Track & Race Sportügynökség Kft. - A sportrendezvény partner

Vb 2018: Muslera potyája is kellett a francia sikerhez – videóval

A kapusok közötti különbség is döntött többek között a két korábbi világbajnok csatáján, amelyen megtört a franciák rossz sorozata Uruguay ellen.

A védekezés vagy a támadás nyer pénteken? Uruguay az egyik legjobban védekező csapat ezen a világbajnokságon, hiszen az eddigi meccseiken mindössze egyetlen gólt kaptak, míg a franciák például Argentína ellen négyet lőttek, ráadásul Didier Deschamps az összes keretben lévő támadóját bevetette, a kezdőben csúcsékként Olivier Giroud, mögötte pedig Antoine Griezmann, Kylian Mbappé és Tolisso várta az uruguayiakat. Tabárez továbbra is a Godín, Gimenez duóban bízott, igaz elől Edinson Cavani sérülése nem jött rendbe, így aztán Stuani került be Suárez ékpárjaként, de a franciáknál is hiányzott egy kulcsfigura, Blaise Matuidi sárga lapos eltiltása miatt. S ha már Stuani, 42 válogatott meccsén mindössze öt gólt szerzett, legutóbb ráadásul 2015-ben szerzett gólt, tétmeccsen még régebben, 2013. november 23-án talált be.

1. félidő: Helyzettel kezdett az uruguayi csapat, ám Suárez, majd Stuani sem tudott kapura veszélyt teremteni, a francia védelem jól állta a sarat, az az elején is látható volt, hogy mindkét együttes próbált ügyelni a szervezett védekezésre, elkerülvén a rizikós helyzeteket. Miközben a Celeste játékosai próbálták tudatosítani a gallokban, nem számíthatnak könnyed meccsre, rögtön az első percekben Giroud, majd Hernandez kapott egy-egy medvepuszit, a sárga azonban mindkét esetben elmaradt. Majd Umtiti is „bemutatkozott” Suáreznek, hogy aztán egy uruguayi szögletet követően Llorisnak kelljen közbeavatkoznia. Viszont egy szempillantás alatt ziccert dolgozott ki a francia együttes, ám Giroud labdáját követően Mbappé teljesen üresen maradt, fejese alig kerülte el a kaput, pedig meg is szelídíthette volna a játékszert, mielőtt lő. Akiknek figyelni kellett a sárga lapokra: Rodrigo Bentancur az uruguayiaknál, Benjamin Pavard, Paul Pogba, Olivier Giroud, Corentin Tolisso pedig a franciáknál. A nyitómeccset is vezető Nestor Pitana engedte a keményebb játékot, s főleg az uruguayiak köszönhetik meg az argentin játékvezetőnek, hogy nem sárgultak be már a játékrész derekára többen is. Köztük Suárez, aki Pavardot tette partvonalon kívülre kemény ütközéssel. S aztán egy nagy uruguayi ziccert láttunk, azonban Vecino lövése gyengére sikeredett. A hajrára fordulva pedig megszületett két sárga is: előbb Lucas Hernandez, majd Bentancur sárgult be – Tolissónak pakolt oda – utóbbi ezzel kiírta magát az elődöntőről, esetleges uruguayi továbbjutás esetén. A szabadrúgásból Griezmann tekert középre, az érkező Varane pedig mintaszerűen csúsztatott a bal alsóba. 1985 után ismét gólt szerzett Franciaország a Celeste ellen. Játékban sok különbség nem volt, mindazonáltal, míg a francia együttes első kaput találó lövésből gólt szereztek, addig a világoskék-feketék háromból háromszor hiába találtak kaput, gólt nem szereztek, pláne két perccel a félidő vége előtt: szabadrúgást követően Caceres fejelt, Lloris elképesztő bravúrral tudta kitolni a térdmagasságban érkező labdát, Godín pedig valahova a felső szektorokba bombázott. Nem sokkal később újra felívelhetett egy szabadrúgást Torreira, ez azonban nem volt veszélyes. Összességében kiegyenlített játékot produkáltak a csapatok, ám Lloris jelentette egyelőre a különbséget.

