Track & Race Sportügynökség Kft. - A sportrendezvény partner

Retro: ismétli magát a történelem, mutatjuk az utolsó Pool-Real döntőt

Egészen döbbenetes, milyen forgatókönyveket képes írni az élet, ezt pedig már csak fokozza, amikor szinte pontosan meg is ismétli azt – néhány évtizeddel később. A szerda esti római elődöntő óta tudjuk, hogy 2018-ban a Real Madrid és a Liverpool csap majd össze a Bajnokok Ligája döntőjében, 1981-ben pedig pontosan ugyanez volt a párosítás. És nem csak ez volt a hasonlóság a két alkalom között.

Kép: Pinterest

Kép: Pinterest

Aki figyelt a tegnapi közvetítésben Hajdú B. Istvánra, az tudja: nem sűrűn fordult elő olyan, hogy a BL/BEK legjobb négy csapata között egy angol, egy spanyol, egy német és egy olasz maradjon csak, képviselve a négy topligát. Márpedig ez nem csak idén következett be, hanem a már említett ’81-es kiírásban is – igaz, akkor más párosítások alakultak ki.

A Liverpool a Bayern Münchennel vívott meg a döntőbe kerülésért. Az odavágón hazai pályán 0-0-ás döntetlent értek el, a visszavágón pedig 1-1-re végeztek a Bajorok otthonában. Ott, abban az őrült hajrában Kennedy idegenben lőtt gólja döntött, Rummenigge ugyanis csak egyenlíteni tudott, a fordítás viszont nem jött össze a németeknek.

Ebből az is kitalálható, hogy a másik ágon a Real Madrid kapta az olasz ellenfelet, amely akkor nem az AS Roma volt, hanem az Inter – ez az egyetlen különbség az akkori és a mostani top 4-ben. A Real Madrid már az odavágón két gólos előnybe tudott kerülni a Bernabeuban 100 000 néző előtt, előnyük pedig kitartott a visszavágón is. A Giuseppe Meazza Stadionban a kék-feketék ugyanis csak egyszer, Bini révén tudtak betalálni, többre már nem futotta az erejükből.

Kép: Goal.com

Kép: Goal.com

Érdemes megemlékezni a magyar kötődésekről is. A Real Madrid például a nyolcaddöntőben búcsúztatta az egyetlen magyar csapatot, a Budapest Honvédot. A kispestiek akkor a portugál Sporting legyőzésével jutottak el a Királyi Gárdáig, ám a Bernabeuban 1-0-ra kikaptak Santillana találatával; majd Budapesten már Cunningham és Garcia Hernandez góljaival alakult ki a 3-0-ás összesítés. Továbbá még egy fontos tényező: a döntőt egy magyar  bíró, nevezetesen Palotai Károly vezette.

1981. május 27-én rendezték a finálét, méghozzá Párizsban, a Parc des Princes-ben. A főszereplő – az elődöntőkhöz hasonlóan pedig – Kennedy volt, aki a 82. percben (a Bayern ellen a 83.-ban talált be) megszerezte a meccs egyetlen gólját, amivel a Liverpool elhódította a BEK-et (történetük során harmadik alkalommal). Az azt megelőző 11 évben csak ők, illetve a Notthongam Forrest, a Bayern München, valamint az Ajax tudták megszerezni a végső győzelmet, ami sokat elárul az akkori erőviszonyokról.

Érdekesség, hogy a góllövőlista élén akkor hármas holtverseny alakult ki, a háromból ketten pedig épp a Vörösök színeiben értek el 6-6 gólt. Egyikük Terry McDermott, a másik pedig a skót Graeme Souness volt. (akkoriban más volt a lebonyolítás, ezeket a számokat nem érdemes összevetni a mostani adatokkal, hiszen sokkal kevesebb meccset játszottak, nem volt csoportkör) A legeredményesebb madridi a már említett Santillana lett 4 találattal.