A labdarúgás szerelmeseinek talán nem kell bemutatni az AS Monaco 2017-es sikercsapatát. A Hercegségbeliek az előző idényben bravúrt bravúrra halmoztak: az akkor még “noname” (mára jobbára világsztár) fiatalokkal a Manchester Cityt, és a Dortmundot búcsúztatva egészen a BL-elődöntőig meneteltek, valamint a bajnoki címet is elhódították a jóval tehetősebb fővárosi kirakatcsapatot, a Paris Saint-Germaint megelőzve. Ami azóta történt a csapattal, arra viszont nincsenek szavak…
Falcao addig kardoskodott a távozás mellett, míg végül a klubhűség szimbólumává vált…
A fent említett elképesztő sikerek után aligha számítottak rá a Monaco szimpatizánsai, hogy szűk egy év elteltével gyakorlatilag hírmondója sem marad a csodacsapatnak. A Manchester City ajánlata azonban mint tudjuk, igen hamar befutott, így a Guardiolával álmodó Benjamin Mendy és Bernardo Silva összesen 107,5 millió euróért Angliába költözött. Ennél egy fokkal meglepőbb volt Tiémoué Bakayoko váltása, akit egyébként óva intettek a távozástól, mondván játéka még nem elég kiegyensúlyozott ahhoz, hogy egy topcsapatot arra fel lehessen építeni. A félelmek beigazolódtak, a középpályás pocsék idényt futott a Chelseanél, előző klubjának azonban így is 45 millió eurót hozott a konyhára.
Az előző nyár legnagyobb átigazolási bombája mégsem az ő, hanem a sikercsapat üdvöskéje, a következő Henry-nak kikiáltott Mbappé klubváltása volt. Hetekig úgy tűnt, hogy a magasan 100 millió fölötti vételár elriasztotta a kérők hadát, amikor megjelent a bajnoki rivális Paris Saint-Germain, akik egy kötelező vásárlással egybekötött egyéves kölcsönszerződés keretein belül 180 milliót csengettek ki a játékosért. A teljesség kedvéért említsük meg, hogy nem ő volt az egyetlen távozó a támadószekcióból sem: a fontos kiegészítő ember, Valére Germain, és a piszkosul tehetséges Allan Saint-Maxim is távozott,ők összesen 18 millió eurót kóstáltak új klubjaiknak.
Azt gondolhatnánk, hogy ennyi fontos láncszem kiesése már megálljt parancsol a pénzéhes vezetőségnek a csapat leépítésében, azonban ez nem így történt: télen Guido Carillo és Terence Kongolo összesen 42 millióval gyarapította a klubvagyont. Az idei nyár pedig gyakorlatilag el sem kezdődött, és máris két komoly távozóval kell számolnia a Monaconak: Fabinho 50 millió euróért a Liverpool, míg Thomas Lemar nagyjából 72 millióért az Atletico Madrid szerelését ölti magára a következő idényben. Tehát ha Diallo, Dirar és Jean “filléres” igazolásait is számításba vesszük, akkor megkapjuk, hogy a klub az utóbbi egy naptári évben összesen 526 millió eurós bevételre tett szert kizárólag játékos-eladásokból!
Nem szokatlan egyébként ez a mentalitás a csapat vezetőségétől. A Monaco transzferpolitikája évek óta ugyanaz: lehetőséget adnak a fiatal tehetségeknek, a média segítségével felfuttatják őket, majd rájuk aggatnak egy árcímkét, melyből egy centet sem hajlandóak engedni. Európa topklubjai pontosan tudják, hogy a Hercegségbeliek minden játékosa eladó, csupán a megfelelő összeget kell értük felkínálni. A tetemes összegért cserébe viszont jó alapokkal, és ami talán még fontosabb, komoly marketing-értékkel bíró fiatalt kapnak. Látszólag mindenki nyer…
Az egyetlen kérdés, hogy mégis hova tűnik ez az elképesztő mennyiségű bevétel? A James- és Martial-transzferek idején még valamelyest hihető volt a “csak nemrég jutottunk fel a másodosztályból, meg kell erősödnünk gazdaságilag” duma, azóta azonban egyre inkább kezd nyilvánvalóvá válni, hogy a cél nem az eredmények javítása, hanem a profit maximalizálása. Kár a gőzért, pláne ha azt vesszük, hogy ilyen jelentős tőke visszaforgatásával a PSG-Monaco derbi színvonala akár egy El Clasico szintjét is megközelíthetné.
Minden, amit a világbajnokságról, annak jelenéről és múltjáról tudni érdemes. Csoport és csapatbemutató cikksorozat, visszatekintő, avagy minden torna története és érdekességei, legek, statisztikák, egyedi és érdekes témák. A világbajnoki kisokos a torna nyitónapjáig minden nap újabb és újabb cikkekkel, témákkal bővül. A FociClub.hu csapata helyzetbe hoz, avagy tarts velünk a tornai kezdetéig és a vb alatt egyaránt, s ígérjük nem maradsz le semmi fontosról.
A FociClub.hu vb-visszatekintő című rovatában az eddigi 20 torna történetével, érdekességeivel és győzteseivel ismerkedhettek meg. Minden egyes évszám alatt ott egy “kisokos”, avagy tudj meg mindent a sportág legrangosabb eseményéről. Az évszámok kattinthatóak, a nyitómeccsig minden nap bemutatunk egy újabb és újabb tornát. Kellemes kalandozást térben és időben.