 

2. félidő: Két szabadrúgással indította a második negyvenöt percet Deschamps együttese, előbb Griezmann ívelt Muslera kezébe, majd Mbappé ívelését takarította Muslera. Körülbelül öt perc kellett az uruguayiaknak, hogy felvegyék a ritmust a szünetet követően: egy kapu előtti kavarodást követően Suárez lőtt jócskán mellé, majd Caceres bikázott fölé ígéretes helyzetből. Tabarez ezt követően kettős cserével próbált életet csiholni együttese játékába. Bentancur és Stuani helyett Gomez és Rodriguez érkezett, tény, a Girona támadója nemigen tudott veszélyt teremteni Lloris kapuja előtt, míg Bentancur mezőnymunkáját lehetett dicsérni. Aztán Muslera megirigyelhette Kariust: Griezmann húszról lőtt, a Galatasaray kapusa pedig szerencsétlenül saját kapujába ütötte a játékszert, maga sem hitte el, milyen segítséget adott a franciáknak. Ez mintha ébresztőt fújt volna a pályaválasztónak. Két szögletet követően Rodriguez lőtt, nem sokkal mellé. A gól utáni időszakban, amikor a játékkal foglalkoztak a csapatok, nem lehetett panasz az iramra, ám a hatvanötödik percben Mbappé lennmaradt a gyepen, mire Godín megpróbálta felrángatni, aminek következtében tumultus alakult ki, a lökdösődésnek Pitana egy-egy sárgával – Mbappénak és Rodrigueznek – vetett véget. Érezhető volt a délamerikaiakban a feszültség a második kapott gólt követően. Az eddig betonvédelméről híres Uruguay nem bírt a franciákkal. Elől hiába volt ott Suarez, egyedül nem tudott csodát tenni. A franciák pedig nyugodtan járatták a labdát, időnként pedig átlövésből voltak veszélyesek, mint például Tolisso, aki fölé emelt. Felszabadultak a második gól után a gallok, akik negyedórával a vége előtt pontot tehettek volna a találkozó érdemi részére, ha Mbappé egyéni alakítását követően Giroud pontosabb. A Chelsea támadója azonban csúnyán eltörte a játékszert. A legvégén elővigyázatosságból Mbappé helyére Dembelét vetette be Deschamps. Valamelyest feljebb tudott kapcsolni Uruguay, de a franciákat ezen az estén nem tudták felülmúlni, pedig az utolsó percekben időszakosan kapuja elé tudta szegezni a franciákat, de a gall védelmen nem találtak rést, így a húsz évvel ezelőtti világbajnoki cím, és a 2006-os döntő után ismét ott vannak a végjátékban, így biztosan éremért játszhatnak Deschamps fiai.

Uruguay – Franciaország 0-2 (0-1)
Nyizsnij Novgorod, Vezette: Nestor Pitana (argentin)
Gólszerzők: Varane (41.), Griezmann (61.)
Sárga lapok: Bentancur (39.), Rodriguez (69.) ill. L. Hernandez (33.), Mbappé (69.)
Kiállítva:

Uruguay: Muslera – Caceres, Giménez, Godín, Laxalt – Nandez (Urretaviscaya, 74.), Torreira, Vecino – Bentancur (C. Rodriguez, 59.) – Suárez, Stuani (Gomez, 59.). Szövetségi kapitány: Oscar Tabárez

Franciaország: Lloris – Pavard, Varane, Umtiti, L. Hernandez – Pogba, Kante – Mbappe (Dembelé, 88.), Griezmann (Fekir, 90+3.), Tolisso (Nzonzi, 80.) – Giroud. Szövetségi kapitány: Didier Deschamps

https://www.youtube.com/watch?v=A_K1nYe4grw