Törökországban zajlik az U20-as labdarúgó világbajnokság, amelyen a csoportkör után akadt meglepetés. Azonban eddig mindössze egyetlen hibátlan együttes van a mezőnyben. Ráadásul a címvédő brazil válogatott ki sem jutott a tornára.
Röviden a lebonyolításról: A tornán hat csoportban küzd a 24 együttes, a csoportok első és második helyezetje valamint a négy legjobb csoportharmadikok folytatják a nyolcaddöntőben. Az nem meglepetés, hogy a spanyolok menetelnek, az már azonban hírértékkel bír, hogy az U19-es EB-hez hasonlóan az angolok itt is elvéreztek az első szakaszban, pedig nem egy erős kvartett volt az övék. Ami már biztos volt a torna előtt, hogy címvédés biztosan nem lesz, miután a brazil fiatalok nem tudták kvalifikálni magukat. A torna folyamán Kassai Viktor személyében egy magyar játékvezető is közreműködik.
A csoportmeccsek után az egyenes kieséses szakaszban is lesznek érdekes összecsapások. Főképp, hogy az angolok kivételével az összes európai válogatott ott van a legjobb 16 együttes között.
A csoportok eredményei:
A csoport:
Spanyolország magabiztosan lépett túl három ellenfelén, miközben mindössze két gólt kapott a hét lőtt ellenében. Apróbb meglepetés, hogy az Egyesült Államok csoportutolsóként kipottyant. Franciaország második helye papírforma.
Eredmények: Egyesült Államok – Spanyolország 1-4; Franciaország – Ghána 3-1, Franciaország – Egyesült Államok 1-1, Spanyolország – Ghána 1-0, Spanyolország – Franciaország 2-1, Ghána – Egyesült Államok 4-1
A csoport végeredménye:
1. Spanyolország 9 pont; 2. Franciaország 4 pont; 3. Ghána 3 pont; 4. Egyesült Államok 1 pont.
A csoport góllistája (csak a továbbjutó csapatok játékosai):
Jesé (spanyol) 4 gól
Delofeu (spanyol) 2 gól
Alcácer (spnayol) 1 gól
Komdogbia (francia) 1 gól
Sanogo (francia) 2 gól
Bahebeck (francia) 1 gól
Vion (francia) 1 gól
Boakye (ghánai) 1 gól
Acheampong (ghánai) 1 gól
Assifuah (ghánai) 2 gól
Ashia (ghánai) 1 gól
B. csoport:
Portugália és Nigéria mellett Dél-Korea jutott a legjobb tizenhatba, míg Kuba búcsúzott a további küzdelmektől. A luzitán gárdát nem a hazai születésű játékosok, hanem két Bissau-Guinában világra jött játékos, jelesül Bruma és Aladje repíti. Érdekesség, hogy a keretben öten is a korábbi gyarmatról származnak.
Eredmények: Kuba – Dél-Korea 1-2, Nigéria – Portugália 2-3, Kuba – Nigéria 0-3, Portugália – Dél-Korea 2-2, Dél-Korea – Nigéria 0-1, Portugália – Kuba 5-0
A csoport végeredménye:
1. Portugália 7 pont; 2. Nigéria 6 pont; 3. Dél-Korea 4 pont; 4. Kuba 0 pont.
A csoport góllistája (csak a továbbjutó csapatok játékosai):
Bruma (portugál) 5 gól
Aladje (portugál) 3 gól
Ricardo (portugál) 1 gól
Tó Zé (portugál) 1 gól
Ajagun (nigériai) 3 gól
Umer (nigériai) 2 gól
Kagode (nigériai) 1 gól
Chang-Hun (dél-koreai) 1 gól
Sung-Vu (dél-koreai) 2 gól
Hjun (dél-koreai) 1 gól
C. csoport:
Talán meglepetésnek lehet tekinteni Ausztrália kiesését, aminek El Salvador ágyazott meg azzal, hogy a második mérkőzésen a végig fölényben futballozó óceániai együttest legyőzte. A rendező törökök is csak nehezen mentek tovább, míg Kolumbia egészen magabiztosan vette a csoport jelentette akadályt. El Salvador fiataljai pedig dicséretet érdemelnek, hiszen egy szoros győzelem mellett mindig megnehazítették aktuális ellenfelük dolgát, mégha ez az eredményeken nem is látszik.
