosszú távon alapember közülük sem tudott lenni senki. (Korábban más nézőpontból is körbejártuk már a témát)
De miért is van ez így? Sokan attól tartanak, hogy az eredeti oktatók helyét az elmúlt években elfoglaló korábbi Barca-játékosok kinevezése nem tett túl jót. Félő ugyanis, hogy sokuk csak szívességből kapta meg az állást a vezetőktől, többnyire nem érdemelték meg igazán a bizalmat. Biztosan ők a legmegfelelőbb emberek a fiatalok trenírozására?
Pep Guardiola óta a B-csapat edzői sokkal inkább foglalkoztak a saját karrierjükkel, mintsem hogy játékosokat készítsenek fel és adjanak tovább az első gárdának (Luiz Enrique, Eusebio Sacristan…). Emellett pedig edzői szakma folyamatosan fejlődik, a La Masián viszont sokkal inkább a régi, jól bevált ötleteket ismételgetik, mintsem hogy frissítenék a képzési folyamatot. Ugyanazokat a feladatokat végeztetik évek óta. Az edzők nem szeretnék próbára tenni magukat – senki sem szeretne változtatni, kockáztatni és emiatt elveszíteni az állását.
A klub is felismerte már a hibát. Rájöttek, hogy a kikerülő játékosok ilyen-olyan okokból nem ütik meg a szintet, így az a döntés született, hogy a kikerülőket máshonnan érkező fiatalokkal egészítik ki. Ez viszont csak egy tüneti kezelés, ami hosszú távon semmilyen megoldást nem hoz. Sőt! Íme az a hat futballista, aki tavaly a Barcelona B-ben 30 meccs fölé jutott (tehát alapember volt), illetve hogy hol nevelték ki őket és hol vannak ma.
A 2013/14-es szezonban indult el az UEFA Ifjúsági Liga, amelyet a La Masia fiataljai magabiztosan meg is nyertek. Munir a torna gólkirálya lett, de rajta kívül is úgy tűnt, hogy a jövő Barcelonáját látjuk futballozni. Nem így lett. Ma Munir az egyetlen, aki abból a keretből hivatalosan is az Barca első csapatához tartozik, igaz várhatóan megint kölcsönadják majd. De mi lett a többiekkel?
A csapat kapusa Ondoa jelenleg a Sevilla Atletico kapuját védi, a már 21 éves Quintilla még mindig a Barca B-ben van Kaptoummal, Palenciával és Tarinnal együtt, Goodswill Ekpolo jelenleg az angol harmadosztályban játszik, Ortega a Cordoba futballistája, Enguene a Lugóé, Adama Traore is Angliába került, Sanabria a Betisben játszik, Rolon hazament Argentínába… És még hosszasan folytathatnánk a sort.
És az még egy jó évjárat volt. A következő szezonban a nyolcaddöntőig jutottak, aztán negyeddöntő, majd tavaly egy elődöntő a mérleg. Persze az utánpótlásban nem az eredmény, hanem a kinevelt játékosok mutatják meg a munka sikerességét, de hát ugyebár a gránátvörös-kékeknél itt talán még nagyobb a baj.
A jó hír az, hogy Pep Segura, aki a liverpooli akadémián hajtott végre komoly változásokat, jelenleg Barcelonában nyomja az ipart, ráadásul vezetői szerepkörben van. Neki erős elképzelései vannak arról, miként kéne változtatni a dolgokon a La Masián és a klubban egyaránt. De ahhoz, hogy az ő munkájának gyümölcse megmutatkozzon, sok-sok évre lesz szükség.
Halkan mondjuk ki, de ezen a téren is lehet, hogy tanulhatnának a Real Madrid példájából. Talán Madridban is nehezen hiszik, de a saját nevelések terén jelenleg jobb mutatókkal rendelkeznek, mint ősi riválisuk.
A Realnál hosszú ideje bosszúsak amiatt, hogy a La Fabrica alárendelt szerepben van a La Masiához képest. Sokáig érveltek azzal, hogy ők felkészítik játékosaikat a futball minden fajtájára. Különböző stílusú edzők, eltérő játéksémák és formációk. Ma már látható, hogy nem blöfföltek. Tavaly a Marca közölt egy írást azzal kapcsolatban, hogy 42-en szerepeltek a spanyol első osztályban azok közül, akik a La Fabricán pallérozódtak; és csak 27-en jöttek a La Masiáról. És hasonló arány tapasztalható, ha a másodosztályt vizsgálgatjuk.
Nem véletlen egybeesések. Ráadásul a mennyiség nem minden: a szóban forgó játékosok között olyanok vannak, mint a Valencia csapatkapitánya Dani Parejo, az Atletico fiatal sztárja Saul Niguez, vagy a Realban befutó Morata és Jese.
Ennek tetejébe pedig a saját csapatába is több játékost ad a Real Madrid akadémiája, mint a Barcáé. Nacho, Lucas Vazquez és Carvajal is ott van most a Real első keretében. Emlékezzünk csak vissza, hogy az elmúlt 5 évben a Barca hány fiatalnak adott lehetőséget – a Realnál többen vannak a saját nevelések, akik többször is szerepeltek a kezdőben, valamint többet is játszottak. És persze trófeákat is nyernek mostanában…
A La Masia ismét fel fog jönni, csak idő kérdése. Túl sok a tehetség, a történelem és a pénz ott, hogy ez ne így legyen. De ha legközelebb valaki azt mondja, hogy a Barcelona az ifikre alapozik, a Real pedig a Galaktikusaikra, csak emlékezz rá, hogy ez a történet nem olyan egyszerű.
(Guillem Balague írása alapján)
Bartosz Grzelak elvitte a három pontot korábbi csapata otthonából!
Rendkívül gyenge mérkőzést láthattunk
Fontos győzelmet aratott Dejan Sztankovics csapata…
Főleg Lamine Yamalt érintette az inzultus
Kerkez Milos kezdőként lépett pályára
Az olasz szakember szerint nem bebetonozott a francia helye a csatárpozícióban
Ritkán látható helyzetet puskázott el a Chelsea két angol válogatottja…
A 17 éves Ethan Nwaneri meglőtte első Premier League gólját…
Tovább folytatódik a hullámzó teljesítmény…
Lionel Messi véleményét kérték ki az új edző személyéről
José Mourinho csapata második a bajnokságban…
A vendégek végül 9 emberrel fejezték be a találkozót…
A hazai együttes a hosszabbításban tudott szépíteni…
Az olasz szövetségi kapitány osztotta meg gondolatait…
Akár már januárban léphetnek a “vörös ördögök” az új vezetőedző kérésére…
Bemutatták a gigantikus terveket…
Remek szezont fut eddig az angol élvonalban…
A törökökkel találkozik a magyar válogatott tavasszal…
Egy mesterhármas csodálatos megkoronázása…
A Tottenham vezetőedzője is szerepet kapott…
Az Európa-bajnokságról is lemaradt súlyos sérülése miatt…
Az alapszakasz megnyerése után a rájátszás első körében búcsúztak…
A játékosmegfigyelő elárulta, mikor lehet cél a bajnoki cím…
Átmenetileg 8 pontosra növelte előnyét a rekordbajnok!
Aubameyang szerezte az Al-Qadisiya győztes gólját…