Új rendszerrel ösztönzi az MLSZ a klubokat a fiatalok szerepeltetésére
Az MLSZ keddi elnökségi ülésén több jelentős változásról döntött. Ezek közül a legfontosabb, hogy a várakozásoknak megfelelően megszűnik az ún. „fiatalszabály” és új, a produktivitáson alapuló ösztönzési rendszer lép a helyébe.
A Videoton ellen betaláló Óvári Zsolt azon kevés fiatalok egyike, aki rendszeresen lehetőséget kap (Fotó: dvtk.eu)
Az MLSZ a fiatalszabály kudarca kapcsán úgy fogalmaz: „jó irányba tett lépés volt, de az első osztályban nem minden profi klub számára jelentett valódi ösztönzést„.
A fiatal játékosok szerepeltetését célzó közvetlen ösztönzés helyébe a kizárólag objektív eredményességen alapuló produktivitási pontszám lép. A nyártól élesben induló rendszerben az egyesületek annak figyelembevételével jutnak hozzá a működési alapforrásokhoz és kiegészítő támogatásokhoz, hogy képzésük során hány professzionális labdarúgót nevelnek ki. Az új támogatási rendszerben a női szakág egyesületei és labdarúgói is részt vesznek” – ismerteti az új rendszert a szövetség.
„A produktivitási támogatásban kizárólag azon sportszervezetek részesülnek majd, amelyek érdemi mértékben részt vettek profi és/vagy utánpótlás és felnőtt válogatottban szereplő játékos nevelésében. A támogatást pontszámítási rendszer alapján határozza meg a szövetség: minél több, minél magasabb szinten szereplő játékost nevel egy klub, annál magasabb anyagi támogatást kap” – magyarázza a szövetség.
A közlemény kitér arra is, hogy az ún. költségtérítési rendszer megmarad, azaz a profi szerződéssel nem rendelkező játékosok átigazolásai során a klubok nevelési költségtérítést fognak fizetni egymás közt továbbra is.
Fontos változás továbbá, hogy a mérkőzéseken bevethető légiósok korlátja helyett a keretben limitálják a külföldi futballistáknak kiadható játékengedélyeket: az új szabályozás szerint a klubok tíz légiós játékengedélyét válthatják ki.
Az MLSZ mindezek mellett arról is rendelkezett, hogy a pálya locsolására már nem csak a mérkőzés előtt egy órával lesz lehetőség, hanem – amennyiben időben értesítik a feleket -, a meccs előtt öt-tíz perccel, vagy akár a félidőben is.