Eredmények: Kolumbia – Ausztrália 1-1, Törökország – El Salvador 3-0, Ausztrália – El Salvador 1-2, Törökország – Kolumbia 0-1, Ausztrália – Törökország 1-2, El Salvador – Kolumbia 0-3
A csoport végeredménye:
1. Kolumbia 7 pont; 2. Törökország 6 pont; 3. El Salvador 3 pont; 4. Ausztrália 1 pont
A csoport góllistája (csak a továbbjutó csapatok játékosai):
Córdoba (kolumbiai) 2 gól
Quintero (kolumbiai) 2 gól
Renteira (kolumbiai) 1 gól
Salih (török) 1 gól
Şahin (török) 2 gól
Çalhanoglu (török) 1 gól
Yokuşlu (török) 1 gól
D. csoport:
Talán a legkiegyenlítettebb négyes volt a D jelű. Itt Görögország mellett Paraguay, Mexikó és Mali csatázott a továbbjutásért. A csoport erejét bizonyította, hogy csak az utolsó körben dőlt el a továbbjutás kérdése, hiszen még Mali is beléphetett volna azon a bizonyos kapun. Érdekesség, hogy a hellének és a paraguayiak is mindössze három szerzett góllal léptek tovább, ellenben Mexikónak ötöt sikerült szerzeni, mégis csak a harmadik lett.
Eredmények: Mexikó – Görögország 1-2, Paraguay – Mali 1-1, Mexikó – Paraguay 0-1, Mali – Görögország 0-0, Mali – Mexikó 1-4, Görögország – Paraguay 1-1
A csoport végeredménye:
1. Görögország 5 pont; 2. Paraguay 5 pont; 3. Mexikó 3 pont; 4. Mali 2 pont
A csoport góllistája (csak a továbbjutó csapatok játékosai):
Bouchalakis (görög) 1 gól
Kolovos (görög) 1 gól
Diamahtakos (görög) 1 gól
Rojas (paraguayi) 1 gól
Montenegro (paraguayi) 1 gól
González (paraguayi) 1 gól
Espericueta (mexikói) 1 gól
Bueno (mexikói) 1 gól
Corona (mexikói) 1 gól
Escoboza (mexikói) 1 gól
Lura (mexikói) 1 gól
E csoport:
Egy nagy névnek sikerült az egyik leggyengébb csoportból kiesnie. Nem Angliáról szólnak ezek a hetek, ami az utánpótlás világversenyeket illeti. A háromoroszlánosok már az U19-es Eb-n sem élték túl a csoportfázist, most pedig szégyenszemre egyetlen európaiként győzelem nélkül estek ki. Az U20-as csapatuk előbb kétgólos előnyt adott le Irak ellen,majd nyőgvenyelős meccsen izzadt ki egy ikszet Chilével szemben, míg Egyiptomtól kétgólos vereséget szenvedett. A kvartettből meglepetésre a közel- keleti ország válogatottja jutott tovább elsőként, míg Chile másodikként.
Eredmények: Chile – Egyiptom 2-1, Anglia – Irak 2-2, Chile – Anglia 1-1, Irak – Egyiptom 2-1, Irak – Chile 2-1, Egyiptom – Anglia 2-0
A csoport végeredménye:
1. Irak 7 pont; 2. Chile 4 pont; 3. Egyiptom 3 pont; 4. Anglia 2 pont
A csoport góllistája (csak a továbbjutó csapatok játékosai):
Attiya (iraki) 1 gól
Adnan (iraki) 1 gól
Al-Asadi (iraki) 1 gól
Abdul-Raheem (iraki) 1 gól
Kamil (iraki) 1 gól
Salman (iraki) 1 gól
Castillo (chilei) 2 gól
Bravo (chilei) 1 gól
Mora (chilei) 1 gól
F. csoport:
Nem történt meglepetés az utolsó csoportban, miután a horvátok – ha nehezen is, de – továbbjutottak. Mögöttük Urugay és Üzbegisztán készülhet a holnapi illetve a szerdai nyolcaddöntőkre. A tornán Új-Zéland is nullázott, ami a pontszámokat illeti.
Eredmények: Új-Zéland – Üzbegisztán 0-3, Uruguay – Horvátország 0-1, Horvátország – Üzbegisztán 1-1, Új-Zéland – Uruguay 0-2, Horvátország – Új-Zéland 2-1, Üzbegisztán – Uruguay 0-4
A csoport végeredménye:
1. Horvátország 7 pont; 2. Uruguay 6 pont; 3. Üzbegisztán 4 pont; 4. Új-Zéland 0 pont
A csoport góllistája (csak a továbbjutó csapatok játékosai):
Rebič (horvát) 2 gól
Livaja (horvát) 1 gól
Perica (horvát) 1 gól
De Amascaeta (uruguayi) 2 gól
López (uruguayi) 2 gól
Acevedo (uruguayi) 1 gól
Betancourt (uruguayi) 1 gól
Makhotaliev (üzbég) 1 gól
Sergeev (üzbég) 1 gól
Turapov (üzbég) 1 gól
Rakhmotov (üzbég) 1 gól
A nyolcaddöntő párosításai:
2013. 07. 02., kedd:
17:00 Görögország – Üzbegisztán
17:00 Spanyolország – Mexikó
20:00 Franciaország – Törökország
20:00 Nigéria – Uruguay
2013. 07. 03., szerda:
17:00 Horvátország – Chile
17:00 Portugália – Ghána
20:00 Irak- Paraguay
20:00 Kolumbia – Dél-Korea
Gavalovits Sándor