Drámai véghajrában kikapott a Mohamed Szalah nélkül felálló egyiptomi válogatott, A Marokkó-Irán is az utolsó percben dőlt el, míg a portugál-spanyol gólthriller a futballtörténelembe is beírta magát – soha rosszabb kezdést! Izgalmakban valószínűleg ma sem lesz hiány, hiszen újabb három nagy válogatott kezdi meg szereplését a végső győzelem reményében…
A Gall Kakasok a hazánk ellen finoman szólva sem brillírozó Ausztrália ellenfeleként kezdik meg világbajnoki menetelésüket. A két csapat formáját tekintve egyértelmű “hazai” sikerre számíthatnánk, azonban akad néhány tényező, melyek valamelyest kiegyenlítik a mérleg állását. Kezdjük is mindjárt a franciákkal! A Les Bleus köztudottan nem az erős kezdésről nevezetes: a releváns összehasonlítási alapnak számító románok elleni Eb-nyitómeccsen például botrányos játékot produkáltak (ahogy a csoportkör során végig). Ellenük szól a váratlan sérüléshullám is: Djibril Sidibé, Samuel Umtiti, és Kylian Mbappé játéka is kérdéses, furcsamód ennek ellenére a fifa.com mindhármukat a kezdőbe várja. Ha már kezdő, itt meg kell említenünk a “Deschamps-faktort”: a kapitánynak aligha van már arról kialakult elképzelése, hogy a 4-3-3-as, vagy a 4-4-2-es játékrendszert vigye tovább az egyenes kieséses szakaszra, így a csoportkört jó eséllyel – ismét – a kísérletezésre fogja használni. Ausztrál részről ugyanakkor sok előnyt nem vehetünk számba, egyet viszont mindenképp ki kell emelni: rutinos játékosaik, mint például Cahill, Jedinak, Kruse vagy Jones szinte mindig képesek előrébb lendíteni az akadozó gépezetet.
Komoly próbatétel vár Messiékre kvartettjük nyitányán, hiszen ellenfelük az utóbbi négy év egyik legstabilabban teljesítő európai válogatottja, az izlandi csodacsapat lesz. A világbajnokságon először szereplő szigetország természetesen a 2016-os Eb után ezúttal sem sorolható az esélyesek közé, így számukra gyakorlatilag minden pályán töltött perc ajándék. A felkészülés mindkét csapat számára katasztrofális volt: az égszínkék-fehérek történelmi vereségeket könyvelhettek el Spanyolország (6-1) és Nigéria (4-2) ellen, míg a vikingek utolsó négy mérkőzésükön három vereséget, és egy döntetlent jegyeztek a meccsfüzetbe. Sampaoli mesternek ugyanakkor már megvan a terve az északiak felülmúlására! A Mascherano-Biglia kettős várhatóan a védelem előtt fogja felvenni a versenyt a földön és a levegőben a robusztus kékekkel, a széleken klasszikus vonalszélsőket (jobbon Mezát, balon di Maríát) alkalmazva a tömör védelmet próbálják meg széthúzni, míg az Agüero mögött tüsténkedő Messi húzogatja majd a szálakat a tizenhatos előteréből. Izlandnak tehát két reménye maradt: a rögzített helyzetek, na meg hogy a Barcelona aranylabdás klasszisa rossz napot fog ki…
Eriksenék a másik meglepetés-kijutó, Peru “vendégeként” nyitják szereplésüket. A csoport második helyének fő várományosaként a dánok befektetett energiájának mennyisége jó eséllyel a franciák eredményétől függ majd, hiszen egy esetleges ausztrál pontszerzéssel, valamint egy kiütéses dán sikerrel európai riválisuk legyőzése nélkül is realitássá válhat a csoportelsőség. Ha a másik meccsen mégsem történik váratlan, akkor lazábbra vehetik a figurát, de teljesen hátradőlniük így sem szabad: a közel másfél éve veretlen Peruban dél-amerikai csapat lévén mindig benne van egy-két váratlan megoldás, amivel akár a továbbjutás peremére is kerülhetnek. Ugyancsak nem árt nem alábecsülni a csapatkapitány szervező erejét: a doppingvétség miatt eltiltott, majd a válogatottak összefogásának hatására felmentett 34 esztendős Paolo Guerrero amellett, hogy kiváló csatár, hazájában már-már nemzeti hősnek számít. A kérdés tehát a következő: okozhat újabb meglepetést a szenvedélyes latin vér, vagy ezúttal a skandináv rideg profizmus simán igazolja a hozzáfűzött reményeket?
A játéknapot Modricék bemutatkozása zárja, az ő ellenfelük az afrikai csapatként a világbajnokságon nem éppen sokra tartott Nigéria lesz. A másik két csoporttárs kellemetlen játéka miatt szinte biztos, hogy mindkét csapat ettől a mérkőzéstől vár pontot-pontokat, így nyíltsisakos összecsapásra számíthatunk. A horvátokat sokan a torna titkos esélyeseinek tartják, hiszen a Modric, Rakitic, Mandzukic és Perisic nevével fémjelzett generáció klubszinten most ért pályája csúcsára, így kétség sem férhet hozzá, hogy a nemzeti csapatban is most a legütőképesebbek. Ugyanakkor Nigériáé sem nevezhető nevenincs keretnek: támadósorukat és középpályájukat jelenlegi, és korábbi Premier League-játékosok, védelmüket pedig a török élvonal színe-java adja. Jóslatokba bocsátkozni tehát igen merész dolog lenne, pláne egy esetleges argentin blama után. Egy azonban bizonyos: a bukik, és a felkészülési eredmények is Horvátország győzelmét jósolják…
Minden, amit a világbajnokságról, annak jelenéről és múltjáról tudni érdemes. Csoport és csapatbemutató cikksorozat, visszatekintő, avagy minden torna története és érdekességei, legek, statisztikák, egyedi és érdekes témák. A világbajnoki kisokos széleskörű információs tárháza a 2018-as oroszországi tornának.
A FociClub.hu vb-visszatekintő című rovatában az eddigi 20 torna történetével, érdekességeivel és győzteseivel ismerkedhettek meg. Minden egyes évszám alatt ott egy “kisokos”, avagy tudj meg mindent a sportág legrangosabb eseményéről. Az évszámok kattinthatóak, a nyitómeccsig minden nap bemutatunk egy újabb és újabb tornát. Kellemes kalandozást térben és időben.